خبر
بازار مسکن  

استاندارد مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

می متالز - شروع قرن بیست و یکم در دنیا با تحول دیجیتالی همراه بوده است. به‌طوری که دستاوردهای حاصله در این مدت کوتاه، بسیاری از جنبه‌های زندگی را تحت تاثیر قرار داده و بعضا دگرگون کرده است.

به گزارش می متالز، به دنبال این تحول دیجیتالی، صنایع مختلف و به ویژه صنعت ساخت و ساز نیز دچار تغییر و تحولات بسیاری شده و با فراگیر شدن نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای تخصصی، شکل و نحوه کار مهندسی در حال تغییرات اساسی است.

در مرحله اول این انقلاب دیجیتالی در صنعت ساخت و ساز، محاسبات و ترسیمات دستی جای خود را به طراحی و نقشه‌کشی کامپیوتری داد و اطلاعات از مستندات کاغذی به آرشیوهای دیجیتالی منتقل شدند. در گام بعدی ابزارهایی توسعه یافته‌اند تا این اطلاعات دیجیتال را، که به مقدار زیاد و در مکان‌ها و موقعیت‌های مختلف ایجاد می‌شود، به‌صورت یکپارچه و هماهنگ در یک مخزن اطلاعات مرکزی جمع‌آوری و به منظور استفاده مجدد، نگهداری کنند.  برای رسیدن به این هدف با توجه به اینکه اطلاعات پروژه‌ها و دارایی‌ها توسط ذی‌نفعان مختلفی تهیه و تایید می‌شود، راهکاری لازم است تا یک همزبانی و هماهنگی در نحوه تهیه، توزیع و نگهداری اطلاعات بین همه ارکان پروژه و دارایی به وجود‌ آید. به این منظور سازمان جهانی استاندارد در سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار در رابطه با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، یک استاندارد جهانی ارائه کرده است. استاندارد ۱۹۶۵۰ ISO در دو قسمت نقشه راه رسیدن به یک مدل جامع اطلاعاتی از پروژه‌ها و دارایی‌ها را ترسیم کرده است. قسمت اول در رابطه با مفاهیم و اصول، و قسمت دوم در رابطه با مرحله تحویل دارایی‌ها است.  این استاندارد در چرخه عمر یک دارایی ساخته شده از فاز صفر ایده‌پردازی، برنامه‌ریزی استراتژیک، طراحی اولیه و مهندسی تا تهیه مستندات و ساخت، بهره‌برداری و تعمیر و نگهداری کاربرد دارد. دامنه کاربرد آن در میان ذی‌نفعان، از مرحله طراحی تا اتمام عمر آن دارایی شامل تمامی ارکان دخیل در پروژه به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم (صاحبان، کارفرمایان، بهره‌برداران، تیم طراحی، پیمانکاران، سازندگان تجهیزات و...) می‌شود. مزیت مهم این استاندارد، قابلیت انطباق آن با هر نوع پروژه و کاربری و با هر مقیاس و سطح پیچیدگی است و توصیه‌هایی را برای تولید، تبادل و سازماندهی کردن اطلاعات به همه بازیگران پروژه در اختیار ایشان قرار می‌دهد.  نحوه تجمیع و یکپارچه‌سازی اطلاعات به گونه‌ای است که تا پایان عمر آن پروژه قابل استفاده و به‌روز‌رسانی است. حتی اگر ارکان دخیل در پروژه در طول عمر آن تغییر پیدا کنند، که قطعا این اتفاق رخ خواهد داد چراکه تیم‌های حاضر در مرحله طراحی و ساخت، در زمان بهره‌برداری حضور نخواهند داشت. نقش‌های متفاوتی در پیاده‌سازی BIM در پروژه تعریف می‌شود (مانند مدیر BIM، مدل‌ساز، هماهنگ‌کننده، مصور ساز و...) و پس از تعیین این کارکردها در پروژه، ماتریس مسوولیت‌ها ایجاد می‌شود. این ماتریس کلیه کارهایی که قرار است برای BIM انجام شود را لیست کرده و برای هر مورد افراد مسوول را مشخص می‌کند. در صورتی که این استاندارد برای پیاده‌سازی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان مبنای کار کلیه ارکان پروژه قرار گیرد به ایجاد مدل اطلاعاتی پروژه (در طول انجام آن) و مدل اطلاعات دارایی (در زمان بهره‌برداری) منتهی خواهد شد.

با توجه به ضرورت ترویج این استاندارد در صنعت ساخت و ساز کشور، این استاندارد جدید برای اولین بار در ایران توسط شرکت ویستا فراز ترجمه و چاپ شده است و برای تهیه آن می‌توانید به سایت شرکت به آدرس www.vistafaraz.com مراجعه کنید.

مدیرعامل شرکت ویستا فراز بام

کد خبر: 69909
تاریخ: 1398/09/11 - 21:18
منبع: دنیای اقتصاد

ساختمان  صنعت ساخت و ساز  ویستا فراز بام 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 حسینی انتقاد کرد:

افزایش روزافزون نرخ تجهیزات ساختمانی؛ کاهش قیمت مسکن با مدیریت بازار مصالح

می متالز - سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: مدیریت بازار مصالح ساختمانی موجب می شود که قیمت ها در این بخش کاهش یافته و در نهایت قیمت تمام شده مسکن پایین بیاید. در شرایط کنونی مشخص نیست که چرا قیمت مصالح ساختمانی که در داخل کشور تولید می شود، به بهانه های مختلف از جمله افزایش نرخ ارز گران می شود.
 مرتضی بانک:

مناطق آزاد برنامه های تحقیق و توسعه در حوزه ساختمان را عملیاتی كنند

می متالز - مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: ارتباط مجموعه مدیریتی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی با مراکز مهم پژوهشی کشور به ویژه «مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی» می تواند سرآغاز تحولات مثبت در الگوسازی و نیز مدیریت بهینه و سازنده در فعالیت های این حوزه در مناطق آزاد باشد.
 سرگزی:

اخذ مالیات از اراضی بایر و رها شده ضرورت دارد/نگهداری زمین نباید صرفه اقتصادی داشته باشد

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: اخذ مالیات از اراضی رها شده و ساختمان های نیمه کاره موجب افزایش آمار ساخت و ساز و تولید مسکن می شود، زیرا با اجرای این قانون، نگهداری زمین و عدم ساخت و ساز برای مالک صرفه اقتصادی نخواهد داشت.
 

نگرانی کارشناسان از «بتن‌های بی‌‌کیفیت»

می متالز - صنعت ساختمان ازنظر کیفی و کمی روزهای خوشی را سپری نمی‌کند. درواقع مصالح تولیدی و ساختمان‌ها از کیفیت لازم برخوردار نیستند و میزان تولید ساختمان متناسب با نیاز جامعه صورت نمی‌گیرد.
 

پیشنهادی به‌صرفه برای اجرای پروژه‌های مسکن

می متالز - ساختمان، پدیده یا محصول مرکب و تلفیقی است که حاصل فعالیت و دخالت تخصص‌های متفاوت علمی و ساخت است.
 

افزایش ۱۲ درصدی نرخ فروش رنگ های"شرنگی"

می متالز - شرکت صنعتی و شمیایی رنگین از دریافت مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصد در نرخ فروش محصولات خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما