خبر
اقتصاد   بورس و سهام   انرژی هسته ای  
پیش گشایش؛

حفظ سرمایه اصلی اولویت سهامداران و سرمایه‌گذاران

می متالز - حجم اخبار و رویداد‌های سیاسی و نظامی به حد بی‌سابقه‌ای رسیده و در این بین رشد قیمت دلار و هجوم خریداران به بورس کالا به منظور خرید سنگین مواد اولیه کارخانجات و بعضا احتکار اقلام و اجناس منجر به وضعیت پیچیده‌ای در اقتصاد کشور شده است.

آنچه در بازار دیروز گذشت:

به گزارش می متالز، روز یک شنبه شاهد حمایت‌های جدی‌تر سهامداران حقوقی از سهام شرکت‌های بزرگ و همچنین جمع آوری صفوف فروش اکثر شرکت‌ها بودیم. در این بین برخی بر این باور هستند که محدود کردن فروش‌های حقوقی توسط سازمان بورس نمی‌تواند چشم‌انداز روشنی از میزان فشار عرضه بر بازار را مشخص کند و چه بسا در صورت رفع این محدودیت که در نوع خود عجیب و غیرمنطقی است، مجددا شاهد روند نزولی ناشی از عرضه‌های سهامداران حقوقی باشیم. به هر حال به نظر می‌رسد که جریان حمایتی در معاملات امروز نیز ادامه داشته باشد و فشار‌ها از سوی سازمان بورس به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های حقوقی جهت عدم فروش سهام روند رو به افزایشی داشته باشد.

اخبار سیاسی و اقتصاد کلان

روز گذشته شاهد تشییع پیکر میلیونی شهید سپهبد قاسم سلیمانی و جمعی از یاران وی در شهر تهران بودیم. این روز را می‌توان به عنوان تاریخی‌ترین روز دو دهه اخیر تاریخ سیاسی کشور دانست. روزی که تمام اقشار جامعه فارغ از اعتقادات و گروه بندی‌ها و مرزبندی ها، در این مراسم باشکوه حضور داشتند و در دفاع از استقلال و کیان کشور و همچنین قدردانی از برقرارکنندگان امنیت آن سنگ تمام گذاشتند.

واکنش‌ها به این تشییع باشکوه و همچنین احتمال قریب الوقوع بودن پاسخ نظامی کشورمان به جنایت آمریکایی‌ها همچنان ادامه دارد و در تازه‌ترین خبر‌ها برخی از مقامات آمریکایی بازه زمانی ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده را به عنوان محتمل‌ترین زمان پاسخ ایران پس از تشییع پیکر شهدا اعلام کرده اند.

از سوی دیگر شاهد انتشار اخباری در خصوص آغاز خروج نیرو‌های آمریکایی از خاک عراق هستیم. پس از تصویب قانون خروج نیرو‌های خارجی از کشور عراق که منظور اصلی آن نظامیان آمریکایی بود و همچنین با توجه به ریسک بسیار بالای ادامه فعالیت این نیرو‌ها در عراق، به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها در اولین شکست خود از ترور ناجوانمردانه سپهبد قاسم سلیمانی، در حال ترک این کشور هستند. با این حال، ترامپ و دولت آن در حال تدوین برخی تحریم‌ها علیه عراق هستند که به نظر می‌رسد بخش نفت و انرژی این کشور می‌تواند در راس این تحریم‌ها باشد.

دیگر خبر مهم این دو روز را می‌توان گام پنجم هسته‌ای کشورمان در چارچوب برجام عنوان کرد. ایران پس از عدم اجرای تعهدات طرف‌های اروپایی و همچنین ترور ناجوانمردانه سپهبد سلیمانی، به طور طبیعی اقدام به حذف تمامی محدودیت‌های فنی و عملیاتی در زمینه غنی‌سازی اورانیوم برداشته است. این اقدام با واکنش اروپایی‌ها و سخنان غیرمنطقی و مضحک آنان مواجه شد. اروپایی‌ها بدون اشاره به اقدامات امریکا در خصوص خروج از برجام، تحریم‌های سنگین اقتصادی و در نهایت ترور افراد ارشد نظامی ایران، از ایران خواسته اند به تعهدات خود به طور کامل پایبند باشد و اقدام به تنش‌زدایی کند!.
به هر حال به نظر می‌رسد که احتمالا فرآیند ماشه در جلسه روز جمعه اتحادیه اروپا که منجر به صدور پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت شود، مورد بحث قرار خواهد گرفت. با این حال تصویب هر گونه قطعنامه در شورای امنیت با توجه به مواضع چین و روسیه به احتمال بسیار زیاد مورد وتوی این دو کشور قرار خواهد گرفت.

بازار امروز

حجم اخبار و رویداد‌های سیاسی و نظامی به حد بی‌سابقه‌ای رسیده و در این بین رشد قیمت دلار و هجوم خریداران به بورس کالا به منظور خرید سنگین مواد اولیه کارخانجات و بعضا احتکار اقلام و اجناس منجر به وضعیت پیچیده‌ای در اقتصاد کشور شده است. با این حال، سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه با ریسک‌هایی سنگینی نسبت به هفته و روز‌های گذشته مواجه شده و بهتر است که احتیاط در سرمایه گذاری مدنظر سهامداران باشد. در حال حاضر حفظ سرمایه اصلی می‌تواند اولویت سهامداران و سرمایه‌گذاران باشد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 ساعت پنج و نیم عصر؛

حاتم خودشیرین!

می متالز - ساعت پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به حاتم‌های خودشیرینی که بر اموال ملت آتش می‌اندازند تا صدقه‌ای به‌نام رای جمع کنند تا طرح جدید بانک مرکزی و احتمال رد طرح حذف ۴ صفر از اسکناس‌ها و...
 طی روز یکشنبه رقم خورد؛

شمش بلوم در صدر معاملات بورس کالای ایران

می متالز - تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز یکشنبه ۲۹ دی ماه، میزبان دادوستد ۵۱ هزار تن شمش بلوم بود. همچنین ۳ هزار مس کاتد، یک هزار و ۵۰۰ تن مس کم عیار، یک هزار و ۴۰۰ تن شمش هزار پوندی آلومینیوم و ۱۶۰ تن سولفورمولیبدن در این تالار معامله شد.
 

عرضه سهام بلوکی ۳ شرکت دولتی از طریق بازار سرمایه

می متالز - سهام دولتی ۳ شرکت پالایش نفت تبریز، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین به صورت عرضه بلوکی و عمده از طریق بورس و فرابورس ایران عرضه می‌شود.
 

تاخیر در عرضه اولیه در نتیجه طولانی شدن فرآیند آماده سازی شرکت ها

می متالز - معاونت نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس با اشاره به برگزاری جلسات هفتگی هیات پذیرش، گفت: بر طرف کردن برخی مشکلات از طرف شرکت های متقاضی پذیرش در بازار سرمایه منجر به طولانی شدن فرآیند رسیدگی شده است.
 رحمانی:

واحدهای تولیدی نسبت به میزان تولید خود مواد اولیه پتروشیمی دریافت می‌کنند

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید واحدهای تولیدی نسبت به میزان تولیدی خود مواد اولیه دریافت می‌کنند.
 در ۹ ماهه منتهی به آذرماه رخ داد؛

کسب بیش از ۶ هزار ریال سود خالص در"خراسان"

می متالز - شرکت پتروشیمی خراسان در دوره یاد شده، مبلغ ۶ هزار و ۴۷۰ میلیارد و ۹۲۵ میلیون ریال سود خالص کسب کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما