خبر
زغال سنگ  

سناریوی کاهش تدریجی مصرف زغال‌سنگ

می متالز - مدت‌هاست که توجه‌ها به حذف زغال‌سنگ از فهرست منابع تامین انرژی جهان جلب شده است.

به گزارش می متالز، با این حال به‌نظر می‌رسد تنها یک راه برای قطع رابطه طولانی و عمیق بشر با زغال‌سنگ وجود دارد، اینکه او سوخت یا فناوری جدیدی پیدا کند که ارزان، مطمئن، کافی و حمل‌ونقل آن آسان باشد و به نظر نمی‌رسد چنین گزینه‌ای هنوز به وجود آمده باشد، به همین دلیل است که اقتصادهای بزرگی همچون چین، آمریکا و هند همچنان بزرگترین مصرف‌کنندگان کانی سیاه هستند و هر چند گاه داعیه ترک زغال‌سنگ را سر می‌دهند، اما آمار و ارقام سازمان‌های جهانی گویای حضور پررنگ زغال‌سنگ در اقتصاد جهانی است. واقعیت این است که جهان برای به‌حرکت درآوردن چرخ صنایع خود به برق نیاز دارد و برای تامین برق باید زغال‌سنگ بسوزاند. البته گزینه‌های جایگزین پیدا شده‌اند، به‌ طور مثال انرژی باد و خورشید که هر دو به فراوانی وجود دارند، اما جایگزین‌های مناسبی برای ترک اعتیاد جهان به کانی سیاه به‌شمار نمی‌آیند. نور خورشید و باد به عنوان منابع انرژی بسیار گران‌تر از زغال‌سنگ تمام می‌شوند و دسترسی به آنها در همه مناطق جهان به‌راحتی ذخایر زغال‌سنگ نیست. همچنین به‌نظر نمی‌رسد هزینه تولید پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی و باتری‌هایی که در ساخت آن ابزار موردنیاز است، ارزان‌تر باشد. البته به این معنا نیست که ما باید این فناوری‌های تجدیدپذیر را کنار بگذاریم، اما باید آنها را در مکان‌هایی برپا کنیم که در معرض تابش آفتاب یا وزش باد است و مردم نیز بتوانند هزینه مصرف برقی که با این روش‌ها تولید می‌شود را بپردازند، در نتیجه انرژی باد و خورشید را نمی‌توان در همه جای جهان جایگزین زغال‌سنگ کرد. در مصرف گاز طبیعی برای تولید برق هم چالش‌های بیشتری در مقایسه با زغال‌سنگ وجود دارد. ذخیره و انتقال گاز طبیعی از زغال‌سنگ سخت‌تر است. در برخی مکان‌ها که ذخایر کافی گاز طبیعی وجود دارد و ذخایر به ژنراتورها نزدیک است، گاز طبیعی می‌تواند گزینه‌ای به‌صرفه باشد اما در همه جای جهان به دلیل تفاوت‌های زمین‌شناسی به اندازه کافی گاز طبیعی وجود ندارد. این محدودیت‌ها فقط یک گزینه را باقی می‌گذارد؛ انرژی هسته‌ای که مطمئن، کافی و انتقال سوخت آن آسان است و از همه مهم‌تر سوزاندن آن آلودگی تولید نمی‌کند. با این حال انرژی هسته‌ای هم ارزان نیست. دست‌کم اکنون ارزان نیست و در آن خطر تکثیر هسته‌ای و آلایندگی برآمده از زباله‌های هسته‌ای وجود دارد. با این تفاسیر گزینه واقع‌بینانه‌ای برای جایگزینی کامل با زغال‌سنگ نیست و مصرف زغال‌سنگ ادامه دارد و بهترین سناریویی که درحال‌حاضر می‌توان بر ضد زغال‌سنگ نوشت، این است که مصرف آن آهسته‌ آهسته رو به کاهش است.

ثمن رحیمی‌راد - روزنامه‌نگار

کد خبر: 69398
تاریخ: 1398/09/09 - 21:27
منبع: روزگار معدن

زغال‌سنگ  ثمن رحیمی‌راد 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ورود «شستا» به طرح‌های توسعه‌ای خراسان‌جنوبی/ وعده اشتغال ۱۲۰۰ نفر

می متالز - استاندار خراسان‌جنوبی گفت: بعد از سفر دو روزه مدیرعامل شستا به استان، مقرر شد با سرمایه‌گذاری هزار میلیارد تومانی، خط جدیدی در کارخانه فرآوری زغال طبس ایجاد شود که اشتغال‌زایی برای ۱۲۰۰ نفر و تثبیت اشتغال برای ۲۵۰۰ نیروی فعال موجود را به همراه خواهد داشت.
 

انجام عملیات بازسازی معدن زغال‌سنگ زمستان یورت شرق/ ۴۰ کارگر مشغول کارند

می متالز - منابع کارگری در استان گلستان از انجام عملیات نوسازی معدن زغال‌سنگ زمستان یورت (واحد شمال شرق) با حدود ۴۰ کارگر خبر دادند.
 

کارگران معادن زغال‌سنگ کرمان امیدوارند به حق و حقوقشان برسند

می متالز - نماینده مردم شهرستان‌های کوهبنان و زرند در مجلس گفت: مشکلات فراوان جان کارگران معادن زغال‌سنگ را به لب رسانده و باعث شده برخی اعتراضات را داشته باشیم و هنوز هم کارگران امیدوارند به حق و حقوق خودشان برسند.
 

گفت‌وگو با خانواده معدنچیانی که زندگی‌شان سخت‌تر از کار در معادن زغال‌سنگ است/ گرد رنج اینجا پراکنده است

می متالز - به مناسبت روز صنعت و معدن گپ و گفتی با خانواده معدنچیانی که زندگی شان سخت‌تر از کار در معادن زغال سنگ است انجام داده ایم که متن آن را از نظر می‌گذرانید.
 

ردپای یک مقام دولتی در حادثه معدن گیلانغرب؛ معاون معدن وزارت صمت باید پاسخگو باشد

می متالز - رئیس خانه معدن استان کرمانشاه گفت: در صورت پرداخت تسهیلات به معدن و جلوگیری از تونلی شدن، حادثه در معدن قیر گیلانغرب رخ نمی‌داد.
 

چالش غول معادن جهان

می متالز - طی سال‌های اخیر در نظر گرفتن ملاحظات زیست‌محیطی برای فعالیت‌های معدنی برای دستیابی به توسعه پایدار و پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط‌زیست الزامی شده و امری اجتناب‌ناپذیر برای شرکت‌های استخراج معادن است و یکی از منابع انرژی که بیشترین آثار تخریبی زیست‌محیطی را دارد زغال‌سنگ است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما