خبر
انرژی  

ناسازگاری روند مصرف سوخت‌های فسیلی با اهداف اقلیمی

می متالز - مصرف نفت، گاز و زغال‌سنگ در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ بر اساس جدیدترین گزارش سازمان ملل در اجلاس جهانی تغییر اقلیم با افزایش همراه شده است که با تعهدات کاهش پیامدهای اقلیمی همخوانی ندارد.

به گزارش می متالز، روند مصرف جهانی سوخت‌های فسیلی در دو دهه گذشته با تعهدهای کشورها بر کاهش پیامدهای تغییر اقلیمی همخوانی ندارد، رشد مصرف ‌نفت خام در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ سالانه حدود ۱.۵ درصد و گاز طبیعی سالانه ۲.۶ درصد بوده است. مصرف جهانی زغال‌سنگ نیز تا سال ۲۰۱۳ روندی افزایشی داشته و در سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۳، معادل ۰.۷ درصد کاهش یافته است.

گزارش جدید «برنامه محیط‌ زیست سازمان ملل متحد UNEP» با عنوان شکاف تولید نشان می‌دهد برنامه تولید سوخت‌های فسیلی در سال ۲۰۳۰، معادل ۵۰ درصد بیشتر از هدف دو درجه موافقت‌نامه تغییرات اقلیمی پاریس است.

در این گزارش برنامه‌های هفت تولیدکننده برتر سوخت‌های فسیلی (چین، آمریکا، هند، استرالیا، روسیه، اندونزی و کانادا) و سه تولیدکننده با جاه‌طلبی اقلیمی (آلمان، نروژ و انگلیس) بررسی شده است. برنامه تولید زغال‌سنگ کشورهای یادشده تا سال ۲۰۳۰، معادل ۱۵۰ درصد بیشتر از مقداری است که با هدف دو درجه سازگار است؛ همچنین تا سال ۲۰۴۰، حدود ۴۳ درصد نفت‌ خام بیشتر و حدود ۴۷ درصد گاز طبیعی بیشتر از این هدف تولید خواهند کرد، بنابراین چشم‌انداز پیشرفت اهداف موافقت‌نامه تغییرات اقلیمی پاریس ضعیف است.

در این شرایط و با وجود سوخت فسیلی ارزان قیمت که از حمایت‌ها و یارانه‌های دولتی برخوردارند، تغییر اساسی در روند کنونی بازار مصرف انرژی جهان میسر نیست. پرداخت یارانه به سوخت‌های فسیلی با خارج کردن بازارهای انرژی از شکل طبیعی، تمرکز سرمایه‌گذاری و تعمیق وابستگی جامعه به اشتغال‌های مرتبط با این سوخت‌ها، روند انتقال انرژی به منابع تجدیدپذیر را بسیار کند کرده است.

کشورهای توسعه‌یافته دارای منابع سوخت‌های فسیلی و همچنین کشورهای در حال توسعه نظیر چین و برزیل که از این منابع برخوردارند، در عمل برای توقف تولید سوخت‌های فسیلی اقدامی نمی‌کنند. در این رابطه، در گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل آمده است: «گرچه بسیاری از دولت‌ها قصد دارند میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهند، اما وقتی با برنامه‌هایی در زمینه محدودسازی تولید یا توسعه سوخت‌های فسیلی روبه‌رو می شوند، در عمل مخالفت می‌کنند».

ولادیمیر، پوتین، رئیس جمهوری روسیه به‌تازگی در سخنرانی مجمع سالانه سرمایه‌گذاری که در مسکو برگزار شد، ضمن حمله به ایده کنار گذاردن سوخت‌های فسیلی، برنامه اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به گاز را عجیب توصیف کرد و گفت که چنین ایده‌هایی به معنای برگشت بشر به غارنشینی است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

سهم بخش تولید در اقتصاد کشورها چقدر است؟

می متالز - داده‌های بانک جهانی و سازمان ملل نشان می‌دهد، سهم بخش تولید از اقتصاد کشورهای توسعه‌ یافته در مقایسه با دهه ۸۰ میلادی کاهش یافته است.
 

افزایش جهانیِ گازهای گلخانه‌ای به‌رغم کاهش مصرف زغال سنگ

می متالز - کارشناسان مطالعات جوی اعلام کرده‌اند که با وجود کاهش مصرف زغال سنگ در سال جاری میلادی (۲۰۱۹)، میزان انتشار کربن دی اکسید اندکی افزایش یافته است.
 رییس سازمان نظام مهندسی معدن خوزستان:

در بخش معادن، غرب کشور را جدی نمی‌گیرند

می متالز - رییس سازمان نظام مهندسی معدن خوزستان گفت: در بخش معادن، غرب کشور را جدی نمی‌گیرند و بیشتر توجه‌ها و سیاست‌ها در کشور به سمت معادن فلزی رفته است.
 آنکتاد در گزارش ۲۰۱۹ معرفی کرد

طلایه‌داران جهانی تجارت الکترونیک

می متالز - «آنکتاد» طلایه‌داران تجارت الکترونیک در جهان را در سال ۲۰۱۹ معرفی کرد. گزارش جدید این نهاد بین‌المللی نشان می‌دهد که ایران توانسته با ۷پله جهش در رتبه ۴۲ در میان ۱۵۲کشور مورد بررسی قرار گیرد.
 

تلاش اروپا برای توقف تأمین اعتبار سوخت‌های فسیلی

می متالز - وزیران دارایی اتحادیه اروپا اعلام کردند که این نهاد باید به‌تدریج تأمین اعتبار برای پروژه‌های نفت، گاز و زغال‌سنگ را متوقف کند.
 

زغال‌سنگ؛ همچنان منبع عمده تولید نیرو در جهان

می متالز - بلومبرگ در گزارشی خبر از ادامه تولید نیروی عمده برق در جهان با استفاده از سوخت فسیلی و آلاینده زغال سنگ داده است. بر اساس این گزارش، کشورهای در حال توسعه مهمترین نقاطی هستند که علیرغم حضور در معاهده پاریس باز هم به سراغ تولید برق با استفاده از نیروگاه‌های زغال‌سنگی رفته‌اند و دلیل این مساله قیمت بسیار پایین زغال‌سنگ در مقایسه با دیگر سوخت‌های کمتر آلاینده و انرژی‌های پاک عنوان شده است. چین و هند با بیشترین جمعیت‌های جهان، از جمله کشورهایی هستند که به خصوص برای تامین برق مناطق روستایی خود نیروگاه‌های جدید سوخت فسیلی راه‌اندازی می‌کنند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما