خبر
ماشین آلات و تجهیزات معدنی   بورس و سهام   پالایشگاه  

سهام دو شرکت دولتی امروز روی میز فرابورس می‌رود

می متالز - سازمان خصوصی‌سازی بلوک‌های ۲۰ درصدی شرکت «پالایش نفت شیراز» و ۵۹.۰۲ درصدی شرکت تولید تجهیزات سنگین «هپکو» را امروز (یکشنبه) در فرابورس ایران عرضه می کند.

به گزارش می متالز، بلوک ۲۰ درصدی شرکت پالایش نفت شیراز به استناد قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، مصوبه هیئت واگذاری و سایر قوانین و مقررات مربوطه و با رعایت دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاری‌ها امروز یکشنبه (۲۰بهمن) توسط سازمان خصوصی‌سازی در فرابورس ایران عرضه می‌شود.

بر پایه این گزارش، این بلوک ۲۰ درصدی که ۲۰۵ میلیون و ۵۰۸ هزار و ۷۲۰ سهم شرکت پالایش نفت شیراز را شامل می‌شود، به قیمت تابلوی فرابورس در روز عرضه(معادل قیمت بسته شدن روز قبل از عرضه) بعلاوه ۲۰ درصد به شرط آن که از مبلغ ۵۷ هزار و ۶۳۲ ریال کمتر نباشد، و در مجموع به ارزش کل پایه ۱۱ هزار و ۸۴۳ میلیارد و ۸۷۸ میلیون و ۵۵۱ هزار و ۴۰ ریال، به‌صورت ۵۰ درصد نقد و بقیه اقساط ۲ سال عرضه خواهد شد.

این در حالی این که سازمان خصوصی‌سازی بلوک ۵۹.۰۲ درصدی سهام شرکت تولید تجهیزات سنگین - هپکو را نیز که ۱۲ میلیارد و ۴۶۵ میلیون و ۸۰۰ هزار و ۱۹۲ سهم این شرکت را شامل می‌شود امروز در تابلوی زرد بازار پایه فرابورس ایران عرضه می‌کند؛ این میزان سهام به‌صورت ۱۵ درصد نقد و بقیه اقساط ۶ ساله با فاصله هر قسط شش ماه توسط کارگزاری بانک ملی ایران روی میز فروش می‌رود.

بر این اساس قیمت پایه هر سهم این شرکت نیز برای این واگذاری معادل قیمت بسته شدن روز قبل از عرضه به شرط آن که از مبلغ ۱۱۵۹ ریال کمتر نباشد و قیمت پایه کل نیز معادل حاصل ضرب قیمت پایه هر سهم ضربدر تعداد سهام قابل عرضه به شرط آن که از مبلغ ۱۴ هزار و ۴۴۷ میلیارد و ۸۶۲ میلیون و ۴۲۲ هزار و ۵۲۷ ریال کمتر نباشد، تعیین شده است.

همچنین در آگهی واگذاری سهام این شرکت آمده است: متقاضیان می‌بایست علاوه بر واریز معادل ۱۰ درصد ارزش پایه سهام قابل واگذاری به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، معادل یک درصد ارزش پایه سهام قابل واگذاری (به مبلغ ۱۴۸.۶۵۱.۰۲۴.۲۲۶ریال) را به عنوان سپرده به صورت نقد یا ضمانت بانکی معتبر حسب مورد به حساب سازمان خصوصی‌سازی واریز و یا به آن تحویل نمایند.

این در حالی است که در صورت انصراف هر یک از متقاضیان تایید صلاحیت شده از حضور در رقابت، سپرده نقدی واریز شده و یا ضمانت‌نامه بانکی ارائه شده به سازمان خصوصی‌سازی (معادل یک درصد مذکور) به نفع دولت ضبط خواهد شد. لازم به توضیح است در صورت عدم واریز و یا تحویل ضمانتنامه، صلاحیت متقاضی مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 از 12 اسفند اعمال می شود:

حجم مبنا در فرابورس

می متالز - حجم مبنا برای نخستین بار در بازارهای اول، دوم و پایه فرابورس ایران اعمال می شود.
 در جلسه هیات دولت تصویب شد؛

ایران و عمان موافقت‌نامه کشتیرانی تجاری دریایی امضا می‌کنند/ مستثنی شدن شرکت هپکو اراک از برخی شروط مربوط به دریافت تسهیلات

می متالز - هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه ضمن صدور مجوز انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه کشتیرانی تجاری دریایی بین دولت ایران و عمان، تصویب نامه پیشین خود در خصوص شرکت هپکو را اصلاح کرد.
 

اقبال به خرید اوراق مسکن افزایش یافت

می متالز - مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس از افزایش اقبال به خرید اوراق مسکن به دنبال اعلام سقف‌های جدید تسهیلات از محل این اوراق خبر داد.
 

پاسخ به سوالات متداول در خصوص سهام عدالت

می متالز - سازمان خصوصی سازی با انتشار مطلبی به سوالات متداول پیرامون موضوع سهام عدالت پاسخ داد.
 از امروز و به مدت ۱۰ روز کاری؛

اولین صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی بازار سرمایه در فرابورس پذیره‌نویسی می‌شود

می متالز - بازار فرابورس ایران از امروز سه‌شنبه ششم اسفندماه به مدت ۱۰ روز کاری میزبان پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی «اعتبار سرمایه نوآفرین» به عنوان نخستین صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی بازار سرمایه ایران است تا به مدد راه‌اندازی این ابزار جدید مالی، پازل تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و چرخه عرضه اولیه سهام شرکت‌های خارج از بورس بیش از گذشته تکمیل شود.
 

آزادسازی سهام‌ عدالت به کجا رسید؟

می متالز - رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد برنامه‌ این سازمان برای واگذاری سهام دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله بورسی گفت: کارهایی انجام شده و ابهاماتی درباره قانون وجود دارد که در لایحه بودجه ۹۹ ذکر شده و از ابتدای سال آینده اگر در قانون بودجه تصویب شود، سهام دولت در شرکت‌های بزرگ دولتی مانند پالایشگاهی، پتروشیمی، بانکی و بیمه‌ای از طریق صندوق‌های قابل معامله بورسی موسوم به ETF به مردم واگذار می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما