خبر
انرژی  

ناسازگاری روند مصرف سوخت‌های فسیلی با اهداف اقلیمی

می متالز - مصرف نفت، گاز و زغال‌سنگ در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ بر اساس جدیدترین گزارش سازمان ملل در اجلاس جهانی تغییر اقلیم با افزایش همراه شده است که با تعهدات کاهش پیامدهای اقلیمی همخوانی ندارد.

به گزارش می متالز، روند مصرف جهانی سوخت‌های فسیلی در دو دهه گذشته با تعهدهای کشورها بر کاهش پیامدهای تغییر اقلیمی همخوانی ندارد، رشد مصرف ‌نفت خام در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ سالانه حدود ۱.۵ درصد و گاز طبیعی سالانه ۲.۶ درصد بوده است. مصرف جهانی زغال‌سنگ نیز تا سال ۲۰۱۳ روندی افزایشی داشته و در سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۳، معادل ۰.۷ درصد کاهش یافته است.

گزارش جدید «برنامه محیط‌ زیست سازمان ملل متحد UNEP» با عنوان شکاف تولید نشان می‌دهد برنامه تولید سوخت‌های فسیلی در سال ۲۰۳۰، معادل ۵۰ درصد بیشتر از هدف دو درجه موافقت‌نامه تغییرات اقلیمی پاریس است.

در این گزارش برنامه‌های هفت تولیدکننده برتر سوخت‌های فسیلی (چین، آمریکا، هند، استرالیا، روسیه، اندونزی و کانادا) و سه تولیدکننده با جاه‌طلبی اقلیمی (آلمان، نروژ و انگلیس) بررسی شده است. برنامه تولید زغال‌سنگ کشورهای یادشده تا سال ۲۰۳۰، معادل ۱۵۰ درصد بیشتر از مقداری است که با هدف دو درجه سازگار است؛ همچنین تا سال ۲۰۴۰، حدود ۴۳ درصد نفت‌ خام بیشتر و حدود ۴۷ درصد گاز طبیعی بیشتر از این هدف تولید خواهند کرد، بنابراین چشم‌انداز پیشرفت اهداف موافقت‌نامه تغییرات اقلیمی پاریس ضعیف است.

در این شرایط و با وجود سوخت فسیلی ارزان قیمت که از حمایت‌ها و یارانه‌های دولتی برخوردارند، تغییر اساسی در روند کنونی بازار مصرف انرژی جهان میسر نیست. پرداخت یارانه به سوخت‌های فسیلی با خارج کردن بازارهای انرژی از شکل طبیعی، تمرکز سرمایه‌گذاری و تعمیق وابستگی جامعه به اشتغال‌های مرتبط با این سوخت‌ها، روند انتقال انرژی به منابع تجدیدپذیر را بسیار کند کرده است.

کشورهای توسعه‌یافته دارای منابع سوخت‌های فسیلی و همچنین کشورهای در حال توسعه نظیر چین و برزیل که از این منابع برخوردارند، در عمل برای توقف تولید سوخت‌های فسیلی اقدامی نمی‌کنند. در این رابطه، در گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل آمده است: «گرچه بسیاری از دولت‌ها قصد دارند میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهند، اما وقتی با برنامه‌هایی در زمینه محدودسازی تولید یا توسعه سوخت‌های فسیلی روبه‌رو می شوند، در عمل مخالفت می‌کنند».

ولادیمیر، پوتین، رئیس جمهوری روسیه به‌تازگی در سخنرانی مجمع سالانه سرمایه‌گذاری که در مسکو برگزار شد، ضمن حمله به ایده کنار گذاردن سوخت‌های فسیلی، برنامه اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به گاز را عجیب توصیف کرد و گفت که چنین ایده‌هایی به معنای برگشت بشر به غارنشینی است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مشترکان استان به صرفه‌جویی دعوت شدند

مدیریت مصرف آب در آذربایجان

می متالز - به‌رغم کم شدن ذخایر آبی کشور به‌ویژه آذربایجان شرقی در دو دهه اخیر و تهدید نسل‌های آینده از این بابت، هنوز احساس خطر و حس مسوولیت برای حفاظت از منابع و مصرف این مایع حیات در شهروندان ایجاد نشده است.
 گزارش روزانه بازار سرمایه؛

ریزش بازار و سهامداران عنان از کف داده

می متالز - بازار آغازی متعادل داشت و در ادامه با افزایش فشار فروش، روز منفی دیگری را در هفته ای پر تنش، پشت سر گذاشت.
 اکونومیست: اهداف توافقنامه پاریس اجرایی نیست ؛

کشورهای جهان برنامه‌ای برای کنار گذاشتن سوخت‌های فسیلی ندارند

می متالز - گزارش‌های منتشر شده از سوی سازمان ملل و دیگر نهادهای مرتبط با تغییرات اقلیمی جهان حکایت از آن دارد که اکنون اغلب کشورها در مسیر تحقق اهداف توافقنامه اقلیمی پاریس حرکت نمی‌کنند. مهم‌ترین مساله در این زمینه برنامه‌های اعلام شده از سوی کشورهای جهان درخصوص میزان تولید سوخت‌های فسیلی شامل زغال سنگ، نفت و گاز در طول دهه‌های آتی است؛ که فاصله زیادی با میزان لازم برای تحقق اهداف توافقنامه پاریس دارد.
 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: خیز سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به سوی اکتشافات عمقی

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان در مراسم رونمایی از نقشه یکپارچه زمین‌شناسی کواترنری با حضور دکتر رضا رحمانی با بیان این‌که این سازمان در سال 1338 توسط سازمان ملل تاسیس شد؛ گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دو وظیفه حاکمیتی تولید اطلاعات پایه و شناسایی و کشف منابع و ذخایر معدنی با هدف ایجاد ارزش افزوده و تولید ثروت ملی از طریق اکتشاف مواد معدنی و همچنین شناسایی مخاطرات با هدف جلوگیری از زیان‌های اجتماعی و اقتصادی و هدر رفت ثروت ملی را به عهده دارد.
 

ده پدیده شگفت‌انگیز فناوری در سال 2020 چه خواهد بود؟

می متالز - پیش‌بینی می‌شود سال ۲۰۲۰ با توجه به فهرست پروژه‌هایی که در این سال اجرا و تکمیل خواهند شد، سال شکوفایی فناوری باشد. ساخت اولین مغز مصنوعی انسان، عرضه نسل بی‌نقص خودروهای خودران و اتصال پکن و لندن با راه‌آهن پرسرعت تنها ۳ مورد از فهرست ۱۰ گانه‌ای است که در این گزارش به آن می‌پردازیم.
 

سهم بخش تولید در اقتصاد کشورها چقدر است؟

می متالز - داده‌های بانک جهانی و سازمان ملل نشان می‌دهد، سهم بخش تولید از اقتصاد کشورهای توسعه‌ یافته در مقایسه با دهه ۸۰ میلادی کاهش یافته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما