خبر
اقتصاد   انرژی هسته ای  

آلمان، فرانسه و انگلیس تلویحا" ایران را تهدید کردند/ استفاده از ساز و کار ماشه

می متالز - آلمان، فرانسه و انگلیس ضمن استقبال از عضویت ۵ کشور جدید در اینستکس، تلویحا" ایران را تهدید به استفاده از ساز و کار حل اختلاف مندرج در برجام و موسوم به ساز و کار ماشه کردند.

به گزارش می متالز، سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس و عضو برجام دیروز در بیانیه‌ای اعلام کردند: به عنوان سهامداران بنیانگذار اینستکس از تصمیم بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند نروژ و سوئد برای پیوستن به اینستکس به عنوان سهامدار به گرمی استقبال می‌ شود و این گام، به تقویت بیش از پیش اینستکس منجر شده و تلاش‌های اروپا برای تسهیل تجارت مشروع میان اروپا و ایران را به نمایش می‌گذارد و نشانه‌ای روشن از تعهد مداوم ما به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

اجرای کامل و مؤثر برنامه جامع اقدام مشترک از حداکثر اهمیت برخوردار است و ایران باید بی‌درنگ به انطباق کامل با تعهدات ذیل برجام بازگردد. بار دیگر تأکید می‌کنیم آماده‌ایم برای حل موضوعات مربوط به اجرای تعهدات برجامی ایران، تمام ساز و کارهای موجود در برجام از جمله ساز و کار حل اختلاف  (موسوم به ساز و کار ماشه) را مورد بررسی قرار دهیم و همچنان به پیگیری تلاش‌ جهت رسیدن به راه حل دیپلماتیک در چارچوب برجام، متعهد هستیم.

براساس این گزارش، طبق ساز و کار حل اختلاف مندرج در برجام، اگر اختلافی در اجرای توافق وجود و غیر قابل حل باشد، دو طرف به وضعیت پیش از برجام بازگشته و تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل احیا می‌شود.

پیش از این هم وزیر خارجه فرانسه گفته بود در حال بررسی استناد به این بند حل اختلاف و احیای تحریم‌ها است.

کد خبر: 69450
تاریخ: 1398/09/10 - 12:19
منبع: بورس پرس

اینستکس  برجام 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 قاضی زاده با تاکید بر ضرورت برداشتن گام پنجم کاهش تعهدات برجامی:

باید با سرعت بیشتری به سمت پشیمان سازی اروپایی ها حرکت کنیم

می متالز - عضو هیات رئیسه مجلس اروپایی ها را در انجام تعهدات شان در مقابل ایران بی مسئولیت توصیف کرد و گفت: باید با سرعت بیشتری به سمت پشیمان سازی اروپایی ها حرکت کنیم.
 صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی تحریم شدند

تحریم‌های جدید، اینستکس را از بین می‌برد؟

می متالز - تحریم‌های روز جمعه امریکا علیه ایران، می‌تواند برنامه کشورهای اروپایی برای راه‌اندازی مکانیزمی با عنوان اینستکس برای کمک مالی برای تجارت بشردوستانه با ایران را پیچیده کند. همتای ایرانی اینستکس، «موسسه ویژه تجارت و تأمین مالی» ارتباط نزدیکی با بانک مرکزی ایران دارد.
 

جزییات کانال مالی سوئیس برای ایران

می متالز - رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه کانال مالی سوئیس برای ایران احیای کانال مالی قبلی این کشور است، گفت: زمان راه‌اندازی این کانال مشخص نیست.
 رئیس‌جمهوری:

قانون ما را موظف می‌کند قیمت حامل‌های انرژی را اصلاح کنیم

می متالز - رئیس‌جمهوری با بیان اینکه قانون ما را موظف می‌کند قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهیم، گفت: اساس تصمیم به سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین این بود که به واردات بنزین نیاز پیدا نکنیم.
 عراقچی در پکن:

روابط تجاری ایران و چین احتیاجی به اینستکس اروپایی ندارد

می متالز - معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: روابط اقتصادی ایران و چین احتیاجی به اینستکس اروپایی ندارد چون در حقیقت سازوکارهای تهاتر مالی و تهاتر کالایی خود را با چین قبلا طراحی کردیم.
 زنگنه:

تا وقتی پول نفت در اینستکس جابه‌جا نشود اتفاقی نیفتاده است

می متالز - به رسم نشست‌های اخیر اوپک، وزیر نفت پنج‌شنبه شب در حاشیه این نشست با برخی خبرنگاران به گفت‌وگو پرداخت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما