خبر
بورس و سهام   بانک ها  

ارز بودجه چرا برای بورس مهم است؟/ «وبملت» در آستانه تعیین تکلیف بودجه

می متالز - تصمیم گیری برای نرخ ارز در بودجه تعیین کننده خواهد بود. روایت ها حکایت از دوگانه های موافق و مخالف در دولت و مجلس با دلار 4200 تومانی در بودجه دارد. باید به انتظار روزهای آنده برای تعیین تکلیف تصمیم گیری در این خصوص نشست.

به گزارش می متالز، سرانجام اولین اطلاعات رسمی از بودجه 99 دولت منتشر شد. روزنامه «دنیای اقتصاد» در تیتر یک امروز خود به این موضوع پرداخته است. در خصوص جزئیات بودجه طی روزهای آتی بیشتر بحث می‌شود و در این‌جا تنها نرخ ارز بودجه مورد بحث است.

 برخی از شنیده‌ها از واگذاری تصمیم‌گیری در خصوص نرخ ارز بودجه به سران قوا حکایت دارد. نرخ ارز بودجه برای شرکت‌های بورسی بسیاری مهم است. سرنوشت دلار 4200 تومان می‌تواند در سرنوشت سودآوری شرکت‌های تامین‌کننده کالای اساسی اثرگذار باشد. در این خصوص به نظر می‌رسد رئیس دولت مخالف حذف دلار 4200 از بودجه است.

 در گزارش‌های پیشین به این موضوع اشاره شد که حذف 4200 از بودجه دلار اجباری به نظر می‌رسد اما طی هفته گذشته مدیران اقتصادی دولت از ادامه کار این ارز برای 7 قلم شامل برنج، شکر، روغن خوراکی، نهاده‌های دامی و دارو خبر دادند. اما به نظر می‌رسد با احتساب دلار 4200 در سال آینده درآمد دولت کفاف هزینه‌هایش را نمی‌دهد و  بر این اساس همچنان اما و اگر در این خصوص مطرح است.

در این خصوص بعضا موارد عجیبی در خصوص احتمال ادامه اعطای دلار 4200 برای کالاهای اساسی موضوع بحث مطرح می‌شود از سوی دیگر اما نرخ بودجه با این نرخ متفاوت مطرح می‌شود. در چنین شرایطی همچنان جای سوال باقی است.

اما علاوه بر شرکت‌های تولیدکننده کالاهای اساسی نرخ ارز بودجه برای ترازنامه بانکی کشور نیز مهم است. اگر بنا باشد که نرخ ارز بودجه بر اساس نرخ نیمایی کنونی اعلام شود به معنی چراغ به تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی در صورت‌های مالی بر اساس نرخ نیمایی است. پیش از این نیز در واقعیت این نرخ مبنای مبادلات بوده اما در صورت‌های مالی این نرخ منعکس نشده بود و این موضوع مانع از شناسایی سود برای برخی از بانک‌ها شد.

 به این ترتیب بانک ملت با نرخ حدود 7500 تومان در صورت‌های مالی سال 97 مازاد دارایی‌های ارزی خود را تسعیر کرد. در شرایط کنونی تسعیر با نرخ نیمایی (حدود 10900) می‌تواند سود حاصل از مبادلات ارزی معادل سال گذشته (سود مبادلات ارزی سال گذشته برای بانک ملت حدود 13269 میلیارد تومان بود) را برای «وبملت» به دنبال داشته باشد. بر این اساس این موضوع باید مورد توجه معامله‌گران قرار گیرد. با توجه به انتظار برای افزایش سرمایه‌های پی در پی این بانک تغییرات نرخ ارز بودجه نیز می‌تواند بر میزان افزایش سرمایه این شرکت اثرگذار باشد. این موضوع جنبه‌های اثرگذاری بیشتری را دارا است که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

کد خبر: 69627
تاریخ: 1398/09/10 - 21:00
منبع: دنیای بورس

وبملت  بودجه 99  نرخ ارز  دلار 4200 تومانی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 بانک مرکزی اعلام کرد:

نرخ پوند افزایش و یورو کاهش یافت

می متالز - بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۰ ارز افزایش و ۲۴ ارز کاهش یافت. نرخ دلار و ۱۲ ارز دیگر نیز ثابت ماند.
 

جابجایی ۹ میلیارد سهم در بورس

می متالز - شاخص بورس تهران امروز با افزایش ۲۸ هزار و ۸۰۳ واحدی عدد یک میلیون و ۷۴۷ هزار و ۱۵۳واحد را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز به رقم ۴۸۳ هزار واحد رسید. شاخص بازار اول به کانال یک میلیون و ۳۳۹ هزار واحدی وارد شد و شاخص بازار دوم نیز عدد ۳ میلیون و ۲۸۱ هزار واحد را ثبت کرد. امروز آیفکس نیز عدد ۱۸ هزار و ۶۴ واحدی را نمایش داد.
 

افزایش نرخ رسمی ۲۵ ارز

می متالز - بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۵ ارز افزایش و ۹ ارز کاهش یافت. نرخ دلار و ۱۲ ارز دیگر نیز ثابت ماند.
 

تقاضای کاذب خرید ارز باید از بین برود

می متالز - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه همه دستگاه ها و وزارتخانه ها در ساماندهی نرخ ارز وظیفه دارند، گفت: اینکه نوک پیکان تلاطم های بازار ارز تنها به سمت بانک مرکزی گرفته شود بی انصافی است.
 

نرخ رسمی ۴۷ ارز ثابت ماند

می متالز - بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ تمام ارزها ثابت ماند.
 براساس اعلام بانک مرکزی؛

قیمت دولتی یورو کاهش و پوند افزایش یافت

می متالز - بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۹ ارز مانند یورو کاهش و ۱۷ ارز از جمله پوند افزایش و نرخ دلار و ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما