خبر
آهن و فولاد   مواد   پتروشیمی  

وزیر نفت: طرح تولید داخلی کک اسفنجی و سوزنی نیازمند یک میلیارد دلار سرمایه

می متالز - وزیر نفت سرمایه‌ گذاری مورد نیاز برای اجرای طرح تولید داخلی کک اسفنجی و سوزنی را یک میلیارد دلار دانست و گفت: بخشی از این تامین مالی به عنوان پیش خرید از سوی شرکت‌های فولادی تامین و کار تسریع می‌شود.

به گزارش می متالز، بیژن زنگنه امروز(دوشنبه) در مراسم امضای تفاهم‌نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی شازند، ادامه داد: یکی از برنامه‌ها در نفت این است که کیفیت فرآورده‌های خروجی پالایشگاه‌ها را بالا ببریم.

وی افزود: اجرای این تفاهم‌ نامه یکی از روش‌ها برای کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه‌ها است؛  البته تمام نفت کوره به کک تبدیل نمی‌شود و بخشی نیز به فرآورده‌های میان تقطیر اختصاص پیدا می‌کند.

زنگنه با اشاره به اینکه مهم این است که این راه طی شود و مسیر را باز کنیم، تاکید کرد: این در حالی است که قیمت نفت کوره با سولفور بالا به دلیل استانداردهای IMO کاهش پیدا کرده است.

وی سرمایه‌ گذاری مورد نیاز برای اجرای این طرح را یک میلیارد دلار دانست و گفت: بخشی از این تامین مالی به عنوان پیش خرید از سوی شرکت‌های فولادی تامین و کار تسریع می‌شود.

وزیر نفت به لزوم توسعه صنایع میان‌ دستی و پایین دستی صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود:‌ از ۱۷ میلیارد دلار محصولی که در صنعت پتروشیمی تولید می‌شود، سهم خوراک صنایع پایین دستی، ‌۵.۵ میلیارد دلار است. این در حالی است که تا دو سال آینده تولید پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار و تا سال ۱۴۰۴ به ۳۷ میلیارد دلار بالغ خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ از همین رو باید به تکمیل زنجیره ارزش و هم‌افزایی بیشتر کمک کنیم.

زنگنه با بیان اینکه تولید کالاهای ویژه به ‌پیچیدگی بیشتری نیز دارد، ‌ گفت: فرایند ارزیابی و صدور مجوز برای پتروپالایشگاه‌ها شروع شده و سرمایه‌ گذاران تا پایان اردیبهشت ماه برای ثبت نهایی درخواست خود فرصت دارند.

وی یکی دیگر از اقدامات وزارت نفت را تعیین ساز و کاری برای خرید تضمینی تجهیزات مورد نیاز این صنعت عنوان کرد و گفت: خرید تضمینی محصولات صنعتی مورد نیاز صنعت نفت در دستور کار است که طی آن خرید این کالاها در اسناد مناقصه درج می‌شود و پیمانکاران اجازه واردات نخواهند داشت.

کد خبر: 84813
تاریخ: 1398/11/21 - 10:21
منبع: ایران پترونت

بیژن زنگنه  کک اسفنجی  کک سوزنی  پتروشیمی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

وعده ثبات ارزی چقدر قابل اتکاست؟

می متالز - تحریم‌ها درآمد نفتی ایران را به شدت کاهش داده‌اند و همین امر نیز موجب شده نوسان‌های شدید به بازار ارز سرایت کند اما با این حال همتی وعده ایجاد ثبات در بازار ارز را داده است؛ اما وعده ثبات ارزی همتی چقدر قابل اتکا است.
 وزیر نفت ابلاغ کرد

شرکت‌های تابعه وزارت نفت با مرخصی بانوان موافقت کنند

می متالز - وزیر نفت با اشاره به شرایط فعلی و به منظور صیانت از خانواده، در ابلاغیه‌ای خطاب به معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت تاکید کرد: شرکت‌های تابعه با درخواست مرخصی بانوان همکار موافقت کنند.
 

دستور وزیر نفت به شرکت‌های تابعه برای موافقت با مرخصی بانوان

می متالز - وزیر نفت با اشاره به شرایط فعلی و به منظور صیانت از خانواده، در ابلاغیه‌ای خطاب به معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت تاکید کرد: شرکت‌های تابعه با درخواست مرخصی بانوان همکار موافقت کنند.
 در آخرین روز کاری هفته رقم خورد:

ثبت رکورد جدید ارزش معاملات سهامداران خرد و دور نمایی از حفظ رونق بازار

می متالز - با اتمام روز کاری آخر هفته و ادامه روند صعودی، شاخص بورس موفق به حضور در کانال ۵۲۴ هزار تایی شد و رکورد بی سابقه ارزش معاملات خرد با داد و ستد ۸ هزار میلیارد تومان شکست.
 

زیرمجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس پیشنهاد افزایش سرمایه داد

می متالز - زیرمجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از برنامه افزایش سرمایه ۴۷.۵ درصدی از دو محل سود انباشته و مطالبات سهامداران و آورده نقدی خبر داد.
 عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی:

نقش مهم صنایع تکمیلی پتروشیمی در ایجاد اشتغال و درآمدزایی

می متالز - عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: صنایع پایین‌دستی پتروشیمی به طور مستقیم و غیرمستقیم مشاغل بسیاری را ایجاد کرده‌اند و میزان پیوند آ‌نها با سایر بخش‌های اقتصادی قابل‌ ملاحظه است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما