خبر
صنعت   دانشگاه ها  
رئیس اتاق کرمان در نشست کمیته سیاست‌گذاری تعامل صنعت و دانشگاه

دانشگاه‌ها باید وارد مسیر کارآفرینی شوند

می متالز - سیدمهدی طبیب‌زاده، رئیس اتاق کرمان در نشست کمیته سیاست‌گذاری تعامل صنعت و دانشگاه گفت: دانشجویان کارآفرین باید استعدادیابی و شناسایی شوند و با ایجاد انگیزه و حمایت از آنها، تبدیل دانشگاه‌ها به دانشگاه کارآفرین با شتاب بیشتری دنبال شود.

به گزارش می متالز، رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه دانشگاه به‌عنوان یک محل تولید، محصول خوب و تجاری شده برای جذب در صنعت ارائه نمی‌کند، گفت: شاید به دلیل اینکه دانشجویان از کیفیت لازم برای فعالیت در صنعت برخوردار نیستند، موجب اعتماد کمتر صنعت به دانشگاه شده است.

سیدمهدی طبیب‌زاده در دومین نشست کمیته سیاست‌گذاری تعامل صنعت و دانشگاه، افزود: حضور یافتن دانشجویان در صنایع نباید صرفاً برای رفع تکلیف باشد بلکه باید دانشجویان را برای انجام کار گروهی و حتی انجام تجارتی کوچک تشویق کرد و به آنها امتیاز داد.

طبیب‌زاده، اظهار کرد: ایجاد انگیزه و حمایت از دانشجویان، تبدیل دانشگاه‌ها را به دانشگاه کارآفرین شتاب می‌بخشد و باید دانشجویان کارآفرین استعدادیابی و شناسایی شوند. رئیس اتاق کرمان بیان کرد: دانشجویان نیز باید برای اهداف موردنظر صنعت، در آزمون‌هایی شرکت کنند و سپس تقسیم‌بندی و آموزش ببینند تا تعامل صنعت و دانشگاه بیش‌ازپیش تقویت شود.

وی با تأکید بر مهارت‌آموزی در بین دانشجویان افزود: ظرفیت‌ها و نعمت‌های فراوان موجود در استان با مهارت نیروی انسانی و همت مضاعف آنها موجب توسعه استان خواهد شد.

عضو هیات رئیسه اتاق کرمان نیز در ادامه این نشست به حل مسائل صنعت از نگاه دانشگاه و نه از نگاه دانشجو اشاره کرد و گفت: دانشجو باید دوره کارآموزی و کارورزی را در صنعت بگذراند و از دانشجو انتظار حل مسئله نداشته باشیم بلکه باید برنامه‌ریزی شود تا دانشجویان توانمند شوند.

عباس جبالبارزی افزود: باید صنعت و دانشگاه با جدیت این ارتباط را دنبال کنند زیرا هدف این است که دانشجویان به‌گونه‌ای آموزش ببینند که پس از فارغ‌التحصیلی مهارت، فرصت شغلی و کارآفرینی داشته باشند و بعد آموزش‌هایی را نیز فرامی‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه مسائل صنایع باید توسط دانشگاه حل شود، تصریح کرد: باید از داوطلبان صنایع برای حل مشکلاتشان از طریق دانشگاه استقبال کرد و اگر این اتفاق بیفتد سایر صنایع نیز علاقه‌مند می‌شوند؛ که در این رابطه باید نگاه دانشگاه از نگاه درآمدی فاصله داشته باشد.

جبالبارزی، با تأکید بر اینکه باید دانشگاه واحد تحقیق و توسعه صنایع باشد، خاطرنشان کرد: همچنین پس از پذیرفتن دانشجویان در صنایع باید برای آنها برنامه تعریف کرد و مسئولیت پذیرفت.

در ادامه این نشست مجری پروژه مدل تعامل صنعت و دانشگاه گفت: در این پژوهش با هدف پرورش نیروی انسانی مولد کسب‌وکار، ابتدا به مطالعه و مقایسه روند ارتباط دانشگاه و صنعت در جوامع و مطالعات مختلف پرداخته شد و سپس با گردآوری و دسته‌بندی چالش‌ها در مطالعات گذشته و بررسی سازوکارهای مختلف، راهکارهایی برای رفع چالش‌های موجود ارائه شده است.

یاسمن اسدی افزود: این پژوهش به‌صورت مورد کاوی در دانشگاه شهید باهنر کرمان و صنایع مختلف استان کرمان انجام و از روش تمرکز گروهی برای ارائه راهکار استفاده شده است.

وی در ادامه برای ارتباط بهتر دانشگاه و صنعت به ارائه پیشنهاد‌هایی پرداخت و بیان کرد: تعریف پروژه مشترک بین صنعت و دانشگاه بر اساس نیازهای صنعت و اجرای آن توسط دانشجو، ارائه خدمات رفاهی مانند سرویس ایاب و ذهاب به دانشجویان از طرف صنایع، تعریف نیازهای صنعتی و انتخاب دانشجو مناسب با آن نیاز و ... از جمله این موارد است.

اسدی تصریح کرد: صنعت و دانشگاه می‌توانند با حلقه کلینیک ارتباطی شامل دفتر ارتباط با دانشگاه، کمیته سیاست‌گذاری، سامانه و مشاوره دفتر تحقیق و توسعه به یکدیگر وصل شوند که مجموعه‌هایی مانند اتاق بازرگانی کرمان، شرکت شهرک‌های صنعتی، سازمان صنعت و معدن و تجارت، مراکز رشد و پارک‌های علمی و فناوری می‌توانند در این زمینه همکاری کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

پنجره واحد الکترونیکی سرمایه گذاری در کرمان رونمایی شد

می متالز - با حضور استاندار کرمان امروز (پنجشنبه) از پنجره واحد الکترونیکی سرمایه گذاری در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان رونمایی شد.
 وضعیت صادرات در مرزها در گفت‌وگو با رئیس اتاق کرمانشاه

فعالیت بازارچه‌های مرزی ایران و عراق در انتظار تصمیم‌گیری مسئولان محلی است

می متالز - کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه می‌گوید: ازآنجایی‌که بازارچه‌های مرزی، جزو مرزهای غیررسمی به شمار می‌روند به همین دلیل هنوز برخی از مهم‌ترین این بازارچه‌ها ازجمله بازارچه مرزی سومار بازگشایی نشده‌ است تا مسئولان محلی درباره آن تصمیم‌گیری کنند.
 در قالب مرکز نوآوری تحول دیجیتال فولاد

آغاز همکاری میان دولت، صنعت و دانشگاه

می متالز - رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: فصل مشترکی میان دولت، صنعت و دانشگاه در قالب ایجاد مرکز نوآوری تحول دیجیتال فولاد در پارک علم و فناوری تهران آغاز شده است.
 

پروژه "مرکز نوآوری دیجیتال در فولاد" کلید خورد

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعتقاد به این‌که راه‌اندازی مرکز نوآوری دیجیتال در فولاد راه آشتی دانشگاه با صنعت است، گفت: در این مسیر دانشگاه تهران خواستار این موضوع بوده و استراتژی آن را راه‌اندازی این مرکز دانسته است که امید می‌رود این نهادسازی راه آشتی میان دانشگاه و صنعت باشد.
 در نشست اندیشکده انرژی اتاق کرمان مطرح شد

لزوم دغدغه‌سازی در حوزه انرژی برای ترویج مصرف بهینه

می‌متالز - در نشست اندیشکده انرژی اتاق کرمان با اشاره به سهم انرژی در تولید ناخالص داخلی و تفاوت فاحش میان نرخ فروش انرژی و ارزش واقعی آن، بر ضرورت دغدغه سازی در این حوزه برای ترویج مصرف بهینه تأکید شد.
 معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری خواستار شد:

استقبال از مشارکت جوانان در پارک‌های علم و فن‌آوری و دانشگاه‌ها

می متالز - معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بر دسترسی جوانان به پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌ها برای توسعه فناوری‌های مرتبط با صنعت گاز تاکید کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما