خبر
بورس و سهام   مالیات  

لایحه بودجه 99/ آیا مالیات سهام افزایش می‌یابد؟

می متالز - آیا مالیات سهام در لایحه بودجه 99 افزایش یافته است؟

به گزارش می متالز، مقایسه قانون بودجه 98 با لایحه بودجه سال 99 نشان می‌دهد که دولت در بخش درآمدهای مالیات و در بخش مالیات بر ثروت افزایش حدود دو برابری مالیات سهام در سال آینده نسبت به قانون بودجه 98 را پیشبینی کرده است.

 به این ترتیب برآورد از درآمد مالیاتی نقل و انتقال سهام از 800 میلیارد تومان به حدود 2300 میلیارد تومان رسیده است. این موضوع ممکن است شائبه تغییر مالیات نقل و انتقال سهام را ایجاد کند با این حال جهش ارزش معاملات در سال 98 را می‌توان دلیل اصلی برای افزایش برآورد درآمد مالیاتی مطرح کرد.

 از 1.423 درصد کارمزدی که معامله‌گران بابت خرید و فروش سهام پرداخت می‌کنند حدود نیم درصد از مبلغ فروش به مالیات اختصاص می‌یابد. بر این اساس اگر حدود 240 روز کاری برای بورس و فرابورس در نظر گرفته شود و میانگین ارزش معاملات حدود 1900 میلیارد تومانی سهام لحاظ شود به عدد برآوردی بودجه می‌رسیم. بر این اساس تغییری در مالیات رخ نداده و تنها رونق بازار سهام باعث شده که دولت برآورد خود از درآمدهای مالیاتی نقل و انتقال سهام را افزایش دهد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 حسینی:

تحقق درآمدهای مالیاتی در سال ۹۹ غیرممکن است/ پایه های مالیاتی جدید وضع شود

می متالز - عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس می‌گوید از آنجایی که شیب مالیاتِ در نظر گرفته شده برای سال آینده بسیار تند است، تحقق آن غیرممکن به نظر می‌رسد.
 

صادرکنندگان مالیات می‌دهند؟

می متالز - بودجه سالانه نه‌تنها سند مالی دولت بوده و درآمدها و هزینه‌های سال پیش‌رو را برآورد می‌کند، بلکه وسیله سیاست‌گذاری کوتاه‌ مدت دولت است. البته لفظ کوتاه‌مدت به مفهوم دوره یکساله آن است و در حقیقت بودجه‌ها بخشی از برنامه‌های بالادستی هستند و باید اهداف و برنامه‌های بلندمدت در آنها لحاظ شود.
 

غفلت از اجرای طرح جامع

می متالز - آیا افزایش منابع درآمدی در بودجه با حذف معافیت‌های مالیاتی امکان‌پذیر است؟ با نگاهی به جداول بودجه پیشنهادی برای سال ۱۳۹۹ کشور و میزان هزینه‌ها و درآمدهای تعیین‌شده اولین سوالی که به ذهن هر مخاطبی می‌رسد این است که آیا این درآمدها محقق خواهد شد و کسری بودجه از چه محلی تامین خواهد شد؟
 

گریزگاه‌های مالیاتی

می متالز - دولت لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ را دو هفته‌ پیش به مجلس ارائه کرد. طبق لایحه مذکور درآمدهای مالیاتی ۱۹۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که حدود ۲۷ درصد رشد را نسبت به سال ۱۳۹۸ تجربه می‌کند.
 معاون سازمان مالیاتی اعلام کرد

چتر مالیاتی بر سر اینفلوئنسرها

می متالز - محمد مسیحی، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی در گفت‌وگویی درباره اینکه چرا سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات از اقدامات درآمدزای اینفلوئنسرها اقدامی انجام نمی‌دهد، گفت: برای بحث شبکه‌های اجتماعی هیچ محدودیتی از بابت شمول مالیات نداریم و فعالان فضای مجازی مثل بقیه افرادی که در فضای واقعی فعالیت می‌کنند حتما مشمول مالیات می‌شوند.
 نگاهی به لایحه بودجه سال ۹۹

جعفرزاده: ضعف دولت در زنده کردن درآمدهای مالیاتی

می متالز - عضو کمیسیون برنامه و بودجه می‌گوید: بررسی‌ها نشان می‌دهد انحراف قابل توجه در حوزه‌های درآمدهای مالیاتی و سهم نفت در بودجه نسبت به برنامه ششم توسعه وجود دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما