خبر
مواد معدنی   فلزات گرانبها  

ارزش معادن کشور ۲۲ میلیارد دلار است

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزش کل معادن و صنایع معدنی کشور ۲۲ میلیارد دلار است.

به گزارش می متالز، رضا رحمانی روز چهارشنبه در مراسم افتتاح کارخانه شمش طلا در بردسکن خراسان رضوی افزود: هم اکنون بیش از ۶۰ نوع ماده معدنی در کشور وجود دارد و وضعیت کشور از نظر معادن بسیار مطلوب است، اما اکتشافات ما تاکنون فقط در سطح بوده و کمتر در عمق انجام شده است درصورتی که اکتشافات در عمق کشور را به ظرفیت بیشتر در حوزه معدن می‌رساند. 
وی با بیان اینکه هر واحدی که افتتاح می‌شود یک تاکتیک در جنگ اقتصادی است ادامه داد: امسال در تمام نقاط کشور شاهد اجرای این تاکتیک و بهره‌برداری از پروژه‌های مختلف صنعتی بوده‌ایم. 
وی گفت: در دهه فجر امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان طرح صنعتی در کشور به بهره‌برداری رسید در حالی که هنوز پروژه تولید آلومینیوم جنوب کشور در نوبت بهره‌برداری است و همین  پروژه به تنهایی ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری دارد. 
رحمانی افزود: به زودی طرح صنعتی تولید عناصر نادر خاکی در استان البرز را به بهره‌برداری خواهیم رساند که این عناصر در دنیا نادر و محدود است. همچنین طرح‌های بزرگ صنایع معدنی از جمله طرح‌های فولادی سنگان خواف در خراسان رضوی به بهره‌برداری می‌رسد که جزو صنایع بزرگ معدنی کشور به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه هم اکنون صنایع فولادی در کشور پا به پای صنایع پتروشیمی در حال توسعه است ادامه داد: امسال هفت محور راهبردی برای توسعه صنایع، معادن و تجارت تعریف شد که بخشی از آن مربوط به معادن و صنایع معدنی بود و در این راستا ۷۳  ماموریت و هدف در حوزه معادن تعریف شد که طرح‌های ویژه در حوزه مس از آن جمله است. 
وی گفت: درآمدهای دولت به شدت کاهش یافته است لذا معادن بهترین جایگزین نفت برای توسعه درآمدهای دولت به شمار می‌روند.  
رحمانی افزود: تقویت زنجیره ارزش فلزات اساسی، نوسازی معادن و بسیاری از برنامه‌های دیگر جزو اولویت‌های ما برای توسعه معادن و صنایع معدنی در سال جاری است. 
وی ادامه داد: در شرایطی که درآمد دولت کاهش یافته است، راهبرد ما استفاده از سرمایه‌های مردمی است، لذا سرمایه گذاری در این حوزه افزایش قابل توجهی داشته بطوری که امسال سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در حوزه "ایمیدرو" طرح آماده افتتاح داریم. 
وی گفت: خودکفایی در تولید جزو برنامه‌های امسال است و در این راستا امسال موفق شدیم کارخانه تولید الکترود را در کشور احداث و تجهیزات آن را نیز وارد کشور کنیم. 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه امسال تحریم‌ها در حوزه تولید شدت گرفت، افزود: به نظر می‌رسید شرایط جدید ما را دچار مشکل کند اما از این شرایط فرصت ساخته و در حوزه معدن و اکتشافات، انقلاب معدنی ایجاد کردیم. 
مدیر عامل کارخانه شمش طلای بردسکن نیز در این مراسم گفت: کارخانه شمش طلای ۲۴ عیار با گرید ۹۹.۹۹ و سرمایه‌گذاری ثابت ۱۲۰ میلیارد تومان امروز در این شهرستان بهره‌برداری شد.
محسن خرسند افزود: ظرفیت تولید کارخانه ۲۲۰ کیلوگرم در سال می‌باشد و برای ۱۸۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بازدید رئیس‌جمهور از دو محصول جدید سایپا

می متالز - رئیس‌جمهور از دو محصول جدید گروه خودروسازی سایپا که براساس مگاپلت‌فرم ملی این گروه یعنی SP100 طراحی و ساخته شده، بازدید کرد.
 

سایه سنگین بوروکراسی اداری بر سر معادن؛ ظرفیتی که مغفول ماند

می متالز - ایران با ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی) از نظر ذخایر مواد معدنی بسیار غنی بوده و جزو ۱۰ کشور برتر جهان است، اگرچه استفاده از ظرفیت‌های فراوان این بخش یکی از بهترین راهکارها برای توسعه‌ و خروج کشور از رکود محسوب می‌شود اما آنچنان که باید از این ظرفیت بالقوه در کشور استفاده نشده و این نعمت خدادادی مغفول مانده است.
 رضا رحمانی وزیر صمت در هفدهمین جشنواره تولید ملی-افتخار ملی اعلام کرد:

توجه به تولید ملی، راهکار اصلی کشور در مقابله با تحریم ها/ مدیریت واردات متناسب با ساخت داخل

می متالز - ضرورت توجه به تولید داخل، کار مضاعف، تخصیص بهینه منابع و همچنین حضور میدانی در استان ها برای بررسی مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی به عنوان عوامل موثر در رفع موانع پیش روی صنعتگران و از شرایط اطمینان بخش در راستای حصول موفقیت در این حوزه می باشد.
 وزیر صمت:

طرح دشمنان برای تعطیلی کارخانه ها با شکست مواجه شد/نگذاشتیم قیمت بنزین باعث گرانی شود

می متالز - وزیر صمت گفت: رسالت سختی در بخش صنعت کشور بر دوش ما است و این رسالت و تکلیف ایجاب می‌کند که مردانه و با تمام قوا پای کار بیاییم.
 معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت تاکید کرد:

ضرورت فعال سازی ظرفیت های مشترک همکاری میان وزارت صمت و سازمان نظام مهندسی

می متالز - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گردهمایی منطقه ای سازمان های نظام مهندسی معدن استان های منطقه ۳ کشور گفت: نظام مهندسی معدن ایران دارای ظرفیت‌های بسیار عظیمی است که هنوز بخش بزرگی از آن فعال نشده است.
 وزیر صمت در گفتگو با خبرنگاران:

بیش از 90 درصد 4 خودروی جدید رونمایی شده، ساخت داخل است/ برای داخلی سازی مابقی قطعات برنامه داریم

می متالز - وزیر صمت در حاشیه جلسه امروز هیات دولت و در جمع خبرنگاران، در خصوص 4 خودرو تولید داخل که در حاشیه جلسه هیئت وزیران و با حضور رئیس جمهور مورد بازدید قرار گرفتند، گفت: بیش از 90 درصد قطعات این خودروها، ساخت داخل است و برای داخلی سازی برخی اقلام جزیی که فعلا امکان تولید داخلی آنها نیست برنامه داریم و در ماه های آینده داخلی سازی می شوند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما