خبر
مواد معدنی   انرژی هسته ای  
رئیس سازمان انرژی اتمی خبر داد:

پوشش هوایی ۷۸ درصدی خاک ایران برای کشف اورانیوم/ معادن همزاد با اورانیوم مد نظر قرار دارند

می متالز - صالحی گفت: سازمان انرژی اتمی، ۷۸ درصد از سرزمین ایران را پوشش هوایی داده است تا هم‌زمان با اکتشاف اورانیوم، معادن دیگر مانند آهن، مس و عناصر نادر خاکی را نیز کشف کند.

به گزارش می متالز، علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه دانش و تجهیزات ایران در زمینه هسته‌ای در سال‌های نخست انقلاب بسیار اندک بود، عنوان کرد: ما شیوه غنی سازی اورانیوم را نمی‌دانستیم و اطلاعات و دانشی در خصوص آب سنگین نداشتیم.

وی در یک برنامه رادیویی توسعه و موفقیت در حوزه دانش هسته ای را مدیون مقام معظم رهبری دانست و اظهار کرد: ایشان امکانات خاصی را برای سازمان انرژی اتمی فراهم کردند یعنی اجازه دادند سازمان بتواند با دریافت تسهیلات کار خود را پیش ببرد. در صورت نبود امکانات؛ پیشبرد اهداف با سرعت فعلی ممکن نبود.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: در زمینه فناوری هسته‌ای بسیار جلو هستیم و به مرحله اکتشاف هوایی رسیده‌ایم. همچنین مرحله استخراج نیز توسط نیروهای داخلی انجام می‌شود و تمام بخش‌های کار، بومی شده است.

صالحی با یادآوری این موضوع که در اکتشاف و استخراج هیچ گونه کمبودی در داخل وجود ندارد، بیان کرد: به استثنای هلی کوپتری که برای اکتشاف باید از خارج کشور وارد شود تمام امکانات، خلبان‌ها و تفسیرکننده نقشه‌های برداشت شده ، ایرانی هستند.

وی در خصوص اکتشافات از طریق هلی کوپتر گفت: سازمان انرژی اتمی، 78 درصد از سرزمین ایران را پوشش هوایی داده است. گرچه هدف سازمان یافتن اورانیوم است اما معادن دیگر همزاد با اورانیوم مانند آهن، مس و عناصر نادر خاکی نیز مدنظر قرار دارند.

معاون رئیس‌جمهور از اکتشاف ذخایر بسیار ارزشمند آهن در بخش هایی از کشور خبر داد  و گفت: میزان ذخایر کشف شده از طریق هوایی بسیار چشمگیر و کاملا یقینی است. این موضوع با شرکت ایمیدرو مطرح شده است که در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

صالحی در پایان به نیروگاه‌های هسته‌ای اشاره کرد و گفت: این نوع نیروگاه‌ها بسیار گران قیمت هستند به طوری که ساخت یک نیروگاه هسته‌ای هزار مگابایتی نیازمند حدود 5 میلیارد دلار سرمایه گذاری است اما تفاوت آن با نیروگاه عادی این است که طول عمر بالا در حدود 70 تا 80 سال دارند که می‌تواند سرمایه‌گذاری اولیه را بازگرداند.

وی تاکید کرد : یک نیروگاه هسته ای هزار مگابایتی سالانه نزدیک به 11 میلیون بشکه سوخت فسیلی نیاز دارد که 770 میلیون دلار هزینه در بر دارد، در صورتی که در نیروگاه هسته ای در طول سال تنها  30 میلیون دلار سوخت مصرف می شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 قائم مقام ایمیدرو اعلام کرد:

برنامه تاسیس صندوق طلا و عرضه عمومی اوراق/ ​فاز نخست تولید الکترود گرافیتی؛ در مرحله راه اندازی

می متالز - قائم مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: فرایند تولید الکترود گرافیتی در داخل کشور کامل می شود. عباس نعیمی همچنین خبر داد که ایمیدرو برنامه انتشار اوراق بهادار به پشتوانه طلا دارد.
 

۲.۳ میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی راه اندازی خواهد شد

می متالز - خداداد غریب پور گفت: دو میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی که با مشارکت بخش خصوصی سال گذشته راه اندازی شد، اما به دلیل شرایط کرونا در سال ۹۸ افتتاح نشده بود، آماده افتتاح است.
 رییس هیات عامل ایمیدرو :

مشکل ۴ شرکت بورسی برطرف شد/ راه اندازی طرح های ۲.۳ میلیارد دلاری

می متالز - رییس هیات عامل ایمیدرو از راه اندازی بیش از ۲.۳ میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی در سال جدید و برطرف شدن مشکل تامین مواد اولیه فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، گل گهر و چادرملو خبر داد.
 دبیر انجمن زغال سنگ:

قیمت زغال سنگ در ایران اقتصادی نیست/ ایمیدرو تاکنون هیچ کمکی به معادن زغال سنگ برای مقابله با کرونا نکرده است

می متالز - یک مقام مسوول در انجمن زغال سنگ گفت: وزارت صمت و ایمیدرو به عنوان متولیان بخش معدن و صنایع معدنی، تبلیغات فراوانی در حوزه کمک به جلوگیری از شیوع کرونا می‌کنند اما به طور کامل معادن زغال سنگ را فراموش کرده و تا به امروز یک عدد ماسک به معادن زغال سنگ نفرستاده‌اند. معادن زغال سنگ برای اینکه بیشتر دچار بحران نشوند، تعطیل کردند و مشخص نیست بعد از تعطیلات نوروز چه زمانی بتوانند تولید را شروع کنند. لذا دولت و ایمیدرو باید فکری کنند و یکی از اولویت‌هایشان رساندن کمک به معادن زغال سنگ باشد.
 مدیر روابط عمومی ایمیدرو خبر داد:

اقدامات اساسی ایمیدرو برای مقابله با کرونا

می متالز - مدیر روابط عمومی سازمان ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان با همراهی شرکت های تابعه و وابسته، تاکنون اقدامات مهمی برای مقابله با ویروس کرونا انجام داده است.
 

رشد صادرات غیرنفتی در ۹۸/ ساختارهای اقتصادی باید در سال ۹۹ اصلاح شود

می متالز - کارشناس ارشد اقتصاد معدن گفت: نکته حایز اهمیت در سال ۹۸، رشد صادرات غیر نفتی است که به خاطر نیاز کشور به درآمد ارزی اتفاق افتاد. درهمین راستا دولت این حوزه را حمایت کرد اما بعضا نیز با بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های متعدد محدودیت‌هایی را مانند سال ۹۷ برای این بخش ایجاد ‌کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما