خبر
اقتصاد   گاز   برق  

لایحه بودجه 99/ برآورد از قیمت گاز، برق و گازوئیل در سال آینده

می متالز - بر مبنای لایحه بودجه 99، برآورد از قیمت گاز، برق و گازوئیل در سال آینده منتشر شد.

به گزارش می متالز، بررسی ارقام لایحه بودجه 99 نشان می‌دهد که دولت پیشبینی افزایش درآمد بیش از 31 هزار میلیارد تومانی را از محل فروش داخل فرآورده‌های نفتی داشته است. البته این درآمد در بخش یارانه‌ها منعکس شده و معادل افزایش هزینه معیشتی (یارانه‌های نقدی پرداختی اخیر) را منعکس کرده است.

بر این اساس به نظر می‌رسد دولت پیشبینی افزایش هیچ‌گونه نرخی را درگازوئیل نداشته است. مبلغ فروش فرآورده‌های داخلی در حساب یارانه‌ها حدود 77 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که با احتساب مصرف داخلی بنزین و گازوئیل و قیمت‌های کنونی به نظر می‌رسد تغییری در این بخش ایجاد نشود. البته باید گفت این احتمال وجود دارد که افزایش نرخ معقولی در بخش گازوئیل وجود داشته باشد و این بخش به حساب شرکت‌های دولتی یا حساب مستقیم دولت در دیگر سرفصل‌های بودجه منتقل شود.

احتمال افزایش 20 درصد قیمت گاز مصرفی را می‌توان برای سال آینده بر اساس لایحه بودجه 99 داشت. دریافتی از فروش داخلی گاز طبیعی در قانون بودجه 98 حدود 25 هزار میلیارد تومان بوده که این عدد در لایحه بودجه 99 به حدود 30 هزار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین دریافتی از فروش برق از حدود 22 هزار میلیارد تومان به حدود 24 هزار میلیارد تومان در حساب یارانه‌ها رسیده است که احتمال افزایش نرخ 10 درصدی را با فرض عدم تغییر مصرف کشور در برآوردهای دولت در محاسبه این بخش می‌توان داشت. البته بار دیگر تاکید می‌شود با توجه به ساختار بودجه احتمال افزایش نرخ و انتقال آن به حساب بودجه شرکت‌های دولتی وجود دارد.

کد خبر: 71544
تاریخ: 1398/09/17 - 15:41
منبع: دنیای بورس

لایحه بودجه 99  فرآورده‌های نفتی  یارانه‌ها 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

آغاز طرح تبدیل یارانه‌ای خودروهای مسافربر شخصی به گازسوز

می متالز - مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: فاز دوم طرح تبدیل یارانه‌ای خودروها به گازسوز، خودروهای مسافربر شخصی را زیر پوشش قرار می‌دهد که این طرح به‌زودی آغاز می‌شود.
 

مهلت تبدیل رایگان خودروها به دوگانه سوز تا چه زمانی ادامه دارد؟

می متالز - این سوال مطرح است که اگر مالک خودرویی با استفاده از فرصت تبدیل رایگان خودروها، اقدام به تبدیل رایگان خودروی خود به دوگانه سوز نکرد، بعد از سال ۱۴۰۰ نیز می تواند امکان تبدیل رایگان خودروی خود را داشته باشد؟
 

عرضه میعانات گازی مجتمع گاز پارس جنوبی در بورس انرژی

می متالز - بورس انرژی امروز میزبان میعانات گازی مجتمع گاز پارس‌جنوبی است.
 

معامله ورق گرم، مس، طلا و روی در تالار محصولات صنعتی و معدنی

می متالز - تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز دوشنبه 6 مردادماه، میزبان دادوستد 54 هزار و 10 تن ورق گرم، 3 هزار تن مس کم عیار، 3 هزار تن مس کاتد، 100 تن شمش روی و یک کیلو گرم شمش طلا بود.
 

معطل ماندن ۷۰۰ هزار کارت سوخت در باجه های پستی

می متالز - مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در ابتدا صدور کارت هوشمند سوخت تنها ۴۰ روز طول می‌کشید، اما اکنون این فرآیند طولانی‌تر شده و تلاش ما این است که در سریع‌ترین زمان، این نیاز را پاسخ دهیم.
 

تقاضای فرآورده‌های نفتی در محدوده خطر

می متالز - شیوع گسترده موج دوم بیماری کووید-۱۹ در نقاط مختلف جهان و آمریکا بازار حامل‌های انرژی را تحت تاثیر قرار داده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما