خبر
مالیات   مسکن و اقتصاد  
شوک ناگهانی افزایش عایدی مسکن بر جامعه باید گرفته شود:

ارزیابی مثبت اخذ مالیات با تعیین مسیری جدید

می متالز - مالیات بر عایدی تصمیم درستی بوده و چگونه رفتار کردن بر مالیات موجب ایراد است.

به گزارش می متالز، محمدعلی پورشیرازی کارشناس بازار مسکن در خصوص مالیات بر عایدی مسکن و تاثیر آن بر بازار مسکن اظهار کرد: اگر مالیات از نظر عددی و نحوه وصول منطقی باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند و در کشور‌های خارجی مالیات طبیعی بوده و آن پول هزینه مصارف شهری می‌شود.

وی ادامه داد: بهتر بوده که در خصوص مسکن‌های خالی و استیجاری مالیات تعیین شود ضمن آنکه با کارشناسی صحیح اختلاف ضریب مناطق مختلف را جداگانه تعیین کنیم و به همان شکل که برای خانه‌های شمال شهر مالیات مشخص می‌شود به همان ترتیب برای میدان شوش تصمیم‌گیری نشود اگرچه هر دو ساختمان در این نقاط با وضعیت خوبی ساخته شده باشند و نباید هر دو را برابر بدانند، در همه جای دنیا با توجه به محله‌ها و زمان ساخت نرخ مالیات تعیین می‌شود، اگر عددی که تعیین می‌شود کارشناسانه نباشد اثر منفی داشته و نگران کننده خواهد بود.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: مالیات حرکت صحیحی هست و از قدیم‌الایام بوده و چگونه رفتار کردن بر مالیات موجب ایراد است؛ درست نیست در تعیین مالیات سلیقه و دستور و فشار اعمال شود و سلیقه را به قانون ارجحیت داد؛  مالیات افزوده نسبت به تولید ناخالص ملی در اکثر نقاط دنیا بین ۲/۱۱ دهم تا ۷/۱۳ دهم بوده و در کشور ما ۳/۶ دهم هست، زیرا مطالبه مالیات از اقشار خاصی صورت نمی‌پذیرد و این یکی از مشکلات جامعه ماست و فردی که ۱۰ میلیارد تولید ناخالص ملی دارد یک دهم مالیات نمی‌دهد.

پورشیرازی با اشاره به جایگاه ویژه بنگاه‌های تولیدی در کشور‌های مختلف در ادامه بیان کرد: با توجه به ضریب کیفیت، مقدار و نوع تولید میزان مالیات اخذ شده از تولیدی‌ها به قیمت فروش آن می‌افزاید اما؛ این بنگاه‌های تولیدی به منظور رضایت مشتریان خود رقم بالایی را برای محصولات خود در نظر نمی‌گیرند لذا باید به این بنگاه‌ها توجه بیشتری داشته باشند.

وی در پایان با اشاره به یکسان بودن ضریب مالیاتی در کلان شهر‌ها و مناطق مختلف شهری و بین شهری در ادامه گفت: هر شهر و منطقه‌ای با توجه به موقعیت جغرافیایی و جمعیت انسانی جایگاه خود را دارند در حالی که مالیات در کشور ما به صورت برابر اخذ می‌شود. مالیات مسئله پیچیده و تخصصی هست که کمتر به آن توجه می‌شود، تغییر درحجم معاملات و نرخ مسکن بستگی به ضرایب دارد و اگر تصمیم درست و منطقی از سوی سازمان مالیاتی گرفته نشود اثر بدی بر جامعه خواهد داشت.

کد خبر: 84818
تاریخ: 1398/11/22 - 14:19
منبع: بورس نیوز

محمدعلی پورشیرازی  بازار مسکن  مالیات 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

معافیت‌های مالیاتی جدید در بورس

می متالز - براساس اعلام سازمان امور مالیاتی، خرید و فروش «اوراق جعاله»، «اوراق وکالت» و «اوراق بیمه اتکایی» در بورس از مالیات معاف شد.
 

دستورالعمل جدید رسیدگی مالیاتی به تراکنش ها

می متالز - در دستورالعمل جدید رسیدگی مالیاتی به تراکنش های بانکی، تمامی تراکنش‌های بیش از ۵ میلیارد تومان بررسی میشود.
 

اقتصاد شیشه‌ای سدی در برابر «فرار مالیاتی»/ فرهنگ‌سازی، حلقه مفقوده درآمدهای مالیاتی

می متالز - اتخاذ سیاست کاهش وابستگی بودجه به نفت، ضرورت ایجاد موانع جدی برای مقابله با فرار مالیاتی را بیشتر از پیش نمایان ساخت، بنابراین حل این موضوع در دستور کار دولت و مجلس قرار گرفت.
 یارمحمدی مطرح کرد:

مصوبه اخذ مالیات از خانه‌های لوکس؛ گام عدالت‎ محور مجلس برای ایجاد پایه جدید مالیاتی

می متالز - عضو هیأت رئیسه کمیسیون عمران مجلس گفت: مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس مبنی بر اخذ مالیات از املاک لوکس بسیار مثبت خواهد بود، زیرا نمایندگان مجلس با این مصوبه ویژه، یک پایه مالیاتی جدیدی را ایجاد کردند که می تواند در سال های آینده درآمدهای قابل قبولی را برای کشور ایجاد کند.
 محبی‌نیا مطرح کرد؛

تقویت بودجه در گرو استقبال همه نهادها برای پرداخت مالیات

می متالز - عضو هیأت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: پرداخت مالیات باید به عنوان یک موضوع مقدس مورد استقبال همه نهادها و افراد قرار بگیرد تا بودجه کشور تقویت شود، مسلما تقویت بودجه به منزله تقویت جمهوری اسلامی ایران است.
 فولادگر مطرح کرد:

ساماندهی بخش مسکن با اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی

می متالز - رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس گفت: اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه مسکن می تواند حوزه مسکن را سامان ببخشد و قطعا با اجرای این سیاست ها، قیمت مسکن تعدیل خواهد شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما