خبر
نفت  
اویل پرایس اعلام کرد؛

پیش بینی نفت ۷۰ دلاری در سال ۲۰۲۰

می متالز - بانک آمریکایی مریل لینچ در یادداشتی نوشت: تبعیت قوی از قرارداد کاهش تولید اوپک به همراه سایر پیشرفتهای مثبت اقتصادی مثل قرارداد تجاری چین و آمریکا می‌تواند قیمت نفت برنت را به ۷۰ دلار در هر بشکه برساند.

به گزارش می متالز، قرارداد کاهش تولید ائتلاف اوپک پلاس می تواند قیمت نفت را در سال آینده به ۷۰ دلار در هر بشکه برساند، البته در صورتی که همه چیز طبق این قرارداد پیش برود.

افزایش میزان کاهش تولید به ۱.۷ میلیون بشکه در روز به علاوه کاهش داوطلبانه بیشتر عربستان، ۴۰۰ هزار بشکه دیگر به کاهش تولید این گروه اضافه می‌کند که باعث شد بازار هفته گذشته شگفت‌زده شود. به علاوه، عربستان سعودی امیدوار است بتواند به تمام کشورهای عضو برای تبعیت از این قرارداد فشار بیاورد. قیمت نفت بلافاصله پس از اعلام این قرارداد افزایش یافت.

یکی از سوالاتی که پیش می‌آید در مورد نحوه تخصیص این کاهش تولید اضافی است. برخی ارقام به این صورت هستند:

  • عربستان سعودی موافقت کرد ۱۶۷ هزار بشکه دیگر از تولید خود کم کند، در حالی که ۴۰۰ هزار بشکه هم به صورت داوطلبانه تولید خود را کاهش می‌دهد.
  • امارات متحده عربی: ۶۰ هزار بشکه در روز
  • کویت: ۵۵ هزار بشکه در روز
  • عراق: ۵۰ هزار بشکه در روز
  • روسیه: ۷۰ هزار بشکه در روز

سایر اعضای این ائتلاف مقادیر کمتری تولید خود را پایین می آورند.

در حالی که عکس العمل اولیه بازار از نظر قیمت مثبت بوده، عکس العمل ها پیچیده تر شده است. طبق گفته بانک آمریکایی مریل لینچ، در سه ماهه اول سال آینده میلادی احتمالا هنوز هم ۷۰۰ هزار بشکه در روز عرضه اضافی نفت دارد. تبعیت بالا از این قرارداد تنها ۲۰۰ هزار بشکه در روز از مازاد تولید را از بین میبرد. این بانک در مورد پیروی تمام تولید کنندگان از این قرارداد تردید داشت و مخصوصاً به عراق اشاره کرد.

عربستان سعودی در حقیقت اعتبار خود را در این قرارداد به خطر انداخته است، یا موفق می‌شود تمام تولیدکنندگان را مجبور به تبعیت از قرارداد کند یا تصمیم می‌گیرد پس از پایان مهلت قرارداد در مارس، بازار را از نفت پر کند.

بانک آمریکایی مریل لینچ در یادداشتی نوشت: اگر سایر اعضا بسیار بالاتر از سهمیه شان تولید کنند، عربستان هم احتمالاً تولیدش را طبق سهمیه افزایش می دهد. ولی اگر همه تابع این قرارداد باشند، ائتلاف اوپک+ می‌تواند به درجاتی از موفقیت برسد. تبعیت قوی از این قرارداد به همراه سایر پیشرفتهای مثبت اقتصادی مثل قرارداد تجاری چین و آمریکا می‌تواند قیمت نفت برنت را به ۷۰ دلار در هر بشکه برساند.

گلدمن ساچز پیش بینی خود از قیمت نفت برنت را برای ۲۰۲۰ تا ۶۳ دلار در هر بشکه بالا برد. پیش بینی قبلی این بانک سرمایه گذاری ۶۰ دلار در هر بشکه بود.

سایر تحلیل‌گران تغییر زیادی را در بازار نفت پیش بینی نمی کنند. به نظر آنها قرارداد جدید تنها بار کاهش تولید را بین اعضا توزیع کرده است و تاثیر آن بر قیمت نفت محدود خواهد بود.

ولی به نظر موسسه تحقیقات انرژی ریموند جیمز، میانگین قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت در ۲۰۲۰ ،  ۶۵ دلار در هر بشکه و میانگین نفت برنت ۷۰ دلار خواهد بود. به نظر این موسسه، قیمت نفت آمریکا در ۲۰۲۱ تا ۷۵ دلار در هر بشکه و نفت برنت تا ۸۰ دلار افزایش می‌یابد. به گفته ریستاد انرژی ، همه چیز بستگی به عکس العمل شیل آمریکا دارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تولید نفت اوپک ۹۷۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت

می متالز - اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت ۲۳.۳۲ میلیون بشکه در روز در ماه جولای نفت تولید کردند که ۹۷۰ هزار بشکه در روز بالاتر از تولید در ماه ژوئن بود.
 

اصلاح قیمت طلای سیاه

می متالز - پس از ریزش بهای شاخص­‌های نفتی در معاملات روز پنج‌­شنبه به دلیل انتشار آمار منفی اقتصادی آمریکا و گمانه‌­زنی درباره تعویق انتخابات ریاست جمهوری این کشور، قیمت نفت دیروز افزایش اندکی را تجربه کرد.
 

تنها تقاضای بالا، نفت را از ۴۰ دلار فراتر می‌برد

می متالز - افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در بسیاری از بخش های جهان از جمله آمریکا، بزرگترین مصرف کننده نفت دنیا، روند بازگشایی اقتصادها را کند کرده، مانع افزایش تقاضا برای نفت می شود؛ بنابراین قیمت نفت احتمالاً از سطح فعلی بالاتر نمی رود.
 

رشد ماهانه قیمت نفت با وجود نگرانی های کرونایی

می متالز - بهای معاملات نفت روز جمعه افزایش یافت و با وجود این که سرمایه گذاران همچنان نگران دورنمای تقاضا با ادامه افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و تسهیل محدودیت تولید اوپک پلاس بودند، به رشد ماهانه در ژوییه دست یافت.
 

تولید نفت اوپک افزایش یافت

می متالز - تولید نفت اوپک در ماه ژوییه با پایان یافتن کاهش تولید داوطلبانه از سوی عربستان سعودی و متحدانش در منطقه خلیج فارس و پیشرفت اندک سایر اعضا در عمل به تعهداتشان، بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کرد.
 

تولید نفت اوپک افزایش یافت

می متالز - تولید نفت اوپک در ماه ژوییه با پایان یافتن کاهش تولید داوطلبانه از سوی عربستان سعودی و متحدانش در منطقه خلیج فارس و پیشرفت اندک سایر اعضا در عمل به تعهداتشان، بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کرد
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما