خبر
مالیات  
پورابراهیمی مطرح کرد:

مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق تلنگری برای حرکت به سوی توسعه پایه های مالیاتی

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تصمیم کمیسیون تلفیق نمونه‌ای از اخذ مالیات از پایه‌های جدید مالیاتی است، گفت: عدم اخذ مالیات بر مجموع درآمد موجب شده اشخاص متمول مالیات پرداخت نکرده و عملاً معافیت مالیاتی پنهانی برای آنها ایجاد شود.

به گزارش می متالز، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی عضو کمیسیون صنایع اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 99 برای دریافت مالیات از مساکن با ارزش بالای 10 میلیارد تومان و خودروها با ارزش بالای یک میلیارد تومان، گفت: اخذ مالیات و باز توزیع منابع باید با رویکرد عادلانه همراه باشد، در نظام اقتصادی دنیا حدود۷۰ درصد از درآمد مالیاتی از دارایی افراد ثروتمند -که در نظام توزیع و فعالیت اقتصادی نیز بالاترین درآمدها را دارند- تأمین می‌شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سایر کشورها بنگاه‌های اقتصادی کمترین مالیات را می‌پردازند، افزود: در سایر کشورها افراد ثروتمند بالاترین مالیات‌ها را پرداخت می‌کنند اما در ایران ساختار وارونه است به این معنا که بنگاه‌های اقتصادی مالیات بالایی پرداخت می‌کنند و ثروتمندان نقشی در تامین درآمدهای مالیاتی ندارند زیرا پایه‌های مالیاتی مربوط به آنها تعریف نشده است.

معافیت پنهان ثروتمندان از پرداخت مالیات به دلیل نبود پایه‌های مالیاتی

وی با بیان اینکه مالیات بر مجموع درآمد یکی از مهم ترین پایه های مالیاتی است که در حال حاضر نظام اقتصادی از این ظرفیت استفاده نمی‌کند، اظهار کرد: عدم اخذ مالیات بر مجموع درآمد موجب شده اشخاص متمول مالیات پرداخت نکرده و عملاً معافیت مالیاتی پنهانی برای آنها ایجاد شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مالیات بر عایدی، املاک، ارز، طلا و... نمونه هایی از پایه‌های مالیاتی است که دنیا برای ایجاد منابع مالی برای اداره کشور از آن استفاده می‌کند اما به دلیل نبود این پایه‌های مالیاتی در ایران ثروتمندان جامعه از پرداخت مالیات معاف هستند.

پورابراهیمی با بیان اینکه مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ مبنی بر اخذ مالیات از مالکان خانه‌های لاکچری وخودروهای لوکس گامی برای شروع اخذ مالیات از پردرآمدها است، تصریح کرد:البته در صورتی که به دنبال کار جامع هستیم باید اخذ مالیات را در قالب پایه‌های مالیاتی کارشناسی کرده و افراد مشمول این موضوع شناسایی شود.

اخد مالیات از ثروتمندان و هزینه کرد آن برای دهک‌های کم‌درآمد براساس عدالت اجتماعی است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اخد مالیات از ثروتمندان و هزینه کرد آن برای دهک‌های کم‌درآمد براساس عدالت اجتماعی و قوانین نظام اقتصادی است.

وی گفت: پیشنهاد کارشناسان اقتصادی مبنی بر اخذ مالیات از خودروهای بیش از سیصد میلیون و خانه‌های بیش از ۵ میلیارد تومان را می‌توان در طرح جامع مالیاتی بررسی کرد زیرا وضع پایه‌ مالیاتی به کارشناسی دقیقی نیاز دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مصوبه کمیسیون تلفیق را تلنگر و مقدمه‌ای برای اخذ مالیات از پردرآمدها دانست و ادامه داد: تصمیم کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 99 نمونه‌ای از پایه‌های جدید مالیاتی است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 قوامی خبر داد:

سناریوی چند دوازدهم شدن لایحه منتفی است / تلاش مجلس برای تصویب بودجه تا قبل از پایان سال

می متالز - سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ مجلس از تلاش نمایندگان در این روزها جهت تصویب بودجه تا قبل از پایان سال خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد فعلا سناریوی چند دوازدهم شدن لایحه منتفی است چراکه مجلس ابتدا باید به اصل ۸۵ شدن آن رای دهد.
 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

نرخ دلار در روزهای آتی منطقی می شود/ بانک مرکزی بر بازار دلار مسلط است

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود نرخ ارز در روزهای آینده به قیمت منطقی خود برسد، گفت: پس از طی چالش‌هایی مانند کرونا، نرخ دلار به مسیر قبلی خود بازمی‌گردد.
 

خط قرمز مالیات کجاست؟

می متالز - با افزایش تمرکز دولت بر درآمدهای مالیاتی، این روزها فعالان اقتصادی با سوالات زیادی درباره بحث مالیات مواجهند.
 

اقتصاد شیشه‌ای سدی در برابر «فرار مالیاتی»/ فرهنگ‌سازی، حلقه مفقوده درآمدهای مالیاتی

می متالز - اتخاذ سیاست کاهش وابستگی بودجه به نفت، ضرورت ایجاد موانع جدی برای مقابله با فرار مالیاتی را بیشتر از پیش نمایان ساخت، بنابراین حل این موضوع در دستور کار دولت و مجلس قرار گرفت.
 

راهکار وصول مالیات عادلانه از مودیان

می متالز - معاون سازمان مالیاتی گفت: دسترسی کامل به بانک‌های اطلاعاتی مودیان، تنها راه وصول مالیات عادلانه و دقیق است.
 

توصیه های پورابراهیمی برای سرمایه گذاری در بورس

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تقویت بازار سرمایه را موضوع مهمی دانست و توضیحاتی در خصوص سرمایه گذاری در بورس عنوان کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما