خبر
اقتصاد  
در بازارهای جهانی؛

دلار عقبگرد کرد

می متالز - صعود نیرومند پوند باعث کاهش شاخص دلار با وجود ثبات آن در برابر بسیاری از ارزهای دیگر شد.

به گزارش می متالز، هر چند که تصمیم چین برای به تعویق انداختن افزایش تعرفه بر روی واردات برخی محصولات آمریکایی نظیر سویا و گوشت، احتمال به تعویق افتادن افزایش تعرفه بر روی محصولات چینی از طرف آمریکا را تقویت کرده است، با این حال لری کودلو، مشاور اقتصادی ترامپ گفته است اگر مذاکرات به نتیجه دلخواه نرسند، آمریکا مصمم به افزایش تعرفه های وارداتی خواهد بود. قرار است دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سه روز دیگر در خصوص افزایش تعرفه روی محصولات وارداتی به ارزش بیش از ۱۵۶ میلیارد دلار از چین یا تمدید فعلی معافیت‌ها تصمیم گیری کند.

کازوشیگه کایادا، تحلیل گر ارشد بازار ارز در موسسه "استیت استریت" گفت: حس بازارها این است که هر دو طرف می خواهند از بیشتر شدن تنش ها خودداری کنند. بنابراین محتمل‌ترین سناریو این است که روند فعلی حفظ شود.

از سوی دیگر اما امره اشپایتسر، کارشناس بازار در موسسه " وست پاک" معتقد است که امکان اوچ‌گیری مجدد تنش ها وجود دارد: از سوی هر دو طرف ریسک هایی وجود دارد. بازارها هنوز نگاهی خوش بین به مساله اختلافات تجاری دارند و تحرکات اخیر به شما نخواهند گفت که دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد.

چین و آمریکا درگیر یک جنگ تجاری طولانی مدت بوده‌اند که اکنون وارد هفدهمین ماه خود شده است و از آن به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش رشد اقتصادی جهان نام برده می‌شود تا جایی که بانک جهانی، زیان این جنگ برای اقتصاد جهانی طی دو سال‌ آینده را حدود ۷۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده است. دو طرف طیف گسترده‌ای از محصولات وارداتی یکدیگر را مشمول تعرفه‌های اضافی کرده‌اند.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، با ۰.۰۴ درصد کاهش در مقایسه با روز قبل و در سطح ۹۷.۵۷۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۱۲۶ دلار اعلام شد.

در حوزه برگزیت نیز حزب حاکم محافظه کار موفق شده است تا در نظرسنجی ها از رقیب اصلی خود یعنی حزب کارگر به میزان ۱۴ درصد پیش بیافتد که پنج درصد بیشتر از نتایج نظرسنجی هفته های قبل است.  بوریس جانوسن، رهبر حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر فعلی وعده داده که در صورت پیروزی، پرونده برگزیت را به سرعت خواهد بست. از سوی دیگر اما جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر گفته است در صورت پیروزی در انتخابات، رفراندوم برگزیت را برای بار دوم برگزار خواهد کرد اما افزوده که در جریان این همه پرسی موضعی بی‌طرف اتخاذ خواهد کرد.

در آخرین دور از معاملات، پوند با افزایش ۰.۳ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۱۵۸ دلار مبادله شد. هر یورو نسبتا بدون تغییر در مقایسه با روز قبل به ۱.۱۰۶۸ رسید. هم‌چنین هر دلار آمریکا به ۱.۳۲۳ دلار کانادا کاهش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۵۹۹ دلار سنگاپور مبادله شد.

آدام کول، کارشناس ارشد مسائل ارزی در موسسه " آر بی سی کپیتال مارکتس" گفت: هنوز نا اطمینانی هایی زیادی در خصوص آینده روابط انگلیس و اتحادیه اروپا وجود دارد و نمی توان با قطعیت پیش‌بینی کرد که چه اتفاقی در نهایت رخ خواهد داد.  

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار به ۱۰۸.۵۹۹۵ ین رسید. ارزش ین پس از آن تقویت شد که رشد اقتصادی سه ماهه سوم سال ژاپن بسیار نیرومندتر از پیش بینی‌های قبلی ظاهر شد.  در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۶۴۹ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۳۸۵ یوان چین اعلام شد.

کد خبر: 72107
تاریخ: 1398/09/19 - 16:35
منبع: بورس کالای ایران

دلار  چین و آمریکا  جنگ تجاری 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 قیمت دلار به کانال پایین‌تر رفت و برگشت

مثلث کاهش در بازار ارز

می متالز - در دومین روز هفته، دلار در مقطعی به زیر کانال ۲۳ هزار تومان رفت و سکه هم پس از افت کانالی ابتدای روز به بالای مرز ۱۱ میلیون تومانی بازگشت.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

افزایش دلار نیما و گزارش خوب شرکت‌ها

می متالز - در صورت رسیدن دلار نیما به محدوده ۲۰ هزار تومان، گزارش فصل تابستان شرکت‌هایی که درآمد آن‌ها با دلار نیما ارتباط دارد، وضعیت خوبی پیدا خواهد کرد. این مسئله خود را در گزارش‌های ماهانه نیز نشان داده و در صورت استراحت بازار، پتانسیلی برای رشد بورس فراهم خواهد شد.
 

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز در صرافی ملی ۹۹/۵/۱۳

می متالز - نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز دوشنبه اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به دیروز ۲۰۰ تومان افزایش یافت و بهای دلار به رقم ۲۱ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.
 با اعلام بانک مرکزی؛

نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت

می متالز - بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۴ ارز نسبت به روز قبل افزایش، ۱۶ واحد پولی کاهش و دلار و ۱۶ ارز دیگر نیز ثابت بود.
 نوسان سکه و دلار کاهشی شد

وقت تماشا در بازارها؟

می متالز - سکه از سطح مقاومتی مهم ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی عبور نکرد و دلار پس از گذر موقت از محدوده ۲۳هزار و ۵۰۰ تومانی به سوی اعداد پایین‌تر گام برداشت.
 

تضعیف دلار نفت را کمی بالا کشید

می متالز - پس از وحشت تزریق شده ناشی از آمارهای فاجعه‌بار اقتصادی آمریکا به بازار، که نشانگر نرخ رشد منفی ۹/ ۳۲ درصدی تولید ناخالص ملی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان بود و قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت را دوباره به زیر ۴۰ دلار بازگرداند؛ در روز جمعه این شاخص نفتی با افزایشی ۳۵ سنتی به کانال ۴۰ دلاری بازگشت و به بهای ۴۰ دلار و ۲۷ سنت در هر بشکه معامله شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما