خبر
بورس و سهام  
کاهش امیدواری‌ها به حل مناقشات تجاری موجب شد؛

ریزش سنگین بورس‌های جهانی

می متالز - کاهش امیدواری‌ها به حل و فصل مناقشات تجاری بین آمریکا و چین باعث ریزش سنگین شاخص‌های بورسی جهان به ویژه در اروپا شد.

به گزارش می متالز، معاملات روز سه شنبه بازارهای سهام جهان به مانند روزهای قبل کاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و جنگ تجاری بین چین و آمریکا قرار گرفت: تنها سه روز تا پایان مهلت تمدید معافیت تعرفه بر روی محصولات چینی باقی مانده است و اتفاق نیافتادن پیشرفت خاصی در جریان مذاکرات، معامله گران را نسبت به آغاز دور جدیدی از تنش‌ها نگران کرده است.

لری کودلو، مشاور اقتصادی رئیس جمهور آمریکا گفته است که در صورت جلو نرفتن روند مذاکرات، دونالد ترامپ کاملا مصمم به افزایش تعرفه ها بر روی واردات محصولاتی به ارز ش ۱۵۶ میلیارد دلار از چین است.

جنگ تجاری که اکنون وارد هفدهمین ماه خود شده است یکی از اصلی ترین دلایل کاهش رشد اقتصادی جهان محسوب می‌شود. هم رشد اقتصادی چین و هم رشد اقتصادی آمریکا تحت تاثیر این جنگ کاهش پیدا کرده است تا جایی که مشاور رئیس بانک مرکزی چین گفته است رشد اقتصادی این کشور طی پنج سال‌آینده عددی در بازه پنج تا شش درصد خواهد بود و رشد اقتصادی آمریکا نیز از بالای سه درصد به حدود دو درصد در سال جاری کاهش یافته است.

بن پاول، کارشناس منطقه آسیا- اقیانوسیه در موسسه سرمایه گذاری "بلک راک" گفت: این که شاهد یک دوره آرام در جنگ تجاری باشیم برای بازارها بسیار مهم است با این حال به نظر می رسد که آرامش فعلی یک آرامش قبل از طوفان است چرا که اختلاف های بین آمریکا و چین بنیادین و کاملا ریشه ای هستند.

در وال استریت، همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج"  با ۰.۳۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷هزار و ۹۰۹.۶۰ واحد بسته شد، شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۳۲ درصد کاهش تا سطح ۳۱۳۵.۹۶ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با کاهش ۰.۴ درصدی در سطح ۸۶۲۱.۳۶ واحدی بسته شد.

مساله مهم دیگر اثرگذار بر روی روند معاملات امروز مساله چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود: نتایج نظرسنجی های جدید نشان می دهد که حزب حاکم محافظه کار موفق شده است تا فاصله خود را با رقیب اصلی یعنی حزب کارگر افزایش دهد. مساله برگزیت که در دو سال اخیر به اصلی ترین عامل محرک بازارهای بورس و ارز اروپا تبدیل شده است با وجود چندین مرتبه تمدید مهلت خروج و توافقات اولیه به نتیجه‌ای نرسیده است. محافظه کاران خواهان خروج همراه با توافق از اتحادیه اروپا هستند اما حزب کارگر می خواهد در خصوص مساله برگزیت مجددا همه پرسی برگزار کند.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ریزش ۰.۰۸ درصدی تا ۷۲۳۳.۹۰ واحد پایین رفت، شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با کاهش ۰.۵۹ درصدی در سطح ۵۸۳۷.۲۵  واحد بسته شد و شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۴۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۱۰۵.۶۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۳ درصد پایین رفت و به ۹۳۵۴.۶۰  واحد رسید.

از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۰۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۴۱۰.۱۹  واحدی پایین رفت، شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ با کاهش ۰.۱۶  درصدی به ۲۶هزار و ۴۵۱.۷۲  واحد رسید.

در چین شاخص " شانگ‌های  کامپوزیت " با افزایش ۰.۰۸ درصدی در سطح ۳۸۹۸.۷۱  واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۳۴ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۷۰۶.۹۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.

جان هرمان، مدیر بخش نرخ بهره در موسسه " میتسوبیشی سکیوریتیز" گفت: شاهد کاهش حجم تولیدات در سراسر جهان هستیم. فکر نمی‌کنم در زمینه جنگ تجاری بین و آمریکا و چین نیز شاهد مذاکره ای جدی برای پایان دادن به این وضعیت تا انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا باشیم.

در بازار طلای سیاه، هر بشکه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۱۴  درصد کاهش به ۵۸.۹۴  دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۰.۰۹  درصدی به ازای ۶۴.۱۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۰۷ درصدی به ۱۴۶۲.۶۵  دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش ۰.۱۴ درصدی به ازای ۱۶.۶۷ دلار مبادله شد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

قیمت نفت روی مدار صعودی افتاد

می متالز - بهای معاملات نفت بازار جهانی روز سه‌شنبه در آستانه امضای قرارداد تجاری میان آمریکا و چین که انتظار می‌رود تقاضا برای نفت را تقویت کند، بالا رفت.
 

قیمت طلا به گرمی ۴۹۴ هزار و ۱۰۰ تومان رسید / قیمت طلا و دلار امروز ۹۸/۱۰/۲۴

می متالز - قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف افت بهای طلای جهانی، افزایش یافت که بر این اساس قیمت طلای ۱۸ عیار به گرمی ۴۹۴ هزار و ۱۰۰ تومان رسید.
 جنگ تجاری چین و آمریکا

ترامپ در مراسم امضای فاز اول صلح تجاری چه گفت؟/ نامه رییس جمهور چین چه پیامی به همراه داشت؟

می متالز - بالاخره پس از حدود یک ماه فاز اول توافق تجاری چین و آمریکا در واشنگتن به امضا رسید. ترامپ و مقامات آمریکایی در کاخ سفید میزبان مقامات ارشد چین بودند. روسای جمهور دو کشور چه گفتند؟
 با نزدیک شدن به توافق تجاری؛

صعود جهانی دلار از سر گرفته شد

می متالز - شاخص دلار پس از افت محسوس دیروز مجددا صعودی شد.
 

قیمت سکه امامی کاهش یافت / قیمت طلا و دلار امروز ۹۸/۱۰/۲۳

می متالز - قیمت طلا و سکه امروز، با توجه به افت بهای طلای جهانی، در نوسان بود که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید با ۱۰ هزار تومان کاهش به چهار میلیون و ۷۷۸ هزار تومان رسید.
 

اقتصاد آمریکا و چین مقایسه شدند

می متالز - وضعیت شاخص‌های کلان دو اقتصاد نخست جهان نشان می‌دهد که هر دو کشور از جنگ تجاری خسارت زیادی دیده‌اند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما