خبر
سیمان و بتن   حمل و نقل  

حمل‌ و نقل پاشنه آشیل صنعت سیمان

می متالز - فاصله قیمت داخلی سیمان و قیمت جهانی آن سبب شده است تا بهره گزافی نصیب دلالان سیمان شود.

به گزارش می متالز، مدیرعامل سیمان آبیک در نشست خبری با اشاره به این مطلب که سیمان یک کالای استراتژیک است، خاطرنشان کرد: این صنعت از قیمت بسیار پایین محصول تولیدی در رنج است و همین فاصله قیمت داخلی با قیمت بین‌المللی سبب بروز مشکلاتی برای تولیدکنندگان سیمان شده است. علی‌اصغر گرشاسبی افزود: امروز که صنعت سیمان ۸۶ سالگی خود را پشت سر گذاشته درخصوص افزایش قیمت این کالا همچنان درحال دست و پنجه نرم کردن با نظر دولتمردان است. براین اساس ضروری است تا نحوه قیمت‌گذاری به صنعت بازگردانده شود و دولت دست از ابلاغ قیمت‌های دستوری بردارد.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که در بحث قیمت‌گذاری نگاه ما به صنعت فولاد است، تشریح کرد: نسبت قیمت فولاد به قیمت سیمان در دنیا یک به ۶ است، این درحالی است که این نسبت در کشور ما برابر یک به عدد ۳۰ است. این درحالی است که به‌طور مثال قیمت‌ها در صنعت فولاد رو به رشد است و محصولات فولادی نیز در بورس‌کالا امکان کشف قیمت دارند. گرشاسبی در همین رابطه خواستار شد تا دولت اجازه دهد که سیمان نیز همانند فولاد در بورس‌کالا عرضه شود.

وی با اشاره به این مطلب که صنعت سیمان با هزینه‌های بالای حمل نیز دچار مشکل شده، تصریح کرد: تا سال گذشته امکان استفاده از حمل ریلی برای شرکت‌های سیمانی فراهم بود، اما در سال‌جاری حمل ریلی با رشد ۸۰ درصدی از حمل جاده‌ای گران‌تر شده است. البته در بخش جاده‌ای نیز چالش‌های ناشی از کمبود ناوگان حمل وجود دارد.  گرشاسبی درخصوص قیمت‌های صادراتی سیمان گفت: قیمت سیمان درب کارخانه معادل ۱۵ دلار در هر تن تمام می‌شود که تا رسیدن آن به مرز به ۳۰ دلار می‌رسد. این قیمت فوب است، اما برای حمل به شرق آسیا یا آفریقا معادل ۳۰ دلار دیگر هزینه در بر دارد یعنی برای اینکه سیمان به کشور هدف برسد، بهای تمام شده معادل ۶۰ دلار (قبل از گمرکات) است؛ به‌طور کلی اگرقیمت سیمان با هزینه‌های یادشده معادل ۷۰ دلار به ازای هر تن باشد؛ با قیمت جهانی در این حالت برابری می‌کند زیرا قیمت جهانی هر تن سیمان در دنیا معادل ۷۰ دلار است! بنابراین با قیمت‌های کنونی سیمان تولید‌کننده ایرانی سودی نمی‌برد و تنها واسطه‌ها برنده هستند. مدیرعامل سیمان آبیک در ادامه به بهبود عملکرد این شرکت سیمانی از ابتدای سال گذشته اشاره کرد و گفت: این روند باعث شد تولید سیمان آبیک در دوره ۹ ماهه سال ۹۸ با رشد ۳۲ درصدی همراه شود.  وی افزود: عملکرد واقعی شرکت در دوره ۱۰ماهه منتهی به پایان دی‌ماه امسال نیز حکایت از رشد ۱۰ برابری سود خالص دارد. رضا گرشاسبی با اشاره به این مطلب که در سال ۹۸ در راستای رونق تولید به بحث صادرات نیز توجه ویژه داشته است، تصریح کرد: در این رابطه شرکت با رشد ۵/ ۲ برابری صادرات مواجه بود که بخش عمده‌ای از محصولات از بنادر جنوب کشور به‌ویژه بندر شهید رجایی به سایر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادر شده است. وی همچنین ادامه داد: طی دو ماه گذشته برنامه صادراتی برای روسیه را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس هیات مدیره شرکت صنایع سیمان زابل عنوان کرد:

صنعت سیمان در آستانه توقف واحدها

می متالز - به دنبال مخالفت دولت با افزایش ۶۳ درصدی قیمت سیمان و تصویب رشد اندک این ماده استراتژیک توسعه، بسیاری از شرکت‌های سیمانی از هم‌اکنون خبر از روزهای سخت این صنعت می‌دهند. آنها اعتقاد دارند سیمان به حدی در کشور ما ارزان فروخته می‌شود که امکان بازگشت سرمایه را به کلی منتفی می‌کند یا حداقل به بیش از یک قرن می‌رساند، به نحوی که در آینده نزدیک پاسخگوی هزینه‌های تولید نیست. در واقع صنعتگران معتقدند قیمت سیمان در ۱۰ سال گذشته به ارزش واقعی و بین‌المللی نه تنها افزایشی تجربه نکرده بلکه بیش از ۷۵ درصد کاهش یافته است. کما اینکه در دهه ۸۰ قیمت هر تن سیمان حدود ۴۸ دلار (با دلار هزار تومانی) بوده و امروز به ۱۰ دلار رسیده است.
 مدیرعامل سیمان جوین از زیان تثبیت قیمت‌ها می‌گوید

انتظار بی‌سرانجام

می متالز - صنعت سیمان برخلاف بسیاری از صنایع، تابع عرضه و تقاضا نیست، بلکه دولت کار نرخ‌گذاری را بر عهده دارد. در سال ۹۸ بعد از کش‌وقوس‌های فراوان مقرر شد قیمت سیمان ۱۰۰ درصد افزایش یابد، چرا که بیش از دو سال قیمت سیمان افزایشی را تجربه نکرده بود. در آن زمان سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان تصمیم گرفت این افزایش در دو مرحله و به فاصله چند ماه اتفاق بیفتد.
 

زنگ آغاز معاملات سیتا در بورس نواخته شد/ استقبال ۴.۵میلیون نفری سهامداران از بزرگترین هلدینگ سیمانی شستا

می متالز - سهام شرکت سیمان تامین که صد در صد آن متعلق به شستا است با حضور مسوولان بورس تهران و مدیران سیمان تامین برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه شد.
 

گزارش شرکت سیمانی که برنامه عرضه اولیه در بورس دارد

می متالز - شرکت سیمانی آبیک که اقدامات پذیرش سهام و عرضه اولیه آن در بورس درحال انجام است، گزارش عملکرد سال مالی ۹۸ را منتشر کرد.
 فرماندار شهرستان آبیک:

آلودگی زیست محیطی کارخانه سیمان آبیک همچنان ادامه دارد

می متالز - فرماندار شهرستان آبیک گفت: با تداوم آلودگی زیست محیطی کارخانه سیمان، مردم شهر آبیک روزانه این آلودگی را مشاهده و هوای غبار آلود را تنفس می‌ کنند و سلامت آنها به خطر افتاده است.
 

گرانی ۳۰ درصدی سیمان، صرفا پیشنهاد بود نه ابلاغ

می متالز - روز گذشته در حالی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در نامه‌ای به مدیران شرکت‌های سیمانی، قیمت سیمان برای سال ۹۹ را اعلام کرد که فعالان صنعت سیمان از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده و آن را تایید نمی‌کنند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما