خبر
آهن و فولاد   نسوزها  

انعقاد قرارداد تجاری‌سازی برای نسوزهای نانویی پژوهشگران در صنایع فولاد کشور

می متالز - تیمی از پژوهشگران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان به دانش فنی تولید نسوزهای مصرفی توربین‌های گازی دست یافتند و اخیراً توانستند قرارداد فروش به ارزش ۲۰ میلیارد ریال با مجتمع فولاد مبارکه و فولاد سبا به امضا برسانند.

به گزارش می متالز، یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۲ اقدام به تولید نسوزهای مصرفی در توربین‌های گازی طرح زیمنس نیروگاه‌های برق کشور کرد و پس از دریافت تأییدیه‌های لازم از معتبرترین آزمایشگاه‌های بین‌المللی و به تبع آن شرکت توانیر، محصولات خود را به نیروگاه‌های برق کشور عرضه کرد. تولیدات این شرکت با استفاده از فناوری نانو و به روش فوق سرمایش تولید شده است.
مواد اولیه پس از مخلوط‌سازی با محلول‌های نانو، قالب‌گیری، ویبره و پرس، به تونل انجماد منتقل می‌شود. در این مرحله انبساط ۱۱ درصدی مواد حامل ناشی از انجماد از یک طرف و عدم امکان خروج مواد از قالب از طرف دیگر، منجر به پدیده فرم دهی به روش پرس ایزو استاتیک سرد می‌شود و قطعات خارج شده از قالب دارای استحکام خام بسیار بالایی هستند.
کسب دانش فنی و تولید مغزی "بلوک تاندیش" با استفاده از فناوری نانو از دستاوردهای این پژوهشگران است. این محصول مورد استفاده در صنایع فولاد است و تست این نازل‌ها از سوی بخش‌های صنعتی با موفقیت انجام شد. این نازل‌ها با استفاده از فناوری نانو تولید شده و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است. مغزی بلوک تاندیش تاکنون از کشورهای آسیایی و اروپایی به کشور وارد می‌شد و با کسب دانش فنی تولید این محصول می‌توان از خروج میلیون‌ها دلار ارز در سال جلوگیری کرد.
کوره قوس الکتریکی (EAF) از دیگر محصولات دانش‌بنیان این شرکت است. کوره قوس الکتریکی کوره‌ای است که در آن مواد با استفاده از یک قوس الکتریکی گرم می‌شود. در کوره‌های قوس الکتریکی صنعت فولاد، فولادهای قراضه و گندله ذوب شده و به فولاد با کیفیت بالا تبدیل می‌شوند. وظیفه اصلی اغلب کوره‌های قوس الکتریکی این است که مواد جامد را در اسرع وقت به مذاب تبدیل کند تا در مرحله بعد (فولادسازی ثانویه) بیشتر تصفیه شود. در برخی از کوره‌ها گاهی دما به ۱۶۵۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.
این قطعه حساس که با استفاده از فناوری نانو در کشور ساخته شده، با موفقیت در شرکت فولاد آلیاژی ایران تست شده و در مرحله ورود به فاز نیمه‌صنعتی قرار دارد.
با توجه به دمای فوق‌العاده بالای این کوره‌ها و خوردگی و سایش بسیار بالای آن و همچنین حساسیت ویژه این قطعه که گاه تا ۱۰۰ تن مذاب از آن عبور می‌کند و در صورت بروز هرگونه اشکالی در آن امکان بروز خطرات جدی وجود دارد، تولید داخلی این محصولات از اهمیت خاصی برخوردار است. این قطعه درحال‌حاضر از خارج وارد می‌شود و نمونه‌های گرافیتی داخلی هم به دلیل حرارت و اکسیژن بالای فرآیند با مشکل اکسیداسیون و افت شدید کیفیت مواجه هستند که ساخت بلوک‌های نانویی در این شرکت می‌تواند کمک بسیار زیادی به صنعت فولاد کشور باشد.
این شرکت نسوزهای مصرفی در توربین‌های گازی را با استفاده از فناوری نانو نیز به تولید رسانده و توانسته قراردادی برای خرید نسوزهای مصرفی با مجتمع فولاد مبارکه و فولاد سبا به ارزش ۲۰ میلیارد ریال منعقد کند.
این پژوهشگران تأمین‌کننده محصولات نسوز برای صنایع مادر مانند فولاد، نیروگاه‌ها، سیمان و مس هستند و چشم‌انداز آن‌ها برای ۵ سال آینده این است که بتوانند به تمام شرکت‌های بزرگ محصولات خود را عرضه کنند.
بازارهای هدف این شرکت کشورهای روسیه، سوریه و عراق است و درحال‌حاضر با یک شرکت نیروگاهی عراقی در حال توافق برای تجاری‌سازی این محصولات هستند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس خانه معدن ایران:

تامین مواد اولیه "ذوب" از الزامات است

می متالز - محمدرضا بهرامن در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه ایران متافو گفت: ذوب آهن اصفهان را همواره در کنار خودمان می‌بینیم و این صنعت مادر یکی از نعمت‌ها و سرمایه‌های کشور است.
 رئیس محیط زیست فولاد آلیاژی ایران:

دلیل آلودگی اشکذر، صنایع فولادی همجوار با فولاد آلیاژی بود

می متالز - رئیس محیط ‌زیست شرکت فولاد آلیاژی ایران گفت: آلودگی هوای منطقه متاثر از کارخانه فولاد آلیاژی نبوده و این حرف برگرفته از تصویر ذهنی برخی مردم بود که در 6 و 7 سال اخیر از راه دورآلودگی هوای منطقه را می دیدند در حالیکه فولاد آلیاژی قریب به بیست سال است که در منطقه با 1550 نفر نیروی کار در حال تولید است واز طرف سازمان حفاظت محیط زیست کشور تاکنون چهاردوره به عنوان صنعت سبز برگزیده کشور معرفی شده است.
 با دسترسی آسان و ارزان؛

صنایع فولاد از نسوزهای نانویی ایرانی استفاده می کنند

می متالز - یک شرکت دانش‌بنیان موفق به فروش نسوزهای مصرفی به مجتمع های فولادی شده است.
 نماینده تفت و میبد خبر داد

دستور رییس‌جمهوری برای حل مشکل شرکت فولاد میبد یزد

می متالز - نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به درخواست کتبی خود از رییس جمهوری مبنی بر حل مشکلات شرکت فولاد میبد در سفر آبان ماه دکتر روحانی به استان یزد، گفت: با دستور شخص ریاست محترم جمهوری قرار شد مشکل شرکت فولاد میبد مورد رسیدگی قرار گیرد.
 

انتشار اظهارنظر حسابرس «خفنر و فولای» درباره افزایش سرمایه

می متالز - شرکت های فنرسازی خاور و صنایع فولاد آلیاژی یزد اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی خود را نسبت به گزارش توجیهی هیات مدیره در خصوص افزایش سرمایه را منتشر کردند.
 گزارش توجیهی افزایش‌ سرمایه این فولاد آلیاژی؛

"فولای" چشم‌ بازار را کور کرد

می متالز - افزایش سرمایه‌ای ناچیز آن‌ هم در حدود ۶۶ میلیارد ریال چرا می‌بایست در طول ۲ سال اجرایی شود یا اینکه این افزایش‌ سرمایه ناچیز، چگونه منجر به تحقق اهداف اعضای هیات مدیره این شرکت خواهد شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما