خبر
اقتصاد  
یک عضو هیات رئیسه مجلس مطرح کرد:

بزرگ‌نمایی درآمد نفتی در لایحه بودجه ۹۹

می متالز - یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ درخصوص درآمدهای مالیاتی و نفتی بزرگ‌نمایی شده است.

به گزارش می متالز، علی‌اصغر یوسف‌نژاد با بیان اینکه « لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ یکشنبه هفته آینده ۱۷ آذر توسط رئیس‌جمهور تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود» گفت: قرار بر این بود که این بودجه با اصلاحات ساختاری و بدون اتکا به نفت نوشته شود، اما آن‌طور که از شواهد پیداست و آمار و ارقام غیررسمی که ما می‌شنویم حاکی از این است که بودجه بدون این دو آیتم تقدیم مجلس می‌شود و بعضی از آمار و ارقام مثل درآمد مالیاتی و درآمد نفتی نیز بزرگ‌نمایی شده است.

وی یادآور شد: ظاهرا درآمد مالیاتی در بودجه آینده ۱۶۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در مقایسه با سال جاری رشد ۳۰ درصدی نشان می‌دهد. این در حالی است که ما تحریم و رکود تورمی را داریم و گردش پولی قابل ملاحظه‌ای در تولید نداریم. بنابراین به نظر می‌رسد این رقم غیرواقعی است. این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مساله دیگر درآمد گمرکی است که آن هم عدد بزرگی در حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و در مقایسه با درآمد سال جاری که ۱۶ هزار میلیارد تومان بوده رشد ۱۴۰ درصدی را نشان می‌دهد که این عدد هم غیرواقعی است و با توجه به تحریم‌ها و امور گمرکی که باید در واردات و صادرات داشته باشیم عجیب به نظر می‌رسد و تحققش بسیار سخت است. وی همچنین اضافه کرد: در بودجه سال آینده برای نفت هم آمار و ارقامی پیش‌بینی کرده‌اند که تحقق آن با شرایط تحریم و عملکرد سال ۱۳۹۸ سخت به نظر می‌رسد. در شرایطی که صادرات نفت محدود است قرار بود درآمد نفتی از بودجه حذف شود، ولی این اتفاق نیفتاده و ظاهرا قیمت هر بشکه نفت در لایحه نیز ۵۰ دلار دیده شده است و مجموع درآمد نفتی حدود ۱۱۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که این به آن معناست که ما باید ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه در روز صادرات داشته باشیم که باید ببینیم که آیا شدنی است یا خیر؟ این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «با توجه به عملکرد سال جاری و سال گذشته دولت برای تعادل هزینه و درآمدها در درآمدها بزرگ‌نمایی کرده»، اظهار کرد: این بزرگ‌نمایی مخصوصا در مالیات و نفت اتفاق افتاده است. آنچه ما انتظار داشتیم این بود که دولت هزینه‌های جاری و عمومی را کاهش دهد و هزینه‌های غیرضروری را حذف کند؛ زیرا خیلی از هزینه‌ها را می‌توان با صرفه‌جویی کاهش داد؛ خصوصا در منابع عمومی. یوسف‌نژاد همچنین گفت: در بودجه سال آینده دلار دو نرخی دیده شده که یکی ارز نیمایی برای کالاهای اساسی و دیگری ارز آزاد است. یکی از چالش‌ها در بودجه همین دلار ۴۲۰۰ تومانی است که در طول سال ۸۰ هزار میلیارد تومان منابع را مصرف می‌کند و ۵/ ۲ برابر آزاد کردن ارز بنزین در ارز نیمایی هزینه می‌شود؛ در حالی که تاثیر زیادی در قیمت‌ها ندارد.

کد خبر: 69930
تاریخ: 1398/09/11 - 22:17
منبع: دنیای اقتصاد

علی‌اصغر یوسف‌نژاد  لایحه بودجه ۹۹ 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 پاسخ سخنگوی کمیسیون تلفیق به نماینده شاهین شهر درباره حذف یک واژه از لایحه بودجه:

گزارش مورد استناد حاجی دلیگانی در صحن رد شده است

می متالز - سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ در مجلس شورای اسلامی به اعتراض نماینده شاهین شهر در خصوص یکی از تبصره های قانون بودجه ۹۹ پاسخ داد.
 موسوی لارگانی:

انتقادی به نحوه عملکرد مجلس در بررسی لایحه بودجه ۹۹ وارد نیست

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، روند بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ را تشریح کرد.
 عضو کمیسیون عمران مجلس:

بلاتکلیفی بودجه مشکل آفرین بود

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: به طور حتم اگر لایحه بودجه سال ۹۹ پیش از سال جدید تعیین تکلیف نمی‌شد، کشور در حوزه بودجه‌ریزی و تخصیص اعتبارات با مشکل مواجه می‌شد.
 مرکز پژوهش‌های مجلس ۶ پیشنهاد برای اصلاح لایحه بودجه سال آینده ارائه کرد

نسخه بهبود کسب‌وکار ۹۹

می متالز - اعتبارات لایحه بودجه ۹۹ درخصوص بهبود محیط کسب‌وکار آیا به درستی تعریف شده و اثر آنها بر مولفه‌های کسب‌وکار چیست؟
 ساعت پنج و نیم عصر؛

پدرکشی مجلسی

می متالز - گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به شاهکارهای بانکی و ناجوانمردی بعضی رد صلاحیت شده ها و...
 حسینی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری:

تولید محصولات استراتژیک یکی از راه‌های مقاوم‎ سازی اقتصاد است

می متالز - عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: تولید محصولات استراتژیک برای دنیا یکی از راه‌های مقاوم ‎سازی اقتصاد است و اینگونه می‌توان آثار تحریمی را در کشور کاهش داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما