خبر
بانک ها   بازار مسکن  

افزایش سقف وام مسکن، قیمت تسه را افزایش داد / رشد ۱۲ درصدی تسه آذر

می متالز - از چهارم دی ماه جاری، سقف اعتبار وام مسکن زوجین افزایش یافته و در همین راستا قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز در یک ماه اخیر با رشدی نسبی مواجه شده است.

به گزارش می متالز، از چهارم دی ماه جاری، سقف اعتبار وام مسکن زوجین افزایش یافته و به ۲۴۰ میلیون تومان در تهران رسید. در همین راستا با خبر تصویب این افزایش، قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز در یک ماه اخیر با رشدی نسبی مواجه شده است.

قیمت هر برگ امتیاز تسهیلات مسکن آذر ماه ۹۸ در بورس ، طی یک ماه اخیر با رشدی ۱۲ درصدی، به ۴۶ هزار تومان رسیده است. همچنین هر برگ امتیاز تسهیلات مسکن آبان ۹۸ نیز رشدی ۱۴ درصدی را تجربه کرد و به ۴۶ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.

نرخ سود این تسهیلات ۱۷٫۵ درصد و بازپرداخت آن ۱۲ ساله اعلام شد. در همین راستا، طبق پیگیری‌ها در اوایل دی ماه، در سیستم تسهیلات بانکی دو نرخ سود عادی و پلکانی وجود دارد که در حالت عادی زوج‌ها در پایان این ۱۲ سال باید مبلغ ۵۶۰ میلیون تومان پول به بانک برگردانند.

احتمالا میزان اقساط این وام برای ۲۰۰ میلیون تومان وام، قسط ماهانه سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است، همچنین برای جعاله ۴۰ میلیون تومان باید ماهانه یک میلیون تومان پرداخت کنند که پنج ساله بازپرداخت می‌شود.

به عبارتی دیگر زوج‌ها در پنج سال اول بازپرداخت این وام، باید ماهانه ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنند، چون در پایان پنج سال اول جعاله تسویه می‌شود مبلغ قسط به ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد.

در همین مورد یک مقام آگاه بانکی از تغییر نوع تسهیلات بانکی به سازندگان واحدهای مسکونی خبر داد و ما در گذشته برای سازندگان مسکن سقف تسهیلات داشتیم، مثلا برای هر واحد ۱۰۰ میلیون تومان وام می‌دادیم؛ اما با روش جدید بانک مسکن تا سقف ۸۰ درصد هزینه ساخت به سازندگان تسهیلات می‌دهد.

بهرام کلوری در این خصوص اظهار کرده بود که این تسهیلات با نرخ سود ۱۸ پرداخت می‌شود و نحوه بازپرداخت آن به تعداد واحد ساخته شده بستگی دارد؛ مثلا برای یک آپارتمان ۱۰ واحدی به مدت ۱۸ ماه تنفس داده می‌شود و بعد از آن بسته به سیاست‌ها قسمتی از وام برای هشت تا ۱۲ سال قسط‌بندی می‌شود و باقی مانده را باید مشتری تسویه کند.

کد خبر: 80042
تاریخ: 1398/10/23 - 15:03
منبع: تجارت نیوز

وام مسکن  تسهیلات مسکن  بهرام کلوری  افزایش وام 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تغییرات قیمت در تسه ها + چرایی

می متالز - قیمت اوراق تسه کاهش قیمت داشته است.
 

عقب نشینی بورسی‌ها از وام مسکن

می متالز - بازار مسکن از دو ناحیه تقاضای خرید از سوی سهامداران و خرید و فروش اوراق، تحت تاثیر قرار گرفته است؛ با این حال اعمال محدودیت برای معاملات اوراق وام مسکن به کاهش قیمت «تسه» منجر شد
 وزیر سابق مسکن از غفلت دولت در سال ۹۶ می‌گوید

راه و بیراهه تنظیم بازار اجاره/ رابطه طلایی اجاره‌‌بهای ماهانه و قسط وام مسکن

می متالز - سیاست متعارف کشورها برای تنظیم حجم تقاضای اجاره و پیشگیری از رشد شدید اجاره بها تشریح شد. وزیر سابق مسکن (راه و شهرسازی) در گزارشی خطاب به مردم از رابطه معنادار اقساط وام خرید مسکن و اجاره بهای ماهانه گفته است. اگر صرفه در پرداخت قسط باشد، خانوارهای فاقد مسکن تلاش می‌کنند با اندوخته مالی، کمک اقوام و دریافت وام، صاحب خانه شوند؛ در غیر این‌صورت اجاره‌نشینی را ترجیح می‌دهند و فشار تقاضای اجاره باعث التهاب اجاره‌بها می‌شود. آخوندی نامه سال ۹۶ خود به روحانی را تشریح کرده است.
 رئیس‌کل بانک مرکزی:

تسهیلات مرابحه خرید کالا وخدمات به مستاجران واجد شرایط اعطا خواهد شد

می متالز - رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: تسهیلات کمکی به مستأجران، تحت عنوان تسهیلات «مرابحه خرید کالا وخدمات» به محض اعلام مشخصات اشخاص واجد شرایط از سوی وزارت راه وشهرسازی، آغاز خواهد شد
 وضعیت پرداخت تسهیلات بانکی در بهار 1399

سهم سرمایه در گردش از تسهیلات بانکی 59.2 درصد رشد کرد

می متالز - آمارهای جدید بانک مرکزی از وضعیت پرداخت تسهیلات بانکی در فصل بهار امسال نشان می‌دهد بانک‌ها در سه‌ماهه امسال 224 هزار و 778 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که 62.6 درصد از مجموع این رقم، در قالب سرمایه در گردش به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت شده است. این رقم نسبت به سال قبل 59.2 درصد افزایش نشان می‌دهد.
 حسینی در تشریح نشست امروز کمیسیون عمران مجلس:

تدوین طرح تولید انبوه مسکن در مرحله پایانی/طرح چهارشنبه در صحن اعلام وصول می شود

می متالز - سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از بررسی نهایی طرح تولید انبوه مسکن در نشست امروز این کمیسیون خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما