خبر
زغال سنگ  

زغال‌سنگ، ابزار قدرت اقتصادی

می متالز - زغال‌سنگ همچنان سوخت پرمصرف چین است، چون مهم‌ترین و ارزان‌ترین منبع انرژی در جهان به‌شمار می‌آید و نرخ تمام شده تولید انرژی از آن در مقایسه با دیگر منابع انرژی ۶۰درصد کمتر است.

به گزارش می متالز، علاوه بر اینکه زغال‌سنگ منبعی از انرژی است، در تولید فولاد هم کاربرد دارد و برای زغالی که در تولید فولاد استفاده می‌شود، هیچ جایگزینی وجود ندارد که البته این نوع زغال‌سنگ که همان زغال کک نیز هست آلایندگی ویژه خود را دارد، این در شرایطی است که ۹۵درصد فولاد جهان با مصرف زغال تولید می‌شود. در کنار اینها هیچ یک از دیگر منابع انرژی همانند گاز طبیعی و یا انرژی‌های تجدیدپذیر صرفه اقتصادی زغال‌سنگ را در تولید انرژی ندارند، در نتیجه در هم جای جهان زغال‌سنگ گزینه جذابی برای تولید انرژی است و ۶۰درصد برق جهان با زغال تولید می‌شود، حتی در اروپای غربی که تاکید بسیاری بر حذف زغال‌سنگ وجود دارد، کانی سیاه هنوز منبع تولید ۸۰درصد برق مصرفی است. ایران نیز به‌دلیل برخورداری از ذخایر گاز است که نیاز به سوزاندن زغال‌سنگ ندارد.  
کانی سیاه علاوه بر ارزان بودن دردسترس‌تر نیز هست و پیچیدگی‌های سیاسی کالایی مانند نفت را هم ندارد به عبارت دیگر بازار آن هم بازاری کم‌تنش است. با این تفاسیر اقتصادهای بزرگی مانند چین و امریکا به‌راحتی دست از زغال‌سنگ نمی‌شویند.
زغال‌سنگ یکی از ابزارهایی بود که ترامپ با استفاده از آن وعده رونق اقتصادی داد و حتی برای تحقق این وعده از توافق آب‌وهوایی پاریس خارج شد. این در شرایطی است که چین و امریکا در یک جنگ و رقابت تجاری به سر می‌برند و در شرایط رقابت صرف‌نظر کردن از یک گزینه اقتصادی همچون زغال‌سنگ به‌صرفه نیست.
در واقع قدرت‌های بزرگ اقتصادی حاضر نیستند منافع اقتصادی خود را فدای معضلات زیست‌محیطی کنند. البته اقدامات کوچکی برای تضعیف زغال‌سنگ در چین صورت گرفته مانند اینکه کانی سیاه پیش از این به عنوان سوخت خانگی هم استفاده می‌شد که این اتفاق کمرنگ شده است. با این همه همچنان از ۸میلیارد تن زغال‌سنگی که سالانه در جهان مصرف می‌شود، ۳میلیارد آن به چین اختصاص دارد.

سعید صمدی - دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران

کد خبر: 69699
تاریخ: 1398/09/10 - 23:14
منبع: روزگار معدن

زغال‌سنگ  انرژی  سعید صمدی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 شریعتی خبر داد:

تشکیل کمیته های پنجگانه در کمیسیون انرژی مجلس

می متالز - سخنگوی هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس از تشکیل کمیته‌های پنجگانه در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: منصور شکرالهی به عنوان نماینده کمیسیون انرژی در کمیسیون اصل ۹۰ انتخاب شد.
 

کارگران معادن زغال‌سنگ کرمان امیدوارند به حق و حقوقشان برسند

می متالز - نماینده مردم شهرستان‌های کوهبنان و زرند در مجلس گفت: مشکلات فراوان جان کارگران معادن زغال‌سنگ را به لب رسانده و باعث شده برخی اعتراضات را داشته باشیم و هنوز هم کارگران امیدوارند به حق و حقوق خودشان برسند.
 هفته جاری

انتخابات کمیته‌های تخصصی کمیسیون انرژی برگزار می‌شود

می متالز - انتخابات کمیته‌های تخصصی کمیسیون انرژی متشکل از حقوقی و قراردادها"، "هسته‌ای و تجدیدپذیر"، "گاز و پتروشیمی"، "نفت و فرآورده" و "نیرو" برگزار می‌شود.
 رحیمی مظفری مطرح کرد:

ضرورت سوق نقدینگی سرگردان به سمت صنایع پتروشیمی

می متالز - عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه باید با ایجاد مشوق‌های اقتصادی، نقدینگی سرگردان در جامعه را به سمت صنایع پتروشیمی هدایت کرد، گفت: باید تضامین لازم برای مردم ایجاد شود تا آن‌ها سرمایه‌شان را با اطمینان کامل به این حوزه‌ها وارد کنند.
 امروز عرضه می شود:

سوخت هوایی، نفت سفید و گاز مایع در رینگ بین المللی بورس انرژی

می متالز - امروز سوخت هوایی، نفت سفید و گاز مایع در رینگ بین الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران عرضه خواهند شد.
 

بی‌اثری تکانه‌های ارزی بر بورس انرژی

می متالز - بورس انرژی درحالی ماه چهارم از سال جاری را طی می‌کند که روزهای آرامی را از مسیر حجم و ارزش معاملات در پیش گرفته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما