خبر
اقتصاد  
یک عضو هیات رئیسه مجلس مطرح کرد:

بزرگ‌نمایی درآمد نفتی در لایحه بودجه ۹۹

می متالز - یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ درخصوص درآمدهای مالیاتی و نفتی بزرگ‌نمایی شده است.

به گزارش می متالز، علی‌اصغر یوسف‌نژاد با بیان اینکه « لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ یکشنبه هفته آینده ۱۷ آذر توسط رئیس‌جمهور تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود» گفت: قرار بر این بود که این بودجه با اصلاحات ساختاری و بدون اتکا به نفت نوشته شود، اما آن‌طور که از شواهد پیداست و آمار و ارقام غیررسمی که ما می‌شنویم حاکی از این است که بودجه بدون این دو آیتم تقدیم مجلس می‌شود و بعضی از آمار و ارقام مثل درآمد مالیاتی و درآمد نفتی نیز بزرگ‌نمایی شده است.

وی یادآور شد: ظاهرا درآمد مالیاتی در بودجه آینده ۱۶۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در مقایسه با سال جاری رشد ۳۰ درصدی نشان می‌دهد. این در حالی است که ما تحریم و رکود تورمی را داریم و گردش پولی قابل ملاحظه‌ای در تولید نداریم. بنابراین به نظر می‌رسد این رقم غیرواقعی است. این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مساله دیگر درآمد گمرکی است که آن هم عدد بزرگی در حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و در مقایسه با درآمد سال جاری که ۱۶ هزار میلیارد تومان بوده رشد ۱۴۰ درصدی را نشان می‌دهد که این عدد هم غیرواقعی است و با توجه به تحریم‌ها و امور گمرکی که باید در واردات و صادرات داشته باشیم عجیب به نظر می‌رسد و تحققش بسیار سخت است. وی همچنین اضافه کرد: در بودجه سال آینده برای نفت هم آمار و ارقامی پیش‌بینی کرده‌اند که تحقق آن با شرایط تحریم و عملکرد سال ۱۳۹۸ سخت به نظر می‌رسد. در شرایطی که صادرات نفت محدود است قرار بود درآمد نفتی از بودجه حذف شود، ولی این اتفاق نیفتاده و ظاهرا قیمت هر بشکه نفت در لایحه نیز ۵۰ دلار دیده شده است و مجموع درآمد نفتی حدود ۱۱۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که این به آن معناست که ما باید ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه در روز صادرات داشته باشیم که باید ببینیم که آیا شدنی است یا خیر؟ این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «با توجه به عملکرد سال جاری و سال گذشته دولت برای تعادل هزینه و درآمدها در درآمدها بزرگ‌نمایی کرده»، اظهار کرد: این بزرگ‌نمایی مخصوصا در مالیات و نفت اتفاق افتاده است. آنچه ما انتظار داشتیم این بود که دولت هزینه‌های جاری و عمومی را کاهش دهد و هزینه‌های غیرضروری را حذف کند؛ زیرا خیلی از هزینه‌ها را می‌توان با صرفه‌جویی کاهش داد؛ خصوصا در منابع عمومی. یوسف‌نژاد همچنین گفت: در بودجه سال آینده دلار دو نرخی دیده شده که یکی ارز نیمایی برای کالاهای اساسی و دیگری ارز آزاد است. یکی از چالش‌ها در بودجه همین دلار ۴۲۰۰ تومانی است که در طول سال ۸۰ هزار میلیارد تومان منابع را مصرف می‌کند و ۵/ ۲ برابر آزاد کردن ارز بنزین در ارز نیمایی هزینه می‌شود؛ در حالی که تاثیر زیادی در قیمت‌ها ندارد.

کد خبر: 69930
تاریخ: 1398/09/11 - 22:17
منبع: دنیای اقتصاد

علی‌اصغر یوسف‌نژاد  لایحه بودجه ۹۹ 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس سازمان برنامه و بودجه خبرداد

تنظیم لایحه بودجه ۹۹ بر مبنای نفت ۵۰ دلاری

می متالز - رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده بتوانیم روزانه یک میلیون بشکه نفت با قیمت ۵۰ دلار برای هر بشکه بفروشیم.
 

سهام شرکت ملی نفت ایران در بی پی و شل

می متالز - جداول و پیوست‌های لایحه بودجه ۹۹ که از سوی دولت تقدیم مجلس شده است نشان می‌دهد شرکت ملی نفت ایران سهم یک درصدی در شرکت بی‌پی انگلستان دارد.
 

درآمد دولت از معاینه فنی در سال آینده

می متالز - درآمدهای پیش‌بینی شده در بخش خودرو و موضوعات مربوط به آن، از جمله عوارض‌های تولید، عوارض واردات، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و... در لایحه بودجه ۹۹ به تفکیک تعیین شده است.
 

غلظت نفت در بودجه ۹۹؟

می متالز - لایحه بودجه ۹۹ به مجلس ارائه شد. حسن روحانی در نطق پیش از تقدیم بودجه، از کاهش وابستگی بودجه به نفت سخن گفت. ظاهر ارقام مندرج در بودجه هم سخن رئیس دولت را تایید می‌کند؛ اما جست‌وجو در سطور مختلف بودجه، این گزاره را با ابهام مواجه می‌کند.
 نوبخت اعلام کرد:

پیش‌بینی فروش یک میلیون بشکه نفت با ۵۰ دلار/ نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان

می متالز - براساس اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه، پیش‌بینی بر این است که در سال آینده هر بشکه نفت با متوسط قیمت ۵۰ دلار صادر شده و با نرخ ۴۲۰۰ تومان تبدیل به ریال شود.
 مدیرعامل کارگزاری بانک تجارت تاکید کرد:

بنیادی‌ها را جدی بگیرید

می متالز - بودجه، رکود بازارهای موازی و افزایش نرخ ارز از عوامل اثرگذار بر بازار سرمایه هستند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما