خبر
آب  

چه خبر از برنامه شیرین‌سازی آب دریا؟

می متالز - معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه در حال‌حاضر ۸۵ پروژه تاسیسات نمک‌زدایی آب‌شیرین‌کن با ظرفیت ۱۷۵میلیون مترمکعب در سال (۴۷۰ هزار مترمکعب در شبانه روز) در حال احداث و بهره‌برداری است، اظهار کرد: قرارداد این پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به میزان ۱۷هزار میلیارد ریال در ۱۱ استان کشور (استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، مازندران، سمنان، البرز، گلستان، اصفهان، کرمان و ایلام) منعقد شده است. به گفته شاهین پاکروح، ۹۰ درصد این قراردادها مربوط به استان‌های حاشیه‌ خلیج‌فارس و دریای عمان است.

به گزارش می متالز، معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: از مجموع این پروژه‌ها، ۲۵ پروژه با مجموع ظرفیت تولید ۲۲۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز در حال ساخت و ۶۰ پروژه با مجموع ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز در حال بهره‌برداری است. بر اساس این گزارش، برای تامین آب برخی استان‌ها و کمرنگ‌تر شدن دغدغه کم‌آبی، استفاده از آب دریاها هم یکی از راه‌حل‌هاست. به گفته کارشناسان، با وضعیت کنونی خشکسالی و تغییر اقلیم موجود، چاره‌ای جز رفتن به سمت تامین آب شیرین از محل آب دریا وجود نخواهد داشت، در این راستا نیز مطالعاتی که وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور انجام داده، به تصویب رسیده و ابلاغ شده است که در فاز اول، آب مورد نیاز حاشیه صد کیلومتری جنوب کشور در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان و بوشهر، به‌طور کامل از آب دریا تامین شود و از آب‌های درون سرزمینی رفع نیاز شود. در این راستا، اواسط سال گذشته بود که رئیس‌جمهوری بر این مساله تاکید کرده و گفته بود که ایران تقریبا در یک منطقه خشک قرار گرفته است و ما باید برای مردم به فکر آب باشیم. همچنین اواسط سال گذشته، رضا اردکانیان وزیر نیرو اعلام کرد که در زمینه آب‌شیرین‌کن‌ها، ۱۴۲ قرارداد مشارکت بخش خصوصی با سرمایه‌ای بالغ بر ۷۳۰۰ میلیارد تومان منعقد شده است و وزارت نیرو برنامه‌های ویژه‌ای را برای این موضوع در نظر گرفته است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

دستاوردهای فولاد مبارکه در حوزۀ آب، در سازمان جهانی یونسکو قابل طرح است

می متالز - دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران که به همراه هیئتی بلند مرتبه از وزارت نیرو و سازمان آب و فاضلاب کشور از فولاد مبارکه بازدید می‌کرد، در جلسه‌ای با حضور معاون بهره‌برداری، مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی فولاد مبارکه گفت: هدف از این بازدید آشنایی با دستاوردهای فولاد مبارکه در حوزۀ آب و بررسی قابلیت طرح این دستاوردها در سازمان جهانی یونسکو به‌ عنوان یک نمونۀ موفق جهانی بود.
 شریعتمداری در نشست امضای قرارداد عاملیت با شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور:

بیش از ۲۳ هزار اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در این قرارداد ایجاد می‌شود

می متالز - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به انعقاد قرارداد عاملیت با شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اظهار امیدواری کرد؛ با اشتغالزایی ۲۳ هزار و ۵۸۷ شغل مستقیم و غیرمستقیم در این قرارداد، گام مثبتی در جهت اشتغال در سال ۹۸ برداشته شود.
 در نشست هم‌اندیشی فعالان صنعت نمک زدایی آب مطرح شد؛

چاره‌ای جز تامین آب شیرین از محل دریا نداریم/ تامین ۳۰ درصد آب مورد نیاز شهر‌های ساحلی جنوب از آب‌شیرین‌کن‌ها

می متالز - معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: با وضعیت کنونی خشکسالی و تغییر اقلیم موجود، چاره‌ای جز رفتن به سمت تأمین آب شیرین از محل آب دریا نخواهیم داشت.
 در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد؛

نشست بررسی مشکلات حوزه تامین برق و آب و شیرین‌سازی آب دریا

می متالز - نشست بررسی مشکلات حوزه تامین برق و آب و شیرین‌سازی آب دریا و خشکسالی‌ها با حضور رییس مرکز پژوهش‌های مجلس و وزیر نیرو و معاونین دو طرف برگزار شد.
 مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور خبر داد:

احتمال به صفر رسیدن ذخیره سد زاینده رود

می متالز - مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه برای تامین آب شرب حوضه آبریز زاینده رود باید به دنبال منابع جایگزین بود، گفت: با توجه به کاهش بی سابقه بارندگی در حوضه آبریز زاینده رود 10 درصد کاهش تخصیص آب شرب به 15 درصد در ماه های آینده افزایش یابد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما