خبر
آهن و فولاد  
هفت ماهه ثبت شد؛

رشد تولید شمش و همه اقلام فولادی

می متالز - براساس آمار انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در کارنامه هفت ماهه ۹۸، رشد تولید پنج درصدی شمش فولاد خام (میانی) و هفت درصدی تولیدات فولادی نسبت به دوره مشابه سال ۹۷ ثبت شد.

به گزارش می متالز، بر اساس آمار مورد بررسی مجموع تولید فولاد میانی (خام) در دوره این گزارش به رقم ۱۵ میلیون و ۱۶۸ هزار تن رسید که نسبت به رقم ۱۴ میلیون و ۴۵۴ هزار تن عملکرد هفت ماهه پارسال افزایش پنج درصدی دارد.

برپایه این داده های ثبتی، از مجموع تولید شمش فولادی هفت ماهه ابتدایی امسال سهم بیلت و بلوم هشت میلیون و ۸۷۲ هزار تن و اسلب ۶ میلیون و ۲۹۶ هزار تن است.

همچنین کل تولیدات فولادی در مدت هفت ماهه امسال به رقم ۱۱ میلیون و ۷۵۲ هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته هفت درصد افزایش نشان می دهد. میزان تولید هفت ماهه ۹۷ تولیدات فولادی ۱۰ میلیون و ۹۵۵ هزار تن بود.

آمار عملکرد امسال نشان می دهد که سهم مقاطع طویل فولادی پنج میلیون و ۶۸۲ هزار تن و سهم مقاطع تخت فولادی ۶ میلیون و ۷۰ هزار تن است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال به ترتیب رشد هشت و هفت درصدی دارد.

برپایه این بررسی در بخش مقاطع طویل فولادی بیشترین رشد تولید مربوط به تیرآهن در دوره هفت ماهه امسال در مقایسه با پارسال ۲۷ درصد است و در زمینه مقاطع تخت فولادی هم ورق پوشش‌دار با افزایش ۲۴ درصدی است. میزان تولید تیرآهن در هفت ماهه امسال به رقم ۶۲۵ هزار تن رسید، درحالی که در دوره مشابه سال گذشته ۴۹۲ هزار تن تولید ثبت شده بود.

علاوه براین میزان تولید ورق پوشش‌دار در هفت ماهه سال ۹۸ به رقم ۹۷۵ هزار تن رسید، درحالی که در دوره مشابه سال ۹۷ رقم ۷۸۸ هزار تن به ثبت رسیده بود.

 

رشد تولید آهن اسفنجی  

آمار انجمن مزبور گویای آن است که در هفت ماهه امسال عملکرد در بخش آهن اسفنجی نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ رشد هفت درصدی را نشان می دهد. میزان آهن اسفنجی تولیدی در دوره مورد بررسی امسال به رقم ۱۶ میلیون و ۲۵۴ هزار تن رسید، در حالی که پارسال در این مدت ۱۵ میلیون و ۱۹۹ هزار تن تولید شده بود.

به گزارش ایرنا، بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام در نظر گرفته شده که باید سهمی به میزان ۱۵ تا ۲۰ میلیون تن آن صادر شود.

براساس طرح جامع فولاد، چنانچه در افق ۱۴۰۴ بخواهیم به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام دست یابیم، نیازمند ۱۳۵ میلیون تن سنگ آهن و ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن سنگ آهن دانه بندی، ۷۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کنسانتره و ۷۲ میلیون تن گندله هستیم.

 ظرفیت استخراج سنگ آهن کشور ۴۰ میلیون تن، کنسانتره ۲۴ میلیون تن، گندله ۲۲ میلیون تن و آهن اسفنجی ۱۸ میلیون تن اعلام شده است.

علاوه براین اعلام شد هنگام دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام، ۶ میلیون تن قراضه پایه آهنی نیز برای کارخانه های داخلی نیاز است.

بررسی ها نشان می دهد میزان مصرف قراضه کشور اکنون دو میلیون و ۵۰۰ هزار تا دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن است و میانگین مصرف سرانه فولاد کشور نیز به بیش از ۲۰۰ کیلوگرم رسیده است.

طبق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت پارسال بالغ بر ۲۵ میلیون تن فولاد خام (میانی) تولیدشد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تکیه بر توان داخلی تنها راه بی اثر کردن تحریم هاست

می متالز - غلامرضا فروغی مدیر روابط عمومی فولاد خورستان در آیین اختتامیه دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و همچنین جمعی از هموطنان در حادثه سقوط هواپیمای مسافربری، اظهار داشت: این نمایشگاه با تجربه‌ای متفاوت از گذشته و با هدف بومی سازی قطعات، تجهیزات، مواد و فناوری صنعت فولاد، در شرایطی برگزار شد که ندای تحریم صنعت فولاد از سوی آمریکا به گوش رسید؛ اتفاقی که دور از انتظار هم نبود.
 عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران:

اثر تحریم آمریکا بر صنایع فولاد کمتر از سوء مدیریت است

می متالز - عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: تحریم های آمریکا تأثیرات جزئی دارد زیرا سال ها با آن مواجه بوده ایم و توانسته ایم تحریم ها را دور بزنیم، اما مشکل اصلی ما سوء مدیریت داخلی است که باعث به وجود آمدن مشکلات بر این صنایع می شود.
 رونق تولید در سایه بومی سازی

سخنرانی معاون علمی رئیس جمهور و وزیر صمت در مراسم افتتاحیه جشنواره فولاد

می متالز - سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو و همچنین مدیران شرکت های بزرگ زنجیره آهن و فولاد به ایراد سخن خواهند پرداخت.
 مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان:

جشنواره ملی فولاد، جشن دستاوردهای پنج دهه فولاد ایران است

می متالز - مدیرعامل آهن و فولاد غدیر ایرانیان در مورد جشنواره ملی فولاد گفت: جشنواره ملی فولاد، جشن دستاوردهای پنج دهه تلاش صنعتگران فولادی و صنایع مرتبط و بالیدن به چیزی است که به آن رسیده ایم.
 

ادغام شرکت های بالادستی و پایین‌‎دستی زنجیره فولاد در جهت کاهش بهای تمام شده

می متالز - عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مطرح کرد: یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمام شده و کاهش هزینه های تولید، ادغام شرکت های بالادستی و پایین دستی زنجیره فولاد با یکدیگر است چرا که ادغام این شرکت ها یک سینرژی ایجاد می کند که منافع همه در آن دیده خواهد شد.
 روز‌شمار دهمین همایش فولاد

تحریم و آب دیده شدن صنعت فولاد

می متالز - تقریبا ۲۰ ماه از خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافقنامه برجام می‌گذرد، بلافاصله پس از این تصمیم خصمانه دولت آمریکا در اردیبهشت ماه سال ۹۷ بود که وزارت خزانه‌داری این کشور متنی را منتشر کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما