خبر
محیط زیست  

بهره برداری از چهار طرح زیست محیطی در خوزستان

می متالز - چهار طرح زیست محیطی در خوزستان، با حضور محمد جواد اشرفی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان، سیروس کریمی رئیس پایش حفاظت محیط زیست، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان و جمعی از مسئولان شرکت به بهره برداری رسید.

به گزارش می متالز، در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی چهار طرح زیست محیطی در خوزستان، با حضور محمد جواد اشرفی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان، سیروس کریمی رئیس پایش حفاظت محیط زیست، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان و جمعی از مسئولان شرکت به بهره برداری رسید.

اولین طرح نصب کنترل غبار سیستم فروش گندله به روش مه خشک بود، که آثاری همچون: کاهش شدید تولید و انتشار غبار در ناحیه فروش گندله سازی، کاهش مصرف آب و برق و عدم نیاز به مواد شیمیایی را به دنبال دارد. در ادامه پروژه‌ ی نصب و راه اندازی دیزل ژنراتورهای فولاد سازی به بهره برداری رسید. این طرح با هدف: ایجاد سیستم مطمئن، پایدار و یکپارچه MVA برق اضطراری بخش فولادسازی، کاهش تاثیر افت فشار گاز در زمستان، تقویت و نوسازی سیستم برق اضطراری بخش فولادسازی اجرا شد.

در ادامه ی بهره‌ برداری از طرح ها نوبت به افتتاح  سیستم تفکیک ضایعات آهنی و غیر آهنی رسید. با اجرایی شدن این طرح  ظرفیت مهار غبار 40 هزار تن مکعب افزایش پیدا می‌کند. از دیگر پیامدهای مثبت این طرح جلوگیری از انتشار خاک و غبار ناشی از عملیات تفکیک است. در ادامه پروژه ی راه اندازی جمع آوری دود کوره چهار با هدف کاهش شاخص آلودگی محیطی، جداسازی سیستم مکش کوره 3 و 4 و افزایش سطح‌ رضایت مندی ذیفعان داخلی و خارجی سازمان بود، که به بهره برداری رسید.

در پایان نیز کلنگ زنی پروژه ی مهندسی، خرید، نصب و راه اندازی تصفیه خانه شیمیایی پساب صنعتی انجام شد. از مهم ترین اهداف اجرای این پروژه می توان به:  تصفیه آب صنعتی به میزان 750 متر مکعب در ساعت، پمپاژ آب نرم یا صنعتی و تصفیه مجدد و تهیه  محصول آب RO با ظرفیت 750 متر معکب اشاره کرد.

علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن دهه‌ی مبارک فجر از اجرای 5 برابری تعهد شرکت در احداث فضای سبز شرکت فولاد خوزستان سخن گفت و افزود: مساحت شرکت فولاد خوزستان در مجموع 400 هکتار است و طبق استاندارد می‌بایست 25 درصد فضای سبز ایجاد کند؛ فولاد خوزستان با احتساب فضای سبز داخل و اطراف شرکت بیش از 500 هکتار فضای سبز ایجاد کرده است. علاوه بر این آمادگی داریم با همکاری دستگاه های اجرایی کمربند سبز شرکت فولاد خوزستان را تکمیل کنیم.

وی افزود: همچنین برنامه‌ی قرار است با حضور کارکنان و خانواده‌های فولاد خوزستان در روز 15 اسفند ماه و به مناسبت روز درختکاری اجرا شود و در این حرکت، در زمینی به مساحت 25 هکتار در منطقه‌ی سیصد دستگاه نهال‌کاری شود.
محمدی از الزام پیوست زیست محیطی طرح‌های اجرایی شرکت فولاد خوزستان گفت و اظهار داشت: از تمام واحدها خواسته شد، هر طرحی که در مرحله پیشنهاد و مطالعه قرار دارد، می‌بایست پیوست زیست محیطی داشته باشد. از طرفی طرح های اجرا شده، با نگاه حفاظت از محیط زیست اصلاح می‌شوند.
علی محمدی با تشریح عملکرد فولاد خوزستان گفت: فولاد خوزستان بزرگترین صادرکننده شمش و دومین تولید کننده فولاد کشور است. افتخار این را داشتیم که در میان شرکت‌های فولادی، عنوان صادرکننده نمونه را از آن خود کنیم. در حوزه مسئولیت‌ های اجتماعی، موفق شدیم جایزه ملی CSR را کسب کنیم.

وی با اعلام اهداف فولاد خوزستان در سال جدید گفت: از اهداف بزرگ فولاد خوزستان در کنار توسعه و افزایش کیفیت تولید،  بهبود مستمر وضعیت زیست محیطی شرکت است، در همین راستا تدوین برنامه زیست محیطی در دستور کار قرار گرفت. اعتقاد ما این است که هر گونه هزینه ای در زمینه‌ی زیست محیطی صورت می‌گیرد، در واقع بازگشت سرمایه‌ برای مجموعه، شهر و استان است.

علی محمدی با اشاره به کاهش 60 درصدی آلودگی محیط زیست از سوی فولاد خوزستان تصریح کرد: از سال 87 تا 97 رشد تولید شمش از 2 میلیون 350 تن به 3 میلیون و 800 هزار تن رسیده است، در شرایط افزایش تولید انتظار می‌ رفت آلایندگی افزایش یابد، اما با اجرای طرح‌های زیست محیطی، کاهش 60 درصدی آلودگی اتفاق افتاد. همچنین طرح‌ های اجرایی در زمینه‌ی محیط زیست به عدد 95 می‌رسد. این طرح‌ها با هزینه‌ی بالغ بر 173 میلیارد تومان اجرایی شد.
وی در ادامه افزود: البته کار به همین جا ختم نمی‌شود و سرمایه‌گذاری  طرح‌های در دست اجرا با هدف کاهش انتشار غبار و آلودگی، 280 میلیارد تومان است.

همچنین محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان از رشد چشم‌ گیر فضای سبز در فولاد خوزستان گفت و افزود: این حجم از فضای سبز در فولاد خوزستان نشان از توجه ویژه  مدیران شرکت به حفظ و توسعه فضای سبز دارد. این حجم از توسعه فضای سبز و توجه به اطراف شرکت مطمئنا فضای اجتماعی را معطوف به خود می‌کند. باید شرایط فراهم شود تا فعالیت‌های که شرکت فولاد خوزستان در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و توسعه فضای سبز انجام داده است در جامعه نمود پیدا کند و بار روانی منفی موجود برداشته شود.

وی افزود: بدون شک سرمایه‌ گذاری در مسائل زیست محیطی، هزینه نیست، بلکه یک کار اقتصادی است که در میان مدت، نتایج مثبت را به دنبال دارد.

اشرفی از شناسایی و رفع نقاط آلاینده محیطی در فولاد خوزستان گفت و افزود: فن آوری فولاد خوزستان به نوعی مربوط به گذشته است؛ باید به سمتی حرکت کرد و پروژه‌ هایی اجرا شوند که به حفظ محیط زیست و کاهش آلایندگی  کمک کند. هزینه 170 میلیارد تومانی اجرای 95 پروژه به همراه 280 میلیارد تومان طرح‌های در دست اجرا نوید بهبود شرایط و کاهش آلودگی محیط زسیت را به همراه دارد.

وی احداث پل ششم را گره‌ گشای مشکلات حمل و نقل خودروهای سنگین دانست و افزود: با احداث این پل، از تردد خودروهای سنگین که عمدتا بارهای صنعتی به همراه دارند، در سطح شهر جلوگیری شد. علاوه بر این به کاهش مشکلات ترافیکی که در نهایت کاهش آلایندگی محیط زیست را به دنبال دارد، کمک می‌کند. از مدیران فولاد خوزستان انتظار می‌رود به توسعه شبکه‌های درون شهری و و ایجاد جاده‎‌های کمربندی توجه بیشتری داشته باشند. همچنین تلاش‌هایی که تا به الان صورت گرفته قابل تقدیر است.

لازم به ذکر است، در این مراسم از کتاب طرح جامع محیط زیست و پسماند شرکت فولاد خوزستان رونمایی شد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تجدید میثاق مسوولان فولاد خوزستان با خانواده شهیدان دشتستانی

می متالز - بسیجیان حوزه مقاومت بسیج شهید بقایی و مسوولان شرکت فولاد خوزستان با خانواده شهیدان دشتستانی تجدید میثاق کردند.
 

پیام مدیرعامل فولاد خوزستان به مناسبت هفتم مهرماه روز آتش نشانی و ایمنی

می متالز - هفتم مهرماه روز آتش نشانی و ایمنی روز تجلیل و پاسداشت جایگاه مردانی از جنس ایثار، شهامت و شهادت است.
 

احداث مسکن برای مددجویان کمیته امداد کارون با مشارکت شرکت فولاد خوزستان

می متالز - مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خوزستان گفت: ۵۰ واحد مسکونی با مشارکت شرکت فولاد خوزستان برای مددجویان شهرستان کارون احداث می‌شود.
 [ویدئو]

مسوولان استانی و کشوری سهامدار معادن نشوند

می متالز - نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از قوانین حاکم در حوزه معادن خواستار اصلاح قانون و سهامدار نشدن مسئولان در معادن شد.
 [گزارش تصویری]

ادامه اعتراضات به فعالیت مجدد معدن بوکسیت تاش در شاهرود؛ معترضان «نجات شاهوار» را فریاد زدند

می متالز - گروه استانها اجتماع مردمی حمایت از قله شاهوار و اعلام مخالفت با فعالیت معدن بوکسیت تاش، این بار مقابل دفتر امام‌جمعه شاهرود برگزار شد.
 

نگرانی های زیست محیطی در معدن سیلیس کلمرز/ محیط زیست اعلام نظر کند

می متالز - فعالیت معدن سیلیس در منطقه کلمرز در جنوب کرمان نگرانی های زیست محیطی در خصوص تخریب منابع آبی و زیستگاه های جانوری و گیاهی این منطقه را به همراه دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما