خبر
آهن و فولاد  
هفت ماهه ثبت شد؛

رشد تولید شمش و همه اقلام فولادی

می متالز - براساس آمار انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در کارنامه هفت ماهه ۹۸، رشد تولید پنج درصدی شمش فولاد خام (میانی) و هفت درصدی تولیدات فولادی نسبت به دوره مشابه سال ۹۷ ثبت شد.

به گزارش می متالز، بر اساس آمار مورد بررسی مجموع تولید فولاد میانی (خام) در دوره این گزارش به رقم ۱۵ میلیون و ۱۶۸ هزار تن رسید که نسبت به رقم ۱۴ میلیون و ۴۵۴ هزار تن عملکرد هفت ماهه پارسال افزایش پنج درصدی دارد.

برپایه این داده های ثبتی، از مجموع تولید شمش فولادی هفت ماهه ابتدایی امسال سهم بیلت و بلوم هشت میلیون و ۸۷۲ هزار تن و اسلب ۶ میلیون و ۲۹۶ هزار تن است.

همچنین کل تولیدات فولادی در مدت هفت ماهه امسال به رقم ۱۱ میلیون و ۷۵۲ هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته هفت درصد افزایش نشان می دهد. میزان تولید هفت ماهه ۹۷ تولیدات فولادی ۱۰ میلیون و ۹۵۵ هزار تن بود.

آمار عملکرد امسال نشان می دهد که سهم مقاطع طویل فولادی پنج میلیون و ۶۸۲ هزار تن و سهم مقاطع تخت فولادی ۶ میلیون و ۷۰ هزار تن است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال به ترتیب رشد هشت و هفت درصدی دارد.

برپایه این بررسی در بخش مقاطع طویل فولادی بیشترین رشد تولید مربوط به تیرآهن در دوره هفت ماهه امسال در مقایسه با پارسال ۲۷ درصد است و در زمینه مقاطع تخت فولادی هم ورق پوشش‌دار با افزایش ۲۴ درصدی است. میزان تولید تیرآهن در هفت ماهه امسال به رقم ۶۲۵ هزار تن رسید، درحالی که در دوره مشابه سال گذشته ۴۹۲ هزار تن تولید ثبت شده بود.

علاوه براین میزان تولید ورق پوشش‌دار در هفت ماهه سال ۹۸ به رقم ۹۷۵ هزار تن رسید، درحالی که در دوره مشابه سال ۹۷ رقم ۷۸۸ هزار تن به ثبت رسیده بود.

 

رشد تولید آهن اسفنجی  

آمار انجمن مزبور گویای آن است که در هفت ماهه امسال عملکرد در بخش آهن اسفنجی نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ رشد هفت درصدی را نشان می دهد. میزان آهن اسفنجی تولیدی در دوره مورد بررسی امسال به رقم ۱۶ میلیون و ۲۵۴ هزار تن رسید، در حالی که پارسال در این مدت ۱۵ میلیون و ۱۹۹ هزار تن تولید شده بود.

به گزارش ایرنا، بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام در نظر گرفته شده که باید سهمی به میزان ۱۵ تا ۲۰ میلیون تن آن صادر شود.

براساس طرح جامع فولاد، چنانچه در افق ۱۴۰۴ بخواهیم به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام دست یابیم، نیازمند ۱۳۵ میلیون تن سنگ آهن و ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن سنگ آهن دانه بندی، ۷۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کنسانتره و ۷۲ میلیون تن گندله هستیم.

 ظرفیت استخراج سنگ آهن کشور ۴۰ میلیون تن، کنسانتره ۲۴ میلیون تن، گندله ۲۲ میلیون تن و آهن اسفنجی ۱۸ میلیون تن اعلام شده است.

علاوه براین اعلام شد هنگام دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام، ۶ میلیون تن قراضه پایه آهنی نیز برای کارخانه های داخلی نیاز است.

بررسی ها نشان می دهد میزان مصرف قراضه کشور اکنون دو میلیون و ۵۰۰ هزار تا دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن است و میانگین مصرف سرانه فولاد کشور نیز به بیش از ۲۰۰ کیلوگرم رسیده است.

طبق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت پارسال بالغ بر ۲۵ میلیون تن فولاد خام (میانی) تولیدشد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 سلیمانی:

مخالفت انجمن فولاد با خروج فولاد از بورس به دولت اعلام شد

می متالز - عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه انجمن فولاد و تولیدکنندگان با موضوع خروج فولاد از بورس کالا مخالف است گفت: این مخالفت به دولت و وزارت صمت اعلام شده است.
 هشدار سازمان حمایت به واحدهای تولیدی فولاد

توضیح انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برای عرضه در بورس کالا

می متالز - در پی هشدار سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مبنی بر رعایت کف عرضه در بورس کالا و استفاده از انبارهای مجاز، مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه مشکل اصلی در عدم عرضه شمش طی دو هفته اخیر بوده است؛ اعلام کرد که با توجه به قرار صدور بخشنامه حدید برای کف عرضه، واحدهای تولیدکننده شمش منتظر ابلاغیه جدید بوده‌اند.
 تحولات اخیر بازار فولاد

توقف سرکوب قیمت فولاد

می متالز - به‌نظر می‌رسد که انتقادهای مربوط به نابسامانی در زنجیره فولاد که به متولی بازار نسبت می‌دادند و تولیدکنندگان، ضعف مدیریتی را عامل نوسان‌های بازار فولاد معرفی می‌کردند با اعلام خبر جدید از سوی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت مبنی بر اینکه دولت به قیمت‌گذاری زنجیره فولاد ورود نمی‌کند تا حدودی پایان یافته باشد.
 رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مطرح کرد:

پتانسیل صادرات 20میلیون تن فولاد با ورود ظرفیت‌های خالی به مدار تولید

می متالز - رییس جمهوری اعلام کرد شرکت‌های فولادی در سال جهش تولید بار سنگینی بر دوش دارند که بخش عمده ای از آن کمک به صادرات غیر نفتی کشور است. رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این باره معتقد است کلیت کلام رییس جمهوری به تولیدکنندگان فولادی کشور این است که باید صادرات هم زمان با جهش تولید به پیش ببرند.
 

خبر خوب و خبر بد هفته/ بهترین نماد فولادی هفته/ بمب خبری هفته/ پردرآمدترین شرکت فولادی هفته

می متالز - خبر خوب هفته گذشته، کاهش التهابات در بازار آهن بود که همزمان با کاهش التهابات در بازار ارز صورت گرفت.
 

خیانت سوداگران فولاد با نهاده فروشی در بازار آزاد/ پشت پرده تلاش برای کسب مجوز تأسیس کارخانه‌ فولاد

می متالز - عضو هیات مدیره انجمن فولاد، گفت: فروش مقاطع فولادی با قیمت پایه و حداقلی، انگیزه هر تولیدکننده‌ای را برای عرضه محصولات در بورس کالا کم می‌کند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما