خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  

بیش از هفت هزار کیلومتر پهنه معدنی در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد

می متالز - معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون هفت هزار و ۱۴ کیلومتر پهنه اکتشافی جدید در استان تعریف، به سازمان زمین شناسی واگذار و مطالعات تکمیلی آن در دست انجام است.

به گزارش می متالز، دارا فرامرزی روز یکشنبه با اشاره به اینکه مقدمه فعالیت و استخراج معادن اکتشاف است اظهار داشت: در سال های گذشته ۲ هزار و ۶۰۰ کیلومتری مطالعه و شناسایی معادن در کهگیلویه و بویراحمد انجام شده بود.

وی بیان کرد: از سال ۱۳۹۶ تاکنون هشت نشست اختصاصی شورای معادن در استان تشکیل شده که چهار مورد آن در سال جاری انجام شده است.

فرامرزی تاکید کرد:اکتشاف معادن در چهار مرحله پی جویی، اکتشاف مقدماتی، نیمه تفصیلی، تفصیلی و تکمیلی انجام می شود.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: مهمترین مشکلات واحدهای معدنی کهگیلویه و بویراحمد بالا بودن هزینه های استخراج، فرسودگی تجهیزات و به روز نبودن روش های اکتشاف است.
وی عنوان کرد: عمده معادن استان شامل سیمان، مرمریت، آهک، گچ، سنگ لاشه، مارن، شن، ماسه، فسفات، بوکسیت و سلستین است.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: حمایت از احیای معادن کوچک استان یکی از برنامه های مهم دولت است که در سه بخش پرداخت تسهیلات، تجهیزات و کمک های فنی صورت می گیرد.

فرامرزی گفت: افرادی که دارای پروانه بهره برداری معادن هستند می تواند برای استفاده از این حمایت ها از طریق سامانه اینترنتی پیش بینی شده نام نویسی کنند.
فرامرزی بیان کرد: در مرحله پس از اکتشاف و جذب سرمایه گذار می توان برای ایجاد واحدهای بزرگ صنعتی و صادرات محصولات تولیدی برنامه ریزی کرد.

کهگیلویه و بویراحمد در جنوب کشور جزو مناطق حوزه زاگرس و از نظر معادن در حوزه رسوبی غیر فلزی قرار دارد.
هر چند کهگیلویه و بویراحمد از نظر معادن جزو مناطق بسیار غنی کشور محسوب نمی شود اما پتانسیل های خوبی دراین حوزه وجود دارد که در صورت بهره برداری مناسب می تواند به صادرات، ایجاد اشتغال، رونق تولید و تحقق شعار سال منجر شود.
تاکنون ۷۵ فقره پروانه بهره برداری معدنی با حجم سرمایه گذاری افزون بر سه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در این استان صادر شده است.
این تعداد واحد معدنی با اشتغال ۷۵۴ نفر و دارای بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن ذخیره معدنی هستند.
در حال حاضر ۴۷ واحد معدنی در کهگیلویه و بویراحمد فعال هستند که سالانه آن حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصول تولید می کنند.
کشف نخستین ذخیره معدنی نیترات کشور در بخش دیشموک کهگیلویه و بویراحمد ،ایران را در جمع کشورهای دارای این ماده معدنی راهبردی قرار داده است.
اقتصاد کشور وابسته به نفت است و بهترین جایگزین برای این محصول معادن است.
نرخ بیکاری کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۹۵، ۱۷.۷ درصد بوده که در سال ۱۳۹۶، با ۴.۴ درصد کاهش به ۱۳.۳ درصد رسید.
کهگیلویه و بویراحمد ۷۲۳ هزار نفر جمعیت دارد که حدود ۴۴ درصد آنان در روستاها زندگی می‌کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 استاندار کردستان:

فعال بودن معادن در توسعه کردستان نقش بسزایی دارد

می متالز - استاندار کردستان گفت: فعال بودن معادن کردستان در توسعه استان نقش بسزایی دارد و این معادن داری پتانسیل بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال هستند.
 

مشکلات معدن‌کاران همدانی در کارگروه تعامل حل می‌شود

می متالز - معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان گفت: کارگروه تعامل در راستای حل مشکلات معدن‌کاران مثمرثمر واقع شده چراکه ارتباط چهره به چهره بین طرفین در حل مشکلات حائز اهمیت است.
 

بیش از ۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای صنعتی اصفهان پرداخت شد

می متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: افزون‌بر ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از محل منابع رونق تولید و ۷۲۰ میلیارد ریال از محل تبصره ۱۸ تسهیلات به ۱۱۰ واحد صنعتی با ظرفیت اشتغال هفت هزار و ۲۰۰ نفر در سال‌جاری پرداخت شده است.
 سرپرست سازمان صمت استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد:

صدور 63 پروانه بهره برداری صنعتی در استان سیستان و بلوچستان

می متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: طی 9 ماهه امسال ، تعداد 63 پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه یک هزار و 140میلیارد ریال صادر شده است .
 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر خبر داد:

صدور 131 فقره جواز تاسیس صنعتی طی 9 ماهه امسال در استان بوشهر

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر از صدور 131 فقره جواز تاسیس صنعتی با سرمایه گذاری 131هزار و 369 میلیارد ریال با پیش بینی اشتغال 4 هزار و 227 نفر طی 9 ماهه امسال در استان بوشهر خبر داد.
 

راه اندازی 8 طرح صنعتی راکد در چهارمحال و بختیاری

می متالز - هشت طرح صنعتی راکد در چهارمحال و بختیاری امسال راه اندازی شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما