خبر
آهن و فولاد   نسوزها  

انعقاد قرارداد تجاری‌سازی برای نسوزهای نانویی پژوهشگران در صنایع فولاد کشور

می متالز - تیمی از پژوهشگران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان به دانش فنی تولید نسوزهای مصرفی توربین‌های گازی دست یافتند و اخیراً توانستند قرارداد فروش به ارزش ۲۰ میلیارد ریال با مجتمع فولاد مبارکه و فولاد سبا به امضا برسانند.

به گزارش می متالز، یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۲ اقدام به تولید نسوزهای مصرفی در توربین‌های گازی طرح زیمنس نیروگاه‌های برق کشور کرد و پس از دریافت تأییدیه‌های لازم از معتبرترین آزمایشگاه‌های بین‌المللی و به تبع آن شرکت توانیر، محصولات خود را به نیروگاه‌های برق کشور عرضه کرد. تولیدات این شرکت با استفاده از فناوری نانو و به روش فوق سرمایش تولید شده است.
مواد اولیه پس از مخلوط‌سازی با محلول‌های نانو، قالب‌گیری، ویبره و پرس، به تونل انجماد منتقل می‌شود. در این مرحله انبساط ۱۱ درصدی مواد حامل ناشی از انجماد از یک طرف و عدم امکان خروج مواد از قالب از طرف دیگر، منجر به پدیده فرم دهی به روش پرس ایزو استاتیک سرد می‌شود و قطعات خارج شده از قالب دارای استحکام خام بسیار بالایی هستند.
کسب دانش فنی و تولید مغزی "بلوک تاندیش" با استفاده از فناوری نانو از دستاوردهای این پژوهشگران است. این محصول مورد استفاده در صنایع فولاد است و تست این نازل‌ها از سوی بخش‌های صنعتی با موفقیت انجام شد. این نازل‌ها با استفاده از فناوری نانو تولید شده و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است. مغزی بلوک تاندیش تاکنون از کشورهای آسیایی و اروپایی به کشور وارد می‌شد و با کسب دانش فنی تولید این محصول می‌توان از خروج میلیون‌ها دلار ارز در سال جلوگیری کرد.
کوره قوس الکتریکی (EAF) از دیگر محصولات دانش‌بنیان این شرکت است. کوره قوس الکتریکی کوره‌ای است که در آن مواد با استفاده از یک قوس الکتریکی گرم می‌شود. در کوره‌های قوس الکتریکی صنعت فولاد، فولادهای قراضه و گندله ذوب شده و به فولاد با کیفیت بالا تبدیل می‌شوند. وظیفه اصلی اغلب کوره‌های قوس الکتریکی این است که مواد جامد را در اسرع وقت به مذاب تبدیل کند تا در مرحله بعد (فولادسازی ثانویه) بیشتر تصفیه شود. در برخی از کوره‌ها گاهی دما به ۱۶۵۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.
این قطعه حساس که با استفاده از فناوری نانو در کشور ساخته شده، با موفقیت در شرکت فولاد آلیاژی ایران تست شده و در مرحله ورود به فاز نیمه‌صنعتی قرار دارد.
با توجه به دمای فوق‌العاده بالای این کوره‌ها و خوردگی و سایش بسیار بالای آن و همچنین حساسیت ویژه این قطعه که گاه تا ۱۰۰ تن مذاب از آن عبور می‌کند و در صورت بروز هرگونه اشکالی در آن امکان بروز خطرات جدی وجود دارد، تولید داخلی این محصولات از اهمیت خاصی برخوردار است. این قطعه درحال‌حاضر از خارج وارد می‌شود و نمونه‌های گرافیتی داخلی هم به دلیل حرارت و اکسیژن بالای فرآیند با مشکل اکسیداسیون و افت شدید کیفیت مواجه هستند که ساخت بلوک‌های نانویی در این شرکت می‌تواند کمک بسیار زیادی به صنعت فولاد کشور باشد.
این شرکت نسوزهای مصرفی در توربین‌های گازی را با استفاده از فناوری نانو نیز به تولید رسانده و توانسته قراردادی برای خرید نسوزهای مصرفی با مجتمع فولاد مبارکه و فولاد سبا به ارزش ۲۰ میلیارد ریال منعقد کند.
این پژوهشگران تأمین‌کننده محصولات نسوز برای صنایع مادر مانند فولاد، نیروگاه‌ها، سیمان و مس هستند و چشم‌انداز آن‌ها برای ۵ سال آینده این است که بتوانند به تمام شرکت‌های بزرگ محصولات خود را عرضه کنند.
بازارهای هدف این شرکت کشورهای روسیه، سوریه و عراق است و درحال‌حاضر با یک شرکت نیروگاهی عراقی در حال توافق برای تجاری‌سازی این محصولات هستند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تیرآهن فولاد صبح پارسیان در بورس کالا عرضه می‌شود

می متالز - مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تیرآهن گروه صنایع فولاد صبح پارسیان در بازار اصلی این بورس پذیرفته شد.
 از سوی مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد فلزی صورت گرفت

​​​​​​​تولید اسلب‌­های بزرگ صفحات کریستالیزاتور صنایع فولادریزی

می متالز - مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد فلزی سازمان جهاددانشگاهی تهران موفق به تولید اسلب‌­های بزرگ صفحات کریستالیزاتور صنایع فولادریزی به‌صورت نورد گرم با ضخامت مناسب شد.
 

پذیرش تیرآهن یک شرکت در بورس کالای ایران

می متالز - مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که کالای تیرآهن یک شرکت در بازار اصلی این بورس مورد پذیرش قرار گرفت.
 معاون وزیر صمت در فارس اعلام کرد:

فعال شدن ۲۵ درصد از معادن غیرفعال کشور

می متالز - در حال حاضر ۱۰هزار معدن در کشور مجوز فعالیت دارند که ۴هزار و ۴۰۰معدن غیر فعالند.
 مدیرعامل شرکت صنایع فولاد کبکان:

قیمت‌گذاری دستوری باعث فرار سرمایه می‌شود

می متالز - مدیرعامل شرکت صنایع فولاد کبکان گفت: بخش خصوصی با هزینه خود وارد میدان تولید شده و انتظار دارد شرایط برای کسب و کار تسهیل شود؛ در حالی که دستورالعمل‌های نابه‌جا، انگیزه سرمایه‌گذاری را از بخش خصوصی می‌گیرد و باعث فرار سرمایه می‌شود.
 

سیاست توسعه ای ایمیدرو زمینه سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری در منطقه اقتصادی خلیج فارس را فراهم کرد/ ایجاد اشتغال برای ۱۰ هزار نفر

می متالز - سیاست افزایش جذب سرمایه گذار توسط ایمیدرو در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، تاکنون سبب سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری بخش خصوصی در این منطقه شده است. بنابر اعلام مسوولان منطقه اقتصادی خلیج فارس، این میزان سرمایه زمینه اشتغال برای ۱۰ هزار نفر را فراهم کرده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما