خبر
اقتصاد   صنعت   نفت   گاز   تاسیسات ساحلی و دریایی   دریانوردی، بنادر و کشتیرانی  

صنایع دریایی خوزستان وضعیت مطلوبی ندارند

می متالز - رییس اداره آموزش، پژوهش و فناوری اطلاعات صنعت، معدن و تجارت خوزستان با بیان اینکه صنایع دریایی خوزستان وضعیت مطلوبی ندارند گفت: به دلیل نبود زیرساخت‌ های لازم برای نوسازی و تعمیر، بسیاری از شناورهای استان به بوشهر منتقل می شوند.

به گزارش می متالز، غلامرضا محمدی‌پور روز چهارشنبه در نخستین  همایش صنعت، تجارت و علوم دریایی در سالن آمفی تئاتر دانشگاه علوم و فنون خرمشهر گفت: همکاری مشترک سه حوزه دانشگاه، منطقه آزاد اروند و سازمان صنعت، معدن و تجارت می‌تواند در توسعه زیرساخت های صنایع دریایی موثر باشد.

وی گفت: نزدیک به ۶۰۰ فروند شناور صیادی در استان خوزستان نیاز به بازسازی و نوسازی دارند.

وی با بیان اینکه از ظرفیت صنایع دریایی استفاده نمی‌شود، گفت: در فصل اول همکاری مشترک صنعت، معدن و تجارت، دانشگاه و منطقه آزاد اروند به ساخت و تعمیر شناورها و حمایت از تحقیق و توسعه مراکز ساخت و تعمیر شناورها منجر شود.

محمدی‌پور اظهار داشت: انتظار می‌رود منطقه آزاد اروند کمک کند تا بتوانیم با اعتبار ملی و استانی که از محل صندوق توسعه ملی حوزه تعمیر و ساخت انواع شناورهای سبک و سنگین تخصیص داده شود صنایع دریایی را فعال کنیم.

رییس اداره آموزش، پژوهش و فناوری اطلاعات صمت خوزستان اعتبارات ملی ستاد تسهیل امسال را سه هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال عنوان کردو گفت: می‌توان بخشی از اعتبارات صندوق توسعه و منابع ملی را در قالب ستاد تسهیل در اختیار صنعتگران قرار داد تا در این راستا صنایع را فعال نمود.

محمدی‌پور ادامه داد: بیش از ۵۰ واحد در صنایع دریایی ما تعطیل هستند و یا از ظرفیت‌های آنها استفاده نمی‌شود و یا از ۳۰ تا ۴۰ درصد از ظرفیت‌های آنها استفاده می‌شود.

وی اظهار داشت: در استان خوزستان تنها در بخش نفت و گاز ۲۷۰ شرکت فنی و مهندسی فعال است و رشد خوبی داشته و در سایر بخش‌ها همچون صنایع تبدیلی کشاورزی و شرکت‌های فنی و مهندسی نقش کمرنگی وجود دارد.

وی بر حمایت سازمان صنعت، معدن و تجارت برای تاسیس شرکتهای فنی و مهندسی تاکید کرد و گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان برای صدور مجوز فعالیت و تامین اعتبار برای فعالیت شرکت‌های فنی و مهندسی آمادگی کامل دارد.

محمدی‌پور به انعقاد تفاهمنامه همکاری با سازمان منطقه آزاد اروند اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود ۶۰ تا ۷۰ واحد صنعتی در منطقه آزاد اروند و لزوم فعالسازی بخش توسعه و تحقیق تفاهمنامه همکاری با سازمان منطقه آزاد اروند منعقد شد و قرار است در قالب طرح ملی تاپ دنبال شود.

معاون سرمایه گذاری و کسب و کار منطقه آزاد اروند در این آیین از آغاز فعالیت ۲۰ واحد صنعتی در منطقه آزاد اروند خبر داد و گفت: فعالیت ۲۰ واحد صنعتی در منطقه آزاد اروند از بهمن ماه سال جاری آغاز می‌شود.

سیدعلی موسوی افزود: در حال حاضر ۱۷۶ واحد صنعتی فعال در ۲ شهرک صنعتی آبادان و خرمشهر وجود دارند که با افزوده شدن ۲۰ واحد جدید شمار واحدهای صنعتی به ۲۰۰ واحد افزایش یافت.

وی به صادرات محصولات تولید شده در منطقه آزاد اروند اشاره کرد و گفت: امسال بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار کالا  به خارج از کشور صادر شد که ۲۵ درصد تولیدات منطقه آزاد اروند شامل می‌شود.

موسوی افزود: با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد تجارت جهانی از طریق حمل و نقل دریایی انجام می‌شود و منطقه آزاد اروند به آبهای آزاد دسترسی دارد حمل و نقل دریایی و صنایع کشتی‌سازی رشد مناسبی داشته و در حال حاضر هفت واحد بزرگ کشتی‌سازی فعالیت دارند.

دبیر علمی کنفرانس ملی صنعت، معدن و تجارت علوم دریایی شمار مقالات رسیده به دبیرخانه علمی این کنفرانس را ۱۲۷ مقاله عنوان کرد و گفت: از مجموع مقاله‌های دریافتی ۹۶ مقاله پذیرفته شده که ۱۵ مقاله در قالب سخنرانی و ۸۱مقاله پوستر هستند.

محمد ذاکری افزود: ۶۱ درصد مقالات دریافتی درون دانشگاهی و ۳۱ درصد برون دانشگاهی بودند و ۷۲ درصد هیات داوران خارج از دانشگاه و ۲۸ درصد داخلی دانشگاه تشکیل می‌دهند.

نخستین همایش صنعت، معدن و تجارت و علوم دریایی در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر برگزار شد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس‌جمهوری:

شرایط کشور در بخش انرژی، نفت و گاز مناسب است

می متالز - رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تولید بنزین بیش از ۲ برابر شده و در گازوئیل به خودکفایی‌ رسیده‌ایم، گفت: شرایط کشور در بخش انرژی، نفت و گاز مناسب است.
 

رونمایی از دو محصول «جم»

می متالز - وزیر تعاون از دو محصول جدید در پتروشیمی جم رونمایی کرد.
 سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی:

اثبات کارآمدی بورس برای فروش فرآورده/ راه‌هایی برای افزایش سهم ایران در بازار نفت وجود دارد

می متالز - سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی گفت: معاملات ۳ یا۴ ماه گذشته نشان می‌دهد فروش فرآورده از طریق بورس کارآمدی لازم را دارد و به همین دلیل لزومی ندارد زیرساخت قانونی در حوزه عرضه نفت در بورس از بین برود و باید آن را حفظ کرد.
 با هدف بهبود شرایط زیست‌محیطی انجام شد

تصویب طرح بهبود و ارتقای واحدهای تصفیه پساب پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی

می متالز - هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، طرح بهبود و ارتقای واحدهای تصفیه پساب پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی را با هدف بهبود شرایط زیست‌محیطی تصویب کرد.
 با بهره‌برداری از یک حلقه چاه جدید

ظرفیت برداشت گاز از خانگیران افزایش یافت

می متالز - یک حلقه چاه جدید با ظرفیت تولید روزانه بیش از ۳ میلیون مترمکعب گاز در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق در مدار تولید قرار گرفت.
 مدیرعامل بهره‌برداری نفت و گاز غرب اعلام کرد

وقت نوسازی صنایع نفتی

می متالز - مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب بر ضرورت توسعه فعالیت‌های پژوهشگاه صنعت نفت در غرب کشور تاکید کرد و گفت: باید با بهره‌گیری از توان علمی نیروهای متخصص، واحدهای فرآیندی و شیمیایی در غرب کشور را توسعه دهیم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما