خبر
انرژی  

ناسازگاری روند مصرف سوخت‌های فسیلی با اهداف اقلیمی

می متالز - مصرف نفت، گاز و زغال‌سنگ در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ بر اساس جدیدترین گزارش سازمان ملل در اجلاس جهانی تغییر اقلیم با افزایش همراه شده است که با تعهدات کاهش پیامدهای اقلیمی همخوانی ندارد.

به گزارش می متالز، روند مصرف جهانی سوخت‌های فسیلی در دو دهه گذشته با تعهدهای کشورها بر کاهش پیامدهای تغییر اقلیمی همخوانی ندارد، رشد مصرف ‌نفت خام در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ سالانه حدود ۱.۵ درصد و گاز طبیعی سالانه ۲.۶ درصد بوده است. مصرف جهانی زغال‌سنگ نیز تا سال ۲۰۱۳ روندی افزایشی داشته و در سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۳، معادل ۰.۷ درصد کاهش یافته است.

گزارش جدید «برنامه محیط‌ زیست سازمان ملل متحد UNEP» با عنوان شکاف تولید نشان می‌دهد برنامه تولید سوخت‌های فسیلی در سال ۲۰۳۰، معادل ۵۰ درصد بیشتر از هدف دو درجه موافقت‌نامه تغییرات اقلیمی پاریس است.

در این گزارش برنامه‌های هفت تولیدکننده برتر سوخت‌های فسیلی (چین، آمریکا، هند، استرالیا، روسیه، اندونزی و کانادا) و سه تولیدکننده با جاه‌طلبی اقلیمی (آلمان، نروژ و انگلیس) بررسی شده است. برنامه تولید زغال‌سنگ کشورهای یادشده تا سال ۲۰۳۰، معادل ۱۵۰ درصد بیشتر از مقداری است که با هدف دو درجه سازگار است؛ همچنین تا سال ۲۰۴۰، حدود ۴۳ درصد نفت‌ خام بیشتر و حدود ۴۷ درصد گاز طبیعی بیشتر از این هدف تولید خواهند کرد، بنابراین چشم‌انداز پیشرفت اهداف موافقت‌نامه تغییرات اقلیمی پاریس ضعیف است.

در این شرایط و با وجود سوخت فسیلی ارزان قیمت که از حمایت‌ها و یارانه‌های دولتی برخوردارند، تغییر اساسی در روند کنونی بازار مصرف انرژی جهان میسر نیست. پرداخت یارانه به سوخت‌های فسیلی با خارج کردن بازارهای انرژی از شکل طبیعی، تمرکز سرمایه‌گذاری و تعمیق وابستگی جامعه به اشتغال‌های مرتبط با این سوخت‌ها، روند انتقال انرژی به منابع تجدیدپذیر را بسیار کند کرده است.

کشورهای توسعه‌یافته دارای منابع سوخت‌های فسیلی و همچنین کشورهای در حال توسعه نظیر چین و برزیل که از این منابع برخوردارند، در عمل برای توقف تولید سوخت‌های فسیلی اقدامی نمی‌کنند. در این رابطه، در گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل آمده است: «گرچه بسیاری از دولت‌ها قصد دارند میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهند، اما وقتی با برنامه‌هایی در زمینه محدودسازی تولید یا توسعه سوخت‌های فسیلی روبه‌رو می شوند، در عمل مخالفت می‌کنند».

ولادیمیر، پوتین، رئیس جمهوری روسیه به‌تازگی در سخنرانی مجمع سالانه سرمایه‌گذاری که در مسکو برگزار شد، ضمن حمله به ایده کنار گذاردن سوخت‌های فسیلی، برنامه اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به گاز را عجیب توصیف کرد و گفت که چنین ایده‌هایی به معنای برگشت بشر به غارنشینی است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 آنکتاد برای ۲۰۲۰ پیش‌بینی کرد

افت ۴۰ درصدی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهان

می متالز - کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) پیش‌بینی خود از وضعیت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهان در سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، بر این اساس پیش‌بینی می‌شود، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهان در سال ۲۰۲۰ نسبت به ارزش ۵۴/ ۱ تریلیون دلاری خود در سال ۲۰۱۹ با افت ۴۰ درصدی مواجه شود.
 

سقوط آزاد سرمایه گذاری خارجی در جهان

می متالز - دفتر تجارت و توسعه سازمان ملل از کاهش شدید سرمایه گذاری خارجی در سطح جهان خبر داد.
 

پیش‌بینی سقوط 40 درصدی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان

می متالز - کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرد که به خاطر شیوع ویروس کرونا سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان به شدت کاهش خواهد یافت.
 

آینده نامعلوم بحث‌ برانگیزترین خط لوله نفت آمریکا

می متالز - انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکا که در ماه نوامبر برگزار می‌شود، می‌تواند سرنوشت خط لوله بدنام «کیستون ایکس ال» را با روی کار آمدن راست محافظه‌کار یا چپ لیبرال تعیین کند؛ تصمیمی که می‌تواند سرنوشت چشم‌انداز انرژی شمال آمریکا را برای چند دهه پیش رو رقم بزند.
 رئیس جمهور:

محصولات مجتمع مس شهربابک ۵۰ درصد افزایش یافت

می متالز - رئیس‌ جمهور گفت: افزایش ۵۰ درصدی محصولات مجتمع مس شهربابک و رساندن تولیدات این مجتمع به ۱۲۰ هزار تن کار بسیار ارزشمندی است.
 روحانی در مراسم افتتاح طرح توسعه ذوب و انبار کنسانتره مجتمع مس شهر بابک:

افزایش 50 درصدی محصولات مجتمع مس شهر بابک کاری ارزشمند است/تاکید بر عرضه معادن کوچک و متوسط به بورس

می متالز - رئیس جمهور در مراسم افتتاح طرح توسعه ذوب و انبار کنسانتره مجتمع مس شهر بابک، افزایش 50 درصدی محصولات این مجتمع و رساندن این تولیدات به رقم 120 هزار تن را کاری ارزشمند دانست و اظهارداشت: کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی در کنار بهره گیری از تکنولوژی جدید و افزایش تولید از نکات ارزنده این طرح است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما