خبر
مواد معدنی   فلزات گرانبها  

ارزش معادن کشور ۲۲ میلیارد دلار است

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزش کل معادن و صنایع معدنی کشور ۲۲ میلیارد دلار است.

به گزارش می متالز، رضا رحمانی روز چهارشنبه در مراسم افتتاح کارخانه شمش طلا در بردسکن خراسان رضوی افزود: هم اکنون بیش از ۶۰ نوع ماده معدنی در کشور وجود دارد و وضعیت کشور از نظر معادن بسیار مطلوب است، اما اکتشافات ما تاکنون فقط در سطح بوده و کمتر در عمق انجام شده است درصورتی که اکتشافات در عمق کشور را به ظرفیت بیشتر در حوزه معدن می‌رساند. 
وی با بیان اینکه هر واحدی که افتتاح می‌شود یک تاکتیک در جنگ اقتصادی است ادامه داد: امسال در تمام نقاط کشور شاهد اجرای این تاکتیک و بهره‌برداری از پروژه‌های مختلف صنعتی بوده‌ایم. 
وی گفت: در دهه فجر امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان طرح صنعتی در کشور به بهره‌برداری رسید در حالی که هنوز پروژه تولید آلومینیوم جنوب کشور در نوبت بهره‌برداری است و همین  پروژه به تنهایی ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری دارد. 
رحمانی افزود: به زودی طرح صنعتی تولید عناصر نادر خاکی در استان البرز را به بهره‌برداری خواهیم رساند که این عناصر در دنیا نادر و محدود است. همچنین طرح‌های بزرگ صنایع معدنی از جمله طرح‌های فولادی سنگان خواف در خراسان رضوی به بهره‌برداری می‌رسد که جزو صنایع بزرگ معدنی کشور به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه هم اکنون صنایع فولادی در کشور پا به پای صنایع پتروشیمی در حال توسعه است ادامه داد: امسال هفت محور راهبردی برای توسعه صنایع، معادن و تجارت تعریف شد که بخشی از آن مربوط به معادن و صنایع معدنی بود و در این راستا ۷۳  ماموریت و هدف در حوزه معادن تعریف شد که طرح‌های ویژه در حوزه مس از آن جمله است. 
وی گفت: درآمدهای دولت به شدت کاهش یافته است لذا معادن بهترین جایگزین نفت برای توسعه درآمدهای دولت به شمار می‌روند.  
رحمانی افزود: تقویت زنجیره ارزش فلزات اساسی، نوسازی معادن و بسیاری از برنامه‌های دیگر جزو اولویت‌های ما برای توسعه معادن و صنایع معدنی در سال جاری است. 
وی ادامه داد: در شرایطی که درآمد دولت کاهش یافته است، راهبرد ما استفاده از سرمایه‌های مردمی است، لذا سرمایه گذاری در این حوزه افزایش قابل توجهی داشته بطوری که امسال سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در حوزه "ایمیدرو" طرح آماده افتتاح داریم. 
وی گفت: خودکفایی در تولید جزو برنامه‌های امسال است و در این راستا امسال موفق شدیم کارخانه تولید الکترود را در کشور احداث و تجهیزات آن را نیز وارد کشور کنیم. 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه امسال تحریم‌ها در حوزه تولید شدت گرفت، افزود: به نظر می‌رسید شرایط جدید ما را دچار مشکل کند اما از این شرایط فرصت ساخته و در حوزه معدن و اکتشافات، انقلاب معدنی ایجاد کردیم. 
مدیر عامل کارخانه شمش طلای بردسکن نیز در این مراسم گفت: کارخانه شمش طلای ۲۴ عیار با گرید ۹۹.۹۹ و سرمایه‌گذاری ثابت ۱۲۰ میلیارد تومان امروز در این شهرستان بهره‌برداری شد.
محسن خرسند افزود: ظرفیت تولید کارخانه ۲۲۰ کیلوگرم در سال می‌باشد و برای ۱۸۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 دبیر همایش اعلام کرد:

برگزاری هفتمین همایش بهره وری معادن و صنایع معدنی ایران در 18 آبان

می متالز - دبیر جایزه بهره وری معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد: هفتمین همایش بهره وری معادن و صنایع معدنی ایران با شعار بهره وری؛ بنیان رقابت پذیری در اقتصاد مقاومتی در 18 آبان برگزار می شود.
 گزارش از چهره جدید ساختمان سمیه

وزیر جدید صمت کیست؟ / رزم‌حسینی چه برنامه‌هایی دارد؟

می متالز - وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از چهار ماه بالاخره صاحب وزیر شد اما گویا حواشی این وزارتخانه تمامی ندارد و وزیر جدید ساختمان سمیه با انتقادهای تندی در توییتر و مجلس روبه‌رو شد.
 معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرد:

افزایش 10 درصدی تولید شمش فولاد در نیمه اول سال 99/ تولیدکنندگان شمش باید ۶۰ درصد تولید خود را در بورس کالا عرضه کنند

می متالز - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال بیش از ۳۰ میلیون تن شمش تولید می‌کنیم و در ۶ ماه گذشته میزان تولید شمش ۱۰ درصد افزایش داشته است، اما نوردکاران و ورق کاران و مصرف کنندگان مشکل دارند.
 

بیش از ۴.۶ میلیون تن شن و ماسه آبرفتی در استان تهران استخراج شد

می متالز - معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: بیش از چهار میلیون و ۶۰۰ تن شن و ماسه آبرفتی طی نیمه نخست امسال از معادن استان استخراج شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل پنج درصد افزایش داشت.
 رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی مطرح کرد:

سه مزیت رزم حسینی بعنوان وزیر صنعت/ اولویت‌های وزیر صنعت آینده

می متالز - رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران با بیان سه مزیت رزم حسینی بعنوان وزیر صنعت، اولویت‌های وی در جایگاه وزیر صنعت آینده را تشریح کرد.
 در سفر تیم تخصصی ایمیدرو به خراسان شمالی؛

امکان‌سنجی ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در اسفراین و جاجرم

می متالز - مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان شمالی از بررسی و امکان‌سنجی ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و صنعتی در اسفراین و جاجرم توسط تیم سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و کارشناسان اقتصادی خراسان شمالی خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما