خبر
سرب و روی   بورس و سهام  
بازگشت به روند صعودی بدون حراج سرمایه‌گذاری‌ها؛

«کروی» بر «فاسمین» متمرکز می‌شود

می متالز - بررسی وضعیت درآمدزایی «کروی» حاکی از آن است که منبع درآمدی سودآوری شرکت‌های زیرمجموعه است و کمتر به سمت فروش سرمایه گذاری‌ها پیش رفته است.

به گزارش می متالز، شرکت «توسعه معادن روی ایران» با سرمایه ۲۴۱۴ میلیارد ریالی، حدود ۱۹۴۸ میلیارد ریال در شرکت‌های بورسی و ۶۷۶ میلیارد ریال در غیربورسی‌ها سرمایه‌گذاری کرده است.

نکته جالب توجه این است که ارزش بازار سبد سهام بالغ بر ۲۲ هزار و ۵۶۳ میلیارد ریال است که معادل ۱۱ برابر بهای تمام شده آن است.

نگاهی به صورت‌های مالی این شرکت سود انباشته ۲۵۱۰ میلیارد ریالی را نشان می‌دهد که تقریبا معادل سرمایه اسمی شرکت است.

«کروی» در سال‌های اخیر میل چندانی برای فروش سرمایه‌گذاری‌ها از خود نشان داده و سعی بر حفظ پرتفوی خود داشته است. هر چند که در ۶ ماهه نخست سال جاری از رشد بازار سرمایه استفاده کرده و با فروش بخشی از سرمایه گذاری‌های خود، به سود ۸۰ میلیارد ریالی دست یافته است.

از سوی دیگر، وضعیت سودآوری شرکت‌های زیرمجموعه در دوره‌های اخیر همواره رو به رشد بوده و این شرکت به خوبی از این موضوع نفع برده است. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، درآمد سود سهام در سال ۹۴ تنها ۳۹ میلیارد ریال بود اما؛ در سال ۹۷ به رقمی در حدود ۱۵۸۶ میلیارد ریال رسید.

در بازار سرمایه «کروی» بازدهی مطلوب ۶۵ درصدی را در سال جاری نصیب سهامداران و همراهان خود کرده است. در این میان، حقوقی‌ها نقش مهمی ایفا کردند و از ابتدای سال جاری تا به امروز ۳۵ میلیون سهم از حقیقی‌ها خریداری کرده‌اند و در مجموع، برآیند ورود را شکل داده‌اند.

در نظرسنجی چندی پیش، ۴۷ درصد موقعیت خرید را در نماد «کروی» انتخاب و ۵۳ درصد دیگر فروش را انتخاب خود عنوان کردند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بورس و فضای مجازی

می متالز - یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین مولفه‌ها در تمامی بازارهای سرمایه‌گذاری، سرعت ارائه اطلاعات است.
 

ارزش کل پرتفوی سهام عدالت به ۱۵۴۷ هزار میلیارد ریال رسید

می متالز - ارزش روز ۴۹ شرکت حاضر در پرتفوی سهام عدالت در پی رشد شاخص و نمادهای معاملاتی در بازار سهام در حال حاضر به ۱۵۴۷ هزار میلیارد ریال رسیده است.
 یک کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

نقش پررنگ بازار سرمایه در لایحه بودجه سال ۹۹

می متالز - سینا سلیمانی، کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۹۹ در مقایسه با سال‌های گذشته تمرکز بیشتری بر بازار سرمایه داشته که خبر بسیار خوبی برای این بازار محسوب می‌شود.
 مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن مطرح کرد:

راه ‏حل‌هایی برای کمرنگ شدن موانع انتشار اوراق بدهی و تأمین‌مالی در بازارسرمایه

می متالز - امیر تقی خان تجریشی: «راه حل‌های پیشنهادی ارایه شده در مطلب زیر می‏تواند قدمی در راستای ظرفیت‏ سازی برای رفع مشکلات تامین مالی از طریق بازار سرمایه باشد؛ اما نباید به دنبال حل همه مسائل از طریق انتشار اوراق بدهی بود. در نهایت باید مکانیزمی طراحی شود که بنگاه‌های بزرگ بتوانند با نرخی کمتر از تسهیلات بانکی از بازار سرمایه تأمین مالی کنند و در این راه علاوه بر راه‏کارهای برشمرده شده، انگیزه‌های دیگری چون تخفیف مالیاتی هم در نظر گرفته شود.»
 ساعت پنج و نیم عصر؛

آواره بُن‌بست خصوصی‌سازی

می متالز - گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به سنگی که دیوانه‌ای در چاه خصوصی‌سازی انداخت تا بانکی که سوئیت و هتل خارجی می‌خرد.
 گزارش روزانه بازار سرمایه؛

حماسه آفرینی در بورس تهران

می متالز - بازار متاثر از رشد قیمت های جهانی و البته رشد اخیر قیمت ارز همچنان پرتقاضاست و همین موضوع رکورد شکنی های پی در پی شاخص کل را به دنیال دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما