خبر
اقتصاد   بورس و سهام   مالیات  
پیش گشایش؛

رورهای تاریخی بورس

می متالز - به نظر می‌رسد که فضای فعلی بازار سرمایه به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نباشد و چه بسا در صورت عدم عرضه‌ها توسط سهامداران عمده این روند افزایشی همچنان نیز ادامه داشته باشد.

آنچه در بازار دیروز گذشت:

به گزارش می متالز، در جریان معاملات دیروز شاهد رشد خیره‌کننده قیمت‌ها و افزایش بیش از ۱۶ هزار و ۳۸۸ واحدی شاخص کل بودیم. با توجه به صف‌های خرید سنگین روز یکشنبه و عرضه‌های رخ داده توسط سهامداران حقوقی، انتظار بازار متعادلی برای دیروز وجود داشت، اما با توجه به سنگینی تقاضا در سطح بازار و خرید‌های سنگین اشخاص حقیقی، شاخص کل با رشد بیش از ۴.۳۶ درصدی روبرو شد. در این میان بازگشایی بسیار خوب نماد "فولاد" نیز مزید بر علت شد. قیمت سهام این شرکت با بیش از ۱۲ درصد رشد و پس از تصویب افزایش سرمایه از محل سود انباشته آن، بیش از ۲ هزار واحد شاخص کل را مثبت کرد و به این ترتیب بازار سرمایه یکی از طلایی‌ترین روز‌های خود را پشت سر گذاشت. به این ترتیب شاخص کل با رکوردشکنی جدید در آستانه رسیدن به مرز ۴۰۰ هزار واحد شده و با رشد کمتر از ۲ درصد دیگر به این مرز خواهد رسید.

اخبار سیاسی و اقتصاد کلان

شاید مهم‌ترین خبر مربوط به بازار، تصویب آیین‌نامه تجدید ارزیابی دارایی‌ها بوده که توسط هیات دولت ابلاغ شد. هیات دولت به منظور تسهیل فضای کسب و کار و تقویت بازار سرمایه و رفع تعارض مبنی بر حذف محدودیت استاندارد‌های حسابداری درخصوص انتقال مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به حساب افزایش سرمایه، آیین‌نامه اجرایی قانون مالیات‌های مستقیم، موضوع معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی‌ها را اصلاح کرد. به موجب این اصلاحیه، پوشش زیان از محل مازاد تجدید ارزیابی، انتقال این مازاد به حساب سود و زیان یا اندوخته یا توزیع آن به هر شکل بین صاحبان سرمایه، به منزله عدم رعایت استاندارد‌های حسابداری و هم‌چنین تحقق درآمد در آن سال است و مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود.

هم‌چنین، در صورتی که اشخاص حقوقی موضوع قانون مالیات‌های مستقیم ظرف یک سال پس از تجدید ارزیابی (شناسایی و ثبت تجدید ارزیابی در دفاتر قانونی شرکت)، تشریفات قانونی جهت انتقال مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به حساب سرمایه و نیز ثبت افزایش سرمایه نزد مرجع ثبت شرکت‌ها را انجام دهند، مازاد تجدید ارزیابی که به حساب سرمایه منتقل می‌شود مشمول مالیات بر درآمد نخواهد بود.

در خبری از بازار پول، رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه محدود کردن گردش ریال در کشور در یک سال گذشته برای کنترل بازار ارز و پول تعیین‌کننده بود، گفت: برای ما ثبات بازار ارز مهمتر از قیمت ارز است.

وی افزود: برای ما نرخ ارز مهم است، اما ثبات بازار مهمتر از قیمت ارز بوده و همه تلاش ما در بانک مرکزی این است که ثبات بر بازار ارز و به تبع آن در سایر بازار‌ها حاکم شود. رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: تمرکز اصلی بانک مرکزی بر کنترل پایه پولی، کنترل نقدینگی و تأمین کالا‌های اساسی و ضروری کشور است.

در بازار‌های جهانی شاهد کاهش قیمت طلا با توجه به امضای توافقنامه تجاری آمریکا و چین هستیم. قیمت هراونس طلا با کاهش در حدود ۱۰ دلاری به ۱.۵۳۸ دلار رسید. این در حالی است که قیمت این فلز گرانبها در هفته گذشته و پس از تشدید تنش‌ها بین ایران و آمریکا، به بیش از ۱.۶۰۰ دلار نیز رسیده بود و به این ترتیب شاهد کاهش در حدود ۵ درصدی قیمت طلا در کمتر از ۱۰ روز شود.

بازار امروز

بازار سرمایه روز‌های تاریخی‌ای را سپری می‌کند. هجوم نقدینگی به این بازار و عدم افزایش سهام شناور توسط سهامداران حقوقی که به نظر می‌رسد با مشکل عرضه در قیمت‌های فعلی و به دلیل مخالفت‌های سازمان بورس مواجه هستند منجر به افزایش روز افزون و غیرقابل پیش‌بینی قیمت‌ها شده است. به نظر می‌رسد که فضای فعلی بازار سرمایه به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نباشد و چه بسا در صورت عدم عرضه‌ها توسط سهامداران عمده این روند افزایشی همچنان نیز ادامه داشته باشد.

با این حال، اقدام به خرید و سهامداری میان‌مدت و بلندمدت صرفا می‌تواند در سهام شرکت‌های سودآورد و بنیادی توجیه داشته باشد و سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های زیان ده و یا با نسبت‌های قیمت به درآمد بالا صرفا با دید کوتاه‌مدت می‌تواند در نظر گرفته شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیرفروش فولاد هرمزگان:

یکی از رویکردهای مهم ما، حضور فعال در بازارهای صادراتی است

می متالز - مدیرفروش شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به کسب عنوان صادرکننده نمونه استان هرمزگان برای پنجمین سال متوالی، گفت:موقعیت منطقه ای شرکت فولاد هرمزگان ایجاب می کند تا این شرکت به عنوان پایگاه صادراتی کشور به عنوان چشم انداز آتی سیاست گذاران مطرح باشد.
 در راستای تحقق استراتژی "ساخت داخل" انجام می شود

اقدامات مبارکه، گل گهر و ذوب آهن در بومی سازی

می متالز - شرکت های بزرگ فولادساز به تازگی با تعریف سرفصل های بومی سازی قطعات و تجهیزات، برنامه ها و اقدامات خود در این حوزه را اعلام کردند. در این گزارش بخش هایی از اقدامات انجام شده در این حوزه، در سه شرکت مبارکه، گل گهر و ذوب آهن منعکس شده است.
 

تداوم تولید در فولاد مبارکه یعنی زنده بودن بسیاری از صنایع کشور

می متالز - حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، در جلسۀ کمیتۀ مدیریت و در جمع معاونان و مدیران شرکت، تحریم صنعت فولاد و مشخصا تحریم فولاد مبارکه را دور از ذهن ندانست و افزود: دشمنان قسم‌خوردۀ جمهوری اسلامی به خیال خام خود، با ایجاد شرایط سخت و تحریم‌ها، راه پیشرفت و ترقی را بر کشور ما سد می‌کنند، اما آنچه مشاهده می‌شود این است که صنعت کشور ما امروز به رشد و بالندگی قابل‌ملاحظه‌ای رسیده است.
 

فولاد مبارکه، پیشتاز بومی‌سازی صنعت فولاد کشور است

می متالز - در پی برگزاری موفقیت‌آمیز نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران که در دی‌ماه سال گذشته برگزار شد و آغازگر موج فراگیر بومی‌سازی و حمایت از تأمین داخلی بود، به درخواست تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان زنجیرۀ فولاد، دومین دورۀ این رویداد تخصصی و منحصر به‌ فرد ملی به همت شرکت فولاد مبارکه، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و با مشارکت سایر شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی و تأمین‌کنندگان مطرح داخلی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو، اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران و تشکل‌های زنجیرۀ فولاد، از ۲۳ تا ۲۶ دی‌ماه سال جاری به مدت چهار روز در برج میلاد تهران برگزار شد.
 

طراحی و ساخت دستگاه پیچش گرم با نرخ کرنش بالا با حمایت و همکاری فولاد مبارکه

می متالز - دستگاه پیچش گرم با نرخ کرنش بالا که ساخت آن تا پیش از این در انحصار شرکت‌های آمریکایی بود و کشور ایران به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه از داشتن آن محروم شده بود، برای نخستین بار در کشور با حمایت و همکاری شرکت فولاد مبارکه و به همت دانشمندان و متخصصان داخلی طراحی و ساخته شد و در دومین نمایشگاه بومی‌سازی صنعت فولاد رونمایی گردید.
 

برگزاری همایش دوچرخه سواری و پیاده روی در شرکت فولاد مبارکه و مجتمع فولاد سبا

می متالز - همزمان با 23 دیماه، سالروز افتتاح شرکت فولاد مبارکه، معاونان، مدیران و کارکنان شرکت فولاد مبارکه و مجتمع فولاد سبا با حضور پرشور در همایش های جدا گانۀ دوچرخه سواری و پیاده روی، ضمن گرامیداشت این روز خجسته، جلوه های زیبایی از همدلی و نشاط سازمانی را خلق کردند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما