خبر
اقتصاد   گمرک  
وزیر اقتصاد خبر داد:

کالا‌های لوکس ترخیص نمی‌شوند/ محدودیت دولت برای ترخیص ۱۴۰۰ قلم کالا از گمرک

می متالز - دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: محدودیت‌های دولت باعث شده تا ۱۴۰۰ قلم کالا در گمرک باقی بماند و ترخیص نشود.

به گزارش می متالز، فرهاد دژپسند در پایان جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران درخصوص وضعیت صادرات کالا‌های غیرنفتی گفت: بخشی از وضعیت اقتصادی کشور مربوط به تجارت خارجی است و به رغم تمام فشار‌ها و محدودیت‌هایی که دشمن اعمال کرده است تا تجارت خارجی ایران با بن بست مواجه کند در 10 ماه امسال نسبت به مدت مشابه خود حدود ۳ درصد تغییر داشته است، به عبارتی این فشارها نتوانسته اثری بر صادرات غیرنفتی و واردات داشته باشد.  

وی با اشاره به اینکه صادرات و واردات کالاهای غیرنفتی از نظر وزنی ۲۰ درصد رشد و از نظر ارزشی ۳ درصد منفی است، توضیح داد: علت اینکه از  نظر ارزشی 3 درصد منفی است این دلیل است که صادرکنندگان اعتقاد داشتند ارزشی -که برای کالا‌های صادراتی تعیین شده است بالا است- لذا با در نظر گرفتن صحبت‌های آنان قیمت پایه نسبت به سال گذشته را ۳۰ درصد کاهش دادیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه صادرکنندگان باید براساس صادرات ارز را به کشور برگردانند، اضافه کرد: به رغم اینکه قیمت پایه نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد صادرات غیرنفتی از لحاظ وزنی ۲۰درصد رشد داشته است و صادرکنندگان توانستند خوب بازار را در خارج پوشش دهند.

وزیر اقتصاد و دارایی درباره دپوی مواد اولیه در گمرک کشور نیز گفت: نگهداشت کالا و مواد قبل از اظهارنامه گمرکی، دپو تلقی نمی‌شود و رسوب مواد اولیه، کالای سرمایه‌ای و مصرفی در گمرکات کشور به میزان ناچیز است، اما یکسری از کالا‌ها با ثبت سفارش وارد گمرک کشور شده‌اند و به دلیل محدودیت‌های که دولت اعمال کرده است امکان ترخیص وجود ندارد و این موضوعی ربطی به عملکرد گمرک ندارد.

وزیرامور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه محدودیت‌های دولت باعث شده تا ۱۴۰۰ قلم کالا در گمرک باقی بماند و ترخیص نشود، بیان کرد: از این تعداد کالا، مهلت برخی از آن‌ها به اتمام رسیده و برخی دیگر جزء کالا‌های لوکس هستند و به همین دلیل نامه‌ای به دولت ارسال کردیم که کالا‌های لوکس حذف، معدوم و یا جزو اموال تملیکی شوند، زیرا کالا‌های لوکس ترخیص نمی‌شوند و سایر کالا‌ها را دستگاه‌های مربوطه بررسی کند و اگر لازم است عرضه شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 موسوی لارگانی مطرح کرد:

استفاده از ربات ترفند سوداگران برای خرید خودرو در طرح‌های پیش فروش

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید عده‌ای با استفاده از رانت‌های اطلاعاتی و به کارگیری ربات از خودروسازان خرید می‌کنند اما آن را در بازار و با قیمت‌های گزاف به فروش می‌رسانند.
 رئیس کمیسیون صنعت اتاق تهران خبر داد:

نامه‌ نگاری اتاق تهران با رئیس جمهور درباره ممنوعیت‌های تجاری

می متالز - رئیس کمیسیون صنعت اتاق تهران از نوشتن نامه رئیس اتاق تهران به رئیس جمهور خبر داد و گفت: برای حمایت از تولید داخل نباید از واردات قانونمند کالاها جلوگیری شود.
 رئیس سابق خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت:

اتفاقی که خودرو را ارزان خواهد کرد

می متالز - رئیس سابق خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: برای مدیریت بازار خودرو باید وضعیت خودروهای دپو شده در انبار گمرکات نیز تعیین و تکلیف شود. قطعا با آزادسازی این خودروها قیمت خودرو در بازار فروکش خواهد کرد.
 حسن نژاد پاسخ داد:

عملیات بازار باز چه تاثیری در اقتصاد دارد؟

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بانک مرکزی برای کنترل رکود، تورم و رونق تولید و همچنین تحقق اهداف اقتصادی مانند ایجاد اشتغال، ثبات نرخ بهره، رشد اقتصادی، ثبات بازارهای مالی از سیاست بازار باز استفاده می‌کند.
 حسن‌نژاد:

رشد شاخص بورس کاذب نیست/ تشریح راهکار حفظ نقدینگی در بازار سرمایه

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید با عرضه سهام شرکت‌های جدید توسط دولت در بازار بورس، نقدینگی می‌تواند بدون ایجاد حباب در بورس باقی بماند.
 

پارادایم حاکم در نظام اقتصادی

می متالز - ظرف سال‌های اخیر مناطق آزاد کشورمان با اتهام‌هایی همچون تبدیل شدن به کانون قاچاق، ورود بی‌رویه واردات، عملکرد برخلاف دلایل ایجادی و انحراف از روح قانون نحوه اداره مناطق آزاد و وجود فرار مالیاتی در این مناطق مواجه بوده‌اند؛ در این میان رویکرد جدید که از حذف معافیت مالیات ارزش افزوده به حذف معافیت‌های مالیاتی متمایل شده، گرچه از دلایل قابل اعتنایی بهره می‌گیرد؛ اما با واقعیت‌های قانونی و موجود در این مناطق مغایرت دارد، موضوعی که نتیجه‌ای جز بازی بدون توپ در زمین دشمنان استقلال اقتصادی ایران در شرایط سخت تحریمی موجود نخواهد داشت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما