خبر
اقتصاد  

تحلیل یک اقتصاددان از اثر عوامل میدانی بر افزایش نرخ دلار

می متالز - یک اقتصاددان با ارائه تحلیلی، اثر عوامل میدانی و کف بازاری بر افزایش نرخ دلار را بررسی کرد.

به گزارش می متالز، محمدحسین ادیب با اشاره به اینکه قیمت بسیاری از کالاها مثل پارچه، برنج، کاغذ، قطعات رایانه و ... در بازار جهانی از اردیبهشت به تدریج تا 30 درصد کاهش یافته در کانال تلگرامی اعلام کرد: این رخداد باعث زیان وحشتناک وارد کننده ها و توقف واردات آنها شد. حال بازار داخلی با کمبود مواجه شده و وارد کننده ها مجددا وارد بازار شده اند، این تقاضا را بالا برد و به افزایش نرخ ارز انجامید.

بانک های خارجی در ماه نوامبر با طرف های ایرانی تسویه حساب می کنند به این دلیل در نوامبر تقاضا برای دلار فصلی بالا می رود. با بحران داخلی در عراق، صادرات به این کشور به شدت کاهش یافته و باعث کاهش ورود ارز به داخل شده است.

صادر کننده باید 50 درصد ارز را در سامانه نیما بفروشد. وارد کنندگان ارز به نیما عمدتا کسانی بودند که از اختلاف نرخ ارز نیمائی و آزاد استفاده می کردند. این گروه اکنون حذف شده اند و تقاضا برای ارز نیمائی کم شده  و در بخش اکنون با مازاد ارز و در بخش آزاد با کمبود ارز روبرو هستیم. مقررات باید به فوریت تغییر کند تا صادرکنندگان به جای 50 درصد، 35 درصد ارز را در سامانه نیما عرضه کنند تا تعادل ایجاد شود.

عدم انتخاب رئیس جمهور در افغانستان و حاکم شدن بلاتکلیفی در این کشور باعث شده تا صادر کننده های ایرانی، صادرات را شل کنند. در شرکت هایی که مشاور آنها هستم شل شدن صادرات به افغانستان آشکار است و این عرضه ارز را کم کرده است.

قطع اینترنت، باعث کاهش شدید صادرات به مدت 10 روز شد و احتیاط صرافی ها و صادر کننده ها در بازگشت به فعالیت عادی باعث کاهش عرضه دلار به اقتصاد و گرانی آن شده است .تقاضا برای واردات نیز وارد بازار شده و در گرانی موثر است.

از اول سال میلادی، ترکیه به ایرانیان در صورتی اجازه اقامت می دهد که یا خانه خریده باشند یا پنج نفر را مشغول کار کرده باشندو بلاتکلیفی هزاران ایرانی در ترکیه باعث رشد تسویه حساب ارزی می شود.

بعضی روزها قیمت طلا در ایران بیشتر از بازار جهانی می شود در نتیجه قاچاقچی اقدام به واردات طلا می کند و این باعث افزایش قیمت درهم در دبی و گرانی دلار می شود، بعضی روز ها گران شدن دلار فقط به همین مربوط است.

بانک مرکزی با اعمال مقررات برای وارد کننده ها، تقاضا برای ارز را به تاخیر می انداخت، این از یکسو باعث کاهش تقاضا برای ارز شده بود اما چون کالا وارد نشده بود به تدریج باعث تورم داخلی می شد.

از این پس مدیریت تقاضا برای ارز به تورم در داخل می انجامد. بانک مرکزی از این سیاست دست برداشته که این باعث افزایش تقاضا برای ارز شده است. این تحلیل به معنای تایید نرخ موجود دلار نیست و تنها اثر عوامل میدانی و کف بازاری بر نرخ دلار است و دیگر هیچ.

کد خبر: 69292
تاریخ: 1398/09/09 - 20:18
منبع: بورس پرس

افزایش نرخ دلار  محمدحسین ادیب 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 آقاپور با اشاره به ریسک بالای سرمایه گذاری در بازار ارز:

نوسان ارز در اواخر سال میلادی طبیعی است

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: نزدیکی به سال میلادی ۲۰۲۰ و فرارسیدن ژانویه موجب مازاد تقاضا در بازار شده که رشد تقاضا با توجه به عرضه ثابت، قیمت را افزایش می دهد.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

رالی جدید بازار با افزایش "نرخ دلار"

می متالز - تغییرات ایجاد شده در بازار دلار مشابه سال ۹۷ نخواهد بود و در صورت ایجاد شرایط جدید، بازار سرمایه نیز یک رالی جدید آغاز خواهد کرد.
 پورابراهیمی:

افزایش قیمت ارز و سکه مبنای منطقی ندارد؛ ناشی از فضای روانی و هیجانی بازار است

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید افزایش نرخ ارز و قیمت سکه و طلا در روزهای اخیر ناشی از فضای روانی و هیجانی بازار بوده و غیر تخصصی است.
 

تأثیرگذاری تروریستی خواندن سپاه بر بازار آهن‌آلات

می متالز - نگاه عموم فعالان بازار فولاد بر این است که نوسانات نرخ دلار می تواند همیشه بر قیمت آهن آلات تأثیرگذار باشد.
 

افزایش نرخ دلار به نفع چه کسانی است؟

می متالز - موضوع افزایش نرخ ارز به عوامل داخلی و گاها خارجی بستگی دارد، عوامل بیرونی شامل سیاست‌هایی بوده که دولت آمریکا در قبال تحریم‌ها لحاظ می‌کند که خود به تنهایی موضوع ریسک ایران را در حوزه سرمایه‌گذاری بالا می‌رود.
 سلطانی:

خطای بانک مرکزی به افزایش نرخ دلار دامن زد

می متالز - نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به اینکه چرا مردم به خرید بیشتر دلار و طلا روی آورده‌اند،‌ گفت: سیاست‌های اشتباه بانک مرکزی از جمله تزریق اسکناس دلار به صرافی‌ها با نرخ پایین‌تر باعث شد که ارز و طلا از چرخه اقتصادی خارج شود و به خانه‌ها برود؛ عملا یعنی دلار را دور ریخته‌ایم که به ضرر اقتصاد ایران و به نفع خزانه‌داری آمریکاست.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما