خبر
برق  

کدام کشورها بیشترین تلفات برق را دارند؟

می متالز - بر اساس آمارها، میانگین جهان در میزان تلفات شبکه انتقال توزیع و فوق‌ توزیع برق، ۳/ ۸ درصد شناخته شده و چین کمترین میزان تلفات با عدد ۵/ ۵ درصد و عراق با عدد ۶/ ۵۰ درصد، بیشترین میزان تلفات برق را دارند.

به گزارش می متالز، میزان تلفات برق ایران طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ از ۲/ ۱۵ درصد به ۱/ ۱۱ درصد کاهش یافت که بیانگر کاهشی ۱/ ۴ درصدی است. این میزان کاهش به‌معنای صرفه‌جویی در احداث ۲۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید با سرمایه‌گذاری حدود ۵/ ۱ میلیارد یورو و کاهش ۸ میلیارد مترمکعب مصرف گاز طبیعی در نیروگاه‌ها در این بازه زمانی است.

تلفات شبکه برق ایران در سال ۱۳۹۷ از تلفات شبکه برق مکزیک، ترکیه و برزیل کمتر بوده است؛ این تلفات ناشی از مقاومت ذاتی سیم‌ها و تجهیزات شبکه در مقابل عبور جریان الکتریکی بوده و میزان آن تابعی از وسعت شبکه، فاصله مراکز مصرف برق از نیروگاه‌ها و نوع و میزان برق مصرفی مشترکان است؛ بنابراین رقم تلفات در کشورهای مختلف ناشی از موارد پیش‌گفته متفاوت است. کاهش تلفات به زیر۱۰ درصد که ایران را در کنار کشورهایی مانند اسپانیا قرار می‌دهد، ممکن است اما به حدود ۵هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای اصلاح، بازسازی و توسعه خطوط و پست‌های برق نیاز دارد که این میزان سرمایه‌گذاری با توجه به کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه‌ها و کاهش مصرف سوخت نیروگاه‌ها اقتصادی و توجیه‌پذیر است.

اما یکی از عوامل موثر بر افزایش میزان تلفات، استفاده غیرمجاز از برق است که مقابله با این عامل نیازمند عزم همه سیاست‌گذاران و نیز مقام‌های محلی و گروه‌های اجتماعی موثر است. در این بین شبکه برق اسپانیا از نظر وسعت، پراکندگی و نوع بار به شبکه برق ایران نزدیک‌تر و قابل مقایسه‌تر است و طبق آمار میزان تلفات برق در ایران ۱/ ۱۱ درصد و در اسپانیا ۶/ ۹ درصد تعیین شده است. بنا بر اعلام توانیر، کمترین تلفات برق مربوط به چین با عدد ۵/ ۵ درصد و بیشترین تلفات شبکه انتقال توزیع و فوق توزیع مربوط به عراق با عدد ۶/ ۵۰ درصد است. بعد از عراق، هند با عدد ۴/ ۱۹ درصد، پاکستان ۴/ ۱۷ درصد، برزیل ۸/ ۱۵ درصد، ترکیه ۸/ ۱۴ درصد، مکزیک ۶/ ۱۳ درصد، خاورمیانه و شمال آفریقا ۶/ ۱۳ درصد، بعد از ایران، بیشترین میزان تلفات برق را دارند و کشورهایی که میزان تلفات آنها کمتر از ایران است، می‌توان به پرتغال با ۰/ ۱۰ درصد، اسپانیا ۶/ ۹ درصد، کانادا ۹/ ۸ درصد،‌ آفریقای جنوبی ۴/ ۸ درصد و انگلستان ۳/ ۸ درصد اشاره کرد. این در حالی است که میانگین جهان در میزان تلفات شبکه انتقال توزیع و فوق‌ توزیع برق ۳/ ۸ درصد شناخته شده و کشورهای ایتالیا با ۰/ ۷ درصد، فرانسه ۴/ ۶ درصد، آمریکا ۹/ ۵ درصد و چین ۵/ ۵ درصد کمترین میزان تلفات را در کل دنیا دارند.

کد خبر: 79550
تاریخ: 1398/10/21 - 20:23
منبع: دنیای اقتصاد

تلفات برق  شبکه برق ایران 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

کاهش پیک مصرف برق به مرز ۵۱ هزار مگاوات

می متالز - در روز گذشته پیک مصرف برق در ساعات اولیه شب ثبت شد و این پیشی‌گرفتن پیک شبانه از پیک روزانه، آن هم در یک روز تابستانی، جابه‌جایی عجیبی است که در این موقع از سال، تاکنون شاهد آن نبوده‌ایم.
 شرکت مدیریت شبکه برق ایران گزارش داد؛

نیروگاه سیکل ترکیبی سرو چادرملو در اردکان یزد در ردیف ۳ نیروگاه برتر کشور

می متالز - بر پایه گزارش دوره ای شرکت مدیریت شبکه برق ایران که در پایان هر فصل منتشر می‌شود، نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی سرو چادرملو از ۴ شاخص استاندارد ارزیابی نیروگاه‌های غیر آبی در ۳ شاخص، رتبه برتری دریافت کرد.
 دبیر سندیکای تولیدکنندگان برق تاکید کرد:

"سنکرون برق" و ظرفیت خالی نیروگاه‌ها

می متالز - عراق در حال بازسازی بوده و این بازسازی فعلا تقاضای برق را در این کشور افزایش داده بنابراین نیروگاه‌ها از این اتفاق منتفع خواهند شد، مشروط بر آنکه دولت عراق بودجه کافی برای تامین برق تخصیص دهد.
 

تهاتر مطالبات و بدهی شرکت مپنا با دولت تصویب شد

می متالز - معاون اول رئیس جمهوری مصوبه تهاتر مطالبات از شرکت دولتی مدیریت شبکه برق ایران با بدهی شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (گروه مپنا) به سازمان خصوصی‌سازی را ابلاغ کرد.
 

یک اقدام کلیدی برای تامین برق پایدار

می متالز - در فاصله سال‌های 1392 تا 1397 تلفات برق از 15.2 به 11.1 درصد کاهش یافته که 4 درصد کاهش تلفات شبکه به معنای صرفه‌جویی در احداث 2500 مگاوات نیروگاه جدید (با هزینه سرمایه‌گذاری حدود 1.5 میلیارد یورو) و کاهش 8 میلیارد متر مکعب مصرف گاز طبیعی (معادل تولید سالانه یکی از فازهای مجتمع گاز پارس جنوبی) در نیروگاه‌ها در طی این دوره است.
 

رسیدن ذخیره نیروگاه‌ها به 6 هزار مگاوات برق

می متالز - مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران با اشاره به آمادگی کامل شبکه برای مواجهه با اوج مصرف فصول گرم سال، گفت: در حال حاضر میزان ذخیره نیروگاه‌ها به 6 هزار مگاوات رسیده و شرایط شبکه مناسب است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما