خبر
نفت   گاز  

چین نفت و گاز خود را به روی شرکت‌های خارجی و خصوصی می‌گشاید

می متالز - چین در آستانه امضای توافق تجاری محدود با آمریکا، اعلام کرد که بخش تولید و اکتشاف نفت و گاز خود را به روی شرکت‌های خارجی و خصوصی می‌گشاید.وزارت منابع چین اعلام کرد شرکت‌های دارای حداقل ۳۰۰ ملیون یوآن (۴۳ میلیون دلار) دارایی می‌توانند برای این منظور مجوز درخواست کنند.

به گزارش می متالز، پیش از این تنها شرکت‌های دولتی واجد دریافت مجوز بودند. این تغییر رویکرد نشان‌دهنده تلاش چین برای توسعه تولید داخلی نفت و گاز و کاهش هزینه واردات انرژی است.

چین در چند سال گذشته تدابیری از جمله گشایش بخش مالی به روی مالکیت خارجی و ممنوعیت انتقال اجباری فناوری را اتخاذ کرده تا شکاف‌های تجاری با آمریکا را کمتر کند.نفت و گاز یکی از بخش‌هایی بود که در ژوئیه سال گذشته از فهرست محدودیت سرمایه‌گذاری خارجی حذف شد. اعلام جزئیات جدید سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در بخش اکتشاف و تولید نفت و گاز کمک کرد ارزش سهام شماری از شرکت‌هایی که خدمات تولید و اکتشاف در چین دارند، صعود کند.درحالی‌که سه شرکت دولتی بزرگ چین در واکنش به درخواست شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین برای تقویت امنیت انرژی کشور، میزان هزینه خود برای بالا بردن تولید را افزایش داده‌اند اما واردات نفت خام چین همچنان رکوردشکنی می‌کند. واردات گاز چین هم در راستای تغییر الگوی مصرف از زغال‌سنگ به سوخت‌های پاک‌تر، رشد چشمگیری داشته است.براساس گزارش بلومبرگ، دنیس آیپ، مدیر تحقیقات شرکت «دایوا کیپتال مارکتس» در این باره گفت: کندی رشد تولید نفت و گاز در چین تا حدودی به‌دلیل ماهیت انحصارطلبانه بخش بالادستی است. دولت چین تمایل دارد که رقابت ایجاد کرده و نوآوری فناوری در بخش اکتشاف و تولید را تشوق کند و ما بر این باوریم که اقدام مذکور می‌تواند به پایین بردن هزینه‌های تولید بازیگران بالادستی در بلندمدت کمک کند.

کد خبر: 79815
تاریخ: 1398/10/22 - 19:50
منبع: دنیای اقتصاد

نفت و گاز  چین  توافق تجاری 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 اژدهای زرد چه مسیری در پیش دارد؟

آمارهای مثبت فولادی از چین

می متالز - رویترز روز گذشته در گزارشی نوشت میزان تولید فولاد خام چین در سال ۲۰۱۹ به رکورد تازه‌ای به میزان یک میلیارد تن صعود کرد که گفته می‌شود با رشد بازار املاک و در پی آن تقاضای انعطاف‌پذیر و بالا روبه‌رو است، زیرا پکن با افزایش هزینه‌های زیرساختی در تلاش است تا روند کاهشی رشد اقتصادی خود را کنترل کند. رویترز در این گزارش نوشت این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۸ رشدی ۳/ ۸ درصدی را نشان می‌دهد.
 فاز نخست صلح تجاری چین - آمریکا امضا شد

موج منفی علیه توافق پکن - واشنگتن

می متالز - اواخر روز چهارشنبه گذشته دونالد ترامپ توافق تجاری موقت خود با چین موسوم به فاز ۱ توافق تجاری را امضا کرد.
 

افزایش 8 درصدی تولید فولاد چین

می متالز - آمارهایی که صبح روز شنبه 18 ژانویه منتشر شده از رشد 8 درصدی تولید فولاد در چین حکایت دارد.
 

ثبت ضعیف‌ترین رشد اقتصادی ۲۸ سال اخیر چین

می متالز - رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۹ به کمترین سطح خود از سال ۱۹۹۲ رسید.
 رویترز اعلام کرد؛

حرکت نفت در مسیر صعود

می متالز - قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با ۲۳ سنت افزایش به ۶۴ دلار و ۸۵ سنت رسید
 طی سال 2019

تولید فولاد چین به مرز یک میلیارد تن رسید

می متالز - تولید فولاد چین طی سال 2019 میلادی نسبت به سال پیش از آن 8 درصد افزایش یافت و به مرز یک میلیارد تن رسید. این در حالی است که توسعه ظرفیت در آن کشور طی سال 2020 ممنوع اعلام شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما