خبر
آهن و فولاد  
مدیرعامل شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر در گفت و گو با «می متالز»:

طرح فولادسازی گل گهر تامین مالی شده است/ جذب 10 نفر از نخبگان کشوری/ بازدید از مگامدول توسعه آهن و فولاد گل گهر در حاشیه برگزاری نمایشگاه سیمکس سیرجان

می متالز - مدیرعامل شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر گفت: طرح فولاد سازی این شرکت به رغم کنار کشیدن شرکت تامین کننده مالی خارجی به خاطر تحریم ها، به دلیل حیاتی بودن طرح برای کشور، از نظر مالی تامین شده و طبق برنامه ریزی انجام شده، در سال 1402 محصول خود را تولید خواهد کرد.

مهندس محمد محیا پور مدیرعامل شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر در گفت و گو با «می متالز» در این باره و مسائل دیگر پاسخ می دهد که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

آقای مهندس، دستاوردهای نمایشگاه ایران متافو از نظر شما چگونه بود؟

نمایشگاه خیلی خوبی بود. شرکت های بسیار بزرگی حضور یافته بودند. ارتباط بین شرکت ها بسیار نزدیک بود. بدون شک، راه اندازی و برگزاری چنین نمایشگاه هایی برای پیشبرد و توسعه صنعتی کشور بسیار موثر است.

دکتر روحانی اخیرا افتتاح هایی در شرکت شما داشتند. دستاورد حضور رئیس جمهور در کارخانه شما چه بود؟

خوشبختانه رئیس جمهور در مدت کوتاه، 2 بار در منطقه گل گهر حضور داشتند و این موضوع نشان می دهد که روند توسعه این منطقه بسیار مطلوب بوده و ما هر سال می توانیم طرح های افتتاحی بزرگ در حدی که رئیس جمهور برای افتتاح آن تشریف بیاورند، داشته باشیم. حضور رئیس جمهور برای افتتاح چنین طرح هایی، با توجه به حساسیت و تاکید دولت نسبت به اجرای طرح ها، موجب توسعه و پیشرفت طرح ها خواهد شد.

در روزهای اخیر، تعدادی رکورد به ثبت رسانید، تبریک می گویم. بفرمایید که  این پیشرفت، ادامه دار خواهد بود؟

به طور قطع این گونه خواهد بود. خوشبختانه توانستیم از تولید 10 هزار تن در روز عبور کنیم و امسال بیش از 3 میلیون تن آهن اسفنجی تولید کنیم. ما بزرگ ترین تولید کننده آهن اسفنجی کشور هستیم و بازار هدفمان شرکت های داخلی است و شرکت هایی که قبلا آهن قراضه مصرف می کردند اکنون محصول ما را استفاده می کنند. در تولید آهن اسفنجی از نظر کربن، محصولمان متنوع است و می توانیم حداقل 3 گرید کربن تولید کنیم که بسیاری از شرکت های می توانند از این مواد اولیه استفاده کنند. به طور قطع این روند رو به رشد و توسعه است. در این زمینه خوشحالیم که توانستیم بخشی از  نیاز صنعت داخلی مان را محقق کنیم.

آقای مهندس، از پروژه فولادسازی تان بگویید. در بازدیدی که اخیرا با بازار بورس سرمایه از منطقه گل گهر داشتیم حدود 23 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. پیش بینی شما از اجرای این طرح چیست به رغم اینکه شرکت اوبربانک از طرح کنار رفت و تامین مالی طرح چگونه خواهد بود؟

خوشبختانه این طرح جزو اولویت های وزارت صنعت، معدن و تجارت و شخص وزیر است و رئیس جمهور در جریان سفر اخیر، بر اجرای این طرح تاکید خاصی داشت و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر توسعه صنعتی کشور و رونق تولید، طرح بسیار حیاتی و حساس برای نظام مقدس جمهوری اسلامی است و ما با تمام قوا روی طرح کار می کنیم و وقت می گذاریم. خوشبختانه با توجه به مسائلی که برای شرکت اوبربانک پیش آمد، توانستیم تامین مالی طرح را از محل های دیگر تامین کنیم و از نظر مالی کوچک ترین مشکلی ندارد و هیچ گیری روی این مساله وجود ندارد و به طور قطع، طرح در زمان پیش بینی شده اجرایی و به بهره برداری می رسد.

پیش بینی شما از بهره برداری طرح چه زمانی است؟

پیش بینی ما این است که این طرح، سال 1402 محصول خود را تولید کند.

دیدگاه شما درباره رویداد زنجیره فولاد که در سیرجان اوایل بهمن ماه امسال برگزار می شود، چیست؟

 در چرخه فولاد، مهمترین موضوع این است که فرآیندی که انجام می شود اقتصادی باشد، خوشبختانه منطقه گل گهر در این زمینه بسیار موفق بوده و جزو پیشتازترین شرکت های کشور است. زنجیره فولاد در این منطقه تکمیل شده و به دلیلی نزدیکی به معدن، آب و همه فاکتورهای اصلی تاثیر گذار در قیمت تمام شده، خوشبختانه کرمان، یک منطقه بسیار استراتژیک برای حوزه فولاد است. با برگزاری نمایشگاه زنجیره فولاد در سیرجان و در  منطقه گل گهر، مسائل جزئی نیز برطرف می شود و در زمان مشخص، هم اندیشی می شود و انحرافات آن رصد و راهکار مناسب اتخاذ می شود.

آیا به شرکت هایی که با شما کار می کنند، پیشنهاد شرکت در این نمایشگاه را داده اید و آیا به دنبال داشتن تامین کنندگان بیشتری هستید؟

 بله. ما با شرکت هایی که جزو مشتریان اصلی و تامین کنندگان اصلی ما بودند، تماس گرفتیم و استقبال کرده و تاکید کردند که در این نمایشگاه حضور می یابند. توصیه می کنیم در این هم اندیشی و شناخت مجموعه ها از همدیگر شرکت کرده تا به تحقق اهداف کمک کند.

یک پیشنهاد داشتم و اینکه آیا امکان دارد شرکت هایی که در نمایشگاه حضور می یابند، از شرکت شما بازدید کنند و از نزدیک با دستاوردهای شما آشنا شوند؟

در مجموعه آهن و فولاد گل گهر، بزرگ ترین مگامدول های کشور احداث شده است. طی سال گذشته بزرگ ترین رکورد تولید را در یکی از خطوط آهن اسفنجی داشتیم. فرصت بسیار خوبی برای بازدید از این مجموعه است و ما از بازدید شرکت ها استقبال می کنیم و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

نکته ای که لازم است عرض کنم اینکه یکی از تاکیدات  مقام معظم رهبری و شخص وزیر صنعت، معدن و تجارت این بود که از نخبگان در این مجموعه استفاده کنیم و پیرو همین دستور و مجوز، این خبر خوشحال کننده را می توانم بدهم که ما طی چند ماه گذشته بیش از 10 نفر از نخبگان کشوری را جذب کردیم - آنها از کسانی بودند که می توانستند جذب پروژه های خارج از کشور شوند - و نکته جالب اینکه آنها در این مدت کوتاه، منشا تحولات بزرگ در شرکت شدند. به عنوان مثال، کمپرسور غیر قابل تعمیر، با همکاری و همفکری نخبگان تعمیر شد.    

گفت و گو از علیرضا جعفری نژاد

دومین نمایشگاه بین‌المللی سیمکس «زنجیره تامین فولاد» در «سیرجان قطب سنگ آهن ایران» از روز شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ تا روز دوشنبه  ۷ بهمن ۱۳۹۸ در دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان از ساعت ۱۰ صبح الی ۵ بعداز ظهر برگزار می‌شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیرعامل فولاد سفیددشت اعلام کرد:

رشد 30درصدی تولید آهن اسفنجی "سفیددشت" طی سال 98

می متالز - مدیرعامل فولاد سفیددشت از تولید 725 هزار تن آهن اسفنجی طی سال 98 خبر داد. این میزان تولید نسبت به سال 97، حاکی از رشد 30 درصدی است.
 قیمت‌های زنجیره فولاد در زمستان ۹۸

آخرین قیمت‌های کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی + جدول

می متالز - با انتشار گزارش عملکرد تولید و فروش شرکت فولاد خوزستان در اسفند ۹۸، آخرین قیمت‌های زنجیره فولاد مشخص شد. قیمت کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی بر اساس نسبتی از قیمت شمش فولاد خوزستان در دوره‌های سه‌ماهه تعیین می‌شود.
 غلامرضا سلیمی مدیر ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم:

تولید بیش از ۶/۶ میلیون تن تختال در دستور کار ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم

می متالز - سال ۱۳۹۸ در مقایسه با سال های پیش از آن، به دلیل محدودیت های ناشی از تحریم های ظالمانه، چالش کمبود آهن اسفنجی ناشی از شرایط بازار سنگ آهن و همچنین محدودیت شدید گاز طبیعی در فصل زمستان، از نظر شرایط تولید، سال متفاوتی بود. در این سال با توجه به شرایط بازار در حوزۀ مواد اولیه و محصول، برنامۀ تولید ۵.۶ میلیون تن در دستور کار قرار گرفت که به لطف خدا و تلاش همکارانمان، در نهایت موفق به تولید بیش از ۶.۳ میلیون تن محصول شدیم.
 داریوش رشیدی مدیر ناحیۀ آهن سازی:

ثبت رکورد جدید تولید آهن اسفنجی در سال جهش تولید

می متالز - ناحیۀ آهن سازی فولاد مبارکه در سال ۹۸علیرغم محدودیتها موفق شد به اهداف کمی و کیفی تولید دست یابد و مواد موردنیاز ناحیۀ فولادسازی را به طور کامل تأمین کند. در سال ۹۸تعمیرات واحدهای ناحیه با هماهنگی واحدهای پشتیبانی و خدماتی انجام گرفت و این امر باعث افزایش آماده به کاری تجهیزات واحدهای ناحیه برای تحقق تولید شد.
 

فولاد کاوه کیش در سال ۹۸بیش از ۱.۱میلیون تن شمش تولید کرد

می متالز - بررسی آمارهای منتشره سامانه کدال حاکی است از ابتدای سال مالی ۹۸ تا ۲۹ اسفند ماه شرکت فولاد کاوه جنوب کیش موفق به تولید دو میلیون و ۶۷۶ و شش هزار و ۱۳۰ تن محصول شده است.
 

رشد 32 درصدی درآمد چادرملو در سال 98/ کچاد بیش از 96600 میلیارد ریال درآمد از محل فروش محصولات کسب کرد

می متالز - شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در اسفند ماه 98 بالغ بر 7 هزار و 773 میلیارد ریال درآمد از محل فروش محصولات کسب کرد که نسبت به دوره یک ماهه مدت مشابه سال قبل 7.36 درصد افزایش داشته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما