خبر
بورس و سهام  
نگاه خیره بورس‌بازان به گروه خودرو؛

پیشتاز صنایع در بهمن ماه کدام گروه است

می متالز - در ۱۰ ماه گذشته از سال جاری، صنعت «محصولات کامپیوتری» به واسطه تک سهم بودن، بیشترین رشد شاخص را تجربه کرد. حال در نظرسنجی اخیر مشخص شد نگاه‌ها به سمت صنعتی پرحاشیه و هزینه‌بر است!

به گزارش می متالز، در هفته جاری در خصوص صنعت و گروه پیشتاز در بهمن ماه نظرسنجی برگزار شد که بر اساس آن، اکثریت اعتقاد به رشد گروه «خودرو و ساخت قطعات» داشتند.

بر اساس نتیجه این نظرسنجی، تاکنون ۴۰ درصد از ۸۵۰۰ نفر رأی دهنده، معتقدند گروه «خودرو و ساخت قطعات و سرمایه گذاری‌های وابسته» در یک ماهه منتهی به بهمن سال جاری بیشترین بازدهی را عاید سهامداران خواهد کرد.

با فاصله بسیار زیاد از انتخاب اول سهامداران، صنایع «بانک و بیمه» به همراه «داروسازان» با سهم ۱۱ درصدی در نظرسنجی، در رده دوم قرار گرفتند.

به طور معمول، هر بار که در این خصوص نظرسنجی برگزار شد اکثریت سهامداران گروه «خودرو و ساخت قطعات» را بر سایر صنایع ترجیح دادند که به نظر می‌رسد همواره نگاه سهامداران به سمت این گروه است و انتظار دارند این صنعت پرحاشیه و پرهزینه، عملکرد بهتری از سایر صنایع داشته باشد. در واقع، این انتخاب بیشتر از این ذهنیت بر می‌خیزد که با حرکت گروه خودرو، کلیت بازار به سمت مدار مثبت حرکت می‌کند؛ از همین رو، ترجیح سهامداران این است که پیشتاز صنایع، این گروه باشد.

در این خصوص فرشید اردبیلیون جهانی مدیرعامل کارگزاری جهان سهم اظهار کرد: شرکت‌ها با توجه به سه فاکتور سرمایه، فروش و قیمت بازار مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ شرکت‌های حاضر در گروه پالایشگاهی از همه صنایع نرخ پایین‌تری دارند و پس از آن، فلزات و پتروشیمی‌ها قرار می‌گیرند اما؛ ارزش این شرکت‌ها بالا و نزدیک به ۱۰۰ تریلیون تومان است. با وجود این که ارزنده هستند، رشد آن‌ها به کندی صورت می‌پذیرد.

وی به سهامداران توصیه کرد: مهم‌ترین فاکتور برای سهامداران در شرایط کنونی بازار این است که با بررسی و شناخت کامل سهم اقدام به خرید کنند اما؛ در بازار این اتفاق نمی‌افتد و سهامداران هیجانی اقدام به خرید می‌کنند. رصد کردن تنها قیمت یک سهم راهنمای خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست.

مدیرعامل کارگزاری جهان سهم در خصوص محرک بورس برای ورود به فاز بعدی رشد تصریح کرد: در گذشته قیمت جایگزین یا قیمت روز دارایی‌ها پشتوانه سهم‌ها بودند؛ اگر سهمی ۳۰۰ تومان داد و ستد می‌شد، پشتوانه ۲۰۰۰ تومان دارایی داشت و این حاشیه امنی برای سرمایه‌گذار بود اما؛ در حال حاضر بسیاری از افراد به دنبال سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی هستند که تجدید ارزیابی دارند. در صورتی که سهام شرکتی که تجدید ارزیابی دارد و قیمت‌ها را به‌روز می‌کند، پشتوانه حاشیه امنی که در گذشته داشت، به لحاظ قیمت دارایی‌ها دیگر نخواهد داشت.

اردبیلیون جهانی در خاتمه گفت: مسیری که بورس در جهت تجدید ارزیابی‌ها در پیش گرفته ریسک بازار را افزایش خواهد داد؛ مگر آن که فرض کنیم تورم و رشد نرخ دلار و دارایی‌ها به همین شکل ادامه خواهد داشت. با این فرض، سهامداران به مشکلی برنخواهند خورد اما؛ در غیر این صورت، تجدید ارزیابی‌ها حاشیه امن سهام را از بین می‌برد و حباب قیمتی ایجاد می‌کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

افزایش سرمایه دو خودرو ساز مقدمه نهایی‌ شدن واگذاری آن‌ هاست

می متالز - رشد و بازدهی بازار سرمایه از بازارهای رقیب که رکود در آن‌ها حکم‌ فرماست، بسیار مطلوب‌ تر بوده است.
 

بهین یاب چگونه به دلالان ورق فولاد مجوز می‌دهد؟/ حضور دلالان در اقتصادهای دستوری، باعث رشد حباب گونه قیمت‌ها می‌شود

می متالز - سودجویان و رانت خواران با شروع نوسانات ارزی و تغییر قیمت‌های جهانی محصولات فولادی دوباره به میدان آمده و فریاد گرانی قیمت محصولات فولادی مجتمع فولاد مبارکه اصفهان سر داده و از رشد قیمتی ورق‌های فولادی گلایه کرده‌اند.
 کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

سنگی به بزرگی تامین‌مالی ۱۵میلیارد دلاری از بازار سرمایه!

می متالز - برای آنکه به خام بودن انتظار تامین مالی ۱۵ هزار میلیارد دلاری از بازار سرمایه پی ببرید، بد نیست این رقم را با بودجه یک سال دولت مقایسه کنید.
 کش تنبون تأمین مالی به دور بورس بسته می‌شود:

۱۵ میلیارد دلار تأمین مالی یک صنعت در بورس!

می متالز - در شرایطی که بازار سرمایه یکی از بهترین محل‌ها برای تأمین مالی به شمار می‌رود، عملکرد این بازار همچنان با شرایط قابل قبول فاصله دارد اما؛ در همین شرایط نیز روسای سازمان از آمادگی بالای ۱۵ میلیارد دلاری خبر می‌دهند!
 مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایرانیان:

تمرکز «پترول» در سودسازی طرح‌های پایین‌دستی

می متالز - مدیر شرکت گروه سرمایه گذاری پتروشیمی ایرانیان گفت: اصولا سود در طرح‌های پایین دستی خیلی بیشتر از بالادستی‌ها بوده و این بستگی به حجم سرمایه گذاری دارد.
 منبع افزایش انتشار صکوک چیست؟

نابرابری رشد ۲۰۰ درصدی بازار بدهی

می متالز - بازار بدهی به‌عنوان یکی از ارکان اصلی نظام جامع تامین مالی نقشی کلیدی در رشد و توسعه اقتصادی کشور دارد به‌طوری که طی سال‌های اخیر شاهد رشد این بازار و توسعه نقش آن در اقتصاد کشور هستیم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما