خبر
بورس و سهام  
نگاه خیره بورس‌بازان به گروه خودرو؛

پیشتاز صنایع در بهمن ماه کدام گروه است

می متالز - در ۱۰ ماه گذشته از سال جاری، صنعت «محصولات کامپیوتری» به واسطه تک سهم بودن، بیشترین رشد شاخص را تجربه کرد. حال در نظرسنجی اخیر مشخص شد نگاه‌ها به سمت صنعتی پرحاشیه و هزینه‌بر است!

به گزارش می متالز، در هفته جاری در خصوص صنعت و گروه پیشتاز در بهمن ماه نظرسنجی برگزار شد که بر اساس آن، اکثریت اعتقاد به رشد گروه «خودرو و ساخت قطعات» داشتند.

بر اساس نتیجه این نظرسنجی، تاکنون ۴۰ درصد از ۸۵۰۰ نفر رأی دهنده، معتقدند گروه «خودرو و ساخت قطعات و سرمایه گذاری‌های وابسته» در یک ماهه منتهی به بهمن سال جاری بیشترین بازدهی را عاید سهامداران خواهد کرد.

با فاصله بسیار زیاد از انتخاب اول سهامداران، صنایع «بانک و بیمه» به همراه «داروسازان» با سهم ۱۱ درصدی در نظرسنجی، در رده دوم قرار گرفتند.

به طور معمول، هر بار که در این خصوص نظرسنجی برگزار شد اکثریت سهامداران گروه «خودرو و ساخت قطعات» را بر سایر صنایع ترجیح دادند که به نظر می‌رسد همواره نگاه سهامداران به سمت این گروه است و انتظار دارند این صنعت پرحاشیه و پرهزینه، عملکرد بهتری از سایر صنایع داشته باشد. در واقع، این انتخاب بیشتر از این ذهنیت بر می‌خیزد که با حرکت گروه خودرو، کلیت بازار به سمت مدار مثبت حرکت می‌کند؛ از همین رو، ترجیح سهامداران این است که پیشتاز صنایع، این گروه باشد.

در این خصوص فرشید اردبیلیون جهانی مدیرعامل کارگزاری جهان سهم اظهار کرد: شرکت‌ها با توجه به سه فاکتور سرمایه، فروش و قیمت بازار مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ شرکت‌های حاضر در گروه پالایشگاهی از همه صنایع نرخ پایین‌تری دارند و پس از آن، فلزات و پتروشیمی‌ها قرار می‌گیرند اما؛ ارزش این شرکت‌ها بالا و نزدیک به ۱۰۰ تریلیون تومان است. با وجود این که ارزنده هستند، رشد آن‌ها به کندی صورت می‌پذیرد.

وی به سهامداران توصیه کرد: مهم‌ترین فاکتور برای سهامداران در شرایط کنونی بازار این است که با بررسی و شناخت کامل سهم اقدام به خرید کنند اما؛ در بازار این اتفاق نمی‌افتد و سهامداران هیجانی اقدام به خرید می‌کنند. رصد کردن تنها قیمت یک سهم راهنمای خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست.

مدیرعامل کارگزاری جهان سهم در خصوص محرک بورس برای ورود به فاز بعدی رشد تصریح کرد: در گذشته قیمت جایگزین یا قیمت روز دارایی‌ها پشتوانه سهم‌ها بودند؛ اگر سهمی ۳۰۰ تومان داد و ستد می‌شد، پشتوانه ۲۰۰۰ تومان دارایی داشت و این حاشیه امنی برای سرمایه‌گذار بود اما؛ در حال حاضر بسیاری از افراد به دنبال سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی هستند که تجدید ارزیابی دارند. در صورتی که سهام شرکتی که تجدید ارزیابی دارد و قیمت‌ها را به‌روز می‌کند، پشتوانه حاشیه امنی که در گذشته داشت، به لحاظ قیمت دارایی‌ها دیگر نخواهد داشت.

اردبیلیون جهانی در خاتمه گفت: مسیری که بورس در جهت تجدید ارزیابی‌ها در پیش گرفته ریسک بازار را افزایش خواهد داد؛ مگر آن که فرض کنیم تورم و رشد نرخ دلار و دارایی‌ها به همین شکل ادامه خواهد داشت. با این فرض، سهامداران به مشکلی برنخواهند خورد اما؛ در غیر این صورت، تجدید ارزیابی‌ها حاشیه امن سهام را از بین می‌برد و حباب قیمتی ایجاد می‌کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

هشتگ مالیات

می متالز - هنوز مهر رئیس سازمان بورس برای کاهش ۲۰ درصدی کارمزد معاملات خشک نشده بود که خبر تصویب دریافت مالیات عایدی بر سهام در مجلس کام سهامداران را تلخ کرد.
 

چند بار مالیات از بورس؟

می متالز - به تازگی خبر‌هایی پیرامون مالیات بر عایدی سرمایه از سوی مجلس شورای اسلامی منتشر شده است. اخذ مالیات بر عایدی سرمایه از محل خرید و فروش سهام مناسب ارزیابی نمی‌‌شود زیرا افرادی که در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند، در گام نخست به نوعی مالیات خود را بدون توجه به سود یا زیان پرداخت کرده‌اند.
 نقدینگی بورس شارژ شد

راه دشوار بازار برای ادامه رشد پایدار

می متالز - بازار سهام در هفته گذشته با عبور پرقدرت از مرز روانی ۵/ ۱ میلیون واحد شاهد افزایش شتاب‌گیری رشد شاخص کل بود؛ اتفاقی که موجب رشد ۶/ ۱۳ درصدی دماسنج بازار در مقیاس هفتگی شد تا بازده بازار در سال جدید از مرز ۲۰۰ درصد (سه برابر) عبور کند. در همین حال، میانگین ارزش متوسط روزانه معاملات خرد در بازار سهام به لطف تشدید ورود سرمایه‌گذاران حقیقی در این هفته از محدوده ۵/ ۱۸ هزار میلیارد تومان گذشت تا رکورد بالاترین رقم تاریخی خود را بشکند.
 

سرمایه‌گذاری با چشمان باز

می متالز - ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه در حالی از ابتدای سال ۹۹ با شدت زیادی ادامه دارد، که در این میان انبوهی از سرمایه‌گذاران جدید به بورس ورود پیدا کرده‌اند.
 

چند و چون سبدگردان‌ها

می متالز - این روزها شاهد رکوردشکنی‌های پیاپی شاخص کل بورس و صدرنشینی بازار سهام با اختلاف بسیار زیاد از دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری هستیم.
 کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

مراقب حباب ETF ها باشید!

می متالز - ایده راه اندازی بازاری مستقل برای حوزه املاک و مستغلات می تواند به افزایش عمق بازار سرمایه و توسعه ابزارهای این بازار و همچنین وضعیت بازار مسکن کمک کند؛ مشروط بر آنکه متولیان این بازار، سازوکار مناسبی هم ارائه کنند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما