خبر
نفت  

واقعی کردن قیمت سوخت سال‌هاست در دستور کار دولت‌ها قرار دارد

می متالز - یک فعال سیاسی با بیان اینکه طرح افزایش قیمت بنزین تصمیم زنگنه و وزارت نبوده است، گفت: واقعی کردن قیمت بنزین سال‌هاست در دستور کار دولت‌ها قرار دارد.

به گزارش می متالز، علی صوفی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و وزیر تعاون در کابینه دوم اصلاحات با بیان اینکه طرح افزایش قیمت بنزین تصمیم زنگنه نبوده است، گفت: نخستین مساله درباره مطرح شدن استیضاح وزیر نفت این است که طرح افزایش نرخ بنزین به‌هیچ‌وجه تصمیم زنگنه و وزارت نبوده است، همچنین واقعی کردن قیمت بنزین سال‌هاست در دستور کار دولت‌ها قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه افزایش سالانه ۲۰ درصدی قیمت بنزین که در برنامه سوم توسعه پیش‌بینی شده بود، دسترسی به این هدف را در میان‌مدت دنبال می‌کرد، افزود: ارزانی قیمت بنزین آثار منفی بسیاری دارد و قاچاق بنزین نیز که در گذشته بسیار کمتر بود، اکنون به‌صورت گسترده جریان دارد و به این مشکلات افزوده شده است.

این فعال سیاسی تصریح کرد: به یاد دارم که در دولت آقای خاتمی نیز بحث گسترده‌ای پیرامون واقعی شدن قیمت بنزین انجام گرفت، اما ازآنجا که تبعات تورمی شدیدی برای آن پیش‌بینی می‌شد، این کار از اندازه‌ای که در قانون برنامه سوم پیش‌بینی شده بود فراتر نرفت.

صوفی ادامه داد: در همان زمان هم استدلال وزیر نفت (بیژن زنگنه) این بود، اگر قرار است قیمت بنزین واقعی شود، هنگامی می‌توان از آن دفاع کرد، که واردات خودرو آزاد شده و خودروهای کم مصرف جایگزین انواع پرمصرف موجود شود. در واقع باید به مردم کمک شود که به خودروهای کم‌مصرف دارای فناوری روز دنیا دسترسی داشته باشند. در این صورت حتی اگر قیمت بنزین افزایش یابد، مردم رضایت خواهند داد و از سوی دیگر با درآمد به دست آمده از افزایش قیمت، می‌توان حمل‌ونقل عمومی را نیز تقویت کرد. همچنین آلودگی کمتر می‌شد و با نو شدن خودروها، شهرهایمان نیز رنگ و روی بهتر پیدا می‌کرد.

وی با بیان اینکه مافیای صنعت خودرو مانع آزادسازی قیمت بنزین در دولت اصلاحات شد، گفت: این طرح موجه بود، اما روشن بود که اجرای آن به دلیل وجود مافیای صنعت خودرو و مخالفت آنها با مشکل روبه‌ر می‌شود و متوقف خواهد شد، همین نیز اتفاق افتاد و این گروه‌ها با طرح وزیر نفت مخالفت کردند و جلو آن را گرفتند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 زنگنه:

رشد شرکت‌های دانش‌بنیان برایم مهم است

می متالز - وزیر نفت گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان می‎توانند به جز مسائل فنی و مهندسی، در بسیاری از زمینه‌های دیگر نیز به صنعت نفت کمک کنند و کار را جلو ببرند. این آغاز کار است و پایان راه نیست و من نیز به‌طور قاطع از این روند حمایت می‌کنم.
 

مصرف بنزین سوپر کاهش یافت

می متالز - طبق اعلام مشاور عالی انجمن مالکان جایگاه‌ها و مجتمع‌های خدماتی رفاهی و بین‌راهی، پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، میزان مصرف بنزین سوپر تاحد قابل‌توجهی کاهش یافته است.
 تاکید دوباره بازارساز به وعده ثبات در بازار ارز/ وضعیت عرضه و تقاضا در سامانه نیما

همتی: قیمت دلار هیجانی است/ بدون نگرانی کنترل می کنیم

می متالز - بازارساز برای دومین بار در دو روز گذشته تاکید کرده قیمت ارز در چند روز آینده دوباره به ثبات می رسد. از نگاه سیاست گذار نوسان های چند روز اخیر متاثر از جو روانی موجود در بازار است و مردم باید بدور از هیجانات از ریسک سرمایه گذاری در این بازار آگاه شوند.
 آقاپور با اشاره به ریسک بالای سرمایه گذاری در بازار ارز:

نوسان ارز در اواخر سال میلادی طبیعی است

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: نزدیکی به سال میلادی ۲۰۲۰ و فرارسیدن ژانویه موجب مازاد تقاضا در بازار شده که رشد تقاضا با توجه به عرضه ثابت، قیمت را افزایش می دهد.
 سرپرست گروه صنعتی بارز:

"بارز" و تکذیب ادعای وزیر

می متالز - موضوع افزایش قیمت بنزین امری تاثیرگذار بر بازار تمامی محصولات موجود بوده و همواره احتکار، کاهش عرضه و رشد نجومی قیمت‌ها را نیز در پی خواهد داشت.
 پیش گشایش؛

گام به گام با بودجه

می متالز - آنچه از مهمترین چالش‌های جدی بازار سرمایه در هفته اخیر و سال آتی خواهد بود نزدیک شدن به تاریخ تسلیم بودجه سال ۱۳۹۹ به مجلس در هفته آتی و شروع گمانه‌زنی‌ها در این خصوص و تاثیرات با اهمیت بر سودآوری شرکت‌های تولیدی فعال در بازار بورس است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما