خبر
اقتصاد  
در بازارهای جهانی؛

دلار عقبگرد کرد

می متالز - صعود نیرومند پوند باعث کاهش شاخص دلار با وجود ثبات آن در برابر بسیاری از ارزهای دیگر شد.

به گزارش می متالز، هر چند که تصمیم چین برای به تعویق انداختن افزایش تعرفه بر روی واردات برخی محصولات آمریکایی نظیر سویا و گوشت، احتمال به تعویق افتادن افزایش تعرفه بر روی محصولات چینی از طرف آمریکا را تقویت کرده است، با این حال لری کودلو، مشاور اقتصادی ترامپ گفته است اگر مذاکرات به نتیجه دلخواه نرسند، آمریکا مصمم به افزایش تعرفه های وارداتی خواهد بود. قرار است دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سه روز دیگر در خصوص افزایش تعرفه روی محصولات وارداتی به ارزش بیش از ۱۵۶ میلیارد دلار از چین یا تمدید فعلی معافیت‌ها تصمیم گیری کند.

کازوشیگه کایادا، تحلیل گر ارشد بازار ارز در موسسه "استیت استریت" گفت: حس بازارها این است که هر دو طرف می خواهند از بیشتر شدن تنش ها خودداری کنند. بنابراین محتمل‌ترین سناریو این است که روند فعلی حفظ شود.

از سوی دیگر اما امره اشپایتسر، کارشناس بازار در موسسه " وست پاک" معتقد است که امکان اوچ‌گیری مجدد تنش ها وجود دارد: از سوی هر دو طرف ریسک هایی وجود دارد. بازارها هنوز نگاهی خوش بین به مساله اختلافات تجاری دارند و تحرکات اخیر به شما نخواهند گفت که دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد.

چین و آمریکا درگیر یک جنگ تجاری طولانی مدت بوده‌اند که اکنون وارد هفدهمین ماه خود شده است و از آن به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش رشد اقتصادی جهان نام برده می‌شود تا جایی که بانک جهانی، زیان این جنگ برای اقتصاد جهانی طی دو سال‌ آینده را حدود ۷۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده است. دو طرف طیف گسترده‌ای از محصولات وارداتی یکدیگر را مشمول تعرفه‌های اضافی کرده‌اند.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، با ۰.۰۴ درصد کاهش در مقایسه با روز قبل و در سطح ۹۷.۵۷۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۱۲۶ دلار اعلام شد.

در حوزه برگزیت نیز حزب حاکم محافظه کار موفق شده است تا در نظرسنجی ها از رقیب اصلی خود یعنی حزب کارگر به میزان ۱۴ درصد پیش بیافتد که پنج درصد بیشتر از نتایج نظرسنجی هفته های قبل است.  بوریس جانوسن، رهبر حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر فعلی وعده داده که در صورت پیروزی، پرونده برگزیت را به سرعت خواهد بست. از سوی دیگر اما جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر گفته است در صورت پیروزی در انتخابات، رفراندوم برگزیت را برای بار دوم برگزار خواهد کرد اما افزوده که در جریان این همه پرسی موضعی بی‌طرف اتخاذ خواهد کرد.

در آخرین دور از معاملات، پوند با افزایش ۰.۳ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۱۵۸ دلار مبادله شد. هر یورو نسبتا بدون تغییر در مقایسه با روز قبل به ۱.۱۰۶۸ رسید. هم‌چنین هر دلار آمریکا به ۱.۳۲۳ دلار کانادا کاهش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۵۹۹ دلار سنگاپور مبادله شد.

آدام کول، کارشناس ارشد مسائل ارزی در موسسه " آر بی سی کپیتال مارکتس" گفت: هنوز نا اطمینانی هایی زیادی در خصوص آینده روابط انگلیس و اتحادیه اروپا وجود دارد و نمی توان با قطعیت پیش‌بینی کرد که چه اتفاقی در نهایت رخ خواهد داد.  

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار به ۱۰۸.۵۹۹۵ ین رسید. ارزش ین پس از آن تقویت شد که رشد اقتصادی سه ماهه سوم سال ژاپن بسیار نیرومندتر از پیش بینی‌های قبلی ظاهر شد.  در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۶۴۹ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۳۸۵ یوان چین اعلام شد.

کد خبر: 72107
تاریخ: 1398/09/19 - 16:35
منبع: بورس کالای ایران

دلار  چین و آمریکا  جنگ تجاری 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

۴ دلیل اصلی ارزان شدن سکه / پیش‌بینی معامله‌گران از آینده سکه

می متالز - سکه بهار آزادی پس از یک هفته افزایش، سرانجام روز شنبه طعم کاهش قیمت را چشید. در اولین روز هفته، فلز گرانبهای داخلی ۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با عقب‌نشینی از کانال ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی به بهای ۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید.
 رییس صندوق بین‌المللی پول:

توافق تجاری چین و آمریکا بی‌ثباتی اقتصاد جهان را از بین نمی‌برد

می متالز - رییس صندوق بین‌المللی پول می‌گوید امضای فاز نخست توافق تجاری آمریکا و چین بی‌ثباتی‌هایی که رشد اقتصادی جهان را محدود کرده کاهش می‌دهد، هر چند آن را از بین نمی‌برد.
 

صلح دیر هنگام

می متالز - چهارشنبه هفته گذشته در نهایت فاز نخست توافق تجاری بین آمریکا و چین به امضای ترامپ و معاون نخست‌وزیر چین رسید.
 

ضمانت اجرای تعهدات

می متالز - چهارشنبه هفته گذشته آنچه فاز نخست توافق تجاری چین و آمریکا نامیده می‌شود به امضا رسید و برخلاف ادعاهای ترامپ که می‌گوید این توافق یکی از بزرگ‌ترین توافق‌هایی است که تاکنون به امضا رسیده توافق یادشده یک سفارش خرید برای کالاهای آمریکایی و مملو از وعده‌های چین است که ضمانت اجرای آن، ساز و کاری است که هرگز قبلا امتحان نشده است.
 

برندگان و بازندگان

می متالز - پس از دو سال تنش رو به رشد بین ایالات‌متحده و چین، توافقی امضا شده که هدف آن کاهش تنش‌هاست. روند دستیابی به این توافق آسان نبود، اما مشخص نیست این توافق تا چه حد دو کشور را از تنش تجاری رها می‌کند. تحلیل‌گران معتقدند بعید است سود این توافق به اندازه‌ای باشد که زیان‌های تنش‌های تجاری که تاکنون ایجاد شده جبران شود. به هر حال این توافق برنده‌ها و بازنده‌های دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.
 

فریز تعرفه‌ها در سطح فعلی

می متالز - زیان‌های استراتژی ترامپ در قبال چین پیوسته در حال افزایش است و اکنون او باید نشان دهد فواید این استراتژی بیشتر از زیان‌های آن بوده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما