خبر
بانک ها   فن آوری های نوین  

بانک قرض الحسنه مهرایران از موفق‌ترین و پیشروترین بانک‌های کشور

می متالز - در حالی به سیزدهمین سال فعالیت نخستین بانک قرض‌الحسنه کشور رسیده‌ایم که خوشبین‌ترین موافقان ایجاد آن هم تصور نمی‌کردند، ظرف این مدت بانک به یکی از پیشروترین بانک های کشور تبدیل شود.

به گزارش می متالز، در حالی به سیزدهمین سال فعالیت نخستین بانک قرض‌الحسنه کشور رسیده‌ایم که احتمالاً خوشبین‌ترین موافقان ایجاد این بانک و امیدوارترین افراد به بانکداری قرض‌الحسنه نیز در آن زمان تصور نمی‌کردند، ظرف این مدت نسبتاً کوتاه، مهر ایران به یکی از موفق‌ترین و پیشروترین بانک‌های کشور تبدیل شود. به همین بهانه، عملکرد بانک قرض الحسنه مهر ایران را مرور می‌کنیم که امروز عنوان بزرگترین بانک قرض‌الحسنه کشور را با خود دارد.

اصل اول، شفافیت

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، یکی از کامل‌ترین گزارش‌گران شفافیت بانکی در بین بانک‌های ایرانی است که صورت‌های مالی، رویه‌ها و ضوابط داخلی بانک، حاکمیت شرکتی و کنترل داخلی، رویدادهای با اهمیت، اطلاعات مربوط به مقاطع زمانی و همچنین شاخص‌های بانکی خود را به‌صورت به‌روزشده در وب‌سایت خود منتشر می‌کند.
بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، نخستین بانک کشور است که با اخذ مجوز از بانک مرکزی، برگزاری مجمع عمومی سالانه را به‌صورت منظم در دستور کار خود قرار داده و سه سال است که این روند در بانک، ادامه دارد. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، علاوه بر پذیرش نظارت وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، عملکرد و تصمیمات خود را به‌صورت شفاف به ذی‌نفعان و سهامداران ارائه می‌دهد و این امکان را فراهم می‌کند که با اطلاعات کامل درباره اقدامات بعدی خود گام بردارند.

سبز همچون مهر ایران

بانکداری سبز، به معنای فعالیت‌های بانکی است که به‌طور همزمان، حفاظت از محیط زیست را هم در نظر می‌گیرند. حذف کاغذ از فرآیندهای بانکی، تأمین مالی پروژه‌های دوست‌دار محیط زیست و طراحی شعبی که از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند، همگی از مصادیق بانکداری سبز هستند.
بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با تلاش برای حذف کاغذ از فرآیندهای بانکی یا به عبارت دیگر «بانکداری بدون کاغذ»، در حال اجرا و پیاده‌سازی بانکداری سبز در حوزه بانکداری خرد است. این بانک در اولین اقدام توانسته خدمات افتتاح حساب و اعطای تسهیلات را به‌صورت آنلاین و بدون نیاز به فرم‌های کاغذی و کپی مدارک، به مشتریان ارائه دهد.
افزون بر این‌ها، بانکداری بدون کاغذ در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با استفاده از سیستم‌های یکپارچه مبتنی بر زیرساخت‌های بانکداری الکترونیک انجام می‌شود. یکی از این زیرساخت‌ها، بایگانی دیجتال اسناد و مدارک است که به‌طور کامل در این بانک پیاده‌سازی شده‌است.

آبروی بانکداری ایران در عرصه بین‌المللی

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در سال جاری دو دستاورد مهم در حوزه بین‌المللی کسب کرد. نخست اینکه به‌عنوان بانک کاملاً اسلامی با ۶۱.۱ درصد رشد و ۳ میلیارد و ۸۷۸ میلیون دلار دارایی منطبق بر شریعت، از سوی نشریه «بنکر» به‌عنوان رتبه نخست بانک‌های ایران و رتبه سوم برترین مؤسسات کاملاً اسلامی جهان معرفی شد. دیگر اینکه سازمان همکاری اسلامی (OIC) جایزه نخبه اقتصادی جهان اسلام را به‌دلیل تلاش‌های قابل توجه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در ترویج بانکداری اسلامی، حمایت از توسعه تولید صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و اشتغال‌زایی و کارآفرینی، به مدیرعامل این بانک اعطا کرد.
توفیقات کسب شده نه تنها باعث سربلندی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران بوده، بلکه مایه مباهات شبکه بانکی ایران در عرصه بین‌المللی نیز محسوب می‌شود.

مهر ایران، حامی تولید ایرانی

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران علاوه بر تلاش برای کاهش بیکاری و افزایش اشتغال، اهداف تولیدی را نیز دنبال می‌کند. تا کنون بیش از هفت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از هموطنان در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران افتتاح حساب کرده‌اند و این بانک در مجموع، تسهیلاتی را به ارزش بیش از ۴۸ هزار میلیارد تومان در اختیار آن‌ها قرار داده است. مهر ایران با هدایت حدود ۵۰ درصد از تسهیلات قرض‌الحسنه خود به حمایت از تولید داخلی، در ارتقای سطح تولید نیز نقش‌آفرین بوده است.
تسهیلات قرض‌الحسنه یاد شده در قالب طرح‌های مختلف از جمله «رونق مهر» در اختیار فعالان این بخش قرار گرفته است. این بانک همچنین تسهیلاتی را برای خریداران کالای ایرانی در نظر گرفته تا مردم را برای خرید کالای تولید داخل تشویق کند.
مهر ایران در نظر دارد امسال میزان تسهیلات قرض‌الحسنه اعطایی خود را به دو میلیون نفر برساند تا تولید رونق بیشتری بگیرد. همچنین برای کمک به رونق بازار از طریق تقویت تقاضا برای خرید کالاهای ایرانی، طرح مهرکارت را در برنامه دارد.

توانمندسازی اقشار آسیب‌پذیر

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر را در قالب تفاهم‌نامه با سازمان‌های حمایتی پیش می‌برد. در پی تفاهم‌نامه‌های منعقد شده بین بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و سازمان‌های مختلف این بانک با پرداخت هفت‌هزار فقره تسهیلات از طریق سازمان بهزیستی به ارزش ۸۱۳ میلیارد و ۱۶۵ میلیون ریال، ۱۲ هزار و ۷۰۶ فقره از طریق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به ارزش ۷۶۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، ۱۹۰ هزار فقره از طریق کمیته امداد امام خمینی(ره) به ارزش ۱۱ هزار میلیارد ریال، ۲۷ هزار فقره از طریق بنیاد برکت به ارزش ۳۵۰۰ میلیارد ریال و ۲۲ هزار ۴۵۴ فقره تسهیلات از طریق معاونت امور زنان ریاست جمهوری به مبلغ ۶۷۳ میلیارد و ۵۳۵ میلیون ریال عملکرد قابل قبولی از خود به جا گذاشته است. تعداد کل تسهیلات پرداخت شده بانک از طریق پنج نهاد یاد شده بیش از ۲۵۹ هزار مورد و به ارزش ۱۶۷۵۱ میلیارد ریال بوده است.

توسعه فناوری‌های نوین

کالاهای صنعتی مبتنی بر فناوری‌های نوین نیز از حمایت‌های بانک قرض‌الحسنه مهر ایران بی‌بهره نبوده‌ است. این بانک در فاز نخست این حمایت‌ها با همکاری شرکت نیرو محرکه، برای خرید ۴۵۰۰ موتورسیکلت، تسهیلات قرض‌الحسنه اعطا کرده است. از آنجایی که این موتورسیکلت‌ها سازگار با محیط زیست هستند، تسهیلات اعطایی علاوه بر حمایت از تولید، اهداف بانک در زمینه بانکداری سبز را نیز دنبال می‌کند.
همچنین در چارچوب همکاری بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با بنیاد برکت، بیش از ۷۰۰ فرصت شغلی و درآمد پایدار در شهرستان راور استان کرمان از طریق راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی ایجاد شده است. به‌علاوه با حمایت تسهیلاتی و تأمین مالی توسط بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، ۵۲۰ واحد نیروگاه خورشیدی پنج کیلوواتی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) در استان کرمان (منطقه گلزار بردسیر) افتتاح شده است. مجموعاً ۷۲۰ خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان کرمان هم‌اکنون تولیدکننده برق هستند. ۲۰۰ نیروگاه خورشیدی نیز با استفاده از این تسهیلات در کاشان راه‌اندازی شده است.
مهر ایران یکی از اولویت‌های جدی خود را اعطای تسهیلات به طرح‌های مبتنی بر فناوری بالا قرار داده است. امید آنکه افراد بیشتری از این تسهیلات استقبال کرده و ضمن ایجاد منبع درآمدی پایدار برای خود، از ظرفیت خدادادی کشور در این حوزه استفاده کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

قطعی برق شرکت سابپا به خاطر 122 میلیون!

می متالز - رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در سال حمایت از تولید داخلی، برق مجموعه بزرگی مثل سایپا به خاطریک بدهی کمتر از ۱۵۰ میلیون تومانی ۶ روز قطع کردند.
 

راه گذر از شرایط کنونی، حمایت از تولید داخلی است

می متالز - مدیرعامل بانک ایران زمین با بیان اهمیت حمایت از تولید داخلی گفت: نام‌گذاری سال ۹۸ به‌عنوان سال «رونق تولید» توسط رهبر معظم انقلاب نشان از اهمیت موضوع برای کشور دارد و باید با ایجاد فضای تبادل و همفکری میان برنامه‌ریزان، تولید‌کنندگان و بانک‌ها به‌عنوان تامین‌کننده مالی این حوزه به سمت رونق تولید قدم برداریم.
 حمایت دولت از تولید جواب داد

رونق مجدد تولید آلومینیوم آمریکا در نتیجه افزایش تعرفه واردات

می متالز - در سال ۲۰۱۷ صنعت تولید آلومینیوم آمریکا در وضعیت نامطلوبی قرار داشت؛ به طوریکه بخش قابل توجهی از کارخانجات تولید آلومینیوم در سطحی کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت اسمی مشغول فعالیت بودند و بسیاری از آن‌ها مجبور به تعدیل نیرو شده بودند. اما از زمان وضع تعرفه بر واردات این محصول، وضعیت تولیدکنندگان داخلی رونق گرفته است و به افزایش ظرفیت و جذب نیروی کار اقدام نموده‌اند. دولت آمریکا معتقد است به دلایلی همچون بالا بودن دستمزد کارگران در این کشور، صنایعی همچون تولید آلومینیوم، توان رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی را ندارند و از این رو این صنایع استراتژیک همواره باید مورد حمایت دولت واقع شوند.
 

بازدید رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از شرکت تراکتورسازی تبریز

می متالز - رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در سفر یکروزه خود به استان آذربایجان شرقی و در بازدید از شرکت تراکتورسازی گفت: پشتکار در مجموعه مدیران و کارکنان شرکت تراکتورسازی ایران در تبریز مثال زدنی است.
 معاون وزیر صمت در نمایشگاه صنعت عنوان کرد:

اولویت کشور، رشد صنعتی در مناطق محروم

می متالز - بهمن حسین زاده: تمام دستگاه ها باید بر تمرکز بر برنامه ریزی صحیح برای گره گشایی از موانع توسعه‌ای صنعت و توجه جدی به شکل گیری و حمایت از صنایع نوپا تلاش کنند.
 

بانک گردشگری رتبه سوم بانکداری اسلامی را کسب کرد

می متالز - بر اساس گزارش موسسه بین المللی بنکر، بانک های زراعت ترکیه و السلام الجزایر در رده‌های نخست و دوم جهان جای گرفتند.در جمع ۱۰ بانک و موسسه برتر کاملا اسلامی جهان از نظر بیشترین رشد دارایی ها، سه بانک از ایران حضور دارند، از کشورهای ترکیه، کویت، بنگلادش، سودان، عمان و سوریه نیز هر کدام یک بانک در شمار برترین قرار گرفته‌اند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما