خبر
مالیات  
عضو جامعه حسابداران رسمی ایران تاکید کرد:

حکمرانی مودیان در مالیات ستانی

می متالز - حاکمیت مالیاتی بخش اساسی از حکمرانی خوب به شمار می‌رود. در حاکمیت مالیاتی، مالیات ابزار حکومتی و منبع مالی توسعه اقتصادی است و دولت‌ها از طریق برنامه‌های مالیاتی سمت و سوی توسعه اقتصادی کشور را نشان می‌دهند.

به گزارش می متالز، غلامحسین دوانی عضو انجمن حسابداران خبره آمریکا و عضو جامعه حسابداران رسمی ایران در روزنامه شهروند نوشت:

 «حاکمیت مالیاتی بخش اساسی از حکمرانی خوب به شمار می‌رود. در حاکمیت مالیاتی، مالیات ابزار حکومتی و منبع مالی توسعه اقتصادی است و دولت‌ها از طریق برنامه‌های مالیاتی سمت و سوی توسعه اقتصادی کشور را نشان می‌دهند.

دولت‌ها برای دستیابی به منابع مالی جهت توسعه اقتصادی کشور (و نه مخارج برون‌مرزی غیرضروری) راهکاری جز گسترش پایه‌های مالیاتی و فراگیرکردن چتر مالیاتی با برقراری عدالت و انصاف مالیاتی (هرکس بامش بیش، برفش بیشتر) ندارند که این امر مستلزم پاسخگویی دولت و حاکمیت به مطالبات مودیان مالیاتی (شهروندان) بر مبنای نظام حکمرانی مودیان (مردم‌سالاری مالیاتی) خواهد بود.

مالیات‌ستانی اساس برقراری حکمرانی خوب مبتنی بر رعایت حقوق شهروندی فارغ از شعار و ژن خوب است، زیرا هر مودی مالیاتی فارغ از دین، نژاد، زبان، ملیت، عقیده، طبقه اجتماعی و اصل و نسب‌های ساختگی، یک شهروند به شمار می‌رود. شرط لازم و کافی استقرار نظام مالیات ستانی عادلانه و منصفانه، لغو معافیت‌های بی‌منطق، برقراری تکنولوژی مالیاتی و کاستن از هزینه‌های جاری و زاید و بی‌مورد دولت و پاسخگوشدن دولت در برابر مالیات‌دهندگان است؛ زیرا در همه جای دنیا ارتباط تنگاتنگی بین نظام مالیاتی و دموکراسی وجود دارد و اگر مردم به دولت برای اداره آن مالیات می‌دهند، باید خود نیز بتوانند دولت را اداره کنند. این اداره با نقش پررنگ‌تر بخش خصوصی در اقتصاد امکان‌پذیر می‌شود.

سیاست اخذ مالیات به هر طریق ممکن پایه در تفکر دیکتاتوری مالیاتی منبعث از نظام‌های توتالیتر دارد که مغایر ويژگي يک نظام مالياتي خوب و کارآمد، یعنی عدالت مالياتي است و همین تفکر غلط است که به ماموران مالیاتی و دستگاه مالیاتی اجازه تعرض به حقوق مالیاتی شهروندان را می‌دهد.

عدالت که در نظام مالياتي به عدالت افقي یا اخذ يکسان ماليات از درآمدهاي يکسان نامیده می‌شود، باید توأمان با توسل به مالیات‌ستانی عدالت عمودی یا اخذ ماليات بيشتر از دارندگان درآمد بالاتر موسوم است، همراه باشد که متاسفانه این موضوع اساسا هيچ‌گاه در ايران به‌طور جدي از سوی قانونگذار مورد توجه قرار نگرفته است.

به‌طوری که بخش قابل توجهی از فعالان به اصطلاح اقتصادی که عموما در فساد غوطه‌ورند، مشمول عدالت افقی و عمودی نیستند اما همچون عمود بر فرق این ملت بخت‌برگشته قرار دارند! در مقابل اجرای وظایف دولت بر دوش شهروندان که مدت‌هاست توسط دولتمردان انجام می‌شود، برخلاف حقوق شهروندی و از مصادیق تکلیف مالایطاق تلقی می‌شود که نمونه بارز آن انجام تکالیف ارزش افزوده و تکالیف مکررم معاملات فصلی موضوع ماده ١٦٩ و ١٦٩ مکرر است که با وجود ده‌ها بخشنامه ریز و درشت متناقض، حتی خود ماموران مالیاتی نیز از اجرای آن عاجزند؟! لذا حداقل انتظار مالیاتی مودیان مالیاتی آن است که متولیان مالیاتی خود در درجه نخست به وظایف خود و وظایف محوله به موذیان آگاه و مسلط شوند، سپس آنها را از مودیان مطالبه کنند به‌طوری‌که قادر باشند به پرسش‌های عمومی مودیان در زمینه اجرای معاملات فصلی پاسخ گویند و با پاسخ‌های بی‌ربط و غیرممکن درصدد مودی آزاری برنیایند! زیرا درچنین صورتی موديان مالياتي عموما دستگاه ماليات‌ستاني را همچون داروغه و گزمه تلقي خواهند کرد که با بنیاد مالیات‌ستانی تعارض دارد.

دولت و نمایندگان مجلس وظیفه دارند برای جلب اعتماد شهروندان ماده واحده‌ای را تنظیم و به مجلس ارایه دهند که «چنانچه اعمال هریک از ماموران دولت باعث ضرر و زیان به کسب‌وکار شهروندان گردد، علاوه بر تحت تعقیب‌نمودن مامور خاطی، دولت موظف به جبران ضررر و زیان وارده نیز خواهد بود»، تا هیچ مامور دولتی جرأت نکند براساس اجتهاد من درآوردی سرنوشت یک واحد اقتصادی را به‌ روز سیاه بکشاند تا پس از چند ‌سال دیوان عدالت اداری رأی بر بی‌گناهی مودی بدهد که دیگر کار از کار گذشته و حقوق مالی و اقتصادی مودی به باد فنا رفته باشد؟!

بدون ‌شک اجرای هر سیستم جدیدی چالش‌های خاصی را به وجود خواهد آورد. از همین‌رو، سازمان مالیاتی باید با آموزش فراگیر کارکنان خود و اطلاع‌رسانی‌های مستمر، اعتماد مودیان مالیاتی را نیز جلب کند، برای این‌که ماموران مالیاتی از اجتهاد مالیات خودداری کنند، باید تدوین و اجرای نظام مالیاتی ساده و آسان اما غیرقابل تفسیر متضمن سیستم خوداظهاری مالیاتی باشد تا مردم براساس خدماتی که دولت ارایه می‌دهد، علاقه‌مند به پرداخت مالیات شوند.

ماليات هدف نيست؛ بلکه وسيله و ابزار توسعه اقتصادي و تأمين‌کننده هزينه‌هاي دولت است. با این تعریف به نظر می‌رسد اولا دولت باید با برقراري نظام کارآمد، دستگاه ديوان‌سالاری خود را کوچک کند تا متعاقب آن هزينه‌هاي جاری دولت نیز کاهش يابد، زیرا قرار نیست شهروندان هزینه ناکارآمدی دیوان‌سالاری دولتی را تأمین و پرداخت کنند. همچنین اگر برخی واحدهای تجاری، صنعتی و به ويژه واحدهای کوچک توانستند بدون استفاده از کمک و مساعدت دولت و بانک‌ها، چند نفر را در کارگاه‌های کوچک خود به کار مشغول و سطح اشتغال را حفظ کنند و چرخه کار و تولید را فعال سازند، دیگر سازمان امور مالياتي نیز نباید با تشدید مالیات آنها را زمینگیر و عملا سد توسعه شود؟!

اما در مورد موضوع جامع‌نگری معافیت‌های مالیاتی از طریق اعمال مالیات با نرخ صفر، باید گفت که با اعمال نرخ صفر مالیاتی از فردای روز اعمال قانون جدید هر شرکتی با دریافت مجوز پروانه بهره‌برداری مدعی استفاده از نرخ صفر مالیاتی خواهد شد، اما چنانچه دولت علاقه‌مند بود از طریق استفاده از ابزار مالیاتی، سرمایه‌گذاران را تشویق به سرمایه‌گذاری کند و صف بیکاری را بشکند، بهتر بود که به‌طور رسمی برخی از مناطق برخوردار را که نرخ بیکاری آن بسیار بالاست، مشمول معافیت اعلام می‌کرد.»

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

اصلاحات در قانون جدید

می متالز - اگر چه دولت در اسفند ۱۳۹۵ لایحه قانون دائمی مالیات ارزش‌افزوده را با نیت تسریع فوری مستند به اصل ۸۵ قانون‌اساسی تسلیم مجلس کرده بود، اما با نقش‌خاصی که نهادهای حرفه‌ای حسابداری و حسابرسی، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و سایر نهادهای کارفرمایی به نیابت از جامعه کار و تولید کشور به عمل آوردند و با نقش‌آفرینی رسانه‌های جمعی، نقشه راه تغییر کرد و سرانجام مجلسیان پذیرفتند که اگر قرار است این لایحه گرهی از مشکلات را بگشاید، چه بهتر که در صحن علنی مجلس مطرح شود.
 

تاثیر کرونا ویروس بر فرآیند حسابرسی

می متالز - غلامحسین دوانی - عضو جامعه حسابداران رسمی ایران
 

پیشنهادات حسابرس معروف برای لایحه جدید مالیاتی/ رویه دریافت مالیات از بورس ها

می متالز - حسابرس معروف با اعلام حتمی بودن کسری بودجه سال آینده دولت، پیشنهاداتی برای پیش‌نویس لایحه جدید مالیاتی اعلام و رویه اخذ مالیات از بازارهای سهام دیگر کشورها را توضیح داد.
 

سد بند "فرار مالیاتی"

می متالز - طرح‌های معافیت مالیاتی غیرتولیدی توهین به مردم ایران بوده چراکه باید جامعه کار و تولید مشمول مالیات باشد اما؛ برخی افراد و شرکت‌های خاص مشمول مالیات نمی‌شود!
 توصیه کارشناسان بیمه به دولت و مجلس

صرف‌نظر از درآمد مالیاتی به بهای افزایش ضریب نفوذ بیمه

می متالز - مدت‌هاست که موضوع حذف مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه از سوی کارشناسان و مدیران صنعت بیمه مطرح است. موضوعی که گرچه در لایحه دائمی شدن مالیات بر ارزش افزوده گنجانده شده ولی مشخص نیست که مجلس به صورت کامل با آن موافقت کند. با این حال کارشناسان تاکید دارند که با توجه به ضرورت افزایش ضریب نفوذ بیمه در میان مصرف کنندگان بهتر است که دولت و مجلس ازکسب درآمد مالیاتی از این بخش صرف نظر کنند و در عوض مصرف کنندگان را تشویق کرده که از انواع خدمات بیمه استفاده بیشتری کنند.
 

توجه به اصول حاکمیت خوب عامل دستیابی به کسب و کار پایدار خواهد بود

می متالز - عضو شورای علمی انجمن حسابداران خبره با ارایه مطالبی در زمینه حاکمیت شرکتی در عصر جهانی سازی گفت: اقتصاد دانش محور ،الحاق سازمان تجارت جهانی،پیوند دانشگاه با بخش صنعت و همچنین تقویت کار تیمی از از جمله الزامات جهانی در توسعه اقتصادی است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما