خبر
مواد معدنی   سنگ های تزئینی  

گره‌گشایی از صنعت سنگ

می متالز - دغدغه فعالان حوزه سنگ کشور بسیار متنوع است اما در بین آنها یک مورد پررنگ‌تر از بقیه است.

به گزارش می متالز، همان‌طور که بر همه روشن است، یکی از مشکلات اصلی فعالان حوزه سنگ وجود موانعی در رونق صادرات است. در حالی‌ که فعالان این حوزه به رشد صادرات علاقه‌مندند، متاسفانه با موانع بزرگی برای این مهم روبه‌رو هستند.  یکی از بزرگ‌ترین موانع، تحریم‌های ناعادلانه است که موجب شده فعالان حوزه سنگ در جابه‌جایی پول با مشکل روبه‌رو شوند. متاسفانه به‌دلیل تحریم‌ها، منابع بیشتر کسانی که در بخش صادرات سنگ فعالیت می‌کنند بلوکه ‌شده و این گروه در عمل نمی‌توانند ارزآوری مناسبی برای کشور داشته باشند. به ‌این‌ ترتیب متاسفانه فعالان حوزه سنگ، هزینه‌های زیادی را متقبل می‌شوند که از جمله این هزینه‌های سنگین می‌توان به افزایش بی‌رویه -گاهی تا ۸ برابر- هزینه‌های حمل‌ونقل فعالان این بخش در سال جاری اشاره کرد.  باتوجه به چنین مشکلاتی که برای فعالان حوزه سنگ کشور وجود دارد، انتظار ما از دولت این است که در این زمینه ورود پیدا کند و به‌تمامی دست‌اندرکارانی که می‌توانند اقدامی مثبت انجام دهند، تاکید کند به صادرکنندگان کمک کنند. به‌طور مثال می‌توان به بانک مرکزی و سازمان بنادر و کشتیرانی اشاره کرد که نه‌تنها از فعالان اقتصادی حمایت نمی‌کنند بلکه تنها هزینه‌های این بخش را افزایش می‌دهند و با این کار به صادرات سنگ لطمات زیادی وارد می‌کنند. به‌عنوان راهکار پیشنهاد می‌دهم دولت با فعالان حوزه سنگ کشور کارگروه تشکیل دهد تا از رویکرد آنها باخبر شود و راهکار پیدا کند. به‌طور خاص باور دارم تا زمانی که این گره باز نشود، بخش سنگ رونقی پیدا نمی‌کند.

احمد شریفی - دبیر انجمن سنگ ایران

کد خبر: 78369
تاریخ: 1398/10/14 - 20:15
منبع: روزگار معدن

صنعت سنگ  فعالان حوزه سنگ  احمد شریفی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 دبیر انجمن سنگ ایران مطرح کرد:

تعریف 50 دوره آموزشی در کمیسیون آموزش انجمن سنگ/ آموزش در معادن با استفاده از کلیپ‌های تصویری

می متالز - یکی از مسائل مهمی که امروزه در بسیاری از صنایع مورد توجه قرار گرفته، همکاری مشترک با دانشگاه‌ها به منظور ارتقای سطح علمی زنجیره ارزش است. صنعت سنگ ایران نیز در این مسیر گام برداشته و 50دوره آموزشی در کمیسیون آموزش انجمن سنگ تعریف کرده است.
 دبیر انجمن سنگ ایران خبر داد:

مدیران و مسوولان دولتی، متفق القول برای حذف عوارض صادراتی سنگ تزیینی/ گزارش کارشناسی به سرپرست وزارت صمت ارائه خواهد شد

می متالز - دبیر انجمن سنگ ایران گفت: روز گذشته در سازمان ایمیدرو با دکتر زادبوم رییس سازمان توسعه و تجارت جلسه مشترکی درخصوص عوارض صادراتی سنگ تزیینی داشتیم و در نهایت بعد از انجام مذاکره این نتیجه حاصل شد که از نگاه اقتصادی و کارشناسی، عوارض باید برداشته شود.
 دبیر انجمن سنگ آهن ایران تاکید کرد:

قیمت تمام شده پایین‌تر و احتمال اصلاح نرخ

می متالز - دو شرکت بزرگ سنگ آهنی فعال در بازار سرمایه، از مزیت قیمت تمام شده پایین تر نسبت به شرکت های کوچک ( ۳۴.۷ درصد طبق مطالعات موسسات بین المللی) برخوردار هستند.
 [گزارش تصویری]

سفر رئیس هیات عامل ایمیدرو به خراسان رضوی

می متالز - سفر رئیس هیات عامل ایمیدرو به خراسان رضوی با هدف بررسی و فعال سازی صنعت سنگ های قیمتی - 4 تیرماه 99 برگزار شد.
 یک فعال حوزه سنگ عنوان کرد:

تولید کننده سنگ علاوه بر مشکلات تولید، باید نگران هفت خوان رستم صادرات نیز باشد

می متالز - یک فعال اقتصادی حوزه سنگ گفت: صادرکنندگان ایرانی که هم‌اکنون به کشورهای اروپایی صادرات دارند، بایستی علاوه بر حل و فصل مشکلات تولیدی در ایران هفت‌خوان صادرات و تحریم‌ها را که شامل نقل و انتقال ارز و همین‌گونه خود کالا است را با ترفندهای فراوان طی کنند.
 مدرس خیابانی در نشست با نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان:

صادرات، بهترین مسیر دستیابی به "جهش تولید" است/ تقدیر از نقش رییس ایمیدرو در حمایت از گوهر سنگ ها

می متالز - سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت در نشست با اعضای اتاق بازرگانی اصفهان تاکید کرد: معتقدم بهترین مسیر دستیابی به "جهش تولید"، صادرات است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما