خبر
زمین شناسی  

خطر فرو نشست زمین در مناطق جنوبی تهران

می متالز - از جمله مناطقی که بیشترین نرخ فرون شست را دارند می توان به جنوب و جنوب غرب استان تهران در حوالی دشت های ورامین، شهریار و ملارد اشاره کرد که حتی به بیش از ۲۰ سانتی متر هم می رسد.

به گزارش می متالز، مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری اظهار داشت: اگر پدیده ای غیرمنتظره رخ دهد با تعریف بحران مواجه می شویم اما با توجه به اینکه فرونشست پدیده ناگهانی نیست نمی توانیم نام بحران را روی آن بگذاریم؛ اما از این نظر که فرونشست یک مخاطره جدی است که سرزمین مان را تحت تاثیر قرار داده، مهم تلقی می شود.

وی افزود: البته آثار بعدی فرونشست که می تواند به صورت فروریزش یا فروچاله باشد قطعا بحران خواهد بود زیرا به صورت ناگهانی رخ می دهد و تمام ابنیه را تحت تاثیر قرار می دهد؛ چنانکه برخی از روستاها بابت همین موضوع خالی از سکنه شده اند.

شفیعی با بیان اینکه فرونشست یک پدیده جدی است که می تواند زندگی را در بسیاری از مناطق کشور مختل کند، گفت: عبور شریان های حیاتی مثل خط آهن یا خط لوله انتقال گاز از فرونشست منجر به انحراف و شکستگی می شود و در برخی موارد به ما گزارش خم شدگی خطوط لوله را داده اند. به عنوان نمونه گزارشی از آسیب دیدگی خط راه آهن در منطقه ورامین داشتیم.

وی در رابطه با نامه نگاری با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور درباره فرونشست ۲۹ سانتی متری منطقه البرز، تصریح کرد: آقای نوبخت موضوع را به رئیس جمهوری اطلاع داده و ما هم مسئولان محلی را در جریان امر قرار دادیم؛ بنا است یک برنامه بازدید میدانی به اتفاق مسئولان از برخی از نقاط البرز که آثار ظاهری فرونشست قابل ملاحظه است، انجام دهیم تا تدابیری اتخاذ شود و از پیشرفت این پدیده جلوگیری کنند.

معاون سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه البته این نرخ به معنای این نیست که البرز ۲۹ سانتی متر پایین رفته است بلکه ما پهنه را شناسایی و نرخ بیشینه فرونشست را اعلام می کنیم، ادامه داد: در سازمان نقشه برداری برنامه عملیاتی و کنترل کننده نداریم و صرفا گزارش ها را اعلام می کنیم. رئیس سازمان نقشه برداری با اشاره به کارگروه افزایش ایمنی شریان های حیاتی گفت: یکی از برنامه های این کارگروه، استحکام بخشی شریان های حیاتی استان تهران است و ما اعلام کردیم که می توانیم در این برنامه نقاط اولویت دار را معرفی کنیم.

کد خبر: 72939
تاریخ: 1398/09/23 - 09:10
منبع: روزنامه اطلاعات

مسعود شفیعی  فرونشست  سازمان نقشه برداری 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

10 پروژه بزرگ معدنکاری مس در جهان

می متالز - به گفته سازمان نقشه برداری زمین شناسی ایالات متحده، تا امروز حدود 700 میلیون تن مس در سراسر جهان تولید شده است.
 نزدیک شدن فرونشست‌ها به خطوط راه‌ آهن

هشدار زمین در ورامین

می متالز - حجم فرونشست زمین در دشت ورامین بالاست و براساس اعلام معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور، بخش‌هایی از این دشت سالانه ۲۴سانتی‌متر فرونشست دارد.
 

طرح پایش حرکات پوسته زمین در تهران خواستار اعتبار است

می متالز - رئیس سازمان نقشه برداری خواستار تخصیص اعتبار برای اجرای طرح مهم پایش حرکات پوسته زمین در تهران به میزان ۳۸۴ میلیارد ریال در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ شد.
 رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور:

فرونشست زمین، موجب تخریب زیرساخت‌های اصفهان می‌شود/ انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی برای اکتشاف ذخایر پنهان در عمق اصفهان

می متالز - رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: فرونشست زمین، زلزله خاموش است که اثرات مخربی بر ساختمان‌ها، راه‌ها و زیرساخت‌ها دارد و می‌تواند موجب افزایش عملکرد تخریبی یک زلزله کوچک در حد زمین لرزه‌ای بزرگ باشد.
 اما و اگرهای فعالیت معادن در استان تهران؛

از ضرورت استمرار فعالیت تا جلوگیری از تشدید شن چاله و فرونشست زمین

می متالز - موضوع واگذاری امتیاز بهره برداری از برخی معادن و سپس سلب صلاحیت از آن ها عمدتا به دلیل عدم پرداخت حقوق دولتی اما و اگرهای بسیاری را پیش روی فعالیت معادن استان تهران قرار داده است.
 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت

فرونشست زمین، موجب تخریب زیرساخت‌های اصفهان می‌شود

می‌متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان شامگاه روز یکشنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در استانداری اصفهان گفت: فرونشست زمین، زلزله خاموش است که اثرات مخربی بر ساختمان‌ها، راه‌ها و زیرساخت‌ها دارد و می‌تواند موجب افزایش عملکرد تخریبی یک زلزله کوچک در حد زمین لرزه‌ای بزرگ باشد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما