خبر
مترو  

قلب تپنده واگن مترو «ایران‌ساخت» شد

می متالز - ​مجموعه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان شامل تام لوکوموتیو آریا، مدیریت انرژی نوآور افق (مانا)، جهاد دانشگاهی، فن ژنراتور و چندین شرکت دیگر با همکاری یکدیگر اقدام به طراحی و ساخت سیستم رانش به عنوان قلب محرک واگن مترو کردند. این کنسرسیوم توانسته است با تکیه به دانش و توان داخلی قسمت‌های مختلف سیستم رانش را طراحی کند.

به گزارش می متالز، با توجه به رشد و افزایش تراکم جمعیت در کلان شهرها به خصوص شهر تهران، تقاضا برای سفرهای درون شهری هر روز افزایش می‌یابد. حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه مترو به عنوان یک ناوگان قابل اطمینان و به‌موقع بهترین گزینه برای پاسخ به نیاز روز افزون سفرهای درون شهری است و افزایش ظرفیت ناوگان مترو امری غیرقابل اجتناب است.

همچنین مطابق برآوردهای صورت گرفته، کلان شهر تهران تا سال ۱۴۰۲ نیازمند ۱۰۵۰ واگن جدید است. در این راستا از چندین سال پیش مذاکرات گوناگون با سازندگان متعدد انجام شده که برخی از آن‌ها منجر به قرارداد نیز شده است. اما به دلیل نوع همکاری‌های مبتنی بر تامین مالی خارجی، دستاورد قابل توجهی در زمینه انتقال تکنولوژی و ساخت داخل برای کشور نداشته است.

با توجه به شرایط خاص به وجود آمده و نیاز روز افزون پیش رو به واگن جدید و همچنین مطابق با ماده ۵۴ قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر الزام بر بومی‌سازی ۸۵ درصد واگن مترو در داخل کشور، شرکت‌های دانش‌بنیان با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به طرح مساله و برداشتن گام‌های موثر در این زمینه کرده‌اند.

مجموعه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان شامل تام لوکوموتیو آریا، مدیریت انرژی نوآور افق (مانا)، جهاد دانشگاهی، فن ژنراتور و چندین شرکت دیگر با همکاری یکدیگر اقدام به طراحی و ساخت سیستم رانش به عنوان قلب محرک واگن مترو کردند. این کنسرسیوم توانسته است با تکیه به دانش و توان داخلی قسمت‌های مختلف سیستم رانش را طراحی کند.

یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم رانش  MCM است که در این راستا شرکت مانا با همکاری شرکت تام لوکوموتیو آریا به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در زمینه سیستم‌های رانش قطار توانسته است با اتکا بر ظرفیت‌های علمی دانشگاهی و تجربیات موجود، نمونه اولیه سیستم MCM مورد نیاز در خطوط مترو تهران را توسعه دهد.

MCM ساخته شده براساس تمامی نیازمندی‌های استانداردی و عملکردی مورد نیاز طراحی شده و در مرحله سپری کردن تست‌های مرتبط با شرایط محیطی و عملکردی است. همچنین از مزیت‌های این نمونه این است که از نظر وزنی سبکتر از نمونه فعلی است و در صورت نیاز می‌تواند در ابعاد کوچکتر ساخته شود.

با توجه به تجربیات گروه طراحی این محصول در زمینه خنک کننده‌ها، طراحی سیستم خنک‌کننده با توجه به نیاز مشتری به صورت سفارشی صورت گرفته و از دیگر ویژگی‌های مهم این محصول این است که می‌توان با توجه به پروتکل ارتباطی مورد نیاز سیستم، رانش و پردازش می‌شود.

نمونه مهندسی MCM می‌تواند پس از تکمیل دوره تست‌های شبیه‌سازی و پس از اخذ تمامی گواهینامه‌های مورد نیاز وارد مرحله انبوه سازی شود.

کد خبر: 69836
تاریخ: 1398/09/11 - 15:40
منبع: تین نیوز

واگن مترو  لوکوموتیو آریا  مانا 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

طرح کلید به کلید با واردات کامیون‌های دست دوم کلید خورد / چرا اجازه واردات خودرو‌ی دست دوم صادر نمی‌شود؟

می متالز - بخش حمل و نقل از جمله اجزای بسیار مهم نظام اقتصادی هر کشوری می‌باشد و نظام اقتصادی ایران نیز از این امر مستثنی نیست. در اهمیت این بخش، همین بس که پس از اعتصابات کامیونداران در سال ۱۳۹۷ به نوعی اقتصاد کشور فلج شد و قیمت برخی اقلام به دلیل کمبود، به شدت افزایش یافت و برخی صنایع به دلیل نرسیدن نهاده‌ها و مواد اولیه تا مرز تعطیلی پیش رفتند.
 

شهرداری به دنبال واگن مترو

می متالز - شهردار تهران گفت: شهرداری تهران با وجود عدم اعتماد بانک‌ها به دلیل بدحسابی و نوسانات بازار ارز و تحریم، در توسعه حمل‌و‌نقل عمومی با مشکلاتی مواجه است؛ اما باز هم در حال توسعه حمل و نقل عمومی است.
 

واگذاری صندوق امانات بانک ایران‌ زمین به مشتریان

می متالز - بانک ایران زمین، به منظور ارائه خدمات نوین و تکمیل زنجیره عرضه خدمات شایسته به مشتریان، صندوق امانات خود را با شرایطی به مشتریان واگذار می‌کند.
 

سرمایه‌گذاری در معادن طلا جذاب شد/ ۲برابر شدن سود سهام شرکت معدنی "یامانا گلد"

می متالز - رییس اجرایی شرکت معدنی "یامانا گلد" به رویترز خبر داد که پس از دو برابر شدن پرداخت‌ها در سال جاری، این شرکت در نظر دارد سود سهام خود را از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش دهد.
 

ارزش بسته‌های امانات پستی گمرک اصفهان حدود ۵۷ میلیارد ریال است

می متالز - مدیرکل گمرکات استان اصفهان ارزش بسته‌های ورودی و خروجی گمرک امانات پستی اصفهان در هفت ماهه ۱۳۹۸ را ۵۶ میلیارد و ۷۸۸ میلیون ریال اعلام کرد.
 با حضور وزیر نیرو آغاز شد:

عملیات اجرای پروژه جمع‌آوری فاضلاب شهرستان زرند

می متالز - در این مراسم که روز دو‌شنبه، 20 آبان‌ماه 1398 با حضور دکتر رضا اردکانیان وزیر نیرو، فرماندار و امام جمعه شهرستان زرند، نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی و مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان برگزار شد، عملیات اجرای پروژه جمع‌آوری فاضلاب زرند آغاز شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما