خبر
مواد معدنی   سرب و روی  
حسن حسینقلی:

تعیین عوارض، صادرات مواد معدنی را با افت شدیدی مواجه کرد

می متالز - رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی تعیین عوارض را عامل افت 80 درصدی صادرات مواد معدنی دانست و افزود: صادرات ماده معدنی کرومیت تا 97 درصد کاهش پیدا کرد.

حسینقلی در ابتدای مطلب بیان کرد: ایجاد ارزش افزوده و اشتغال برای تولید بیشتر مواد معدنی بسیار ارزشمند و مثبت است اما متاسفیم که مسوولان دولتی از جمله شورای اقتصاد و هیات وزیران توجهی به تعریف دقیق قانون از ماده خام ندارند.

وی با ذکر مثالی در این خصوص افزود: شورای اقتصاد و هیات وزیران در دو مصوبه غیرکارشناسی کنسانتره مواد خام را جزو لیست مواد خام محسوب کردند و بعد از آن هم متاسفانه عوارضی را در نظر گرفتند که نهایتاً جلوی صادرات را گرفت و باعث تعطیلی بسیاری از معادن شد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی با بیان اینکه بخش معدن و صنایع معدنی تا اندازه زیادی می تواند جایگزین نفت شود تصریح کرد: دولت های مختلف در کشور ما در حمایت از بخش خصوصی شعارهای زیادی می دهند اما عملاً با افزایش عوارض و افزایش بی رویه حقوق دولتی و مالیات ارزش افزوده بر مواد معدنی رشد این حوزه را دچار مشکل کرده اند.

حسینقلی معتقد است که "قانون عوارض 25 درصدی صادرات سنگ آهن و مواد خام" یک قانون غیرکارشناسانه است و هیچ تاثیری هم بر جلوگیری از خام فروشی ندارد چراکه وقتی خریدار داخلی حاضر به خرید این مواد از تولید کننده با قیمت صادراتی نیست کارخانه تولیدی هم تعطیل می شود.

این مقام مسوول تعیین عوارض را عامل افت 80 درصدی صادرات مواد معدنی دانست و افزود: به عنوان نمونه، صادرات ماده معدنی کرومیت تا 97 درصد کاهش پیدا کرد چراکه دیگر به صرفه نبود.

وی ادامه داد: با اعتراضات صورت گرفته در این خصوص، این عوارض به 12 تا 10 درصد کاهش یافت و ما همچنان پیگیری ها را ادامه می دهیم تا این عوارض به کلی صفر شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی در بخش دیگری از اظهارات خود با انتقاد از دخالت دولت در تعیین قیمت سنگ آهن و زغال سنگ گفت: این دخالت دولت باعث رانت های عجیب و غریبی شده، ترامپ ما را تحریم کرد و ما هم بلدیم چگونه این تحریم ها را دور بزنیم اما ضربات تحریم های داخلی و تعیین قیمت ها در بورس بسیار سهمگین تر است.

حسینقلی با انتقاد از اینکه شورای عالی محیط زیست منطقه ی دارای بهترین ذخایر سرب و روی ایران را جزو منطقه حفاظت شده محسوب کرده افزود: این شورا به فکر اشتغال و تولید و حمایت از معدنکاران نبوده و فقط می خواسته که از چند بز و بزغاله حمایت کند در صورتی که این کار اشتباه است و ما با رعایت مسائل محیط زیستی هم می توانیم معدن کاری کنیم.

وی همچنین از نحوه وام دادن به معدن کاران انتقاد و تصریح کرد: اگر معدن کاری در ایران رشد نکرده بدین خاطر است که حمایتی از آن صورت نگرفته است، طبق "قانون معادن"، پروانه بهره برداری قابل وثیقه گذاشتن در بانکهاست اما هیچ یک از بانک ها قبول نمی کنند و دولت هم کاری ندارد. صندوق بیمه معدن کاری هم که بودجه چندانی برای حمایت ندارد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی با اشاره به رابطه ضعیف دانشگاه ها با صنایع گفت: دانشگاه ها تکنسین های زبده و مفید برای معدن کاران تربیت نمی کنند.

حسینقلی مطرح کرد: ما که نمی خواهیم با بولدوزر در خیابان تک چرخ بزنیم و یا مسافرکشی کنیم اما مضحک است که برای ماشین آلات معدنی هم قانون سواری و اتوبوس اجرا می شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی با بیان اینکه بخش معدن در سال های اخیر در تنگناهای زیادی قرار گرفته افزود: 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از ما می گیرند که طبق قانون نباید بگیرند، 10 درصد از ما حقوق دولتی می گیرند که در برخی موارد تا 30 درصد هم می رسد و عوارض 25 درصدی و مالیات عملکرد را هم که دریافت می کنند و با این حساب، ما باید بالای 50 درصد از درآمدمان را صرف عوارض و مالیات و غیره کنیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 دلایل سرمایه‌گذاری ۲ هزارمیلیارد تومانی یک کنسرسیوم

قطب سوم روی

می متالز - شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، صبانور و زرین گردهم آمده‌اند تا یک کنسرسیوم شکل دهند. قرار است دستاورد این کنسرسیوم، تبدیل شدن کرمان به قطب سوم سرب و روی کشور باشد. منشا این تصمیم آنومالی‌های کشف‌شده در راور است و کارخانه فراوری در شهرستان کوهبنان ساخته می‌شود. اما این کنسرسیوم با چه استراتژی قرار است زیر سایه تحریم‌ها محصولات کارخانه را وارد بازارهای داخلی و خارجی کند؟
 رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی:

سازمان برنامه و بودجه بودجه بهره برداری از معادن را افزایش دهد

می متالز - سازمان برنامه و بودجه باید بودجه این بخش را افزایش دهد. 10 هزار معدن در کشور شناسایی شده است که تنها 4 هزار تای آن فعال است.
 

کاهش رشد معدنی‌ها و موانع صادرات

می متالز - رئیس اتحادیه صادرکننده فرآورده‌های سرب و روی ایران گفت: معدنی‌ها و فلزی‌ها را نمی‌توان جایگزین نفت کرد، رقم صادرات مواد معدنی با نفت و گاز قابل قیاس نیست.
 در جلسه کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری انجمن جوانان کارآفرین اتاق بازرگانی تهران مطرح شد:

رشد صادرات مواد معدنی در سال ۹۸ ناچیز است

می متالز - جلسه کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری انجمن جوانان کارآفرین اتاق بازرگانی تهران با عنوان «بررسی چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی» در ساختمان شماره ۳ اتاق بازرگانی برگزار شد.
 

بهره‌برداران معادن کوچک و مانع عوارض صادراتی

می متالز - نایب رییس کمیسیون معدن وصنایع معدنی اتاق ایران معتقد است: معادن کوچک از نیمه دوم امسال با مانع جدی عوارض صادرات روبرو شده‌اند و در آستانه شب عید توانی برای پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارند.
 فعالان معدنی:

همفکری با تشکل‌ها نیاز شورای عالی معادن است

می متالز - حاضران در نشست شورای سیاستگذاری خانه معدن ایران - که عصر روز یکشنبه برگزار شد - بر لزوم همفکری و هم اندیشی شورای عالی معادن در دوره جدید فعالیت خود با تشکل‌ها و فعالان این بخش تاکید کردند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما