خبر
اقتصاد  

تحلیل یک اقتصاددان از اثر عوامل میدانی بر افزایش نرخ دلار

می متالز - یک اقتصاددان با ارائه تحلیلی، اثر عوامل میدانی و کف بازاری بر افزایش نرخ دلار را بررسی کرد.

به گزارش می متالز، محمدحسین ادیب با اشاره به اینکه قیمت بسیاری از کالاها مثل پارچه، برنج، کاغذ، قطعات رایانه و ... در بازار جهانی از اردیبهشت به تدریج تا 30 درصد کاهش یافته در کانال تلگرامی اعلام کرد: این رخداد باعث زیان وحشتناک وارد کننده ها و توقف واردات آنها شد. حال بازار داخلی با کمبود مواجه شده و وارد کننده ها مجددا وارد بازار شده اند، این تقاضا را بالا برد و به افزایش نرخ ارز انجامید.

بانک های خارجی در ماه نوامبر با طرف های ایرانی تسویه حساب می کنند به این دلیل در نوامبر تقاضا برای دلار فصلی بالا می رود. با بحران داخلی در عراق، صادرات به این کشور به شدت کاهش یافته و باعث کاهش ورود ارز به داخل شده است.

صادر کننده باید 50 درصد ارز را در سامانه نیما بفروشد. وارد کنندگان ارز به نیما عمدتا کسانی بودند که از اختلاف نرخ ارز نیمائی و آزاد استفاده می کردند. این گروه اکنون حذف شده اند و تقاضا برای ارز نیمائی کم شده  و در بخش اکنون با مازاد ارز و در بخش آزاد با کمبود ارز روبرو هستیم. مقررات باید به فوریت تغییر کند تا صادرکنندگان به جای 50 درصد، 35 درصد ارز را در سامانه نیما عرضه کنند تا تعادل ایجاد شود.

عدم انتخاب رئیس جمهور در افغانستان و حاکم شدن بلاتکلیفی در این کشور باعث شده تا صادر کننده های ایرانی، صادرات را شل کنند. در شرکت هایی که مشاور آنها هستم شل شدن صادرات به افغانستان آشکار است و این عرضه ارز را کم کرده است.

قطع اینترنت، باعث کاهش شدید صادرات به مدت 10 روز شد و احتیاط صرافی ها و صادر کننده ها در بازگشت به فعالیت عادی باعث کاهش عرضه دلار به اقتصاد و گرانی آن شده است .تقاضا برای واردات نیز وارد بازار شده و در گرانی موثر است.

از اول سال میلادی، ترکیه به ایرانیان در صورتی اجازه اقامت می دهد که یا خانه خریده باشند یا پنج نفر را مشغول کار کرده باشندو بلاتکلیفی هزاران ایرانی در ترکیه باعث رشد تسویه حساب ارزی می شود.

بعضی روزها قیمت طلا در ایران بیشتر از بازار جهانی می شود در نتیجه قاچاقچی اقدام به واردات طلا می کند و این باعث افزایش قیمت درهم در دبی و گرانی دلار می شود، بعضی روز ها گران شدن دلار فقط به همین مربوط است.

بانک مرکزی با اعمال مقررات برای وارد کننده ها، تقاضا برای ارز را به تاخیر می انداخت، این از یکسو باعث کاهش تقاضا برای ارز شده بود اما چون کالا وارد نشده بود به تدریج باعث تورم داخلی می شد.

از این پس مدیریت تقاضا برای ارز به تورم در داخل می انجامد. بانک مرکزی از این سیاست دست برداشته که این باعث افزایش تقاضا برای ارز شده است. این تحلیل به معنای تایید نرخ موجود دلار نیست و تنها اثر عوامل میدانی و کف بازاری بر نرخ دلار است و دیگر هیچ.

کد خبر: 69292
تاریخ: 1398/09/09 - 20:18
منبع: بورس پرس

افزایش نرخ دلار  محمدحسین ادیب 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 همایون دارابی:

بازار مترصد حرکت از شرکت های کوچک به بزرگ است

می متالز - بازار سرمایه با توجه به فاکتور حمایت قابل ملاحظه دولت از این بازار شرایط مناسبی را تجربه می کند؛ روند تحولات هم به نحوی است که دولت مصمم نشان داده برخی موانع را از پیش روی بازار بردارد. کاهش بهای گاز مصرفی پتروشیمی ها یک نمونه از این حمایت های قابل توجه است.
 گروه خودرویی همچنان یکی از لیدرهای اصلی بازار سهام است

ادامه رشد شتابان خودرویی‌ها در سایه افزایش نرخ دلار

می متالز - روز سه‌شنبه هفته گذشته در گروه خودرویی طی 78هزار نوبت معاملاتی، 749میلیون سهم به ارزش 588میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت و ارزش کل بازار این صنعت بورسی تا پایان معاملات هفته گذشته بالغ بر 239هزارو581 میلیارد
 نرخ فروش و حجم فروش آرتوزایلین این پتروشیمی بررسی شد؛

رشد ۲۰۰ تنی حجم معاملات برزویه

می متالز - این هفته شرکت پتروشیمی برزویه بعد از هفته‌ها عدم فروش پارازایلین، موفق به فروش ۴۰ تن از این محصول شد.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

تکرار ۹۷ برای "دلار"، آری یا نه

می متالز - عموم بر این امر معتقدند که پس از افزایش قیمت دلار یک موج تورمی گریبان گیر اقتصاد خواهد شد. حال اکثر شرکت‌های داخل بورس دارایی‌هایی دارند که با موج تورم همراه خواهند شد و قیمت آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.
 آقاپور با اشاره به ریسک بالای سرمایه گذاری در بازار ارز:

نوسان ارز در اواخر سال میلادی طبیعی است

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: نزدیکی به سال میلادی ۲۰۲۰ و فرارسیدن ژانویه موجب مازاد تقاضا در بازار شده که رشد تقاضا با توجه به عرضه ثابت، قیمت را افزایش می دهد.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

رالی جدید بازار با افزایش "نرخ دلار"

می متالز - تغییرات ایجاد شده در بازار دلار مشابه سال ۹۷ نخواهد بود و در صورت ایجاد شرایط جدید، بازار سرمایه نیز یک رالی جدید آغاز خواهد کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما