خبر
اقتصاد   انرژی هسته ای  

آلمان، فرانسه و انگلیس تلویحا" ایران را تهدید کردند/ استفاده از ساز و کار ماشه

می متالز - آلمان، فرانسه و انگلیس ضمن استقبال از عضویت ۵ کشور جدید در اینستکس، تلویحا" ایران را تهدید به استفاده از ساز و کار حل اختلاف مندرج در برجام و موسوم به ساز و کار ماشه کردند.

به گزارش می متالز، سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس و عضو برجام دیروز در بیانیه‌ای اعلام کردند: به عنوان سهامداران بنیانگذار اینستکس از تصمیم بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند نروژ و سوئد برای پیوستن به اینستکس به عنوان سهامدار به گرمی استقبال می‌ شود و این گام، به تقویت بیش از پیش اینستکس منجر شده و تلاش‌های اروپا برای تسهیل تجارت مشروع میان اروپا و ایران را به نمایش می‌گذارد و نشانه‌ای روشن از تعهد مداوم ما به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

اجرای کامل و مؤثر برنامه جامع اقدام مشترک از حداکثر اهمیت برخوردار است و ایران باید بی‌درنگ به انطباق کامل با تعهدات ذیل برجام بازگردد. بار دیگر تأکید می‌کنیم آماده‌ایم برای حل موضوعات مربوط به اجرای تعهدات برجامی ایران، تمام ساز و کارهای موجود در برجام از جمله ساز و کار حل اختلاف  (موسوم به ساز و کار ماشه) را مورد بررسی قرار دهیم و همچنان به پیگیری تلاش‌ جهت رسیدن به راه حل دیپلماتیک در چارچوب برجام، متعهد هستیم.

براساس این گزارش، طبق ساز و کار حل اختلاف مندرج در برجام، اگر اختلافی در اجرای توافق وجود و غیر قابل حل باشد، دو طرف به وضعیت پیش از برجام بازگشته و تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل احیا می‌شود.

پیش از این هم وزیر خارجه فرانسه گفته بود در حال بررسی استناد به این بند حل اختلاف و احیای تحریم‌ها است.

کد خبر: 69450
تاریخ: 1398/09/10 - 12:19
منبع: بورس پرس

اینستکس  برجام 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

توان تامین نیازهای کالایی ونزوئلا را داریم/ اینستکس نمی‌توانست تجارت خارجی ایران و اروپا را حفظ کند

می متالز - بهروز الفت در مورد اهمیت و تاثیر تشکیل میزهای کشوری در تجارت ایران با سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی و آمریکایی گفت: در مسیر توسعه تجارت، میز های کالایی و کشوری تشکیل می‌شود که میز کالا مربوط به بخش توسعه کالا و خدمات است اما میز بازار که برای کشورهای مختلف تشکیل می‌شود، سعی دارد تا با تشکیل جلسه با حضور سایر دستگاه‌های مرتبط، تجار و تشکل‌های مربوط به آن کشور را برای بحث پیرامون مسائل مختلف تجارت مانند لجستیک و حمل و نقل، تبادلات مالی و برنامه های ترویجی تجارت و غیره دعوت کند.
 گاردین در گزارشی بررسی کرد:

اروپا به دنبال احیای برجام

می متالز - گاردین در ادامه با اشاره به این که مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم باعث بروز مشکلاتی در اقتصاد شده موفقیت اصولگرایان در انتخابات مجلس را ناشی از همین موضوعات می داند و معتقد است همین روند به پیروزی آنان در انتخابات ریاست جمهوری منتهی می گردد که ممکن است هر نوع توافق را با ایران در آینده پیچیده سازد.
 

عراق تا پایان امسال کل بدهی برقی خود را پرداخت می‌کند

می متالز - چندین سال است که عراق یکی از مشتریان پروپا قرص گاز و برق ایران بوده، اما در سال های اخیر چندان در پرداخت مطالبات خود خوش قول نبوده و این در حالی است که بر اساس مذاکرات اخیر صورت گرفته بین دو کشور به نظر می رسد که این کشور قصد افزایش همکاری با ایران دارد.
 

آمریکا ۸ شرکت را به بهانه ارتباط با ایران تحریم کرد

می متالز - وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد چند شرکت مستقر در ایران، امارات، هنگ‌کنگ و آلمان را به بهانه ارتباط با تهران تحریم کرده است.
 

اینستکس؛ رو به‌جلو اما روی دور کُند

می متالز - ابزار پشتیبانی مبادلات تجاری با ایران با نام «اینستکس» نخستین سازوکار اروپایی است که فروردین امسال اولین گام اجرایی را برداشت؛ گامی که هر چند حداقلِ انتظارات تهران را هم برآورده‌ نساخت اما امیدواری‌هایی را برای بقای برجام ایجاد کرد.
 

آمریکا اینستکس را تحریم می‌کند

می متالز - نمایندگان حزب جمهوری ‌خواه کنگره آمریکا از بسته جامع تحریم های ایران رونمایی و همچنین شناختن روسیه به عنوان دولت حامی تروریست را پیشنهاد کردند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما