خبر
مواد معدنی   سنگ های تزئینی  

گره‌گشایی از صنعت سنگ

می متالز - دغدغه فعالان حوزه سنگ کشور بسیار متنوع است اما در بین آنها یک مورد پررنگ‌تر از بقیه است.

به گزارش می متالز، همان‌طور که بر همه روشن است، یکی از مشکلات اصلی فعالان حوزه سنگ وجود موانعی در رونق صادرات است. در حالی‌ که فعالان این حوزه به رشد صادرات علاقه‌مندند، متاسفانه با موانع بزرگی برای این مهم روبه‌رو هستند.  یکی از بزرگ‌ترین موانع، تحریم‌های ناعادلانه است که موجب شده فعالان حوزه سنگ در جابه‌جایی پول با مشکل روبه‌رو شوند. متاسفانه به‌دلیل تحریم‌ها، منابع بیشتر کسانی که در بخش صادرات سنگ فعالیت می‌کنند بلوکه ‌شده و این گروه در عمل نمی‌توانند ارزآوری مناسبی برای کشور داشته باشند. به ‌این‌ ترتیب متاسفانه فعالان حوزه سنگ، هزینه‌های زیادی را متقبل می‌شوند که از جمله این هزینه‌های سنگین می‌توان به افزایش بی‌رویه -گاهی تا ۸ برابر- هزینه‌های حمل‌ونقل فعالان این بخش در سال جاری اشاره کرد.  باتوجه به چنین مشکلاتی که برای فعالان حوزه سنگ کشور وجود دارد، انتظار ما از دولت این است که در این زمینه ورود پیدا کند و به‌تمامی دست‌اندرکارانی که می‌توانند اقدامی مثبت انجام دهند، تاکید کند به صادرکنندگان کمک کنند. به‌طور مثال می‌توان به بانک مرکزی و سازمان بنادر و کشتیرانی اشاره کرد که نه‌تنها از فعالان اقتصادی حمایت نمی‌کنند بلکه تنها هزینه‌های این بخش را افزایش می‌دهند و با این کار به صادرات سنگ لطمات زیادی وارد می‌کنند. به‌عنوان راهکار پیشنهاد می‌دهم دولت با فعالان حوزه سنگ کشور کارگروه تشکیل دهد تا از رویکرد آنها باخبر شود و راهکار پیدا کند. به‌طور خاص باور دارم تا زمانی که این گره باز نشود، بخش سنگ رونقی پیدا نمی‌کند.

احمد شریفی - دبیر انجمن سنگ ایران

کد خبر: 78369
تاریخ: 1398/10/14 - 20:15
منبع: روزگار معدن

صنعت سنگ  فعالان حوزه سنگ  احمد شریفی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رییس کل دادگستری استان مرکزی:

پای دلالان از صنعت سنگ بریده شود/ واگذاری عادی معادن معضل آفرین شده

می متالز - رییس کل دادگستری استان مرکزی بر لزوم بریده شدن پای دلالان از صنعت سنگ تاکید کرد.
 

توازنی بین میزان تولید سنگ و صادرات وجود ندارد

می متالز - رییس انجمن سنگ ایران ضمن نامتوازن دانستن میزان تولید و صادرات این بخش گفت: میزان استخراج سنگ سالیانه ۱۲ تا ۱۳ میلیون تن است درحالی که سهم ناچیزی راهی بازارهای صادراتی می شود و رقبا در این عرصه از کشورمان پیشی گرفته اند.
 

توسعه بخش اقتصادی با همدلی تشکل‌ها و بخش خصوصی/ رونمایی از صندوق پژوهش و فناوری در دومین جشنواره فولاد

می متالز - نشست مشورتی خانه معدن ایران و انجمن تولید کنندگان فولاد، انجمن سنگ آهن ایران، انجمن سنگ ایران، انجمن زمین شناسی ایران و روسای کمیته های فوق تخصصی گوهرسنگ‌ها، نانو،فلزات رنگین و فرآوری، بورس وسرمایه گذاری و کمیته اقتصاد معدن و صنایع معدنی خانه معدن ایران برگزار شد.
 

گنجینه فراموش شده ایران!

می متالز - وجود بیش از ۳۰۰ معدن از سنگ‌های تزئینی در اصفهان نشان ‌دهنده ظرفیت منحصربه‌فردی است که می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در معادلات تجاری کشور ایفا کند. اما باوجود غنای کشور و این استان به لحاظ ذخایری از سنگ‌های متنوع و کم‌نظیر، دارای وضعیت چندان مساعدی در زمینه تولید و صادرات چنین محصولی نیستیم.
 

بررسی روند بومی سازی و تجمیع نو آوری‌های بخش‌های مختلف در حوزه معدن

می متالز - نشست مشورتی خانه معدن ایران و انجمن تولید کنندگان فولاد، انجمن سنگ آهن ایران، انجمن سنگ ایران، انجمن زمین شناسی ایران و روسای کمیته های فوق تخصصی گوهر سنگ‌ها، نانو، فلزات رنگین و فرآوری، بورس و سرمایه گذاری و کمیته اقتصاد معدن و صنایع معدنی خانه معدن ایران برگزار شد.
 

مزایا و مشکلات سنگ‌های تزیینی، نما و ساختمانی

می متالز - همایش بررسی مزایا و مشکلات سنگ‌های تزیینی، نما و ساختمانی در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما