خبر
صنعت   نفت   پتروشیمی   تاسیسات ساحلی و دریایی  

حمایت از بخش خصوصی، نیاز توسعه صنعت نفت و پتروشیمی

می متالز - فعالان و مدیران صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، حمایت از بخش خصوصی در تمام مراحل اکتشاف تا عرضه را پیش نیاز مهم توسعه و پیشرفت این صنایع دانستند.

به گزارش می متالز، سید محمدحسین دانا رئیس هیات مدیره شرکت اکتشاف و تولید تأسیسات دریایی ایران بوجود آمدن شرکت های خصوصی در حوزه اکتشاف را یکی از حلقه های مفقوده صنعت نفت دانست که با مجوزهای اخیر وزارت نفت توانسته اند به کمک این بخش مهم اقتصادی بیایند.

دانا افزود: در حال حاضر این شرکت در زمینه اکتشاف در خشکی و دریا، ساخت و ساز تاسیسات مورد نیاز بهره برداری از چاه ها نفتی و همچنین در امر تولید و بهره برداری و حتی فروش نفت با دولت همکاری می کند.

رئیس هیات مدیره شرکت اکتشاف و تولید تأسیسات دریایی ایران یکی از عمده ترین نیازهای این شرکت ها به ویژه برای تولید روزانه یک میلیون بشکه نفت را تامین منابع مالی دانست و گفت: مردم باید برای سرمایه گذاری در این عرصه تشویق شوند و با انگیزه وارد شوند.

دانا تصریح کرد در این زمینه باید قوانین مزاحم از سر راه برداشته شوند و به ویژه در جایی که بخش خصوصی می تواند فعالیت کند، بخش دولتی وارد نشود.

جعفر ربیعی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیز با اشاره به جایگاه نخست ایران در داشتن ذخایر عظیم نفت و گاز، اظهار داشت: برای اینکه ما بتوانیم از این موهبت خدادادی بهره ببریم لازم است که توانایی استفاده از مشتقات نفتی و میعانات گازی را داشته باشیم که این امر بر عهده صنعت پتروشیمی است.

ربیعی افزود: صنعت پتروشیمی در کشور ما از سال ها پیش ایجاد شده بود، اما ظرفیت تولید آن تا پیش از انقلاب حدود دو و نیم میلیون تن در سال بود که در حال حاضر این عدد به بیش از 30 میلیون تن رسیده است.

وی اظهار داشت: این صنعت قادر است از نفت خام، گاز و میعانات همراه آنها محصولاتی تولید کند که مورد نیاز جامعه است و در حال حاضر ارزش محصولاتی که تولید می شود نزدیک به 20 میلیارد دلار است.

ربیعی درباره مشکلات صنعت پتروشیمی نیز گفت: عمده ترین مشکل ما، مالیات و اموری از این قبیل نیست بلکه مشکل بزرگ اینجاست که متاسفانه تولید کار مقدس و محترمی نیست.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری اظهار داشت: باید به نقطه ای برسیم که همه به تولید کننده احترام بگذارند و در آنصورت، نیاز به بخشنامه و قوانین اضافی نیست بلکه خود تولیدکنندگان کار را پیش می برند.

 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 قائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی مطرح کرد؛

قرارداد کشف پریمیوم، ابزاری راهگشا برای بازار PVC

می متالز - قائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی معتقد است که برای جلوگیری از بسیاری از التهاباتی که در سال‌های اخیر در بازار پی وی سی شاهد آن بودیم، ساز و کارهایی را فعال کنیم تا فاصله تولیدکننده مواد اولیه و مصرف‌کنندگان واقعی آن را کاهش دهیم و آن استفاده از ظرفیت انعقاد قراردادهای بلندمدت (کشف پریمیوم) در بورس کالا است. استفاده از چنین ظرفیتی که در دستورالعمل تنظیم بازار محصولات پتروشیمی نیز پیش‌بینی شده است، علاوه بر پالایش بیشتر طرف تقاضا، می‌تواند مشکل کمبود نقدینگی بسیاری از صنایع تکمیلی را در تعاملات فی مابین مرتفع کند.
 

ذخایر نفتی جهان متروک و بی‌ارزش شد

می متالز - اقدام اخیر شماری از غول‌های نفتی در اعلام کاهش ارزش دارایی‌هایشان تحت تاثیر تبعات شیوع کووید ۱۹ به منزله آن است که بخش بزرگی از ذخایر نفت به شکل دارایی‌های متروک و بی‌ارزش درخواهند آمد.
 

یادداشتی از مهدی کرباسیان به مناسبت افتتاح خط لوله نفت ترش گوره - جاسک

می متالز - این پروژه ملی از آن جهت اهمیت دارد که با همت تلاشگران ایرانی، فناوری ساخت لوله انتقال نفت ترش در داخل میسر شد و موجب صرفه جویی ۳۰۰ میلیون دلاری برای کشور شده است.
 

سهام‌داران سهم‌های رشد یافته را بفروشند و سهم‌های جدید بخرند؛ روند کلی بازار مثبت است

می متالز - مدیر عامل واسپاری صنعت نفت آیندگان گفت: سهامدارانی که سهم‌هایشان مقداری رشد داشته‌اند سهم‌هایشان را بفروشند و سهام‌های جدید بخرند، اما روند کلی بازار با توجه به شرایط کنونی و متغیرهای کلان اقتصادی و سیاست‌های دولت مثبت به نظر می‌آید.
 

شاخص جدید نفت خام به بازارهای انرژی معرفی شد

می متالز - مؤسسه‌های قیمت‌گذاری نفت خام شاخص جدیدی را برای نفت خام ایالات متحده آمریکا معرفی کردند.
 [ویدئو]

خبرهای خوب پتروشیمی جم برای سهامداران

می متالز - خبرهای خوب پتروشیمی جم برای سهامداران.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما