خبر
اقتصاد   گاز   برق  

لایحه بودجه 99/ برآورد از قیمت گاز، برق و گازوئیل در سال آینده

می متالز - بر مبنای لایحه بودجه 99، برآورد از قیمت گاز، برق و گازوئیل در سال آینده منتشر شد.

به گزارش می متالز، بررسی ارقام لایحه بودجه 99 نشان می‌دهد که دولت پیشبینی افزایش درآمد بیش از 31 هزار میلیارد تومانی را از محل فروش داخل فرآورده‌های نفتی داشته است. البته این درآمد در بخش یارانه‌ها منعکس شده و معادل افزایش هزینه معیشتی (یارانه‌های نقدی پرداختی اخیر) را منعکس کرده است.

بر این اساس به نظر می‌رسد دولت پیشبینی افزایش هیچ‌گونه نرخی را درگازوئیل نداشته است. مبلغ فروش فرآورده‌های داخلی در حساب یارانه‌ها حدود 77 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که با احتساب مصرف داخلی بنزین و گازوئیل و قیمت‌های کنونی به نظر می‌رسد تغییری در این بخش ایجاد نشود. البته باید گفت این احتمال وجود دارد که افزایش نرخ معقولی در بخش گازوئیل وجود داشته باشد و این بخش به حساب شرکت‌های دولتی یا حساب مستقیم دولت در دیگر سرفصل‌های بودجه منتقل شود.

احتمال افزایش 20 درصد قیمت گاز مصرفی را می‌توان برای سال آینده بر اساس لایحه بودجه 99 داشت. دریافتی از فروش داخلی گاز طبیعی در قانون بودجه 98 حدود 25 هزار میلیارد تومان بوده که این عدد در لایحه بودجه 99 به حدود 30 هزار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین دریافتی از فروش برق از حدود 22 هزار میلیارد تومان به حدود 24 هزار میلیارد تومان در حساب یارانه‌ها رسیده است که احتمال افزایش نرخ 10 درصدی را با فرض عدم تغییر مصرف کشور در برآوردهای دولت در محاسبه این بخش می‌توان داشت. البته بار دیگر تاکید می‌شود با توجه به ساختار بودجه احتمال افزایش نرخ و انتقال آن به حساب بودجه شرکت‌های دولتی وجود دارد.

کد خبر: 71544
تاریخ: 1398/09/17 - 15:41
منبع: دنیای بورس

لایحه بودجه 99  فرآورده‌های نفتی  یارانه‌ها 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

برگزاری همایش با محوریت صادرات فرآورده‌های نفتی و گازی

می متالز - چهاردهمین همایش سالانه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران با محوریت آینده صادرات در تنگنای چالش‌های داخلی و بین‌المللی در محل سالن همایش هتل ارم برگزار شد.
 

مراقب سهمیه کارت سوخت خود باشید!

می متالز - سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: اگر حین سوخت‌گیری فرد کارت سوخت خود را بیرون بیاورد، ممکن است بین یک تا ۳.۹۹ لیتر از سهمیه سوخت فرد کم شود.
 

دوگانه‌سوز کردن بدون شیوه‌نامه اجرایی

می متالز - معاون مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در شرایطی از متقاضیان دو‌گانه‌سوز کردن خودروهای عمومی دعوت کرده برای ثبت‌نام به سایت اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین مراجعه کنند که هنوز ساز و کار و شیوه‌نامه‌های اجرایی برای این منظور نهایی نشده است.
 

هشدار درباره کاهش ناخواسته سهمیه بنزین

می متالز - یکی از شائبه‌هایی که این روزها در مورد بنزین مطرح می‌شود غیب شدن سهمیه بنزین از کارت سوخت افراد است، اما جای نگرانی نیست؛ چراکه تنها سهمیه بنزین خودروهایی غیب می‌شود که مالکان آنها به روند سوخت‌گیری درست بی‌اعتنا هستند.
 پاپی زاده پاسخ داد؛

افزایش حقوق کارکنان با کدام منابع ممکن می شود؟

می متالز - عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ رسیدگی به معیشت اقشار کم درآمد جامعه را در اولویت کاری کمیسیون تلفیق عنوان کرد و گفت: افزایش پلکانی حقوق ها به منفع اقشار کم درآمد و دریافت مالیات از ملاکان، دو راه در نظر گرفته شده جهت کمک به اقشار کم درآمد جامعه است.
 

کم‌فروشی بنزین در جایگاه‌ها چقدر واقعیت دارد؟

می متالز - شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در پی انتشار برخی شایعات در فضای مجازی مبنی بر کاهش سهمیه سوخت هنگام سوخت‌‏گیری توضیحاتی را ارائه کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما