خبر
اقتصاد   فلزات گرانبها  

۶ عاملی که احتمالا بر دلار و طلا اثر می‌گذارند

می متالز - نگرانی‌ها از تورم‌زا بودن بودجه سال آینده دولت و بازگشت ایران به لیست سیاه FATF دو عامل موثر در بازار ارز و افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، رشد قیمت طلای جهانی به همراه محدودیت‌های خرید ارز و فاصله قیمت سکه با ارزش ذاتی آن چهار عامل موثر در بازار طلا هستند.

به گزارش می متالز، قیمت دلار و طلا چه روندی را تاکنون ثبت کرده‌‌اند؟ این روند ناشی از چه عواملی است و این مولفه‌ها در آینده دلار و طلا چقدر موثر خواهند بود؟

روند کلی دلار در اولین ماه زمستان صعودی بود و شاخص ارزی در میانه ماه هم رفت‌ و برگشتی کوتاه تا کانال ۱۴ هزار تومان داشت. دلار دی را با نرخ ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان آغاز کرد و نهایتا با رشد ۶/ ۲ درصدی به ۱۳ هزار و ۴۹۰ تومان در آخرین روز از ماه رسید.

به این ترتیب آن‌ طور که انتظار می‌رفت پایان فصل تقاضای تجاری نتوانست موجب نزولی شدن نرخ ارز شود که عمدتا به‌ دلیل بروز تنش‌های ژئوپلیتیک بود. از سوی دیگر نگرانی‌ها از تورم‌ زا بودن بودجه سال آینده دولت و بازگشت ایران به لیست سیاه FATF در دی هم ادامه یافت. این درحالی است که ایران تنها ۱۰ روز دیگر برای پذیرفتن و اجرای لوایح FATF مهلت دارد.

شتاب سکه در مسیر صعود

سکه در آخرین روز دی به ۴ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان رسید. سکه پس از اقدام تروریستی آمریکا در ۱۳ دی مرز ۵ میلیون تومان را هم پشت‌سر گذاشت؛ اما با فروکش التهابات به سطوح پایین‌ تری نزول کرد. به این ترتیب بازدهی ماهانه ۳/ ۷ درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با رشد ۶/ ۲ درصدی دلار چشمگیر است. طلای جهانی هم در نخستین روزهای دی طبق روند سنتی کریسمسی خود رشد کرد و از مرز روانی ۱۵۰۰ دلار عبور کرد. افزایش تنش‌ها در خاورمیانه موجب تداوم رالی اونس شد. رشد قیمت طلای جهانی، محدودیت‌های خرید ارز و فاصله قیمت سکه با ارزش ذاتی آن به‌ عنوان دلایل سبقت سکه از دلار مطرح می‌شوند.

کد خبر: 81395
تاریخ: 1398/11/01 - 10:11
منبع: تجارت نیوز

قیمت دلار  قیمت طلا  قیمت طلای جهانی  قیمت سکه 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 در بازارهای جهانی رقم خورد؛

جهش یک و نیم درصدی بهای اونس

می متالز - در حالی که به دنبال نگرانی ها از موج دوم شیوع ویروس کرونا این بار در خارج از چین و نگرانی از تبعات منفی آن بر اقتصاد جهانی سرمایه گذاران به سمت بازار طلا هجوم برده اند، قیمت فلز زرد روز جمعه شاهد جهش بیش از یک و نیم درصدی بود.
 

افزایش بهای دلار به بالاتر از ۱۴۰۰۰ تومان در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت

می متالز - قیمت ارز صرافی ملی در آخرین هفته بهمن ماه، روند افزایشی خود را ادامه داد و قیمت دلار در روز پنج‌شنبه نسبت به هفته گذشته ۲۵۰ تومان افزایش یافت و به ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.
 

نرخ ارز برای امروز جمعه دوم اسفند در صرافی ملی اعلام شد

می متالز - نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز جمعه نیز اعلام شد که نسبت به دیروز تغییری نداشت و قیمت دلار در رقم ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان ثابت ماند.
 

قیمت طلا باز هم افزایش می‌یابد؟

می متالز - قیمت طلا در معاملات امروز جمعه بازار جهانی با افزایش تقاضا برای خرید این فلز به عنوان دارایی مطمئن، به بالاترین رکورد در هفت سال اخیر صعود کرد و به ۱۶۳۴ دلار در هر اونس رسید.
 بانک استاندارد چارترد اعلام کرد؛

عامل مهم تعیین قیمت طلا در کوتاه مدت

می متالز - بانک استاندارد چارترد بر این باور است که کاهش تقاضای فیزیکی می تواند یک عامل مهم برای تعیین روند قیمت طلا در کوتاه مدت باشد.
 

پیش بینی یک موسسه تحقیقاتی درباره قیمت طلا

می متالز - یک موسسه معتبر تحقیقاتی بر این باور است که دوره تثبیت قیمت طلا رو به پایان بوده و هدف بعدی قیمت این فلز گرانبها ۱۸۰۰ دلار خواهد بود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما