خبر
مصالح ساختمانی  

تولید مشترک مصالح ساختمانی بین ایران و برخی کشورهای منطقه

می متالز - وزیر راه و شهرسازی از تشکیل شرکت‌های مشترک میان ایران و اقلیم کردستان عراق به منظور صدور خدمات فنی - مهندسی خبر داد و گفت: صدور این خدمات از جمله برنامه‌های مهم وزارت راه و شهرسازی است.

به گزارش می متالز، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی امروز در دومین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی صنعت ساخت، از تشکیل شرکت‌های مشترک بین ایران و اقلیم کردستان عراق به منظور صدور خدمات فنی-مهندسی خبر داد و گفت: در این دوره از مدیریت وزارت راه و شهرسازی، توجه به بافت های فرسوده و ناکارآمد، نوسازی و بازساری این بافت‌ها و همچنین رفع حاشیه‌نشینی در دستور کار جدی قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین اصل در باززنده‌سازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد، ساکنان آن مناطق هستند، تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه، باززنده‌سازی و نوسازی ۲۷۰۰ محله در دستور کار قرار گرفت که این مهم در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد، بافت‌های تاریخی و همچنین سکونتگاه‌های غیررسمی مدنظر بوده است.

اسلامی با تاکید بر اینکه حاشیه‌نشینی به هیچ عنوان نباید رشد جدیدی داشته باشد و تاکید بر لزوم مدیریت این پدیده اجتماعی گفت: سرمایه‌گذاری و باززنده‌سازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد در چند استان مشکل‌دار با جدیت در حال پیگیری است. اعمال سیاست، طرح‌ریزی، برنامه‌ریزی و اقدام و عمل به منظور باززنده‌سازی محلات ناکارآمد در دستور کار است.

ابلاغ بازنگری مبحث 11

وزیر راه و شهرسازی هویت‌بخشی به محلات ناکارآمد را از مهم‌ترین ماموریت‌های وزارت راه و شهرسازی دانست و افزود: با رایزنی‌هایی که با وزارت میراث فرهنگی داشته‌ایم، در تلاش هستیم تا ساکنان بافت‌های پیرامون بافت‌های واجد ارزش و تاریخی امکان نوسازی محلات خود را با هدف ارتقا بخشیدن، به کیفیت زندگی شهروندان داشته باشند.

وی با تاکید بر اتخاذ رویکرد محله محوری توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: باز‌زنده‌سازی محلات بافت‌های فرسوده و ناکارآمد با محوریت قرار دادن شهرداری‌ها، استان‌داری‌ها و ادارات کل راه و شهرسازی و ارائه مشوق در برنامه اجرایی و عملیاتی وزارت راه و شهرسازی و سایر نهادها و سازمان‌های مرتبط در دستور کار قرار دارد.

عضو کابینه تدبیر و امید با اشاره به این مطلب که صنعتی‌سازی به معنای انبوه‌سازی نیست، خاطر نشان کرد: صنعتی‌سازی جزو برنامه‌های این وزارت خانه قرار دارد که این مهم با ابلاغ مبحث ۱۱ که بازنگری شده، به زودی در ساخت و ساز‌ها ملاک عمل قرار می گیرد.

زمینه صادرات خدمات فنی-مهندسی فراهم شده است

اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، صادرات خدمات فنی و مهندسی را از دیگر برنامه های مهم وزارت راه و شهرسازی بر شمرد و گفت: در شرایط کنونی نیاز است تا با آسیب شناسی نسبت به فرصت‌ها و تهدید‌های موجود، بررسی مجددی داشته باشیم و بتوانیم با رفع موانع، حداکثر استفاده را از این فرصت‌ها به دست آوریم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در خصوص خدمات فنی-مهندسی، با کشورهای همسایه رایزنی هایی داشتیم و زمینه‌های صادرات این خدمات فراهم شده است.

وزیر راه و شهرسازی، صدور خدمات فنی-مهندسی را منوط به توجه به ۳ اصل عنوان کرد و گفت: اهلیت‌سنجی شرکت‌ها و کسانی که باید در سایر شرکت‌ها مستقر شوند و اعتمادسازی، اولین اصلی است که باید مدنظر قرار بگیرد. همچنین صدور و ارسال مصالح- ساختمانی با کیفیت و تثبیت بازار دومین اصلی است که باید ملاک عمل قرار گیرد و برای دستیابی به این مهم، ایجاد شرکت‌های همکار در بحث ساخت، فروش و تولید مصالح حائز اهمیت است.

اسلامی با یادآوری این مطلب که معاون وزیر مسکن و ساخت اقلیم کردستان نیز بر ایجاد شرکت‌های مشترک به منظور صدور خدمات فنی-مهندسی وهمچنین شرکت‌های همکار در موضوع ساخت، فروش و تولید مصالح تاکید کرده است، توصیح داد: سومین اصل در بحث صدور خدمات فنی-مهندسی، موضوع تضامین، هم در شرکت‌ها، هم در مناقصات و هم در حسن انجام کار است که با چندین کشور در این مورد به تفاهماتی دست یافته‌ایم.

وی ادامه داد: بر اساس این تفاهم‌ها، تضمین بانک‌های ایرانی باید مورد تضمین سایر شرکت‌های کشورهای مشترک در صدور خدمات فنی-مهندسی قرار گیرد.

رفع موانع در حوزه ترانزیت

اسلامی همچنین یادآور شد: در خصوص ترانزیت و حمل‌ونقل کالا، جمهوری اسلامی ایران موانع مختلف را برطرف کرده است، در عین حال این آمادگی وجود دارد که چنانچه انجمن‌ها و شرکت ها موانعی دارند، برطرف شود.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: تا نسل جدید با روش های نوین ساخت آشنا شوند و با کسب آگاهی، طراحی و اجرای عملیات ساختمانی را بر عهده بگیرند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 استاندار مرکزی:

۲ هزار میلیارد ریال برای تحقق قرارداد هپکو با وزارت راه اختصاص یافت

می متالز - استاندار مرکزی گفت: ۲ هزار میلیارد ریال از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور در راستای تحقق قرارداد هپکو به وزارت راه و شهرسازی اختصاص یافته که این مهم حاصل پیگیری از سال گذشته است.
 با حضور وزیر راه و شهرسازی در اتاق بازرگانی اصفهان انجام گرفت:

بررسی ضعف های سرمایه گذاری در استان اصفهان/ تاکید بر توسعه مدهای مختلف حمل و نقل استان/ الزام به حضور هرچه بیشتر بخش خصوصی در پروژه های حمل و نقل و مسکن استان

می متالز - وزیر راه و شهرسازی با حضور در جلسه ای در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان به بررسی ضعف های سرمایه گذاری در استان پرداخت.
 یوسفی:

ارتقای بخش حمل و نقل نیازمند استراتژی کلان است / نمی توان به صورت سنتی حوزه حمل و نقل را مدیریت کرد

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: یکی از مسائل مهم برای ارتقا بخش حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی، ایجاد استراتژی و سیاست گذاری بلند مدت است، در هفت سال اخیر این حوزه فاقد سیاست راهبردی بود که این مساله مشکلاتی را ایجاد کرد.
 رضایی کوچی:

حجیم بودن وزارت راه و شهرسازی توان فعالیت را از مدیران گرفته است/آمادگی برای تفکیک وزارتخانه

می متالز - رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: دولت از سال های پیش نسبت به پیشنهاد مجلس برای تفکیک وزارت راه و شهرسازی نظر مثبت داشت، از این رو در شرایط فعلی نیز نمایندگان مجلس موافق این تفکیک هستند تا دو وزارتخانه بتوانند به وظایفشان به درستی عمل کنند.
 رضایی‌کوچی در نشست امروز کمیسیون عمران مجلس:

اعتبارات پروژه‌‎های عمرانی باید به وزارت راه واگذار شود / عزم مجلس یازدهم برای اصلاح ساختار

می متالز - سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: عدم اختیار وزات راه و شهرسازی در تخصیص اعتبارات به صورت قانونی و واگذاری تمام این اختیارات به سازمان برنامه و بودجه موجب شده که در تخصیص اعتبارات و اجرای پروژه ها، اولویت ها در نظر گرفته نشود.
 اسلامی خبر داد:

آسفالت و بهسازی ۲۴۰۰ کیلومتر راه روستایی در یک سال اخیر/ توسعه ۳ هزار کیلومتر راه روستایی در دستور کار وزارت راه

می متالز - وزیر راه و شهرسازی گفت: هدف گذاری بعدی وزارت راه و شهرسازی برای توسعه راه های روستایی، آسفالت و بهسازی حدود سه هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه روستایی است که امیدواریم در این عرصه منابع اعتباری بیشتری جذب شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما