خبر
بورس و سهام  
عضو هیات مدیره شرکت «رتبه‌بندی اعتباری برهان» مطرح کرد:

افزایش کیفیت گزارش‌دهی شرکتی به دنبال تغییر دستورالعمل

می متالز - حمید میرمعینی: «در حال حاضر بازار سرمایه از عمق بسیار خوبی برخوردار است، به طور میانگین سود یک سال گذشته به غیر از دوره یک ماهه اخیر که با اصلاح قیمت‌ها مواجه بودیم، حدودا بیش از سه هزار میلیارد تومان در روز، گردش معاملات وجود داشته دارد.»

به گزارش می متالز، عضو هیات مدیره شرکت «رتبه‌بندی اعتباری برهان» در خصوص روند گزارش عملکردی شرکت‌ها گفت: بعد از دستورالعمل جدید افشای اطلاعات که بودجه در آن حذف شد، شرکت‌ها مکلف شدند به طور ماهیانه گزارش تولید و فروش مالی خود را ارائه دهند؛ به این ترتیب وضعیت گزارش‌دهی در مسیر مناسب‌تری قرار گرفت.

میرمعینی اضافه کرد: بر این اساس، هم سطح کیفیت گزارش‌دهی و هم تقارن اطلاعاتی رشد کرده است، همچنین بحث نشر اطلاعاتی به نوعی کاهش پیدا کرده است؛ همچنین، تقریبا تمامی بحث‌های مربوط به افشای کامل اطلاعات رعایت می‌شود و خود تحلیلگر هم جهت تحلیل و ارزیابی تمام گزارشات مالی در حال حاضر به اطلاعات قابل قبولی دسترسی دارد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: سطح افشای اطلاعات نسبت به گذشته و یک سال اخیر بسیار بهتر شده است و بازار هم از این موضوع استقبال کرده و نیز مورد استقبال بسیاری از تحلیلگران هم قرار گرفته است. بحث عدم افشای اطلاعات هم به طور کامل از بین رفته است؛ به این ترتیب رفتار ناشرین در دستگاه اطلاعات تقریبا کنترلی‌تر شده است که اتفاق خوبی است.

وی در خصوص تحرکات نقدینگی در بازار، بیان کرد: بعد از یک دوره نوسانات قیمتی به دلیل وجود برخی ریسک هاکه از بیرون به بازار سرمایه وارد شد، چند روزی ورود نقدینگی به بازار قطع شد و شاهد صف های فروش بودیم، اما با پایان دوره اصلاحی، مجددا جریان ورود نقدینگی به بازار سرمایه جریان بیشتری پیدا کرد.

میرمعینی تصریح کرد: باوجودیکه همچنان در نهاده های شرکت‌های بنیادی‌ و بزرگ هنوز انتظار رشد قیمت وجود دارد، گفت: افزایش سطح عمومی قیمت‌ها، کمابیش روی سودآوری اکثر شرکت ها تاثیر مثبت دارد. به این ترتیب، از شرکت‌های خودروسازی تا شرکت‌های تامین قطعات و صنایعی مانند پتروشیمی‌ها تحت تاثیر این موضوع هستند. به نظر من افزایش قیمتی که ناشی از تورم به محصولات تولیدکنندگان تعلق می‌گیرد، بیشتر از بهای تمام شده آن‌هاست.

عضو هیات مدیره شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان با اشاره به اینکه بازار سرمایه ما در حال حاضر از عمق بسیار خوبی برخوردار است، گفت: به طور میانگین یک سال گذشته به غیر از این دوره یک ماهه که با اصلاح قیمت‌ها مواجه بودیم، حدود بالای سه هزار میلیارد تومان در روز، گردش معاملات وجود داشت. در عین حال، فعالان بازار سرمایه مانند گذشته با هیجان مطلق رفتار نمی‌کنند، ولی همانطور که در بالا اشاره شد ادامه روند بازار سرمایه هم بستگی به شرایط سیاسی دارد. باید دید در بازار سیاسی آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

میرمعینی در پایان با اشاره به رویکرد توسعه محور سازمان بورس، ابراز داشت: در این شرایط، نحوه پذیرش شرکت‌های جدید و عرضه اولیه ها یا حتی انتشار اوراق بدهی اثرگذاری مطلوبی بر بازار دارد. 

 

 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 ساعت پنج و نیم عصر:

دلواپسان ذره بین به دست، در جستجوی حباب

می متالز - گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به تمرکز دلواپسان بر حباب بورس و عرضه های غیر ارزنده و...
 کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

رخ رنگ پریده سپرده گذاری در بانک ها در برابر گونه های گل انداخته بورس

می متالز - شرایط فعلی بازار سرمایه با اوضاع سال گذشته، متفاوت است و باید در انتخاب سهم، دقت بیشتری داشت.
 

بورسی‌ها کرونا نمی‌گیرند؟!

می متالز - بازار سرمایه ای‌ها از جمله افرادی بودند که کرونا نه‌تنها آنها را دورکار نکرد، بلکه با اینکه از سوی سازمان بورس اعلام شده است که بورسی‌ها می‌توانند با یک سوم کارمندان خود فعالیت کنند، به نظر می‌رسد کارکنان نهادهای مالی بازار سرمایه ملزم هستند به طور کامل در محل کار خود حاضر شوند.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

تحلیل نامشخص بازار از واگذاری سهام دولت

می متالز - بازار سرمایه هنوز تحلیل درستی از واگذاری سهم‌های دولت ندارد و لازم است مبلغ، شکل واگذاری و کشش بازار برای این حجم از عرضه که توسط اشخاص حقیقی خریداری می‌شود، شفاف سازی شود.
 گزارش روزانه بازار سرمایه:

دنده عقب شاخص و آغاز اصلاح قیمت‌ها

می متالز - انتظار می‌رود طی روز‌های آتی سهام دارای p/e بالا با کاهش و افت نسبتأ بیشتری نسبت به سایرین روبرو شوند و ملاک تصمیم گیری اشخاص برای خرید و سرمایه گذاری در بورس تهران، میزان سودآوری و رشد عایدات آتی شرکت‌ها باشد.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

رفع "یکسویه کردن معاملات" با "فروش تعهدی"

می متالز - طبیعتا این ابزار موانعی داشته و یکی از آن عدم تجربه در سایر بورس هاست که محدودیت خاصی نیز در آن اعمال شده اما؛ "فروش تعهدی" از ابزار‌هایی است که به رفع "یکسویه کردن معاملات" کمک خواهد کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما