خبر
بورس و سهام   بانک ها  

ارز بودجه چرا برای بورس مهم است؟/ «وبملت» در آستانه تعیین تکلیف بودجه

می متالز - تصمیم گیری برای نرخ ارز در بودجه تعیین کننده خواهد بود. روایت ها حکایت از دوگانه های موافق و مخالف در دولت و مجلس با دلار 4200 تومانی در بودجه دارد. باید به انتظار روزهای آنده برای تعیین تکلیف تصمیم گیری در این خصوص نشست.

به گزارش می متالز، سرانجام اولین اطلاعات رسمی از بودجه 99 دولت منتشر شد. روزنامه «دنیای اقتصاد» در تیتر یک امروز خود به این موضوع پرداخته است. در خصوص جزئیات بودجه طی روزهای آتی بیشتر بحث می‌شود و در این‌جا تنها نرخ ارز بودجه مورد بحث است.

 برخی از شنیده‌ها از واگذاری تصمیم‌گیری در خصوص نرخ ارز بودجه به سران قوا حکایت دارد. نرخ ارز بودجه برای شرکت‌های بورسی بسیاری مهم است. سرنوشت دلار 4200 تومان می‌تواند در سرنوشت سودآوری شرکت‌های تامین‌کننده کالای اساسی اثرگذار باشد. در این خصوص به نظر می‌رسد رئیس دولت مخالف حذف دلار 4200 از بودجه است.

 در گزارش‌های پیشین به این موضوع اشاره شد که حذف 4200 از بودجه دلار اجباری به نظر می‌رسد اما طی هفته گذشته مدیران اقتصادی دولت از ادامه کار این ارز برای 7 قلم شامل برنج، شکر، روغن خوراکی، نهاده‌های دامی و دارو خبر دادند. اما به نظر می‌رسد با احتساب دلار 4200 در سال آینده درآمد دولت کفاف هزینه‌هایش را نمی‌دهد و  بر این اساس همچنان اما و اگر در این خصوص مطرح است.

در این خصوص بعضا موارد عجیبی در خصوص احتمال ادامه اعطای دلار 4200 برای کالاهای اساسی موضوع بحث مطرح می‌شود از سوی دیگر اما نرخ بودجه با این نرخ متفاوت مطرح می‌شود. در چنین شرایطی همچنان جای سوال باقی است.

اما علاوه بر شرکت‌های تولیدکننده کالاهای اساسی نرخ ارز بودجه برای ترازنامه بانکی کشور نیز مهم است. اگر بنا باشد که نرخ ارز بودجه بر اساس نرخ نیمایی کنونی اعلام شود به معنی چراغ به تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی در صورت‌های مالی بر اساس نرخ نیمایی است. پیش از این نیز در واقعیت این نرخ مبنای مبادلات بوده اما در صورت‌های مالی این نرخ منعکس نشده بود و این موضوع مانع از شناسایی سود برای برخی از بانک‌ها شد.

 به این ترتیب بانک ملت با نرخ حدود 7500 تومان در صورت‌های مالی سال 97 مازاد دارایی‌های ارزی خود را تسعیر کرد. در شرایط کنونی تسعیر با نرخ نیمایی (حدود 10900) می‌تواند سود حاصل از مبادلات ارزی معادل سال گذشته (سود مبادلات ارزی سال گذشته برای بانک ملت حدود 13269 میلیارد تومان بود) را برای «وبملت» به دنبال داشته باشد. بر این اساس این موضوع باید مورد توجه معامله‌گران قرار گیرد. با توجه به انتظار برای افزایش سرمایه‌های پی در پی این بانک تغییرات نرخ ارز بودجه نیز می‌تواند بر میزان افزایش سرمایه این شرکت اثرگذار باشد. این موضوع جنبه‌های اثرگذاری بیشتری را دارا است که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

کد خبر: 69627
تاریخ: 1398/09/10 - 21:00
منبع: دنیای بورس

وبملت  بودجه 99  نرخ ارز  دلار 4200 تومانی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

خودباوری رمز حل مشکلات تولید در کشور است

می متالز - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: تحریم‌ها ضربات سنگینی بر بدنه اقتصاد وارد کرد اما اعتقاد به خودباوری برای حل مشکلات و نارسایی‌های تولید را در میان فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان تقویت کرد.
 

چرا جزییات آمارهای تجارت خارجی منتشر نمی‌شود؟

می متالز - آخرین بار در فرودین ماه سال جاری جزییات آمارهای تجارت خارجی از سوی گمرک ایران منتشر شده است.
 مدیرعامل سابق صندوق ضمانت صادرات تاکید کرد:

دلایل افزایش نرخ ارز

می متالز - انتظار افزایش نرخ ارز نمی رود و به نظر می رسد دلار تا پایان سال در محدوده ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان در نوسان باشد.
 خدادادی:

حداقل حقوق کارگران در سال ۹۹ باید بیش از ۳ میلیون تومان باشد

می متالز - عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه حداقل حقوق کارگران در سال ۹۹ باید بیش از سایر قشرها باشد، گفت: می طلبد دولت در کنار افزایش حقوق، بسته‌های حمایتی و معیشتی را برای آنها پیش‌بینی کند تا با کاهش مداوم ارزش پول قدرت خرید آنها به شدت کاهش پیدا نکند.
 نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران:

قیمت سکه ۲۴ساعته ۱۸۰ هزار تومان کاهش یافت/ تداوم ریزش در صورت اُفت نرخ ارز

می متالز - نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید روز گذشته قیمت سکه به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید، اما در حال حاضر قیمت آن به ۴ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان کاهش یافته است، یعنی در کمتر از ۲۴ ساعت قیمت سکه ۱۸۰ هزار تومان افت داشت.
 کارشناس بازار مسکن تاکید کرد:

اثر منفی تورم بر بازار مسکن

می متالز - معاملات املاک مسکونی رونق چندانی ندارد و چه بسا افزایش تورم در کشور، موجب رکود بیشتر معاملات و کاهش قیمت ها در بازار مسکن هم شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما