خبر
مصالح ساختمانی  

تولید مشترک مصالح ساختمانی بین ایران و برخی کشورهای منطقه

می متالز - وزیر راه و شهرسازی از تشکیل شرکت‌های مشترک میان ایران و اقلیم کردستان عراق به منظور صدور خدمات فنی - مهندسی خبر داد و گفت: صدور این خدمات از جمله برنامه‌های مهم وزارت راه و شهرسازی است.

به گزارش می متالز، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی امروز در دومین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی صنعت ساخت، از تشکیل شرکت‌های مشترک بین ایران و اقلیم کردستان عراق به منظور صدور خدمات فنی-مهندسی خبر داد و گفت: در این دوره از مدیریت وزارت راه و شهرسازی، توجه به بافت های فرسوده و ناکارآمد، نوسازی و بازساری این بافت‌ها و همچنین رفع حاشیه‌نشینی در دستور کار جدی قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین اصل در باززنده‌سازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد، ساکنان آن مناطق هستند، تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه، باززنده‌سازی و نوسازی ۲۷۰۰ محله در دستور کار قرار گرفت که این مهم در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد، بافت‌های تاریخی و همچنین سکونتگاه‌های غیررسمی مدنظر بوده است.

اسلامی با تاکید بر اینکه حاشیه‌نشینی به هیچ عنوان نباید رشد جدیدی داشته باشد و تاکید بر لزوم مدیریت این پدیده اجتماعی گفت: سرمایه‌گذاری و باززنده‌سازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد در چند استان مشکل‌دار با جدیت در حال پیگیری است. اعمال سیاست، طرح‌ریزی، برنامه‌ریزی و اقدام و عمل به منظور باززنده‌سازی محلات ناکارآمد در دستور کار است.

ابلاغ بازنگری مبحث 11

وزیر راه و شهرسازی هویت‌بخشی به محلات ناکارآمد را از مهم‌ترین ماموریت‌های وزارت راه و شهرسازی دانست و افزود: با رایزنی‌هایی که با وزارت میراث فرهنگی داشته‌ایم، در تلاش هستیم تا ساکنان بافت‌های پیرامون بافت‌های واجد ارزش و تاریخی امکان نوسازی محلات خود را با هدف ارتقا بخشیدن، به کیفیت زندگی شهروندان داشته باشند.

وی با تاکید بر اتخاذ رویکرد محله محوری توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: باز‌زنده‌سازی محلات بافت‌های فرسوده و ناکارآمد با محوریت قرار دادن شهرداری‌ها، استان‌داری‌ها و ادارات کل راه و شهرسازی و ارائه مشوق در برنامه اجرایی و عملیاتی وزارت راه و شهرسازی و سایر نهادها و سازمان‌های مرتبط در دستور کار قرار دارد.

عضو کابینه تدبیر و امید با اشاره به این مطلب که صنعتی‌سازی به معنای انبوه‌سازی نیست، خاطر نشان کرد: صنعتی‌سازی جزو برنامه‌های این وزارت خانه قرار دارد که این مهم با ابلاغ مبحث ۱۱ که بازنگری شده، به زودی در ساخت و ساز‌ها ملاک عمل قرار می گیرد.

زمینه صادرات خدمات فنی-مهندسی فراهم شده است

اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، صادرات خدمات فنی و مهندسی را از دیگر برنامه های مهم وزارت راه و شهرسازی بر شمرد و گفت: در شرایط کنونی نیاز است تا با آسیب شناسی نسبت به فرصت‌ها و تهدید‌های موجود، بررسی مجددی داشته باشیم و بتوانیم با رفع موانع، حداکثر استفاده را از این فرصت‌ها به دست آوریم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در خصوص خدمات فنی-مهندسی، با کشورهای همسایه رایزنی هایی داشتیم و زمینه‌های صادرات این خدمات فراهم شده است.

وزیر راه و شهرسازی، صدور خدمات فنی-مهندسی را منوط به توجه به ۳ اصل عنوان کرد و گفت: اهلیت‌سنجی شرکت‌ها و کسانی که باید در سایر شرکت‌ها مستقر شوند و اعتمادسازی، اولین اصلی است که باید مدنظر قرار بگیرد. همچنین صدور و ارسال مصالح- ساختمانی با کیفیت و تثبیت بازار دومین اصلی است که باید ملاک عمل قرار گیرد و برای دستیابی به این مهم، ایجاد شرکت‌های همکار در بحث ساخت، فروش و تولید مصالح حائز اهمیت است.

اسلامی با یادآوری این مطلب که معاون وزیر مسکن و ساخت اقلیم کردستان نیز بر ایجاد شرکت‌های مشترک به منظور صدور خدمات فنی-مهندسی وهمچنین شرکت‌های همکار در موضوع ساخت، فروش و تولید مصالح تاکید کرده است، توصیح داد: سومین اصل در بحث صدور خدمات فنی-مهندسی، موضوع تضامین، هم در شرکت‌ها، هم در مناقصات و هم در حسن انجام کار است که با چندین کشور در این مورد به تفاهماتی دست یافته‌ایم.

وی ادامه داد: بر اساس این تفاهم‌ها، تضمین بانک‌های ایرانی باید مورد تضمین سایر شرکت‌های کشورهای مشترک در صدور خدمات فنی-مهندسی قرار گیرد.

رفع موانع در حوزه ترانزیت

اسلامی همچنین یادآور شد: در خصوص ترانزیت و حمل‌ونقل کالا، جمهوری اسلامی ایران موانع مختلف را برطرف کرده است، در عین حال این آمادگی وجود دارد که چنانچه انجمن‌ها و شرکت ها موانعی دارند، برطرف شود.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: تا نسل جدید با روش های نوین ساخت آشنا شوند و با کسب آگاهی، طراحی و اجرای عملیات ساختمانی را بر عهده بگیرند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 در هفته جاری صورت می گیرد؛

بررسی لایحه واگذاری اموال، تأسیسات و ماشین‌آلات شرکت آب و فاضلاب در نشست کمیسیون عمران مجلس

می متالز - در نشست هفته جاری کمیسیون عمران مجلس، لایحه واگذاری اموال، تأسیسات و ماشین‌آلات شرکت آب و فاضلاب مورد بررسی قرار می گیرد.
 

پروژه راه آهن رشت - انزلی تا پایان سال ۹۹ بهره برداری می‌شود

می متالز - وزیر راه و شهرسازی گفت: تلاش بر آن است پروژه راه آهن رشت - انزلی براساس تعهد انجام شده تا پایان سال ۹۹ به بهره برداری برسد.
 

سرمایه‌گذاری ۱۸ میلیاردی دولت برای بهره‌برداری از ۹۸۰ کیلومتر خط آهن

می متالز - معاون وزیر راه و شهرسازی با اشار به بهره‌برداری از ۹۸۰ کیلومتر راه‌آهن در ۳ سال اخیر، گفت: طبق برآورد انجام شده، ارزش ریالی روز پنج پروژه ریلی که به بهره برداری رسید بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان است.
 وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد:

ترانزیت سالانه ۵۰ میلیون تن بار با تکمیل کریدور شمال – جنوب

می متالز - وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جابجایی سالانه ۱۰ میلیون تن بار ترانزیتی در کشور، گفت: ظرفیت موجود توانایی جابجایی ۵۰ میلیون تن را دارد، اما عدم اتصال راه آهن رشت – انزلی و رشت – آستارا مانع از این حجم ترانزیت می شود.
 موسوی بیوکی نشست امروز کمیسیون عمران را تشریح کرد

بررسی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی با حضور وزیر راه/ سیستم پدافندی جدید در شناسایی هواپیما خطا کرده است

می متالز - نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در نشست امروز موضوع سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی با حضور وزیر راه و شهرسازی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 وزیر راه و شهرسازی:

با متخلفان و تعلل‌کنندگان در سانحه هواپیمای اوکراینی برخورد می‌شود

می متالز - وزیر راه و شهرسازی، با بیان اینکه قطعا با متخلفان سانحه هوایی اخیر برخورد خواهد شد، گفت: یقینا هر فردی که تخلف کرده باشد، باید برکنار شود، قطعا اگر در نتایج بررسی ها به این مساله برسیم که فردی در رابطه با این حادثه، دچار تخلف و تعلل شده، از آن نمی گذریم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما