خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  

بیش از هفت هزار کیلومتر پهنه معدنی در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد

می متالز - معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون هفت هزار و ۱۴ کیلومتر پهنه اکتشافی جدید در استان تعریف، به سازمان زمین شناسی واگذار و مطالعات تکمیلی آن در دست انجام است.

به گزارش می متالز، دارا فرامرزی روز یکشنبه با اشاره به اینکه مقدمه فعالیت و استخراج معادن اکتشاف است اظهار داشت: در سال های گذشته ۲ هزار و ۶۰۰ کیلومتری مطالعه و شناسایی معادن در کهگیلویه و بویراحمد انجام شده بود.

وی بیان کرد: از سال ۱۳۹۶ تاکنون هشت نشست اختصاصی شورای معادن در استان تشکیل شده که چهار مورد آن در سال جاری انجام شده است.

فرامرزی تاکید کرد:اکتشاف معادن در چهار مرحله پی جویی، اکتشاف مقدماتی، نیمه تفصیلی، تفصیلی و تکمیلی انجام می شود.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: مهمترین مشکلات واحدهای معدنی کهگیلویه و بویراحمد بالا بودن هزینه های استخراج، فرسودگی تجهیزات و به روز نبودن روش های اکتشاف است.
وی عنوان کرد: عمده معادن استان شامل سیمان، مرمریت، آهک، گچ، سنگ لاشه، مارن، شن، ماسه، فسفات، بوکسیت و سلستین است.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: حمایت از احیای معادن کوچک استان یکی از برنامه های مهم دولت است که در سه بخش پرداخت تسهیلات، تجهیزات و کمک های فنی صورت می گیرد.

فرامرزی گفت: افرادی که دارای پروانه بهره برداری معادن هستند می تواند برای استفاده از این حمایت ها از طریق سامانه اینترنتی پیش بینی شده نام نویسی کنند.
فرامرزی بیان کرد: در مرحله پس از اکتشاف و جذب سرمایه گذار می توان برای ایجاد واحدهای بزرگ صنعتی و صادرات محصولات تولیدی برنامه ریزی کرد.

کهگیلویه و بویراحمد در جنوب کشور جزو مناطق حوزه زاگرس و از نظر معادن در حوزه رسوبی غیر فلزی قرار دارد.
هر چند کهگیلویه و بویراحمد از نظر معادن جزو مناطق بسیار غنی کشور محسوب نمی شود اما پتانسیل های خوبی دراین حوزه وجود دارد که در صورت بهره برداری مناسب می تواند به صادرات، ایجاد اشتغال، رونق تولید و تحقق شعار سال منجر شود.
تاکنون ۷۵ فقره پروانه بهره برداری معدنی با حجم سرمایه گذاری افزون بر سه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در این استان صادر شده است.
این تعداد واحد معدنی با اشتغال ۷۵۴ نفر و دارای بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن ذخیره معدنی هستند.
در حال حاضر ۴۷ واحد معدنی در کهگیلویه و بویراحمد فعال هستند که سالانه آن حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصول تولید می کنند.
کشف نخستین ذخیره معدنی نیترات کشور در بخش دیشموک کهگیلویه و بویراحمد ،ایران را در جمع کشورهای دارای این ماده معدنی راهبردی قرار داده است.
اقتصاد کشور وابسته به نفت است و بهترین جایگزین برای این محصول معادن است.
نرخ بیکاری کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۹۵، ۱۷.۷ درصد بوده که در سال ۱۳۹۶، با ۴.۴ درصد کاهش به ۱۳.۳ درصد رسید.
کهگیلویه و بویراحمد ۷۲۳ هزار نفر جمعیت دارد که حدود ۴۴ درصد آنان در روستاها زندگی می‌کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

صدور 715 فقره جواز تاسیس طی سه ماهه نخست سال ۹۹ در خراسان رضوی

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: طی سه ماهه نخست سال99، ۷۱۵ فقره جواز تاسیس با سرمایه گذاری 35هزار و 705 میلیارد ریال و اشتغال ۱۵هزار و ۴۳۴ نفر در این استان صادر شده است.
 

رشد ۲۲۸ درصدی صدور جواز تاسیس صنعتی در چهارمحال و بختیاری

می متالز - امسال تاکنون صدور جواز تاسیس صنعتی در چهارمحال و بختیاری ۲۲۸ درصد رشد یافته است.
 رئیس سازمان صمت استان فارس:

بانک ها ملزم به اجرای مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید هستند

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در جلسه کمیسیون رونق تولید در محل اتاق بازرگانی شیراز، تأکید کرد: بانک ها ملزم به اجرای مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید هستند
 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان:

صادرات همدان ۳۰ میلیون و ۷۴ هزار دلار ارزآوری داشت

می متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: صادرات فصل بهار از گمرک استان به ۱۶۶ هزار و ۲۲۴ تُن رسید که ۳۰ میلیون و ۷۴ هزار دلار برای استان ارزآوری داشت.
 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خبر داد:

شناسایی 4 پهنه معدنی جدید در استان همدان

می متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان از شناسایی چهار پهنه معدنی جدید در این استان خبر داد و گفت: این مناطق پس از اتمام عملیات پی‌جویی برای واگذاری به سرمایه گذاران آماده می‌شود.
 

۱۷۷ محدوده معدنی امیدبخش در خراسان جنوبی شناسایی شد

می متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در حوزه اکتشاف با اعتبار ۹۰ میلیارد تومان، پهنه‌ای به وسعت ۵۰ هزار کیلومترمربع زیر پوشش مطالعات ژئوفیزیک هوایی قرار گرفت که منجر به شناسایی ۱۷۷ محدوده امیدبخش در این استان شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما