خبر
انرژی   مسکن و ساختمان  

تفاهمنامه همکاری با هدف بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها

می متالز - سه شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، شهرداری تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان با هدف بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش می متالز، این تفاهم‌نامه به‌ منظور همکاری در بهینه‌سازی مصرف انرژی همسو با اجرای هر چه بهتر مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و همچنین استفاده از ظرفیت‌های ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، هفته گذشته به امضای کوروش هاشمی، مدیر بخش ساختمان شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهر تهران و فرج‌الله رجبی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان رسید.

در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و قانون اصلاح الگوی مصرف و به‌ منظور دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز در افق ١٤٠٤، برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، تحقق اهداف ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی، امضاکنندگان این تفاهم‌نامه در زمینه اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی، بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر، کاهش اوج مصرف انرژی در مقاطع بحرانی و چگونگی کنترل و اجرای ضوابط و قوانین و مقررات مربوط به اصلاح الگوی مصرف انرژی در ساختمان و تاسیسات موتورخانه‌ها بر اساس مصوبات شورای اقتصاد برای رسیدن به اهداف و برنامه‌های یادشده در بخش ساختمان کشور با هم همکاری می‌کنند.

کاهش حداقل سالانه ۵ درصد از تلفات انرژی بخش ساختمان در طول قانون برنامه ششم توسعه کشور، تامین حداقل ۲۰ درصد از برق مصرفی وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهاد‌های عمومی غیردولتی از طریق استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و ترویج استفاده از آن در دیگر ساختمان‌ها، اجرایی کردن صحیح و کامل الزام‌های مقررات ملی ساختمان به‌خصوص مباحث ۱۹ و ۲۲ با درج الزام رعایت مقررات ملی ساختمان در پروانه‌های ساختمانی مطابق بند الف ماده (۶۰) قانون برنامه ششم توسعه کشور و همچنین آیین‌نامه اجرایی ماده (۱۸) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی و دیگر آیین نامه‌های مرتبط آتی، اجرا و اندازه‌گیری و صحه‌گذاری طرح‌های تشویقی مبتنی بر ماده (۱۲) قانون «رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» به منظور اصلاح الگوی مصرف انرژی در ساختمان و تاسیسات موتورخانه‌ها براساس مباحث ۱۹ و ۲۲ مقرارت ملی ساختمان از اهداف تفاهم‌نامه همکاری در بهینه‌سازی مصرف انرژی است.

همچنین اجرای برنامه مدیریت سبز با تأکید بر بهینه‌سازی مصرف انرژی مطابق بند «ز» ماده (۳۸) قانون برنامه ششم توسعه کشور در همه دستگاه‌های اجرایی و مؤسسات و نهاد‌های عمومی غیردولتی، تدوین و ایجاد رویه صلاحیت ممیزی انرژی و ارائه گواهینامه انرژی ساختمان، کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی و رسیدن به مفاد تفاهم‌نامه‌ها و تعهدات بین‌المللی جلوگیری از گرمایش زمین و قانون هوای پاک، همکاری در زمینه تبلیغ، ترویج و فرهنگ‌سازی و برگزاری دوره‌های آموزشی، کنفرانس‌ها، سمینار‌های تخصصی و نمایشگاه‌های مرتبط از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه به شمار می‌رود.

بر اساس این تفاهم‌نامه شهرداری تهران از ساختمان‌های سازگار با اقلیم که از ظرفیت‌های محیطی بهره گرفته و منطبق با الگو‌های ایرانی است حمایت می‌کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مطابق با اعلام معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران:

ساختمان‌ها شناسنامه انرژی می‌گیرند

می متالز - مدیرکل معماری و ساختمان معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران اعلام کرد، قرار است شناسنامه انرژی برای ساختمان‌ها تهیه شده و همچنین تسهیلاتی هم به سازندگانی که بهینه‌سازی مصرف انرژی را رعایت می‌کنند داده شود.
 

موافقت کمیسیون ماده پنج با کلیات ضوابط عام نمای ساختمان

می متالز - جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران با حضور، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شـــهر تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری، علی اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج و سایر اعضاء به ریاست پیروز حناچی شهردار تهران تشکیل و با کلیات ضوابط عام نمای ساختمان موافقت شد.
 

حتی ۱۰۰ نقشه باکیفیت معماری هم نداریم

می متالز - عبدالرضا گلپایگانی در گردهمایی طراحان و سازندگان منطقه ۳ گفت: ۱۰ هزار نقشه را کنترل کردیم، اما حتی ۱۰۰ نقشه واجد کیفیت معمارانه به دست نیامد.
 

گردهمایی طراحان و سازندگان منطقه سه برگزار شد

می متالز - گردهمایی طراحان و سازندگان منطقه ۳ به میزبانی شهرداری منطقه ۳ تهران و به همت مجتمع رسانه‌ای راه و ساختمان «صما» با کمپین «نما هویت شهر ما» به مدت دو روز در روزهای سه شنبه ۱۷ و چهارشنبه ۱۸ تیر ماه در سالن همایش‌های باغ موزه دفاع مقدس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.
 

انجمن‌ها و تشکل‌های حامی دومین نمایشگاه نما

می متالز - دومین نمایشگاه و همایش نما (طراحی، اجرا، مصالح و صنایع وابسته) در مهرماه سال جاری توسط مجتمع رسانه‌ای راه ‌و ساختمان برگزار می‌شود.
 

وعده راه اندازی بورس مسکن ۲ساله شد

می متالز - رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به اینکه دوسال است که مدام از راه اندازی بورس مسکن صحبت میشود اما اجرایی شدن همچنان به در بسته خورده است گفت: پیچ و خم های اداری و ناآگاهی بخش خصوصی راه اندازی صندوقهای سرمایه گذاری زمین و مسکن را با مشکل و تاخیر مواجه کرده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما