خبر
نرم افزار و فن آوری اطلاعات  

ضوابط و مقررات ساماندهی سکوهای الکترونیکی تدوین شد

می متالز - در راستای اهداف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در حوزه ساماندهی کسب و کارهای الکترونیکی و با هدف کمک به ارتقاء کیفیت فضای تجارت الکترونیکی کشور و هدایت رفتار سکوهای الکترونیکی، ضوابط و مقررات ساماندهی سکوهای الکترونیکی در فاز نخست تدوین شد.

به گزارش می متالز، سکوهای الکترونیکی (Online Platforms) از جمله مدل‌ های نوین کسب و کار هستند که امروزه کاربرد آن ها رو به گسترش است.

گرچه کاربرد سکو‌های الکترونیکی مزایایی برای فعالان حوزه کسب و کارهای مجازی به همراه دارد، لیکن زمینه ظهور چالش هایی را نیز فراهم می سازد که فرآیند ساماندهی، کنترل و نظارت بر آنها را با پیچیدگی ‌هایی مواجه می‌ کند.

از این رو در مرحله اول، چالش‌ های موجود در این حوزه با برگزاری جلساتی با حضور سکوهای الکترونیکی پیشرو و نیز انجام برخی مطالعات تطبیقی، شناسایی شد.

همچنین در مرحله دوم از این طرح، با بررسی راهکارهای مورد استفاده در سایر نقاط جهان اعم از مقررات تنظیم شده در اتحادیه اروپا، قوانین تنظیم شده در کشور چین و ضوابط و مقررات وضع شده در کشور هندوستان و کشور هلند و همچنین با برگزاری جلساتی با نهادهای دولتی مرتبط با این حوزه و سکوهای الکترونیکی پیشرو، راهکارهایی در این راستا ارائه گردید.

گفتنی است که نتایج بدست آمده از این تحقیقات در قالب «سند چالش ها و راهکارها» گردآوری شده که بدینوسیله منتشر می شود.

لذا از صاحبنظران و خبرگان این حوزه دعوت به عمل می‌ آید تا پیشنهادات، انتقادات و نظرات سازنده خود در خصوص سند مذکور را به پست الکترونیکی shabani.m@ecommerce.gov.ir ارسال و با این مشارکت ارزشمند خود، مرکز را در تدوین هر چه بهتر این طرح یاری فرمایند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت:

تبادل اطلاعات ثبت سفارش میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک برقرار است/ همکاری مناسب وزارت صمت و گمرک در روند ثبت سفارش و انجام تشریفات گمرکی

می متالز - رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در حال حاضر هیچ مشکلی برای تبادل اطلاعات ثبت سفارش میان وزارت صمت و گمرک جمهوری اسلامی وجود ندارد و روند عادی تبادل اطلاعات برقرار است.
 کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اعلام کرد:

تاثیر محدودیت‌ها بر اختلال کسب و کار‌های مجازی

می متالز - محدودیت جدید در ارتباطات اینترنتی باعث اختلال در سرویس کسب‌وکار‌های مجازی شده است.
 رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرد:

گامی مهم در جهت تحقق دولت الکترونیک/ حذف نسخ فیزیکی اسناد در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) با تحقق امضای الکترونیکی اسناد پیشنهادی

می متالز - رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، در ابلاغیه ای به تمامی دستگاه‏‌ های مشمول قانون برگزاری مناقصات (با اصلاحات و الحاقات آن) و سایر مشمولان بخش عمومی، همچنین اتاق‏ های بازرگانی، صنایع، معادن، کشاورزی، تعاون و اصناف ایران، موضوع فراهم ‏شدن قابلیت امضای الکترونیکی اسناد پاکت‏ های «ب» و «ج» و حذف فرآیند ارسال نسخ فیزیکی را اعلام کرد.
 رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت خبر داد:

تحقق یکی از مهمترین خدمات دولت الکترونیک/ هوشمندسازی صدور و تمدید امضای الکترونیک

می متالز - رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این مرکز در راستای توسعه زیرساخت‏ها و کاربردهای تجارت الکترونیکی، استفاده از ابزارها و استانداردهای ملی و بین ‏المللی و حمایت از حقوق مصرف‏ کنندگان از طریق ایجاد و پشتیبانی نظام اعتماد الکترونیکی و حمایت از فعالیت‏های تجارت الکترونیکی، با هوشمندسازی فرآیند صدور و تمدید امضای الکترونیک یکی از مهمترین خدمات دولت الکترونیک را محقق ساخت.
 

تمدید پیش‌ ثبت‌نام خودرو

می متالز - وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مهلت انجام پیش‌ ثبت‌نام در سامانه‌های فروش طراحی شده از سوی خودروسازان برای خرید خودرو در طرح ویژه فروش ایام عید سعید فطر تا چهارشنبه هفته آینده (۱۴ خردادماه ۹۹) ادامه دارد و امروز روز آخر پیش‌ ثبت‌نام نیست.
 چالش‌ها و فرصت‌های استارت‌آپ «زرین‌پال» برای رشد در فضای اینترنت ایران

نوآوری؛ پاشنه آشیل صنعت پرداخت

می متالز - رشد تجارت الکترونیکی در جهان باعث رشد حوزه‌های مرتبطی چون پرداخت اینترنتی شده و شیوه‌های جدید پرداخت نیز متقابلا به توسعه بیشتر تجارت الکترونیکی منجر شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما