خبر
پالایشگاه   آب  
همزمان با فجر ۴۱ و برای نخستین بار در کشور

پروژه ملی تصفیه پساب پالایشگاه اصفهان افتتاح شد

می متالز - نخستین پروژه ملی زیست محیطی تصفیه و استفاده صنعتی از فاضلاب شهری در پالایشگاه نفت اصفهان همزمان با چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افتتاح و به صورت رسمی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش می متالز، مرتضی ابراهیمی، مدیرعامل پالایشگاه اصفهان در آئیین گشایش این طرح که صبح امروز (دوشنبه، ۲۱ بهمن‌ماه) در محل پالایشگاه برگزار شد، گفت: این طرح ملی که برای نخستین بار در کشور اجرایی می‌شود، با هدف کاهش مصرف منابع آب شرب با ظرفیت ۷۵۰ مترمکعب در ساعت راه‌اندازی شده است.

وی مدت زمان اجرای این پروژه را ۲۴ ماه و سرمایه‌گذاری انجام شده برای اجرای آن را بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: انتقال و تصفیه پساب شاهین‌شهر اصفهان با همکاری دو شرکت داخلی در سه مرحله ساخت ایستگاه پمپاژ پساب در محل تصفیه‌خانه، احداث خط انتقال پساب به پالایشگاه و ساخت تصفیه‌خانه در پالایشگاه اجرایی می‌شود.

مدیرعامل پالایشگاه اصفهان همچنین از افتتاح سکوهای بارگیری فرآورده‌های سبک در شرکت پالایش نفت اصفهان خبر داد و گفت: پالایشگاه نفت اصفهان به‌منظور بارگیری فرآورده‌های ویژه خود، ۱۸ سکوی بارگیری برای بارگیری محصولاتی همچون لوب‌کات، آیزوریسایکل، انواع حلال‌ها و وکیوم باتوم (ته مانده برخ خلا) طراحی و در مساحت ۱.۵ هکتار با هزینه‌ای بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان احداث کرده است.

ابراهیمی افزود: این سکوها به صورت دو نازله در ۹ ردیف در نظر گرفته شده است، به‌طوری که سکوی بارگیری وظیفه ارائه فرآورده‌های سبک (مانند انواع حلال‌ها) و ۶ سکو نیز وظیفه بارگیری فرآورده‌های سنگین (مانند لوب کات، وکیوم باتوم و آیزوریسایکل) را به‌عهده دارد.

افتتاح پروژه‌های پالایشگاه اصفهان به توسعه اقتصاد ملی کشور کمک می‌کند

استاندار اصفهان نیز در آئین گشایش چند پروژه مهم پالایشگاه نفت اصفهان گفت: یک پنجم فرآورده‌های نفتی کشور توسط مجموعه پالایشگاه اصفهان تامین می‌شود، از این رو برداشتن گام‌های موثر برای روزآمد کردن این مجموعه تاثیر مهمی در کمک به اقتصاد ملی کشور خواهد داشت.

عباس رضایی با بیان اینکه اصفهان در منطقه خشک قرار دارد، افزود: با توجه به این موضوع و اینکه حضور و وجود صنایع در استان امری اجتناب ناپذیر است، استفاده از پساب به جای آب، سبب مصرف بهینه و کمک به صرفه‌جویی در مصرف آب است که خوشبختانه با افتتاح این پروژه در اصفهان محقق شد.

وی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون بیشتر مجموعه‌های صنعتی بزرگ به دنبال استفاده از پساب برای تامین آب مصرفی مجموعه‌های خود هستند، تاکید کرد: مجموعه پالایشگاه اصفهان در استفاده از پساب مشکلاتی دارد که برای برطرف کردن این مشکلات نیاز به همکاری آبفا و اداره کل آب و فاضلاب استان است.

رضایی تصریح کرد: تا پیش از این تانکرها برای تخلیه و بارگیری به داخل پالایشگاه می‌آمدند که به جهات مختلف به صرفه و صلاح نبود، اما اکنون با هزینه‌ای بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان، سوخت مورد نیاز با سیستم اتوماتیک بارگیری می‌شود که از این طریق صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در زمان به عمل آمده و افزون بر آن، ضریب ایمنی افزایش می‌یابد.

به گزارش شانا، حدود ۲۳ درصد فرآورده‌های نفتی کشور توسط شرکت پالایش نفت اصفهان تامین می‌شود و تمام بنزین تولیدی این مجموعه بنزین یورو ۵ است و این شرکت با تولید ۱۲ میلیون لیتر در روز، سوخت استان اصفهان و ۱۶ استان کشور را تامین می‌کند.

کد خبر: 84741
تاریخ: 1398/11/21 - 23:56
منبع: دنیای اقتصاد

پروژه ملی تصفیه پساب  پالایشگاه اصفهان 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 با اهداف زیست‌محیطی

واحد گرانول‌سازی گوگرد پالایشگاه اصفهان به بهره‌برداری رسید

می متالز - واحد گرانول‌سازی گوگرد پالایشگاه نفت اصفهان با هدف جامدسازی، انبارش و بسته‌بندی گوگرد طبق استانداردهای زیست‌محیطی با ظرفیت ۳۰۰ تن در روز به بهره‌برداری رسید.
 

معاملات مشکوک ۴ شرکت پتروشیمی، پالایشگاه اصفهان و ۱۰ نماد دیگر

می متالز - فهرست امروز ۱۵ معامله مشکوک بازار سهام با حضور ۴ شرکت پتروشیمی و پالایشگاه اصفهان و کاهش نمادهای فرابورسی همراه شد.
 برای امروز رخ داد:

۱۵ معامله چشم گیر با حضور یک بانک، ۳ پالایشی، دو سهم بازار پایه و...

می متالز - در فهرست امروز معاملات چشم گیر و غیر عادی سهام شرکت های بورسی و فرابورسی، گروه بانکی و پالایشی بیشترین سهم را داشت و دو شرکت بازار پایه ای هم مشمول این موضوع شدند.
 

اعلام رویدادهای مهم ۱۲ شرکت منجر به نوسان قیمت و توقف نماد شد

می متالز - دو پتروشیمی و یک پالایشگاه بورسی به همراه ۹ شرکت دیگر درخصوص اعلام رویدادهای مهم دست به شفاف سازی زدند و با نوسان قیمت و توقف نماد روبرو شدند.
 

نتیجه مجمع فوق العاده "شپنا" با افزایش سرمایه ۱۵۵ درصدی از دو محل

می متالز - مجمع فوق العاده پالایشگاه اصفهان برگزار و طی آن، افزایش سرمایه ۱۵۵ درصدی از دو محل سود انباشته و اندوخته طرح توسعه به تصویب رسید.
 

زمان افزایش سرمایه ۱۵۷ درصدی پالایشگاه بورسی + مجمع ۵ شرکت

می متالز - زمان مجمع سالانه، عادی بطور فوق العاده و فوق العاده پالایشگاه اصفهان و ۵ شرکت بورسی و فرابورسی اعلام شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما