خبر
مالیات   مسکن و اقتصاد  
شوک ناگهانی افزایش عایدی مسکن بر جامعه باید گرفته شود:

ارزیابی مثبت اخذ مالیات با تعیین مسیری جدید

می متالز - مالیات بر عایدی تصمیم درستی بوده و چگونه رفتار کردن بر مالیات موجب ایراد است.

به گزارش می متالز، محمدعلی پورشیرازی کارشناس بازار مسکن در خصوص مالیات بر عایدی مسکن و تاثیر آن بر بازار مسکن اظهار کرد: اگر مالیات از نظر عددی و نحوه وصول منطقی باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند و در کشور‌های خارجی مالیات طبیعی بوده و آن پول هزینه مصارف شهری می‌شود.

وی ادامه داد: بهتر بوده که در خصوص مسکن‌های خالی و استیجاری مالیات تعیین شود ضمن آنکه با کارشناسی صحیح اختلاف ضریب مناطق مختلف را جداگانه تعیین کنیم و به همان شکل که برای خانه‌های شمال شهر مالیات مشخص می‌شود به همان ترتیب برای میدان شوش تصمیم‌گیری نشود اگرچه هر دو ساختمان در این نقاط با وضعیت خوبی ساخته شده باشند و نباید هر دو را برابر بدانند، در همه جای دنیا با توجه به محله‌ها و زمان ساخت نرخ مالیات تعیین می‌شود، اگر عددی که تعیین می‌شود کارشناسانه نباشد اثر منفی داشته و نگران کننده خواهد بود.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: مالیات حرکت صحیحی هست و از قدیم‌الایام بوده و چگونه رفتار کردن بر مالیات موجب ایراد است؛ درست نیست در تعیین مالیات سلیقه و دستور و فشار اعمال شود و سلیقه را به قانون ارجحیت داد؛  مالیات افزوده نسبت به تولید ناخالص ملی در اکثر نقاط دنیا بین ۲/۱۱ دهم تا ۷/۱۳ دهم بوده و در کشور ما ۳/۶ دهم هست، زیرا مطالبه مالیات از اقشار خاصی صورت نمی‌پذیرد و این یکی از مشکلات جامعه ماست و فردی که ۱۰ میلیارد تولید ناخالص ملی دارد یک دهم مالیات نمی‌دهد.

پورشیرازی با اشاره به جایگاه ویژه بنگاه‌های تولیدی در کشور‌های مختلف در ادامه بیان کرد: با توجه به ضریب کیفیت، مقدار و نوع تولید میزان مالیات اخذ شده از تولیدی‌ها به قیمت فروش آن می‌افزاید اما؛ این بنگاه‌های تولیدی به منظور رضایت مشتریان خود رقم بالایی را برای محصولات خود در نظر نمی‌گیرند لذا باید به این بنگاه‌ها توجه بیشتری داشته باشند.

وی در پایان با اشاره به یکسان بودن ضریب مالیاتی در کلان شهر‌ها و مناطق مختلف شهری و بین شهری در ادامه گفت: هر شهر و منطقه‌ای با توجه به موقعیت جغرافیایی و جمعیت انسانی جایگاه خود را دارند در حالی که مالیات در کشور ما به صورت برابر اخذ می‌شود. مالیات مسئله پیچیده و تخصصی هست که کمتر به آن توجه می‌شود، تغییر درحجم معاملات و نرخ مسکن بستگی به ضرایب دارد و اگر تصمیم درست و منطقی از سوی سازمان مالیاتی گرفته نشود اثر بدی بر جامعه خواهد داشت.

کد خبر: 84818
تاریخ: 1398/11/22 - 14:19
منبع: بورس نیوز

محمدعلی پورشیرازی  بازار مسکن  مالیات 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده تصویب شد

می متالز - در جلسه هیات دولت به ریاست رئیس جمهور روحانی، دولت به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی، لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده را مصوب کرد.
 دو پرده از درآمدهای نفتی سال آینده |چک مالیاتی در بهار پاس شد

ام المصائب اقتصاد ایران | بودجه 99 محقق می شود؟/آخرین سیاست بودجه‌ای دولت دوازدهم چیست

می متالز - آخرین سیاست بودجه‌ای دولت در شرایطی که نخستین گزارش عملکرد منتشر شد، چه می‌تواند باشد. بودجه 99 چقدر از میزان تحقق فاصله دارد.
 دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان تاکید کرد:

اراده ای برای هدایت سرمایه های سرگردان وجود ندارد

می متالز - سیاست گذاری ها در حوزه مسکن؛ به افزایش قیمت‌های بازار مسکن دامن زده است.
 

افزایش سقف تسهیلات در بخش مسکن به بهبود سرمایه‌گذاری در کشور کمک می‌کند

می متالز - معاون اول رئیس جمهوری گفت: در شرایطی که رشد سرمایه‌گذاری در کشور منفی است، افزایش سقف تسهیلات در بخش مسکن می‌تواند در بهبود سرمایه‌گذاری در کشور و نیز اجرای تعهدهای وزارت راه و شهرسازی برای تولید یک میلیون واحد مسکونی موثر باشد.
 اولین گزارش عملکرد از بودجه ۹۹

چک مالیاتی در بهار پاس شد

می متالز - آمار منتشرشده در فصل بهار نشان می‌دهد، ۵۱ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد بیش از دو برابری داشته است.
 

آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تا نیمه مهرماه

می متالز - معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور از آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل تابستان سال جاری در نیمه مهرماه خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما