خبر
نفت  
اویل پرایس اعلام کرد؛

پیش بینی نفت ۷۰ دلاری در سال ۲۰۲۰

می متالز - بانک آمریکایی مریل لینچ در یادداشتی نوشت: تبعیت قوی از قرارداد کاهش تولید اوپک به همراه سایر پیشرفتهای مثبت اقتصادی مثل قرارداد تجاری چین و آمریکا می‌تواند قیمت نفت برنت را به ۷۰ دلار در هر بشکه برساند.

به گزارش می متالز، قرارداد کاهش تولید ائتلاف اوپک پلاس می تواند قیمت نفت را در سال آینده به ۷۰ دلار در هر بشکه برساند، البته در صورتی که همه چیز طبق این قرارداد پیش برود.

افزایش میزان کاهش تولید به ۱.۷ میلیون بشکه در روز به علاوه کاهش داوطلبانه بیشتر عربستان، ۴۰۰ هزار بشکه دیگر به کاهش تولید این گروه اضافه می‌کند که باعث شد بازار هفته گذشته شگفت‌زده شود. به علاوه، عربستان سعودی امیدوار است بتواند به تمام کشورهای عضو برای تبعیت از این قرارداد فشار بیاورد. قیمت نفت بلافاصله پس از اعلام این قرارداد افزایش یافت.

یکی از سوالاتی که پیش می‌آید در مورد نحوه تخصیص این کاهش تولید اضافی است. برخی ارقام به این صورت هستند:

  • عربستان سعودی موافقت کرد ۱۶۷ هزار بشکه دیگر از تولید خود کم کند، در حالی که ۴۰۰ هزار بشکه هم به صورت داوطلبانه تولید خود را کاهش می‌دهد.
  • امارات متحده عربی: ۶۰ هزار بشکه در روز
  • کویت: ۵۵ هزار بشکه در روز
  • عراق: ۵۰ هزار بشکه در روز
  • روسیه: ۷۰ هزار بشکه در روز

سایر اعضای این ائتلاف مقادیر کمتری تولید خود را پایین می آورند.

در حالی که عکس العمل اولیه بازار از نظر قیمت مثبت بوده، عکس العمل ها پیچیده تر شده است. طبق گفته بانک آمریکایی مریل لینچ، در سه ماهه اول سال آینده میلادی احتمالا هنوز هم ۷۰۰ هزار بشکه در روز عرضه اضافی نفت دارد. تبعیت بالا از این قرارداد تنها ۲۰۰ هزار بشکه در روز از مازاد تولید را از بین میبرد. این بانک در مورد پیروی تمام تولید کنندگان از این قرارداد تردید داشت و مخصوصاً به عراق اشاره کرد.

عربستان سعودی در حقیقت اعتبار خود را در این قرارداد به خطر انداخته است، یا موفق می‌شود تمام تولیدکنندگان را مجبور به تبعیت از قرارداد کند یا تصمیم می‌گیرد پس از پایان مهلت قرارداد در مارس، بازار را از نفت پر کند.

بانک آمریکایی مریل لینچ در یادداشتی نوشت: اگر سایر اعضا بسیار بالاتر از سهمیه شان تولید کنند، عربستان هم احتمالاً تولیدش را طبق سهمیه افزایش می دهد. ولی اگر همه تابع این قرارداد باشند، ائتلاف اوپک+ می‌تواند به درجاتی از موفقیت برسد. تبعیت قوی از این قرارداد به همراه سایر پیشرفتهای مثبت اقتصادی مثل قرارداد تجاری چین و آمریکا می‌تواند قیمت نفت برنت را به ۷۰ دلار در هر بشکه برساند.

گلدمن ساچز پیش بینی خود از قیمت نفت برنت را برای ۲۰۲۰ تا ۶۳ دلار در هر بشکه بالا برد. پیش بینی قبلی این بانک سرمایه گذاری ۶۰ دلار در هر بشکه بود.

سایر تحلیل‌گران تغییر زیادی را در بازار نفت پیش بینی نمی کنند. به نظر آنها قرارداد جدید تنها بار کاهش تولید را بین اعضا توزیع کرده است و تاثیر آن بر قیمت نفت محدود خواهد بود.

ولی به نظر موسسه تحقیقات انرژی ریموند جیمز، میانگین قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت در ۲۰۲۰ ،  ۶۵ دلار در هر بشکه و میانگین نفت برنت ۷۰ دلار خواهد بود. به نظر این موسسه، قیمت نفت آمریکا در ۲۰۲۱ تا ۷۵ دلار در هر بشکه و نفت برنت تا ۸۰ دلار افزایش می‌یابد. به گفته ریستاد انرژی ، همه چیز بستگی به عکس العمل شیل آمریکا دارد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 یک موسسه ژاپنی پیش‌بینی کرد؛

چشم‌انداز یورو در ماه‌های آینده

می متالز - یک موسسه ژاپنی پیش‌بینی کرد یورو امسال صعود محسوسی داشته باشد.
 

پایبندی اوپک به تثبیت بازار نفت

می متالز - وزیر انرژی امارات اعلام کرد که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش به ثبات بازار نفت متعهد هستند.
 

اوپک و متحدانش متعهد به ایجاد ثبات در بازار نفت هستند

می متالز - وزیر انرژی امارات گفت، تمام اعضای گروه اوپک پلاس متعهد به ایجاد ثبات در بازار نفت هستند.
 

رشد بیش از ۱۴ دلاری قیمت نفت خام سنگین ایران

می متالز - قیمت نفت خام سنگین ایران در هفته منتهی به سوم ژانویه ۲۰۲۰ نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۱۴ دلار افزایش یافت.
 نسبت به مدت مشابه سال گذشته؛

قیمت نفت‌خام سنگین ایران بیش از ۱۴ دلار افزایش یافت

می متالز - قیمت نفت‌خام سنگین ایران در هفته منتهی به سوم ژانویه ۲۰۲۰ نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۱۴ دلار افزایش یافت.
 نسبت به مدت مشابه پارسال

قیمت نفت‌خام سنگین ایران بیش از ۱۴ دلار افزایش یافت

می متالز - قیمت نفت‌خام سنگین ایران در هفته منتهی به سوم ژانویه ۲۰۲۰ نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۱۴ دلار افزایش یافت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما