خبر
زمین شناسی  

خطر فرو نشست زمین در مناطق جنوبی تهران

می متالز - از جمله مناطقی که بیشترین نرخ فرون شست را دارند می توان به جنوب و جنوب غرب استان تهران در حوالی دشت های ورامین، شهریار و ملارد اشاره کرد که حتی به بیش از ۲۰ سانتی متر هم می رسد.

به گزارش می متالز، مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری اظهار داشت: اگر پدیده ای غیرمنتظره رخ دهد با تعریف بحران مواجه می شویم اما با توجه به اینکه فرونشست پدیده ناگهانی نیست نمی توانیم نام بحران را روی آن بگذاریم؛ اما از این نظر که فرونشست یک مخاطره جدی است که سرزمین مان را تحت تاثیر قرار داده، مهم تلقی می شود.

وی افزود: البته آثار بعدی فرونشست که می تواند به صورت فروریزش یا فروچاله باشد قطعا بحران خواهد بود زیرا به صورت ناگهانی رخ می دهد و تمام ابنیه را تحت تاثیر قرار می دهد؛ چنانکه برخی از روستاها بابت همین موضوع خالی از سکنه شده اند.

شفیعی با بیان اینکه فرونشست یک پدیده جدی است که می تواند زندگی را در بسیاری از مناطق کشور مختل کند، گفت: عبور شریان های حیاتی مثل خط آهن یا خط لوله انتقال گاز از فرونشست منجر به انحراف و شکستگی می شود و در برخی موارد به ما گزارش خم شدگی خطوط لوله را داده اند. به عنوان نمونه گزارشی از آسیب دیدگی خط راه آهن در منطقه ورامین داشتیم.

وی در رابطه با نامه نگاری با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور درباره فرونشست ۲۹ سانتی متری منطقه البرز، تصریح کرد: آقای نوبخت موضوع را به رئیس جمهوری اطلاع داده و ما هم مسئولان محلی را در جریان امر قرار دادیم؛ بنا است یک برنامه بازدید میدانی به اتفاق مسئولان از برخی از نقاط البرز که آثار ظاهری فرونشست قابل ملاحظه است، انجام دهیم تا تدابیری اتخاذ شود و از پیشرفت این پدیده جلوگیری کنند.

معاون سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه البته این نرخ به معنای این نیست که البرز ۲۹ سانتی متر پایین رفته است بلکه ما پهنه را شناسایی و نرخ بیشینه فرونشست را اعلام می کنیم، ادامه داد: در سازمان نقشه برداری برنامه عملیاتی و کنترل کننده نداریم و صرفا گزارش ها را اعلام می کنیم. رئیس سازمان نقشه برداری با اشاره به کارگروه افزایش ایمنی شریان های حیاتی گفت: یکی از برنامه های این کارگروه، استحکام بخشی شریان های حیاتی استان تهران است و ما اعلام کردیم که می توانیم در این برنامه نقاط اولویت دار را معرفی کنیم.

کد خبر: 72939
تاریخ: 1398/09/23 - 09:10
منبع: روزنامه اطلاعات

مسعود شفیعی  فرونشست  سازمان نقشه برداری 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بازدید از روستاهای متاثر از پدیده فرونشست زمین در شهرستان کهنوج واقع در کرمان

می‌متالز - گروه کارشناسی اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی منطقه جنوب خاوری(کرمان) از تعدادی از روستاهای متاثر از پدیده فرونشست زمین در شهرستان کهنوج بازدید کردند.
 

نشست تخصصی فرونشست زمین (پایش و پهنه‌بندی مخاطرات) در سازمان نقشه برداری کشور

می متالز - نشست تخصصی فرونشست زمین (پایش و پهنه‌بندی مخاطرات) در سازمان نقشه برداری کشور برگزار شد.
 

نشست تخصصی فرونشست زمین، ۲۹ بهمن سازمان نقشه‌برداری کشور

می‌متالز - نشست تخصصی فرونشست زمین(پدیده‌شناسی، پایش و پهنه‌بندی خطر) با همکاری این سازمان و سازمان نقشه‌برداری کشور صبح سه‌شنبه 29 بهمن سال جاری در سالن خلیج‌‌فارس سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار می‌شود.
 نشست تخصصی فرونشست زمین؛

استفاده از ظرفیت‌های بین‌دستگاهی برای مقابله و مدیریت مخاطرات طبیعی

می متالز - نشست تخصصی فرونشست زمین(پدیده‌شناسی، پایش و پهنه‌بندی خطر) با همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و سازمان نقشه‌برداری کشور سه‌شنبه ۲۹ بهمن در سالن خلیج‌‌فارس سازمان نقشه‌برداری کشور آغاز به کار کرد.
 نشست تخصصی فرونشست زمین؛

استفاده از ظرفیت‌های بین دستگاهی برای مقابله و مدیریت مخاطرات طبیعی

می متالز - نشست تخصصی فرونشست زمین (پدیده‌شناسی، پایش و پهنه‌بندی خطر) با همکاری این سازمان و سازمان نقشه‌برداری کشور صبح امروز سه‌شنبه ۲۹ بهمن در سالن خلیج‌فارس سازمان نقشه‌برداری کشور آغاز به کار کرد.
 

10 پروژه بزرگ معدنکاری مس در جهان

می متالز - به گفته سازمان نقشه برداری زمین شناسی ایالات متحده، تا امروز حدود 700 میلیون تن مس در سراسر جهان تولید شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما